האם בכלל מקיימים הסכמים?

מלחמת רוסיה-אוקראינה והסכם הגרעין עם איראן
מתקן מים כבדים באיראן צילום: Nanking2012 en.wikipedia.org

בשעת כתיבת שורות אלה לא נחתם עדיין הסכם הגרעין עם איראן. השמועות אומרות שהחתימה קרובה, וארצות הברית, ברצותה להראות הישג, רצה לזרועות איראן וויתרה על מרבית דרישותיה. לכן צפוי שההסכם יהיה גרוע מקודמו. אם אכן יוסרו הסנקציות ממשמרות המהפכה זו תהיה אכזבה, לפחות ברמה הדקלרטיבית, אם כי למעשה לא תהיה לכך השפעה מעשית.

אינני יכול להתייחס לביצה שלא נולדה. אם באמת יחסרו בהסכם הקרוב סעיפים שהיו בקודמו, זו תהיה בעיה, אבל אני רוצה להתייחס להסכם באופן כללי בהתחשב בהפרה הבוטה של הסכם אחר – מצד רוסיה.

יש הטוענים שלאור ההפרה האחרונה, יש הוכחה שההסכם המתגבש לא שווה את הנייר שעליו הוא כתוב. איראן קיבלה דוגמה לכדאיות שבהפרת הסכמים ולכן היא לא תהסס להפר את ההסכם שייחתם איתה, ומכאן שאסור בכלל לחתום על ההסכם הקרוב.

אך לדעתי הטענה שההפרה של רוסיה תיתן מוטיבציה להפרה מצד איראן, אין לה אחיזה במציאות. האירועים האחרונים, אם בכלל, מוכיחים את ההפך. התגובה להפרה הרוסית עזה למדי, בוודאי לעומת הצפי הרוסי. מעבר לכך, הטענה שכדאי להפר הסכמים אומרת בעצם שאין להתייחס ברצינות לאף הסכם. הסכמים נחתמו מאז ומתמיד בעולם וייחתמו גם בעתיד, והרושם הטרי של ההפרה הרוסית משכיח את העובדה שהפרות בוטות של הסכמים היו לאורך כל ההיסטוריה. איראן לא זקוקה לדוגמה הנוכחית כדי לשקול הפרה של ההסכם הקרוב. השיפוט היחיד של הכדאיות הוא התגובה הצפויה להפרה והשיקול אם המצב יהיה טוב יותר או רע יותר אחריה. רק המעצמות הגדולות או מדינות שמעצמה גדולה תומכת בהן יכולות להרשות לעצמן הפרה בוטה ולקוות לצאת מזה בלי ענישה משמעותית. ההפרה הנוכחית מעמידה בספק גם את זה, לנוכח תגובת המערב.

השאלה היא מה עדיף לנו. הסכם מוגבל עם חסרונות, הכולל הסרת סנקציות אך בולם משמעותית את ריצת איראן לגרעין ולו לתקופה מוגבלת, או המשך הסנקציות וריצה איראנית לסף גרעין או פצצה גרעינית. אילו הסנקציות היו אפקטיביות מאוד הייתי תומך בהן, ולו מהסיבה שאני מאמין שיש נושא חשוב מבלימת הערוץ הגרעיני של האיראנים, היינו בלימת המסלול הקונבנציונאלי להתחזקות איראן דרך חיזוק הציר דרך סוריה ולבנון (חזבאללה) ובאזורים אחרים. שחרור הסנקציות יחזק את המסלול הזה. כך או כך, ראינו שהסנקציות לא היו אפקטיביות מאוד, וזאת משתי סיבות: שיתוף הפעולה של אירופה עם הסנקציות שהטיל טראמפ היה מוגבל מאוד כי טראמפ הצליח להרגיז את נאט"ו והאירופים ביציאה החד-צדדית שלו מההסכם ובאופן כללי, וגם משום שרוסיה וסין – שחתמה עם איראן על הסכם ארוך טווח לקניית נפט – לא ממש שיתפו פעולה.

אם לא ייחתם הסכם והסנקציות ימשיכו, או אפילו יוחרפו, צפוי עוד פחות שיתוף פעולה של הגוש המזרחי, בגלל המלחמה הקרה שזה עתה החלה. דבר זה ומחירי הנפט המאמירים יתנו לאיראן אורך נשימה. אנחנו נצא מופסדים משום ששני המסלולים שבהם מתקדמת איראן, הגרעיני והקונבנציונאלי, יתחזקו במקביל.

סין ורוסיה אינן מעוניינות באיראן גרעינית ולא יעזרו לה להגיע לכך, ולכן הן מעוניינות בהסכם הגרעין. בעיקר רוסיה, שמעוניינת בהגבלת כוחה של איראן בסוריה, שבה יש לה אינטרסים רחבים (ולכן היא מאפשרת לנו חופש פעולה מסוים שם). ולכן, למרות המלחמה הקרה החדשה, האינטרס המשותף יביא אולי לחתימה על הסכם סביר.

אני אומר שוב את מה שאמרתי לא פעם, והוא שישראל אינה יכולה לסכל לבדה את פרויקט הגרעין האיראני. שיתוף פעולה עם ארה"ב נחוץ וחיוני. שיתוף פעולה כזה ייתכן רק בתיאום ותכנון משותף של הפעולות שיבוצעו אם איראן תחתום על הסכם הגרעין ולאחר מכן תפר אותו בגלוי או שיוכח שאינה עומדת בו. אם ישראל תתנגד לחתימה על ההסכם כפי שהיא עושה עכשיו (בלשון רפה, ואני מקווה שמאחורי הקלעים היא עדיין מתואמת עם ארה"ב), לא תהיה היערכות משותפת למצב של אי עמידה בהסכם.

לסיכום, אני סבור שהמצב העולמי החדש, שבו אנו עדים להפרה בוטה של הסכם מצד רוסיה ומלחמה קרה בין מזרח ומערב, אינו צריך לשנות את השיקולים לחתימה על הסכם גרעין חדש והיערכות רצינית למקרה שיופר בדרך כזו או אחרת.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

20 תגובות

 1. ישראל ללא ארצות הברית ומערב אירופה לא רק לא יכולה לתקוף את איראן, היא גם בקושי תתקיים

  1. כל הכבוד על הדיאגנוזה. איזה מזל יש לישראל – יש גם ארה"ב וגם מערב אירופה. המסקנה – ישראל תתקיים בקלות.
   אתה יכול להוסיף לרשימה גם את רוסיה, סין והודו. גם הם חברים טובים של ישראל. אז הסר דאגה מלבך.

 2. אני חושב שחייבים קודם לפתור את בעיית רוסיה ורק אחרי זה לגשת לפתרון חוזה הגרנין. אם לא יקרה ך זה יעמיד את הרוסים בשני הנושאים נגדנו

  1. אבנר,
   לצערנו, למרות העיכוב שהרוסים גורמים בחתימת ההסכם, הוא כנראה ייחתם לפני סיום מלחמת רוסיה אוקראינה והמלחמה הקרה שכבר נפתחה. זה לא בידנו. זה שרוסיה והמערב משני צידי המתרס ודאי שלא יעזור לנו.

 3. נוח
  -נראה שה עולם כבר מקבל את האירן גרעינית כעובדה מוגמרת גם אם ידחה בשנתיים שלוש
  -בינתיים- כול מדינה שחפצה בגרעין השיגה זאת בסופו של דבר ( צפון קוריאה, הודו, פקיסטן) למעט אולי לוב של קדאפי שהעדיף להמיר את הגרעין בהטבות אחרות בהבטחת ארה"ב.
  -במזרח התיכון ובמזרח בכלל, אין כול משמעות לחוזה חתום על הנייר אם אין סנקציות משמעותיות מאחוריו שימנעו עריקה ואם אינו תואם את האינטרסים המתעדכנים עם הזמן
  -לכן רוסיה וסין לבטח לא יאהבו אירן גרעינית,לא יעזרו אך גם לא יפעלו כדי למנוע זאת. היחסים הטובים בין רוסיה ואירן היום קשורים לסנקציות האמריקאיות, מחיר הנפט, ורשימת קניות הנשק שמגישה אירן לרוסיה.

  1. גדעון,
   אני מסכים רק חלקית. רוסיה ודאי תפעל למנוע מדיניה גרעינית על גבולה ובסוריה, דבר שיאפשר לאירן להיות לא ממש ממושמעת. אני לא מסכים שהחוזה יאפשר ריצה לגרעין עוד שנים ספורות. הוא יאפשר משא ומתן חדש, כדי למנוע עוד סנקציות. נכון שהסנקציות ממש לא יעילות (ומאמר חדש שלי בעניין נמצא כבר בעריכה) והנפט האירני קורץ לכולם (חוץ מרוסיה) ולכן אין טעם להסתמך עליהן וכדאי לקחת את הרע במיעוטו. אגב, לא רק לוב הפסיקה פרוייקט גרעיני. אוקראינה, כפי שאתה יודע גם עשתה זאת ואני מניח שהיא מצטערת על כך. קיום איום גרעיני הוא תעודת ביטוח. משום מה, רק לגבי ישראל נוטים להתעלם מכך…

   1. עם התפרקות ברית המועצות נותרו פרוסים כלי נשק גרעיניים והאמצעים לשילוחם ב- 3 מדינות חדשות שקודם לכן היו חלק מברית המועצות: בלרוס,קזחסטן ואוקראינה. בכל מקרה היכולת להפעלת המערך הגרעיני הסובייטי נותר במוסקבה. על פי הסכם שהתרקם בבודפשט הועברו כלי הנשק הגרעיניים לפדרציה הרוסית שקמה על חורבות בריה"מ. ממילא הפעלת המערך הגרעיני הצבאי הסובייטי לא הייתה אפשרית באוקראינה אחרי קריסת בריה"מ.

 4. הדגש על הסיכוי שהחוזה יופר. ומה נעשה? נבעיר את המזרח התיכון?

  1. צריך לקוות שבקביל לדיונים על ההסכם, יש לנו דיונים רציניים על תגובה משותפת נגד אירן, במקרה של הפרת ההסכם. רק איום משותף שלנו ושל ארה"ב ירתיע את האירנים. לבד, אנחנו לא יכולים.

   1. מה אתה לא יודע? ישראל פועלת כבר שנים רבות לבד, לפעמים אפילו בניגוד לרצון האמריקאים, בהצלחה נגד הגרעין האיראני.
    כיום אין לנו דיונים משותפים עם האמריקאים בעניין זה. העידן טראמפ היו גם היו. בזמן אובמה האמריקאים אף הוליכו שולל את ישראל בכך שניהלו מו"מ סודי עם האיראנים בעומאן. רק ישראל לבדה תפתור את בעיות קיומה. וכדאי שתדע – ישראל מרתיעה בהחלט את האיראנים.

  2. חבצלת
   אני מאמין שהצדדים יחזרו להשלמת ההסכם הראשוני, בסהכ עוד שנתיים וסביר שהאירנים יעמדו בו כי לאחריו הם פטורים מכול מגבלה ויעשו כרצונם. לכן אני מעריך שלא כדאי לאירנים להפר את ההסכם קצר המועד כי הם זקוקים לזמן ושקט כדי לשקם את הכלכלה שנפגעה בעקבות סנקציות טראמפ
   עכשיו את שואלת מה יקרה אם האירנים בכול זאת יפרו את ההסכם. מעניין מה לדעתך ישראל צריכה לעשות במקרה זה ושלא "יבעיר את המזרח התיכון" כשאלתך …

   1. גדעון.
    הפרשנות שבעוד שנתיים האיראנים חופשיים לעשות כרצונם היא פשוט לא נכונה. נחכה ונראה את ההסכם. הנושאים והנותנים מול אירן לא מטומטמים עד כדי כך.

    1. נוח
     אני מציג את התרחיש הפסימי שבינתיים לא נשלל. תוצאות המשא ומתן אינם קשורים לרמת "הטמטום" או אינטליגנציה של הנושאים והנותנים. ישנם אינטרסים במדיניות הפנים והחוץ של של כול אחד מהמתדיינים, ולבטח אתה יודע במה מדובר. ולכן גם הסכם שחתם עליו צ'מברלין, לא הייתי מגדיר את האיש כ"מטומטם עד כדי כך"
     אני יותר מאשמח אם התרחיש שלי יתבדה

     1. גדעון,
      יש הבדל תהומי בין טיפשות מראש לטפשות בדיעבד (צ'מברליין). כתבתי על זה במאמרי "בשבחי המשא ומתן".
      ואגב, שמי נכתב, כמו בתנ"ך, ללא וו…

 5. איפה את חיה? המזרח התיכון כבר בוער מזמן. דווקא בישראל "מכבי האש" מצליחים למנוע התפשטות הלהבות.

 6. ניתוח הגיוני ומשכנע למדי. כך צריך לחשוב ולא עם אמוציות.

 7. חבצלת
  אני מאמין שהצדדים יחזרו להשלמת ההסכם הראשוני, בסהכ עוד שנתיים וסביר שהאירנים יעמדו בו כי לאחריו הם פטורים מכול מגבלה ויעשו כרצונם. לכן אני מעריך שלא כדאי לאירנים להפר את ההסכם קצר המועד כי הם זקוקים לזמן ושקט כדי לשקם את הכלכלה שנפגעה בעקבות סנקציות טראמפ
  עכשיו את שואלת מה יקרה אם האירנים בכול זאת יפרו את ההסכם. מעניין מה לדעתך ישראל צריכה לעשות במקרה זה ושלא "יבעיר את המזרח התיכון" כשאלתך …

 8. התנאים משתנים וכל אחד בנסיבות כאלה לא ימוד בהתיייבויות שלנו. השאלה באיזה קלות ובאיזה תגירות

 9. החוז,ה עם אירן הוא עובדה
  צריך רק ליישם אותו בצורה הכי פחות גרועה
  לחכות לצמהפך הפוליטי באיראן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן