לחסות תחת מטריית נאט"ו

רקע היסטורי לבקשתן של פינלנד ושוודיה להצטרף לנאט"ו
צילום של אבי
אבי גולדברג

לידתה של המאה העשרים ואחת הייתה מלווה בחרדה מפני נגיף דמיוני, באג 2000. אולם לנשימת הרווחה ולאווירת השאננות של מיליארדי תושבי הכדור מהכניסה "החלקה" למילניום החדש, הייתה קצרה. לראשיתו של המילניום החדש התלוו התמונות המחרידות של קריסת מגדלי התאומים בניו יורק, וכך נגדעה התקווה לקבורתו של הרשע יחד עם שרידי המילניום הקודם.

נדמה שנותרו רק המרחבים הנורדיים הלבנים, כמקלט מדומיין מהרוע. באחת מנסיעותיי לרגל עסקיי נקריתי לסקנדינביה. הסתקרנתי מקיומם של מקלטים במרתפי בנייני דירות ברחבי שוודיה. הדבר נראה לי מוזר ככל שהבחנתי בכך שוב ושוב. לשאלתי מה הצורך במקלטים בארץ השלווה הזו, השיב לי ידיד מקומי כי הפחד מפני האיום הגרעיני הסובייטי בעת המלחמה הקרה במחצית השנייה של המאה העשרים הוא שגרם להקמתם. החשש מרוסיה החדשה, זו שקמה לאחר התפוררות ברית המועצות, עדיין חי וקיים. ולעצמי חשבתי, פרנויה.

לימים הגיע אותו מכר שוודי לישראל והציע לחברות נדל"ן בישראל לרכוש בניין מרשים העומד למכירה בהלסינקי בירת פינלנד, בניין ששימש את משרדי הצלב האדום הפיני.

לשאלתי מדוע לא יגייס לצורך כך את אחד האוליגרכים הרוסים השועטים במרחבי מערב אירופה ומפזרים את ההון שהם שודדים מהעם הרוסי, השיב לי המכר, כי בעלת הבניין היא אישה פינית גאה שלעולם לא תמכור את הבניין לרוסים שנלחמו נגד פינלנד בתקופתו של סטלין האיום.

באוגוסט 1939 נחתם אחד מהמסמכים הציניים ביותר שנחתמו מעולם. ההסכם נעשה בידי שני רודנים, האחד אוחז צלב קרס ומשנהו – במגל ופטיש, שני רוצחים המסכמים כיצד לנתח את הגווייה לאחר הרצח. הסכם "מולוטוב-ריבנטרופ" שנחתם ב-23 באוגוסט 1939 שרטט מפות מפורטות המחלקות את מזרח אירופה בין שני דיקטטורים שהמשותף ביניהם היה רב על אף הנטייה לחשוב אחרת.

ריבנטרופ ומולוטוב, שרי החוץ של שתי היריבות הרצחניות, שימשו רק ציפורן לעט שחתם על המסמך המביש, שחילק ביניהן את מזרח אירופה כאילו הייתה ארגז חול ותושבי המדינות הכבושות היו בובות צעצוע. ימים אחדים לאחר החתימה יכול היה היטלר לשגר את צבאו לפלוש לפולין והסובייטים החרו החזיקו אחריהם ועל פי המוסכם פלשו למדינות הבלטיות, לפולין, לבסרביה ולפינלנד.

כל זה ידוע, אבל עדיין אנו נזקקים לתזכורת על טיב העולם. מלחמת העולם השנייה הסתיימה וסטלין, שחתם אך שש שנים קודם לכן על ההסכם שהיה גזר דין מוות למדינות מזרח אירופה, שאותן הפקיר לידי היטלר, היה בין המנצחים "המשחררים", וזאת רק לאחר שהיטלר הפר את תנאי ההסכם המביש, ופלש לארצם של סטלין והבולשביקים שנואי נפשו ב-1941.

סטלין, שהמפלגה הקומוניסטית שימשה כסות לרודנותו הרצחנית, ל"טיהורים", להגליות המוניות, לעינויים בגולאגים, ולהרעבת אוכלוסיית אוקראינה למוות, מצא לו חסידים שוטים רבים בארצות המערב, שראו בו "שמש העמים" וכך מעשיו לא הוקעו מעולם, כפי שהוקעו אלו של היטלר.

מה שהפסיד היטלר במלחמת העולם השנייה זכה בו סטלין: שלטון ללא מְצרים על הונגריה, רומניה, פולין, בולגריה, ליטא, לטביה, אסטוניה ואוקראינה. מיליוני אוקראינים רוסים וגרמנים יהודים ובני עמים אחרים דוכאו וחוסלו במהלך השנים ומדינות הוחזקו מאחורי מסך ברזל ותיל ללא זכויות אדם, ולעיתים בעבדות ממש ושלילת כל יכולת להגר או לבחור חיים משלהם.

סטלין ורוסיה הקומוניסטית הצליחו לחמוק עד היום מכל מתן פיצוי למיליוני שכניהם המנוצלים והעשוקים למרות המעשים המבישים. אירופה עדיין שרויה בפחד מהדוב הרוסי למרות שהמגל והפטיש הוחלפו באות Z, סמלו של הרודן החדש שקם ברוסיה. לנוכח הזוועות שמעולל פוטין באוקראינה מתעוררים הקריאה והצורך לחשוף את פשעי הרודנות שלו ושל ברית המועצות האדומה לפניו.

התעוררותן של שוודיה ופינלנד השלוות למצוא מחסה תחת מטריית נאט"ו מפני הרודנות והאימה שמטיל פוטין, היא הפקת לקח מעבר מדמם, ומהבנה שהרוע חוזר על עצמו כל פעם תחת סמל אחר.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. עדיין אינני רואה את נאטו נלחמת ממש עם קורבנות גם למען אידיאל ראוי

  2. הכל נובע מכך שרוסיה נחלשה יחסית מאוד. פחות מפחדים ממנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

חוק הנאשם

מדוע חוק הנאשם בפלילים אינו סביר ואינו ראוי