הרשאה אמריקאית לאיראן להפוך למעצמה

על חידוש הסכם הגרעין עם "הרפובליקה האסלאמית"
תמונה של ד"ר דגני
ד"ר יצחק דגני

שורות אלה נכתבות בתחילת חודש אפריל 2022, בעת שהסכם הגרעין מספר 2 בין מעצמות הגמוניות בעולם לבין איראן החומייניסטית טרם גובש סופית. על פי התקשורת הבינלאומית מרבית פרטי ההסכם כבר סוכמו בווינה בין נציגי איראן לבין נציגי המעצמות. נציגי הממשל האמריקאי הם הדוחפים העיקריים לגיבוש ההסכם עם איראן. בעוד שברור לחלוטין מדוע האיראנים רוצים להפוך למעצמה גרעינית, לפלא הוא השתוקקותם הרבה של האמריקאים לאפשר למדינה חשוכה ויוצרת טרור בקנה מידה בינלאומי לשדרג את עצמה למעלת מעצמה, לפחות במרחב המזרח התיכון, אם לא מעבר לכך.

המשטר הנוכחי באיראן אינו מסתיר את כוונותיו. מנהיגיו הדתיים נתונים בטראומה פסיכוטית שנולדה בטבח שהתחולל בשנת 680 לספירת הנוצרים (שנת 61 לספירת המוסלמים) בעיר כרבלא, הנמצאת כיום בשטח עיראק. חוסיין, נכדו של מוחמד, ביחד עם קבוצה גדולה של תומכיו ובני משפחתו נרצחו באכזריות על ידי צבא בפיקודו של עומר אבן סעוד על רקע דרישתו של חוסיין להיות החליף של הנביא מוחמד, דהיינו להנהיג את המוסלמים. מאז התפתח בעולם המוסלמי זרם דתי שיעי הקורא תיגר על הזרם הסוני שמאז קרב כרבלא מנהיג את האסלאם. כך, במשך יותר מ-1300 שנים הלכה והתפתחה בתוך הסביבה המוסלמית כת המונה עשרות מיליוני מאמינים שמתאפיינים בקיצוניות ופנאטיות (כ-15% מהמוסלמים). לצערנו ולאסונם אי-אפשר לעקור את הפנאטיות הדתית מקרב השיעים.

עד 1914 הייתה האימפריה העות'מאנית אחת ממעצמות העולם. מאז שהובסה במלחמת העולם הראשונה לא באה במקומה מדינה מוסלמית אחרת. העולם המוסלמי לא התפתח במקביל להתפתחות מדינות ה"עולם הראשון". הון של פטרודולרים, שזרם לחלק בר מזל של ארצות מוסלמיות, לא יצר חברה מוסלמית דומיננטית. בשלהי המאה העשרים ובשני העשורים הראשונים של המאה העשרים ואחת מסתמן מפנה במגמה זו. איראן החומייניסטית, הנשלטת על ידי "המדוכאים עלי אדמות", החלה במסע להפיכתה לישות מדינית דומיננטית, בהתאם לאידיאולוגיה פוליטית-דתית שיעית המנווטת את שליטיה.

ב-1979 התחוללה הפיכה שלטונית באיראן. אחרי תקופת מעבר קצרה השתלטה על המדינה כת דתית שהקימה משטר איימים קיצוני, המדכא את אזרחי איראן באמצעות "משמרות מהפכה", במידה יותר חמורה מאשר הסאוואק, המשטרה החשאית של השאח שהודח. החומייניסטים מנהלים את המדינה על פי השאריעה, הדין המוסלמי המפורט בקוראן.

קלריקאלים אלה משוכנעים שהזרם השיעי שאליו הם משתייכים, הוא הזרם האותנטי המייצג את תורתו של נביאם מוחמד. הם מוכנים לעשות הכול כדי להשתלט על המזרח התיכון, שאליו הם מתייחסים כ"בית האסלאם" (דאר אל אסלאם), ואחר כך, אם אללה ירצה, ישתלטו על ארצות אחרות מחוץ למזרח התיכון.

הם סימנו את מדינת ישראל, שקמה לדידם על חשבון העם הפלסטיני, כנטע זר בבית האסלאם. לכן הם מכריזים השכם והערב שיש לחסל את מדינת היהודים. אין שום סיכוי שבעולם לשנות את דעתם זו. אין שום סיכוי שבעולם להידבר עימם. עמדתם זו באשר לישראל היא עצם מהותם ועליה מתבססת הווייתם כ"אומת האסלאם". מי מאיתנו, כאן בישראל, שחולם על אפשרות להידבר עם המשטר האיראני, אינו בקיא במהותם ובאמונתם והוא מטעה את עצמו ואת האחרים.

יש להבין ששאיפת האייתוללות להצטייד בנשק גרעיני משרתת את שאיפתם להפוך את השיעה לפלג הדומיננטי באסלאם, שישמש כחליפות דתית שלהווייתם נלקחה מהם עם טבח כרבלא. נשק גרעיני בידיהם יסכן גם את יתר מדינות ערב הסוניות. להסכם הגרעין אין שום סיכוי לעצור את המרוץ האיראני לגרעין. לכל היותר הוא יוכל לעכב במידה מסוימת את המרוץ. אולם עם זאת, ההסכם ישחרר לטובת משטר האייתוללות עשרות מיליארדי דולרים שהוקפאו כאשר הנשיא טראמפ ביטל את הסכם הגרעין והשיב את הסנקציות על איראן. סכומי כסף אלה יעצימו את משטר האייתוללות ויזרימו דם חדש בעורקי מערך הטרור לא רק במזרח התיכון אלא גם באפריקה, באירופה, באסיה ובדרום אמריקה.

נשאלת השאלה: האם ראשי ממשל ביידן לא מבינים לאן תוביל הפוליטיקה הבינלאומית אם הם יסיימו לגבש את הסכם הגרעין מספר 2 עם האיראנים?

לשאלה זו שתי תשובות אפשרויות. האחת, האמריקאים מבינים לאן תוביל הפוליטיקה הבינלאומית, אבל זה לא מעניין או מפחיד אותם. הם חושבים שיוכלו "להסתדר" עם האיראנים ומה שיקרה במזרח התיכון בכלל או בישראל בפרט לא כל כך מעניין אותם. האפשרות השנייה, הם באמת אינם מבינים את כל השלכות חידוש ההסכם מתוך בורות בהבנת האסלאם הרדיקלי, כפי שקרה לנשיאים אמריקאים שבזמנם המשטרים הפרו-מערביים באיראן ובמצרים התמוטטו.

בפעם הקודמת הסנאט לא אישרר את ההסכם שממשל אובמה חתם עם איראן ולכן היה קל לנשיא שבא אחריו לבטלו. עדיין אין לדעת כיצד יסתיים המסע לחתימת הסכם גרעין מספר 2 עם איראן. יש לקוות שהוא לא יתגבש סופית כדי שמשטר האייתוללות באיראן ימשיך להתערער. על ממשלת ישראל לצאת בנחרצות, מעל כל במה, נגד ההסכם הדפיטיסטי שעומד ליפול עלינו לרעה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

 1. יצחק שלום
  קראתי בעיון את מאמרך המעניין. לא הבנתי לבני ולא מבין אחרי מה מניע את האמריקאים לחתור להסכם הזה. ההסכם הקודם היה רע וזה מסתמן כרע עוד יותר וגם אולי יעכב את האירנים בשנים בודדות.
  ברור שלא נוכל לסמוך על האמריקנים שיגנו עלינו ולכן מאוד מקווה שיש לנו תשובה למניעת גרעין מאיראן לפני שיהיה מאוחר מידי.

  1. לשי ענבר היקר,
   מסכים מאד עם כמה מדבריך:
   1. ההסכם הקודם היה רע וגם ההסכם השני שאולי יתגבש יהיה רע עוד יותר.
   2. לא נוכל לסמוך על האמריקאים. אוסיף – גם לא על אף אחד אחר.
   3. להבנתי יש בידינו יכולת למנוע גרעין מאיראן אם וכאשר ייווצר לכך צורך אמתי.
   ולגבי המניעים של האמריקאים לחתור להסכם מסוג זה:
   1. לאמריקאים וגם לאירופים יש אינטרס כלכלי לשחרר לאיראנים עשרות מיליארדי דולרים כדי שיקנו בהם מוצרים ושרותים שאין ולא יהיו באיראן.
   2. האמריקאים מניחים שבשל חוסר יכולת האיראנים לא יגיעו לגרעין. וגם אם יגיעו – דייה צרה לשעתה.
   3. עם היד על הלב – כנראה שאיום גרעיני על ישראל לא כל כך מדאיג את האמריקאים.
   4. חברי הסגל האמריקאי שמנהלים כיום את המו"מ עם האיראנים הינם תלמידי גישתו של הפרופסור בז'ז'ינסקי שהיה הנמסיס של הפרופסור קיסינג'ר
   עוד באוניברסיטת הארווארד ואח"כ בבית הלבן כשהנשיא קרטר הזמין אותו להחליף את קיסינג'ר. זו גישה אנטי ישראלית ופרו ערבית שהנשיא
   קרטר אימץ לעצמו עם חלוף הזמן. הדבר נוגע לא רק לישראל ולכן קרטר לא נבחר לקדנציה שנייה. אני מאד ממליץ שתקרא את הספר "ג'ימי קרטר
   ישראל והיהודים", שכתב סטיוארט אייזנשטאט. התפרסם בעברית ב- 2021 (ממש לפני חודשים אחדים) בהוצאת "דביר". בספר תמצא הסברים
   מגוונים לנאיביות האמריקאית שהתפתחה בשל חוסר יכולתם לחשוב במונחים מזרח תיכוניים סלש מוסלמיים.
   4.

 2. אי אפשר היה לסמוך בכלל על טראמפ. גם על ביידן אי אפשר לסמוך. רק על עצמנו, אם בכלל.

 3. אכן
  אירן סימנה את ישראל כיעד מכמה טעמים:
  – מבחינה דתית היהודים מוקצים במזרח התיכון בפרט, כי שולטים על המקומות הקדושים
  – ארהב היא השטן הגדול וכך גם בני בריתה כמו ישראל- ששניהם נידונים להרס בשל תמיכתם במשטר השאח ופועלם נגד המשטר המוסלמי באירן
  -במאמציהם להיחשב מעצמה אזורית- אין כמו ישראל להיות הגורם השנוא המאחד את כול הקהילות המוסלמיות במזרח התיכון כאויב משותף לאיסלם (סונים ושיעיים כאחד)

  1. מתי טראמפ התחיל עם הפקרת בני ברית ומי היו בני הברית האלה?

 4. יש פתרון אחד להביא שם להפיכה. וזה אפשרי רקלפני שיש להם יכולת גרעינית ממשית.#

  1. לגב' שושנה קופמן הנכבדה,
   תודה על תשומת לבך. את צודקת לחלוטין. אבל אם האמריקאים יגבשו הסכם גרעין שני עם האיראנים זה ירחיק את הפיכת המשטר באיראן.
   אם, חס וחלילה, האיראנים יצליחו להגיע לגרעין, זה יהפוך אותם למדינה הגמונית במזרח התיכון ואף מעבר לו. ישראל תהייה חייבת למנוע זאת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך