לאן נעלם הטרור האיראני?

אסור ש"משמרות המהפכה" יוצאו מרשימת ארגוני הטרור
תמונה של גדעון
ד"ר גדעון שניר

לאחרונה נפוצו שמועות עקשניות כי ארה"ב החליטה להסיר את ארגון "משמרות המהפכה" האיראני מרשימת ארגוני הטרור, כחלק מהאתנן שהיא נדרשת לשלם תמורת חזרתה של איראן להסכם הגרעין. ידיעה זו – מן הסתם מבוססת – הפכה את הקרביים של ראש הממשלה ושר החוץ הישראלים עד שנחפזו לפרסם הצהרה משותפת המגנה את המהלך האמריקני הצפוי, שיש בו השלכות משמעותיות במיוחד לישראל.

ראוי לציין שהניסיון לשכנע את הנשיא אובמה לתייג את "משמרות המהפכה" כארגון טרור נדחה במטרה שלא לפגוע בניהול המשא ומתן על הסכם הגרעין 2015. ההחלטה לתייגו כארגון טרור נעשתה רק בעידן הנשיא טראמפ (2019) ואִפשרה לארה"ב לבלום את גיוס הכספים האינטנסיבי שהתנהל על אדמתה והזרמת מיליוני דולרים למימון פעילות הטרור האיראנית ברחבי עולם, וסיפקה לגיטימציה לארה"ב ולישראל לשתף פעולה בחיסולו של סולימאני מפקד "המשמרות".

כבר ב-2015 פרסם כתב העת Politico תחקיר נרחב על מבצע "קסנדרה" שהחל ב-2008, ובו נטען שאף שהיה בידי מִנהל הסמים האמריקני מידע מוכח שלפיו ארגון חיזבאללה הנתמך על ידי איראן, מפעיל רשת הברחת סמים ונשק, הלבנת כספים ופעולות פשע אחרות, שבאמצעותן הביא כמיליארד דולר בשנה – מנע ממשל אובמה מרשויות החוק לפעול נגד רשת הפשע של חיזבאללה, כמו גם נגד בנק לבנוני בשל הלבנת כספי סמים, ובכיר בתא האמריקני של יחידת "אל קודס". גם משרד החוץ האמריקני סירב לסייע בהעברת מעורבים בפרשות ההברחה למדינות שבהן ניתן היה לעוצרם. טענות אלה נתמכות בעדותו של אנליסט במשרד ההגנה שסייע לחקירות מבצע "קסנדרה", כי הייתה זו החלטה פוליטית שיטתית המונחית מלמעלה למטה כדי לסכל כל מאמץ שנעשה בנושא (סדרת הדוקו "נבואת קסנדרה" משודרת בימים אלה בערוץ 11).

ועתה, חוזר הנשיא ביידן לעמדת אובמה, שמשמעותה ש"משמרות המהפכה" – שהוא גוף צבאי המונחה ישירות על ידי ממשל איראן, בין היתר להפעלת טרור בינלאומי – יוצא נקי מאשמת הטרור במטרה לשוב להסכם הגרעין המקורי עם איראן. בכך משדרת ארה"ב חולשה, ונכונות "לעשות הכול" כדי להגיע להסכם, שתוצאתו עלולה להיות בתנאים נחותים מבעבר.

יתר על כן, ללא תווית הטרור, תיפגע הלגיטימיות של ארה"ב ושל ישראל לפעול נגד הטרור האיראני, וגורלה יהיה דומה לזה של הנסיך הסעודי בן סאלמן שהפך לדמות מוקצית משהו במדינות אירופיות ליברליות פרוגרסיביות שונות, בשל רצח העיתונאי חאשוקג'י. יש לישראל וגם למדינות המפרץ סיבה טובה להיות מוטרדות, וזכותה, אם לא חובתה, של ישראל להתנגד בכל תוקף לביטול תו הטרור, כי אז תצא אולי ארה"ב זכה, אבל האשמה ופנייה לבית הדין בהאג – תיפול תמיד על ישראל לבדה.

אתמול פורסם על כוונת הממשל האמריקני להגדיר את "כוח קודס " יחידת העילית ואחת הזרועות המבצעיות של "משמרות המהפכה" – כארגון טרור אירני – כתחליף ל"משמרות המהפכה" שארה"ב מוחקת מרשימת ארגוני הטרור האסורים לתמיכה וגיוס כספים בארה"ב, כדי לרצות את אירן לקראת החתימה על הסכם הגרעין המחודש (ואולי גם הבטחה שלא לפגוע באמריקנים). קשה להתעלם ממשחק המילים האינפנטילי משהו המשמש את הדיפלומטיה של מי שנחשבה למעצמה החזקה ביותר בעולם, מגן החופש והדמוקרטיה, שהרי ברור לכול בר-דעת שאף ארגון צבאי חמוש איננו פועל באירן באופן עצמאי ללא תמיכה והכוונה של המנהיגות העליונה ביותר של אירן. אין חדש תחת השמש.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

    1. לאבישי דגני – שמחתי לקרוא את תגובתך הנכונה. עוד יותר שמחתי לראות שדגני נוסף נכנס לאתר. איך יוצרים קשר אתך?

  1. לד"ר גדעון שניר
    תודה על מאמר נכון וחיוני שמתפרסם ממש בזמן הראוי. בזמנו הנשיא אובמה ומזכיר המדינה שלו הוליכו את ישראל שולל. הם ניהלו עם האיראנים מו"מ סודי בעומאן והטעו את כל מי שהתעניין בנושא. יש להעריך הערכה רבה את ראש ממשלת ישראל שדיבר בקונגרס האמריקאי נגד ההסכם ונגד הנשיא אובמה. זו הסיבה העיקרית שהסנאט האמריקאי לא אישר בהצבעה את ההסכם. על כן לא היה לו מעמד חוקי בראה"ב והיה קל לנשיא טראמפ לבטלו ולהטיל סנקציות על איראן. בימים אלה מזכיר המדינה בלינקן, שהיה סגנו של קרי, מטיף לחידוש ההסכם, ראה דבריו ב"מפגש שדה בוקר". להערכתי יש לאמריקאים, כמו גם לאירופים, רצון לשחרר עשרות מיליארדי דולרים לטובת המשטר האיראני. הם מצפים שבכסף זה האיראנים יקנו סחורות ושרותים בארה"ב ובאירופה. הם יודעים (האמריקאים והאירופים) שבכל מקרה, עם הסכם או בלעדיו, משטר האייטולות לא יסתלק מכוונותיו להשיג נשק גרעיני. הם גם יודעים שההסכם שנחתם ב- 2015 לא עצר את ההתקדמות האיראנית במגמות השונות להשגת נשק גרעיני ופיתוח האמצעים לשגרו. דומני שההנהגה הישראלית מבינה את הדברים ופועלת, בינתיים בסתר, נגד הגרעין האיראני כולל גם בקרב המחוקקים בארה"ב.

  2. הפתרון הכי טוב היה למוטט את המשטר המסוכן הזה. אבל זה בלתי אפשרי כאשר רוסיה וסין לא מצטרפות למאמץ ופועלות הפוך

  3. בואו נהיה ישרים עם עצמנו. אף אחד לא יכול למנוע בכוח מאירן לפתח יעולת גרעינית אם תרצה בכך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן