סימנים ראשונים למהפך שאיש לא חזה

ניתוח המצב בחלוף שלושה חודשי לחימה באוקראינה
דגל
הדגל של אוקראינה

בחלוף שבועות בודדים מתחילת הלחימה באוקראינה התפלאו מומחים בעולם לנוכח הכישלון הרוסי לממש את תוכניותיו של פוטין להשתלט במהירות על קייב ושטחים נוספים ברחבי אוקראינה. רבים סברו אז כי המדובר אך בתקלה שבעקבותיה תשונה הטקטיקה, יוזרמו לשטח כוחות רוסיים נוספים, ובנוסף יוחלפו מפקדי ומנהלי הלחימה הבכירים בשטח. עתה, בחלוף שלושה חודשי לחימה, דומה שגם אותם מומחים הבינו כי שוב טעו.

יתרה מזאת, מתרבים הסימנים שהן המאמץ הרוסי המחודש להשתלט על האזורים הבדלניים במזרח אוקראינה, והן הניסיון להשלים את ניתוק אוקראינה מרצועת החוף בדרום נוחלים כישלון. נוסף על כך, במקומות מסוימים התקפות הנגד האוקראיניות הצליחו לדחוק את הכוחות הרוסיים לאחור, וכך ולצד צבירת הביטחון העצמי האוקראיני, הקשיחו האוקראינים גם את תנאיהם לסיום הקרבות, למשל דרישה מפורשת לפינויו של חצי האי קרים שנכבש כזכור על ידי הרוסים בשנת 2014.

רבים מאיתנו גדלו על העוצמות והמסות האדירות של השריון הרוסי בתקופת המלחמה הקרה. למערב היה ברור אז שמסות אלו מסוגלות ביום פקודה לשטוף את מערב אירופה כולה, וכי רק נשק גרעיני טקטי מערבי יוכל לעצור את הרוסים, ולמעשה זה מה שמנע מברה"מ לממש יכולות ועוצמות אלו.

הזיכרון הציבורי הוא מטבעו קצר מועד, ולכן יש להזכיר שגם בין השנים 1979–1989 הפגינו ברה"מ וצבאה האדיר ביצועים מאוד לא מרשימים באפגניסטן, ולאחר שאיבדו כ-15 אלף חללים וציוד לחימה רב הם נאלצו לסגת משם בבושת פנים. יותר מכך, לחימה זו אף גרמה להרעדת הממשל בקרמלין וברפובליקות שונות בברה"מ (בעיקר מוסלמיות). על פי המסתמן עתה באוקראינה, מספר האבדות בשלושת חודשי הלחימה שחלפו, משתווה לאלו שספגו הרוסים בכמעט 10 שנות לחימה באפגניסטן – נתון שאי-אפשר להסתירו מהציבור הרוסי לאורך זמן, ופוטין מודע היטב לנפיצותו ולהשלכותיו.

רבות כבר נכתב על הכשלים של הצבא הרוסי באוקראינה, שהפתיע את העולם כולו, החל מדוקטרינה שגויה, מפקדי שטח חסרי מעוף ויוזמה וחיילים משוללי מוטיבציה הנוטשים כלי רכב משוריינים בצידי הדרכים ונסים על נפשם. הכול ציפו שמה שלא הלך בכוח יצלח כנראה ביותר כוח, אולם גם גל התקיפה הרוסי השני לאחר שבוצעה התארגנות מחדש, לא מביא לתוצאות טובות יותר.

ציוד הלחימה הרוסי מצביע על כשלים רבים. להלן אתייחס לשריון הרוסי, זה שאמור לחדור ולהבקיע לעומק שטח האויב. לפני ימים מספר נחשפנו למראות שכבר ראינו במהלך שלושת חודשי הלחימה: גדוד שריון רוסי הושמד כשניסה לחצות את נהר דונבאס, טנקים שרופים שבמרביתם הצריח והתותח עפו הרחק מהתובה (גוף הטנק). ההסבר לכך כפול. ראשית, הכישלון הזה מעיד על איכותם הגבוהה של טילי הנ"ט שהמערב סיפק לכוחות האוקראיניים, ושנית הוא מעיד על כשל רוסי תכנוני ומבצעי הנובע מהגנה לקויה ובעיקר, להערכתי על פי התמונות, מסידור פגזים עליון ומאוד פגיע בתוך הטנקים הרוסיים, כך שכמעט כל פגיעה בו גורמת להתפוצצות הפגזים שבתוכו ולהשמדת הטנק על צוותו.

הרוסים ינסו בוודאי להזרים כוחות נוספים לאוקראינה, ולשם כך הפרלמנט במוסקבה פועל בימים אלו ממש לאשר חקיקה שתאפשר גיוס אזרחים מעל גיל 40. אין לי ספק שאם כך יהיה, אי-שביעות הרצון בציבור הרוסי עלולה (מבחינת פוטין כמובן) להתגבר.

ההצלחות האוקראיניות לא נוצרו יש מאין. ראשית לכול הפטריוטיות והאומץ שמפגינים הלוחמים האוקראינים (שרובם היו אזרחים מן השורה עד ל-24 בפברואר), ראויים להערכה ולשבח. לכך יש כמובן להוסיף את ההתגייסות המרשימה של מדינות ברית נאט"ו שמציפות את אוקראינה באמל"ח מתקדם. לדוגמא, בימים אלו פורסמה הודעה ולפיה חיל הים של דנמרק יספק לאוקראינים טילי ים-ים "הרפון" (טילים המצויים גם ברשות חיל הים הישראלי), שטווח פעולתם כ-200 ק"מ, וזאת על מנת לנסות ולשבור את המצור הרוסי הימי בים השחור.

לסיכום, ניתן לומר שגם בכירי הפרשנים והמומחים בעולם ממשיכים להתפלא, לנוכח כישלון נוסף של הרוסים. גם אם נדמה שהרוסים יצליחו לפחות במשימות המשנה החדשות והמוגבלות שלהם (לאחר שהמשימה הראשית כשלה), באה המציאות וטופחת על פניהם. לאור התוצאות בשטח וככל שגובר הביטחון העצמי האוקראיני ונמשך שטף אספקת האמל"ח ממדינות נאט"ו, לא תהיה זו הפתעה גדולה אם נראה בקרוב שהיוזמה לתקוף תעבור לצד האוקראיני, והפעם התקפות נגד רחבות ומהותיות יותר.

מאחר שהמודיעין הבריטי היה מדויק מאחרים בתחזיותיו במשך כל שלושת חודשי הלחימה, מצאתי לנכון לסיים את המאמר בדברים שאמר השבוע ראש ה-6MI הבריטי לשעבר סר ריצ'רד דירלאב. להערכתו, לאור תוצאת הלחימה המסתמנות באוקראינה, הנשיא פוטין יאבד את השלטון עד סוף השנה, תחילת שנה הבאה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

21 תגובות

 1. מני, אין בטוח בכגון שכאלה ולכן סיכמתי במילים: לא תהיה זו הפתעה גדולה אם נראה בקרוב שהיוזמה לתקוף תעבור לצד האוקראיני

 2. WISHFUL THINKING כמו כמה מיזרחנים שניבאו את נפילת אסד……

 3. הכמות הרוסית תנצח את "האיכות" האוקראינית. זו רק שאלה של זמן.

  1. רק מעדכן ולגבי (אוקראינה בלבד) שביום הפלישה ממה הצבא האוקראיני 70 אלף חיילים ובעקבות גיוס החובה שהוכרז, כיום גודלו פי 10!

 4. ניתוח מעניין ומשכנע. אני מאלה שהופתעו. הייתי בטוח שרוסיה תיקח את כל אוקראינה בכמה ימים

  1. רוני, האמת שגם הרוסים היו בטוחים שתוך שלושה ימים יתפסו את קייב (באמצעות השתלטות מהירה על שדה התעופה אנטונוב הסמוך לקייב) ובתוך 3 שבועות (עד אמצע מרץ) את כל המדינה

 5. עוד ארוכה הדרך לשלום עולמי אפילו פוטין הוא לא הבוס של עצמו

 6. לא מעניין הקונפליקט, מעניין מתי ש התליין של פוטין יצא מהכלא, ואז הבלאגן ברוסיה יתחיל, כאשר כל האוליגרכים היו תלויים על חבל בכיכר האדומה

  1. רז, כמובן שלא נגמר ולא דיברתי על ניצחון אלא כתבתי די בזהירות: "לא תהיה זו הפתעה גדולה אם נראה בקרוב שהיוזמה לתקוף תעבור לצד האוקראיני"

 7. 1. הנבואה ניתנה לשוטים
  2. בינתיים, העם סובל. אף אחד לא "מנצח"

 8. מתי אנשים יפנימו שבמלחמה אין מנצחים, יש רק מפסידים ומפסידים יותר..
  הוא הרס הרבה הרבה מאוד בנייה ותשואה של עשרות שנים של עבודה הכלכלה שלה רוסקה, למדינה אין הכנסות ולרוסיה יש בנקים על גבי בנקים של זהב ונפט.
  לפי דעתי אוקראינה הפסידה פי 5 יותר אבל אין ספק שהם אמיצים ברמה לא רגילה.
  לפי מה שהבנתי הם התקפלו מהרבה מאוד אזורים אבל הלחימה נמשכת

 9. אני לא חושב שיש אפילו כעת מישהו שיכול להגיד בבטחון איך זה יגמר. רק היום התבשרנו על כך שארה"ב תספק משלוח אדיר של טילים לאוקראינה.

 10. מא ר מרתק ביותר. נקווה שבאמת סופו של הרודן המרצח פוטין קרב.

 11. דוד ואליעזר,
  אומנם ביממה האחרונה מדברים על איזה שהוא שיפור בהתנהלות הלחימה מהצד הרוסי באוקראינה, אך מדובר במזרח באזורים הבדליים ולכן המשמעות אינה רצינית. לעומת זאת ואפרופו גורלו של פוטין, היום התפרסמו שתי ידיעות מעניינות. האחת תארה את המצב הכלכלי ברוסיה כעל סף פשיטת רגל. השנייה ממקורות ביון בריטייים, שלפיה פוטין כבר נאסף אל אבותיו וכפיל ממלא את מקומו. נשמע על פניו מגוחך, אולם דווקא המודיעין הבריטי היה המדוייק מכולם מאץ פרוץ הקרבות

 12. יש לך יתרון
  אתה לא רק מנתח עבר אלא גם צופה פני עתיד
  וזה שאתה זהיר בביטויים לא מפחית מכך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך