"פוטין בשבע שגיאות"

פוטין הוא המפסיד הגדול במלחמה
תמונה של פוטין
ולדימיר פוטין צילום: Russian Presidential Press and Information Office, creative commons

גם אם תיכבש אוקראינה ברובה או אף במלואה על ידי רוסיה, המפסיד הגדול במלחמה הנוכחית כבר סומן. במאמר זה אפרט את שבעת הסעיפים העיקריים שבהם שגה פוטין, ושבגינם כבר למעשה הוכתר כמפסיד הוודאי במלחמה זו.

 1. הערכת יתר והפרזה בכוחו, ברמתו וביכולותיו המבצעיות של הצבא הרוסי, זה שלתפיסתו היה אמור לשטוף את אוקראינה במלחמת בזק, ואולי אף מדינות נוספות (כגון מולדובה), ובכך לקרב את פוטין למימוש חזונו הגדול של השבת רוסיה למעמד של מעצמת-על לצידן של ארה"ב וסין.
 2. הערכה שגויה מצד פוטין וחבר הגנרלים שלו לגבי הנחישות וההקרבה של העם האוקראיני וה"קומדיאנט" העומד בראשו. האוקראינים הנלחמים על הבית מפתיעים לדעתי לא רק את פוטין, אלא גם את מדינות המערב שלא נתנו להם סיכוי כלשהו מול הדוב הרוסי.
 3. בפניו של פוטין התנפצה גם התזה או אמונתו, שלפיה מיליוני פליטים אוקראינים יחוללו מהומה רבתי ויהוו בעיה קשה מנשוא למדינות נאט"ו השכנות. פוטין קיווה שבצר להן, מדינות אלו יפעילו לחץ על האוקראינים על מנת שייכנעו לדרישות הרוסיות, וניתן יהיה אז להשיב את מרבית הפליטים למולדתם.
 4. הערכה שגויה לגבי התמיכה הסינית "שהובטחה מראש". עוד בטרם הפלישה התייצבו הסינים לצידו של פוטין, ואף הושמעו הצהרות תמיכה רשמיות של הממשל. סביר להניח שגם הסינים טעו וחשבו שדי במקהלת הצבא האדום, על מנת להגיע לקייב ולמנות תחת הנשיא זלנסקי, נשיא בובה פרו-רוסי. ככל שהצבא הרוסי המשיך להעמיק את דשדושו בשטח, נעשו הסינים ניטרליים יותר ויותר. בין היתר הם פרסמו הודעה רשמית שבה הביעו את תמיכתם בשלמותה הטריטוריאלית של אוקראינה. לכך התווספה כמובן גם אי-נכונותם להיענות לבקשה הרוסית לקבלת סיוע באספקת מערכות נשק ותחמושת. אין לי ספק שלסינים מתאים יותר שהעולם ייוותר עם שתי מעצמות-על אמיתיות בלבד, ולכן הם לא ממש יתעצבו אם רוסיה תנחל כישלון במלחמה הנוכחית.
 5. הערכה שגויה שברית נאט"ו היא גוף מפולג וחסר לכידות שנמצא כמעט במצב של מוות קליני. למעשה, בעקיפין, גרם פוטין לחיזוקה של ברית נאט"ו. לנוכח הפלישה התנערה ברית נאט"ו מנמנומה, צופפה שורות והפגינה אחידות ונחישות מרשימות שכמוהן לא הופגנו כבר שנים רבות. זאת ועוד, מדינות נאט"ו הבינו ששגו כשלא השקיעו די בצבאות שלהן, ובימים אלו מבוצעות הערכות מחדש ומוקצים סכומי עתק להצטיידות צבאית ולשיפור מוכנותם של צבאות המערב/ברית נאט"ו ללחימה.
 6. הערכה לא נכונה לגבי הכלכלה הרוסית שהתגלתה כהרבה פחות עמידה וחסינה משחשב פוטין. החרמות וההגבלות שהטילו מדינות המערב על רוסיה, הראו עד כמה הכלכלה הרוסית פגיעה ופריכה, מה גם שהתקציב במדינה מושחתת זו, מהווה רק חלק מהפעילות הכלכלית ברוסיה, שחלק לא מבוטל ממנה מתבצע "בשחור". אציין כי אני מתקשה להאמין שפוטין לא היה מודע להשלכות הכלכליות הקשות של כלכלה המבוססת כמעט אך ורק על יצוא גז ונפט בעתות משבר.
 7. בשלב זה לא ניתן לקרוא למחאות בכמאה ערים ברחבי רוסיה "תנועת מחאה", אולם האזרחים האמיצים הצפויים למאסרים ממושכים וחרף זאת יוצאים למחות, התרסקות הרובל, התורים הארוכים מול חנויות ריקות מסחורה, נטישת/בריחת בעלי הון ומנהלים בכירים מרוסיה – כל אלו, ללא ספק, הפתיעו בעוצמתם את פוטין, ורעשי המשנה של המחאות הללו מגיעים אל חומות הקרמלין ומרעידים אותן קלות.

כשיתפזר מעט הערפל מעל הנעשה, הן באוקראינה והן ברוסיה גופה, אין לי ספק שנבחין "בחסרונם" של מי שכבר שילמו בראשם (בנוסח המקובל שם: "הלה לקה בליבו"), וזאת הן בקרב כוחות הביטחון והצבא והן בקרב גורמים כלכליים ממשלתיים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

35 תגובות

 1. לדודי ירון הנכבד,
  מאמר חשוב. ברשותך, אני מקווה, אבקש להוסיף שתי מכשלות רוסיות נוספות –
  כל מי שמבין מעט בלוחמת שריון יודע שלא פותחים במלחמה בשיא החורף, באדמת פודזול מושלגת, ש"בולעת" שריון שמנסה לתמרן. כתוצאה מכך שיירות התוקפים הרוסיים נאלצו להתרכז בשיירות (64 ק"מ לפני קייב) על כבישים וכך הפכו למעשה לברווזים במטווח. קור האימים בתוך הטנקים הרוסים הכריח את הטנקיסטים הרוסים להחזיק מנועים פועלים על מנת לא לקפוא. כך נגמר להם הדלק תוך יום-יומיים, ללא יכולת לתדלק מחדש בשל הפקקים בדרכים.
  כידוע האוקראינים מדברים רוסית מצוינת. כך הם יכלו להאזין לרשתות הקשר של הרוסים התוקפים ולזהות את מקומם של המפקדים. עד כה האוקראינים הצליחו להרוג 7 גנרלים רוסים ובוודאי עוד מפקדים בכירים נוספים. נקל לשער לאיזו הידרדרות מורלית זה דרדר את הרוסים התוקפים.

  1. ד"ר דגני נכבדי,
   הפעם אין בנינו שום מחלוקת. חלק מהדברים כבר הופיעו במאמריי הקודמים. לגבי איתור זיהוי מפקדים, מניסיוני הדל בתחום אינני חושב שמדובר בזיהוי על פי רשתות הקשר שכן יש צורך באיכון ברמה של מטרים בודדים. לדעתי הזיהוי נעשה על פי הנגמ"ש שמעוטר בהרבה יותר אנטנות משאר הכח ב"שיירה" ואז מעניקים לו טיל נ.ט

   1. דודי ירון נכבדי
    לעניין זיהוי מפקדים – יש צדק בדבריך אם אכן קיים קו ראייה, ממקום שבו נמצא כוח נ.ט., למקום שבו נמצא נגמ"ש מסומן באנטנות. הרבה יותר אפקטיבי לערוך הצלבה בין נתונים משתי תחנות מכ"מ וכך מקבלים מיקום מדויק של נגמ"ש מסוים שממנו נובעות פקודות (כך זיהו את המקום שממנו אלי כהן שידר). זה גם מאפשר גילוי רכב מסוים ממקומות רחוקים. מה שנותר הוא לשדר קואורדינטות למטוס או לסוללת נ.ט. או לבסיס שיגור של טילי נ.ט. ובמרבית המקרים זה מצליח. הרוסים טובים בשיטות אלה. אוקראינים רבים מאד שרתו בצבא הרוסי ולמדו לתפעל את המערכות הללו. בין היתר זו גם אחת הסיבות שהרוסים לא מצליחים להתמודד עם האוקראינים. יש לשער שאם המלחמה באוקראינה תימשך אל תוך הקיץ התמונה עשויה להשתנות (ראה סיפור פנפילוב ממלחמת העולם השנייה).

 2. הסקירה נכונה בעיקרה, בהיעדר מידע מלא ובהסתמך על מידע המגיע מהתקשורת, הייתי מוסיף עוד נתון בו פוטין שגה, שגיאה קשה. מדוע לצאת ל'מבצע' הזה בשיא החורף? אין לי ספק שהקור המקפיא, הדשדוש והיעדר אמצעי חימום לחיילים הרוסים, היווה גורם מכריע בחוסר המוטיבציה שלהם להילחם.
  ברמה הטקטית, טנק או טור שיריון, לא נעים לבדם בשטח אויב! היעדר ההגנה מפני החי'ר האוקראיני עשה בשיריון הרוסי שמות.

  1. אכן כך ובכך עסקתי באחד המאמרים הקודמים. שורש הבעיה היה הזלזול המוחלט ביכולת האוקראינית ולכן נעו בטורים מינהליים ואין סופיים כאילו הם נעים בשטח ידידותי ואוהד

 3. הכל נכון אבל מלחמה עם מעצמה אינה עניין ליום או לחודש.
  הרוסים טעו בעוד נושאים כגון מיגון לא נכון לנ"ט והעדר פצצות חכמות אבל..
  יש להם עורף לוגיסטי אדיר, אוקראינה במצור ימי, חלקה נכבש, חלקה נכתש.
  אז יש מלחמות קשות אבל אין כאן נצחון של הקטן על הגדול

  1. מסכים איתך. ניצחון לא יהיה פה. גם אם תיכבש אוקראינה כולה (ולדעתי זה לא יקרה) גם אז לרוסים צפויה שם אפגניסטן ב'

 4. כנראה שכל הסעיפים רלוונטים…
  בהיבט הצבאי נטו:
  א. צבא של 200 אלף איש לא יכול לכבוש מדינה בסדר גודל של אורראינה.
  ב. אוקראינה מדינה של 40 מיליון, פטריוטית כמו הרוסים לפחות, היא כוח מגן כבד.
  ג. בעידן הצבאי היום טילי נט ונשק נמ הם פקטור משנה מציאות ונותן יתרון עצום למגן. מי שלא ממוגן הוא ברווז במטווח.
  ד. התקדמות בשיירות ענק על צירים… נו, על זה אין מה להרחיב בכלל.
  כנראה שמקבלי החלטותחשבו שהם ב1942. הבעייה שהם ב 2022…

 5. כל התזה תלושה ממציאות
  1. סינים עדיין תומכים בו
  2. כלכלה של רוסיה היתה על דלקים ואוצרות טבע והיא עדיין כזאות ועולם בנתיים תלוי בו ,(רצוי ומצוי)
  3.לגבי התנגדות כאן היה קטע לא נעים , לפי איך שהוא התנהג ואת מי הוא שלח הוא ציפה שראשי עיר יכנעו ללא קרבות ,כנראה היה הסכם מוקדם, ולכן רוב הכוח הוא ריכז בקייב ידע ששם לא יכנעו .אך ברגע של פלישה כנראה כל אלו שהיו צריכים ליכנעה החליטו לא לעשות זאת או לא יכלו כי ערים שלהם היו מלאים באנשי צבא שלקחו או היו לוקחים שליטה מהם.
  ולאחר שהוא התחיל להזרים כוח איכותי הם התחילו להתקדםכ

  1. איש בדעתו אמוונתו יחייה. רק הערה: לא כל מי ששורשיו מגיעים לברה"מ לשעבר, הוא בהכרח גם סובייטולוג

 6. אמנם פוטין עשה הרבה טעויות אבל זה רק עלה לו בציוד וכוח אדם ואת שניה0 יש לו בשפע וזה לא ממש מזיז לו – בדיוק כמו לקודמיו במלחמת העולם השנייה לדוגמא

  1. המצב אינו דומה כלל לאופן הלחימה ולמצב שהיה בברה"מ במלחמת העולם השנייה. בניגוד לעבר כח האדם בצבא הרוסי מוגבל וכן הציוד והתוצאות בהתאם

 7. זה מזכיר לי אל החכמים שהקצו שבועיים לאסאד כדי לארוז ולברוח מסוריה. אותם חכמים כבא הכריזו על המפסיד הגדול של המלחמה. טמבלים שרק מתחלפים…

 8. טוב בחלם היו כאלה שניבאו את העתיד וטעו.
  מאז עד היום אף גורם מודעיני מערבי וגם לא ישראל הצליחו לנחש את ברית המועצות לשעבר והיום את רוסים מימי מלחמת עולם השניה.
  מה גורם לכם לחשוב שמה שאתם חושבים זה נכון????

 9. הבעיה של רוסיה זו השחיתות. והמנהיג הוא המושחת הראשי. והנה התוצאות לפנינו. ביצועים גרועים. תשתיות גרועות. שירולים גרועים.

  1. חד משמעית צודק! ולכן גם אזכרתי במאמר את החלק הלא קטן של הכלכלה השחורה ברוסיה, ולכן גם התקציב הרשמי ברוסיה הינו קטן יחסית כשמדובר במדינה עם כ 144 מיליון תושבים

 10. משהו מתבשל זה בטוח, באיזה כיוון לא יגוע. מה שהיה כבר לא יחזור להיות.

  1. משהו אכן מתבשל אך פוטין לא יסוג או ירד מהעץ ולכן כשיעבור עוד זמן והצבא שלו לא יוכל להביא לו את התוצאות המקוות מצידו, אני חושש שיפנה ללוחמה כימית (כפי שכבר כתבתי כאן לפני כחודש, וכפי שהורו/אישרו/עודדו את הנשיא אסד לעשות בסוריה

 11. כנראה שפוטין באמת בצרות
  אתמול כבר העביר מעל שבדיה מפציצים עם פצצות גרעיניות

  1. במקרה צפיתי בסרטים. לא מפציצים אלא מטוסי קרב והבטן שלהם הייתה חלקה, כלומר לא נשאו שום חימוש גרעיני. מוטב להם לעיתונאים שלא מבינים בתחום שהיו מדייקים וכותבים: מטוסים שמסוגלים לשאת חימוש גרעיני

   1. לדודי ירון
    כמובן שהצדק אתך. הרבה מאד ידיעות שמפרסמים עיתונאים נגועות בחוסר ידיעה או חוסר הבנה או שהם מצטטים אחד את השני. הדבר מאפיין בעיקר את תכניות המלל בטלוויזיה שמככבים בהם "עיתונאים" דילטנטים ופרשנים בשקל.

 12. אם מנהיגי המערב חכמים הם יאפשרו לפוטין לצאת מההסתבכות באוקראינה מבלי לאבד את כבודו.

 13. הדבר האחרון שמדאיג את פוטין הוא הסנקציות. רוסיה היא מדינה גדולה עם מסורת של כלכלה עצמאית. ברור שנוח היה להם להחליף את הלאדה ברינו ואת הטלוויזיות המיושנות שלהם בפיליפס. אך כל מה שיחסר להם הם יוכלו ליבא מסין שמייצרת הכול ואיננה מטילה עליהם סנקציות.

 14. השאתה הגדולה שתיענה בשבועיים הבאים
  האם התזוזה לאחור של צבאות רוסיה היא התקפלות שקטה
  או שהיא התארגנות לקראת מתקפה חזקה מאורגנת מחדש
  אני מהמר על האופציה השנייה

  1. מסכים איתך. פוטין לא יכול להרשות לעצמו התקפלות ולכן ישוב ויתקוף במשנה מרץ ושוב להערכתי גם הכימי עלול לבוא בחשבון

 15. ההתפרעות והרצחחות שהוא מאפשר ברוב יאושו, הן השגיאה השמינית, שתעלה לו ביוקר

  1. ללא מאמין שפוטין "מאפשר" או שולט עד רמת הנעשה ברחוב אלא זו תוצאה דווקא של חוסר שליטה ופיקוד בשטח, ופרופיל של לא מעט חיילים המגיעים צבא הרוסי לא בדיוק ממוסקבה או סנט פטרסבורג אלא ממחוזות רחוקים ברוסיה עם מנטליות אחרת שלא לדבר על הצ'צ'נים שהוכנסו ללוחמה ואצלם רצח זו תורתם ואומנותם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן