היכן יפרוץ המשבר הבא?

מוקדים נפיצים במזרח הרחוק וחשש מהתעצמותה של סין
תמונה של אליהו בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

המלחמה בין אוקראינה לרוסיה נמשכת והעיניים ומצלמות הטלוויזיה מופנות למתחולל שם, אולם בה בעת צריך לשים לב גם למה שקורה במזרח הרחוק, בייחוד לכמה מוקדים בחלק ההוא של העולם שגם בהם עלול לפרוץ משבר או להתלקח עימות צבאי. להלן אתמקד בשלושה עיקריים.

ראשית, טייוואן. פלישת רוסיה לאוקראינה העלתה את רמת החשש בטייוואן מפני פלישה של סין. כידוע סין טוענת שטייוואן היא חלק בלתי נפרד מן הטריטוריה שלה, ודינהּ להתאחד עם סין. כדי להבליט את עמדתה ולהפחיד את תושבי טייוואן מקיימת סין פטרולים של ספינות במי החופים של טייוואן, וטיסות של מטוסים במרחב האווירי של טייוואן.

בטייוואן מודעים לכך שסין עלולה לפלוש באופן פתאומי, ולכן הם משתדלים להגביר את מוכנות הצבא, למקרה שפלישה כזו אכן תתרחש.

טייוואן זוכה לתמיכה מארה"ב שמספקת לה מטוסים, נשק וציוד מלחמתי אחר. אך קיימת אי-בהירות לגבי סיוע שיעניק צבא ארה"ב לטייוואן במקרה של מלחמה. אי-הבהירות הזאת ודאי ידועה לסינים ומשפיעה על שיקוליהם.

שנית, המתיחות הגוברת בין שתי הקוריאות. ב-1 באפריל אמר Suh Wook, שר הביטחון של קוריאה הדרומית, שארצו יכולה לפגוע בדיוק רב בכל מטרה שהיא בקוריאה הצפונית. האמירה הפרובוקטיבית הזאת הזמינה תגובה. Kim Yo Jong, אחותו של שליט קוריאה הצפונית Kim Jong Un, שיש לה מעמד בכיר בממשלה, אמרה שהאיש "המלוכלך" הזה שדיבר על "התקפת פתע מקדימה" אמר דברי הבל. מפני שאם הצבא של קוריאה הדרומית יתקוף – צפוי לו הרס.

אחרי חילופי הדברים האלה, בגללם או שלא בגללם, נראו בצילומים מחלליות סימנים לכך שקוריאה הצפונית מתכוננת לערוך ניסוי בטילים בליסטיים או בחומר נפץ גרעיני. ואומנם ב-16 באפריל שלחו הקוריאנים טיל לחלל. לדבריהם יש להם טילים לטווחים בינוניים שמסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים ולפגוע פגיעות מדויקות במטרותיהם.

שלישית, אוסטרליה. גם באוסטרליה מודאגים מן ההתעצמות הצבאית והטכנולוגית של סין. בנוסף לצבא הגדול (למעלה מ-2 מיליון איש), ולהשקעה בצי צבאי גדול ובחיל האוויר שלה, פיתחה סין יכולות בתחום של טילים בליסטיים סופר-סוניים (כלומר שנעים במהירות גדולה ממהירות הקול). יש שני סוגי טילים כאלה. האחד, טילים שנעים בכוח של מנוע סילוני אל מטרתם; והשני, טילים שעולים לגובה של מספר קילומטרים, וגולשים משם אל מטרותיהם.

החשש העיקרי הוא שקיימת אפשרות שאוסטרליה תותקף מרחוק על ידי טילים, אוניות ומטוסים. גם ארה"ב ובריטניה חוששות מכך, והן מסייעות לאוסטרליה בכמה תחומים כדי להתגבר על החרדות מהתעצמותה של סין.

ארה"ב ובריטניה הבטיחו לעזור לאוסטרליה לרכוש צוללות חמושות בטילים בליסטיים, שהן אמצעי חשוב ממדרגה ראשונה ועשוי להרתיע כל אויב שעלול לתקוף את אוסטרליה.

תחומים נוספים שבאו לידי גיבוש בהסכמים שנחתמו עוד בספטמבר 2021, המכונים Australia United Kingdom, United States (AUKUS), הם בגדר תוכניות לפיתוח של טכנולוגיות קוואנטיות, וטכנולוגיות להתגוננות ולסיכול איומים במרחב הסייבר, תוך תקווה שהפיתוח של הטכנולוגיות האלה ייתן להן יתרון לעומת סין. 'UKUS  a, ו לידי גיבוש בהסכמים שנחתמו עוד בספטמבר 2021  חמושות בטילים בליסטיים , שהן אמצעי ממדרגה ראשונה שעשוי להרתיע כל אויב שע

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

  1. מה שכתבת על אוסטרליה הפתיע אותי.
    האם יש איום קונקרטי שסין הביעה לגבי אוסטרליה?

  2. אם פוטין יצליח במתקפה, המתקפה הבאה תהיה בטיוואן

  3. אוקראינה עדיין לא מאחורינו. לדעתי כל הסיכויים שזה יתפתח ליתעצם למשבר גדול הרבה יותר הם גדולים מאוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של גדעון

הפתעה שלא הייתה

החלטות שגויות של הדרגים המדיני והצבאי ערב המלחמה