כשפרנואידיות ומגלומניות דרות בכפיפה אחת

תובנות ראשונות בתום 9 ימי לחימה
תמונה של פוטין
ולדימיר פוטין צילום: Russian Presidential Press and Information Office, creative commons

לפני למעלה מחודש, כשעקבתי יום-יום אחר בניית הכוח הרוסי מצפון וממזרח לאוקראינה, ובעיקר לנוכח היקפו חסר התקדים של הכוח, לא היה לי עוד ספק שאכן תתבצע פלישה רוסית לאוקראינה. לפיכך פרסמתי כמה פוסטים שנגדו את כל העמדות והפרשנויות שהוצגו באותם ימים ועד ליום הפלישה ממש, וכתבתי שעל פי אופי הכוחות ובעיקר היקפם, פוטין עומד לפלוש לאוקראינה וכי להערכתי לא מדובר בכניסה מוגבלת לאזורי הבדלנים במזרח, אלא שמדובר ב"הליכה על קייב" (ציטוט), וכי גורלה של אוקראינה כבר נחרץ.

בחלוף 9 ימי לחימה (מאמר זה נכתב ביום אתמול) המידע המגיע משני הצדדים הלוחמים הוא עדיין חלקי, מעורפל ורווי דיסאינפורמציה. חרף זאת אנסה להציג כמה תובנות ראשונות, כפי שהדברים נראים לפחות בשעה זו.

ראשית, הנשיא ולדימיר פוטין. נשיא רוסיה מעולם לא זנח את חזונו להשיב את אוקראינה לחיקה של אימא רוסיה ועל כן בכוונתו ללכת זו הפעם עד הסוף. די לנו במבט זריז במפת פריסת והתקדמות כוחותיו בתוך אוקראינה, על מנת להבין שהמהלכים הללו נועדו להקיף את אוקראינה כולה סביב סביב, בטבעת כיתור מחניקה, ולנתקה מהים השחור. כלומר, להערכתי במאמץ הדרומי לאחר כיבוש אודסה, ימשיכו הכוחות מערבה עד הגבול המולדבי ולא מן הנמנע שאף "יזמינו עצמם" לבקר גם בה. בשלב הבא יחלו הכוחות ללחוץ מתוך טבעת הכיתור פנימה, עד שיכבשו את מדינת הענק הזו כולה. רק הסדר או הסכם כלשהו בדרך, יוכל לעצור או לעכב את נפילתה של אוקראינה כולה לידיים רוסיות.

אין ספק שהנשיא פוטין ניזוק ועוד יינזק גם אישית ממעשיו, אך הכלכלה הרוסית והעם הרוסי, הם אלו שכבר נענשים בשל מעלליו של נשיאם. הרובל ניזוק קשות; מול הכספומטים משתרכים תורים ארוכים – תופעה שלא נראתה ברוסיה שנים רבות; בכ-50 ערים ברחבי רוסיה מתקיימות הפגנות בגנות הפלישה – גם זו תופעה חריגה שלא הייתה כמוה שנים רבות, אך אינני רואה אף לא סיכוי קלוש, שגל ההפגנות יתרחב עד כדי מרי אזרחי של ממש. מה שהמערב וראשיו טרם הבינו או הפנימו היא העובדה שככל שהעיצומים והחרמות על רוסיה יוגברו ויועמקו, אצל הנשיא פוטין התוצאה תמיד תהיה הפוכה. דהיינו, עקשנותו ופעולותיו של פוטין, רק ילכו ויחריפו ואף יקצינו ביחס ישר לעוצמת הסנקציות והעיצומים שיוטלו עליו ועל מדינתו.

שנית, הצבא הרוסי.עליי לומר, שבסוגיה זו רב הנסתר על הגלוי, אך בכל זאת ניתן כבר להבחין בכמה עיקרים, חלקם מוזרים וסתומים למדי. אומר בזהירות הראויה, כי עד כה מתקבל הרושם שהמוטו המוכר "כי בתחבולות תעשה לך מלחמה", אינו מוטמע דיו בצבא הרוסי. מאגרי הנשק ועוצמות האש העומדים לרשות צבא זה כמעט בלתי מוגבלים, אך בשטח, הן ברמת הפיקוד בשדה והן ברמת הלוחם הממוצע ביחידות החי"ר והשריון, הביצועים אינם משהו שניתן להתגאות בו (בניגוד לכמה יחידות מיוחדות שרמתן אכן גבוהה במיוחד כמו גם אכזריותן). הכשלים הלוגיסטיים, בעיקר בתחום האספקה וההתקדמות האיטית בשטח, הפתיעו רבים במערב, ולדעתי אף את פוטין עצמו. אותה שיירה גמלונית מינהלתית וכמעט חסרת תנועה הנמתחת על פני לא פחות מ-64 ק"מ, הייתה אמורה להוות טרף קל לכל צבא בינוני ברמתו.

תופעה מוזרה שאני מתקשה, כמו רבים אחרים, לעמוד בשלב זה על סיבותיה, היא השתתפותו הדלה בלחימה של חיל האוויר הסובייטי, חיל אדיר ממדים. אין המדובר במגבלות מזג אוויר באזורי הלחימה, וגם מערך הטק"א האוקראיני דוכא ברובו כבר ביום הלחימה הראשון. בכמה תקיפות אוויריות שבוצעו בכל זאת, הן על ידי מטוסי תקיפה והן על ידי טילי שיוט, זוהו לא מעט פגיעות לא מדויקות שזלגו בעיקר לעבר האוכלוסייה האזרחית. האם חיל האוויר הרוסי מוגבל בכמות הנשק המונחה שברשותו או שמא הפגיעה אינה מדויקת במידה הנדרשת? זאת סביר להניח שנדע בשלבים מאוחרים יותר של העימות.

גם בתחום הפעלת כלי טיס בלתי מאוישים נרשמת נפקדות רוסית מוזרה למדי. רק לצורך הפרופורציה אציין שבחיל האוויר הישראלי, כ-70% מכלל הפעילות המבצעית כיום, מתבצעת על ידי כלי טיס בלתי מאוישים (כטב"מים – כלי טיס מאויש מרחוק). על אי-ההצלחות האלו יחפה מן הסתם בהמשך שימוש ביתר כוח, והרוסים משתמשים כבר עתה בפצצות מצרר ופצצות ואקום (פצצות דלק-אוויר), האסורות לשימוש על פי החוק הבינלאומי.

שלישית, נשק גרעיני. הנשיא פוטין וגם שר החוץ הרוסי לברוב, כבר הזהירו בימים האחרונים שישתמשו בנשק גרעיני. היה והמהלך הרוסי לא יניב את התוצאות המקוות בפרק זמן סביר (סביר בעיניי פוטין כמובן) או שתתפתח בערי אוקראינה מלחמה עממית/אזרחית שתשיג תוצאות מהותיות, אזי פוטין ישקול ברצינות להשתמש בנשק לא קונבנציונלי טקטי (בניגוד לאסטרטגי). לדוגמה, שימוש בפגז גרעיני, כזה המיועד לחסל למשל כוח דיביזיוני או אזור תעשייתי בעל חשיבות רבה או עליונה.

לסיום אבקש להבהיר שני מונחים שעלו בימים אלו כמה פעמים, ולאו דווקא על ידי אנשים המבינים את פירושם:

שטח אסור לטיסה: היו שקראו לארה"ב להכריז על שמי אוקראינה כשטח אסור לטיסה, זאת כדי למנוע מחיל האוויר הרוסי לפעול בשמי אוקראינה. אולם הללו שכחו שכדי לממש או לכפות הכרזה שכזו, יהיה על מטוסי ארה"ב/נאט"ו ליירט כל ניסיון חדירה רוסית לתחום. לשון אחר, קרבות אוויר ולחימה ישירה ופעילה בין המעצמות, ולכן הדבר משולל כל היתכנות.

הפצצות שטיח: פרשנים הרבו להשתמש במונח זה לתיאור פגיעה במבנים אזרחיים בערי אוקראינה. אני מבקש להזכיר כי הפצצות השטיח שבוצעו על ידי מבנים של מאות ולעיתים אף מעל אלף מפציצים, פסו מן העולם עוד בשנת 1945 לאחר הפצצת הערים המבורג ודרזדן, שבכל אחת מהן ההפצצה גבתה כ-40,000 קורבנות, וכמובן הפצצת טוקיו שגבתה כ-100,000 קורבנות! (יותר ממספר הקורבנות ביום הפצצתן של הירושימה ונגסקי, בכל אחת מהערים). שימוש במונח זה לנוכח פעילותו המצומצמת של חיל האוויר הרוסי בלחימה, הופכת אותו למגוחך.

לא בכדי לא התייחסתי למעמד הרגיש והעדין שבו מוצאת עצמה מדינת ישראל, זאת בהנחה שיעשו זאת מומחים גדולים ממני בתחום המדיני הבינלאומי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

34 תגובות

 1. מאוד מקווה שאתה טועה. אסור שמנהיגים ומשטרים רעים ינצחו

  1. הפעם מאוד אשמח לטעות. בכל אופן אין לי ספק שהאוקראינים ישלחו לא מעט ארונות מתים למוסקבה

 2. דודי ,

  קראתי בעיון את הניתוח המעמיק הנוגע למלחמה באוקראניה , למרות שהעובדות שהצגת נכונות אני סבור שהמשך הלחימה לוטה בערפל , יותר ניסתר מהגלוי , חשיבה אסטרטגית מוזרה , אישיות מורכבת , הכל פתוח לכל ניחוש, שלי או של אחרים , התוצאות עד כה לא מצביאות על תוצאה , לא משחק שח מט , מאזן האימה מצליח לעצור מהלכים דרמטיים , הכפתור האדום עדיין נצור ומאובטח , לדעתי , כל יום חולף יקרב הפסקת אש , בתקווה לחזור לשיגרה .

  1. רן אני שותף לתקוותך ואכן כבר בפתיחת הדברים ציינתי את הערפל והדיסאינפורמציה. בכל אופן הולך להיות לרוסים מסע מתיש ולא מעט קורבנות ב"טיול" זה לאוקראינה

 3. ברור לכל שנפילת אוקראינה לצבא הרוסי זה רק עניין של זמן . ההרוגים וההרס רק יגברו .
  למה הדבר דומה : לזירת איגרוף שהמתאגרף האדום מכה ללא רחמים את המתאגרף בכחול צהוב . השופט מחליט להפסיק את הקרב . המתאגרף בכחול צהוב הפסיד , ספג אך נשאר בחיים .
  ככה המעצמות ייעצו לאוקראיינים להתנהג .

 4. 2 פסקאות הפתיחה מוקדשות לקביעה שלך שאתה חזיתה את הפלישה בניגוד לכל הפרשנים שטעו. שם הפסדת אותי. זה לא רלוונטי לנושא המאמר. תודה.

 5. חיים, אין לי ספק שתסתדר היטב גם בלעדי וזה בסדר גמור, אך מאחר ומצאת לנכון גם לכתוב את הדברים, אשיב לך גם אנוכי ואומר שעשיתי זאת כנראה כתגובה מהבטן לעשרות שליגלגו על הערכתי זו, וייחסו לי הזיות, ראית צל הרים כהרים ומה לא. אז אומנם זו לא מופע שכולו צניעות אך כולו אמת

 6. הרוסים מקרטעים מכל בחינה אלא שאין להם בעיה לעבור על חוקי המלחמה וגם להקריב קורבנות. אם האוקראינים כולל העם יהיו מוכנים להקריב, הרוסים לא בטוח ינצחו. יש להם יתרון, הם נלחמים קרוב הביתה.

 7. ניתוח מקצועי ונכון. לא מעט תמיהות עולות מן המידע שמגיע. לא ברור לי היכן טמן חיל האוויר הרוסי את הנסיון שצבר בסוריה. לא ברור לי איך חיל האוויר של אוקראינה טרם נוטרל. האירוע רב המשמעות הוא הריסת האנטונוב 225… מטוס מטען אזרחי לחלוטין. יחד במינו הוא היה.

  1. אל תשכח שהניסיון שצבר ח"א הרוסי בסוריה הוא חד מיימדי ובעיקר ששימש אותם כשדה ניסויים לחימוש חדש, אך הכל בוצע בתנאי מעבדה ולא ממש בשדה לחימה משום שאויב ממש לא היה להם. לא טק"א לא מטוסי קרב, רק לעיתים איזה טיל כתף מאוד מוגבל פה ושם

 8. הפצצות שטיח היו גם היו לאחר 1945. כך למשל בקוריאה וגם לאחר מכן בויטנאם ולאוס.
  באשר לשימוש בפגז גרעיני, הרי שזה יהיה ככל הנראה טריגר להסלמה צהירה מאד בהיבט הגרעיני. חלפו הימים בהם רווחה החשיבה של שימוש בנשק גרעיני טקטי והגבל ו למימד הזה. זה היה נכון אולי בשנות ה-50 ואולי בשנות ה-60. מהר מאד ירדו מדוקטרינת ההסלמה המבוקרת כשהבינה שהיא לא ריאלית. את זה מבין היטב פוטין ואם לא הסיטואציה תהיה קשה מאד לכולם.
  מעבר לכך, ראוי לנתח את מהלכיו מתוך הבנת ה"נפש הרוסית" וההוויה הרוסית ולא בעיניים מערביות.

  1. צפריר בוא נבהיר שוב, בקוריאה תקפו מיבניםשל 15-18 מטוסים בו זמנית. אתה יכול לכנות את ההפצצות בכללן כאסטרטגיות אבל אי אפשר בשום אופן לכנות זאת בהפצצת שטיח שבה מגיעים מיבנים של 400, 500, וגם 1,000 מטוסים ומורידים פצצות בפסים של עוד 200 מטר ועוד 200 מטר טכך הלאה ומורידים רחוב אחרי רחוב. זו הפצצת שטיח ואלו חדלו ב 1945

 9. בגלל נשק גרעיני שיש לרוסים הם מרשים לעצמם הכל. אין כח בעולם שיכול לעצור אותם והם מתנהגים כעברינים לכל דבר והמטרה מקדשת הכל

 10. מזכיר גם שסטלין היה פרנואיד והיה בטוח שמלא רוצים לפגוע בו וכך הרג מיליונים

 11. ניתוח חכם נהניתי לקרוא.
  כדאי יהיה לעדכן עוד כמה ימים, לרבות לאחר שנדע מה תפיק הפגישה של בנט בקרמלין.

  1. לדודי ירון,
   טוב עשית שהעלית נושא חשוב מאד על הפרק, כולל כמובן הסוגיות של "אזור אסור לטיסה" ו"הפצצת שטיח". ככלל היה ברור שרוסיה הולכת להתערב באוקראינה בכוח. כל אותם פרשנים כולל "עיתונאים יודעי דבר" לא ידעו או הבינו שהתנגשות האינטרסים של רוסיה עם "המערב" הגיעה לנקודה קריטית שחייבה את הרוסים לפעול. לדעתי כותרת המאמר אינה קולעת למטרה. פוטין אינו פרנואיד או מגלומן. הוא גם אינו "בודד בצמרת. אי אפשר לנהל כזו תנועה צבאית מחדר אטום בקרמלין. פוטין עומד בראש אליטה שלטונית שחברים בה, בדרגות שונות, עשרות אלפי פונקציונרים בוגרי ה- KGB שהשתלטו על הפדרציה הרוסית במשך 22 שנים – החל מסילוקו של ילצין ועלותו לשלטון של פוטין. הקבוצה הזו העלתה את רוסיה בחזרה על הפסים כולל הפעלת כוח בשלבים שונים ובעוצמות שונות ב"סטאנים" בקווקז, בבלרוס ועתה באוקראינה. זו התנהלות רציונאלית לחלוטין שמאחוריה עומדים אינטרסים כלכליים-פוליטיים חובקי עולם.
   יש להמתין ולראות לאן יזרמו הדברים. בהחלט יכול להיות שיסתבר שההתקפה הנוכחית על אוקראינה שינתה מגמה בקנה מידה בינלאומי כאשר רוסיה תתחיל "להחזיר עטרה ליושנה", לפחות באופן חלקי ואולי בקצב יותר אטי ממה שתוכנן בקרמלין. ימים יגידו.

   1. יצחק נכבדי,
    לדעתי פוטין פראנואיד מוסמך, "חובב" קונספירציות ומגלומן (ראית את הארמון המבודד שבנה לעצמו ב 1.3 מיליארד $?), אבל וכרגיל… לא הסכמנו להסכים תמיד וזה בסדר גמור

 12. כול יום שעובר. מתקרב קיצו של פוטין. לרוסיה לא היה מידע מודיעין מדוייק. פוטין לא קבלה אהדת ותמיכה מהעם. הכלכלה הרוסית סובלת. הלוגיסטיקה אספקת ציוד ודלק בצבא הרוסי שווה
  לאפס. מטוסי קרב ומסוקים. נופלים. עם כול הצבא הגדול הזה.פוטין היה צריך במלחמת בזק לסיים את כיבוש אוקראינה ב5 ימים. הכול בריסיה זה בלוף. הגנרלים של פוטין משקרים. כול הממשל הרוסי בהלם. ימיו של פוטין ספורים.

 13. כול יום שעובר הקץ של פוטין מתקרב. ראה הוכחה. בנט נסע ראשון להפרד מפוטין. בנט יקבל השנה פרס נובל לשלום. פוטין יקבל לאחר מותו פרס נובל ברפואה. הצליח "בזכות" המלחמה שפתח. למגר את מחלת הקורונה. זהו אין יותר מתים מקורונה. עכשיו יש יותר מתים במלחמה באוקראינה

 14. מעבר להשתתפות בסבל אזרחי אוקראינה מכמיר הלב, ראוי לנסות להבין את הנסיבות.
  לשם כך נשוב למשבר קובה בשנת 1962 כאשר ארהב דרשה שברה"מ תסיר את הטילים הבליסטים שהוצבו על האי 130 קמ מפלורידה. קנדי היה מוכן לצאת למלחמה כאשר הציב את הצי האמריקני מול הצי הרוסי ואף ירה את המטח הראשון, חרושצוב נסוג והוסכם בין שתי המעצמות שברה"מ תוציא את טיליה מקובה, וארה"ב תוציא את הטילים שלה מטורקיה- הסמוכים לגבול הרוסי (בחשאיות גמורה שמונה חודשים מאוחר יותר- כדי לא לפגוע ביוקרתו של קנדי המנצח…)
  הלקח: אף מדינה לא אוהבת שמדינה אחרת מציבה טילים מאיימים על גבולה- כך ארה"ב ורוסיה בדיוק אותו הדבר. רוסיה מנסה מזה מספר שנים להניא את אר"הב מכוונתה להרחיב את מטריית נאט"ו לכלול את אוקראינה, רוסיה מעדיפה אוקראינה ניטראלית ומפורזת, אף שזו מעדיפה וזכותה המלאה היא להצטרף כחברה מלאה לאיחוד האירופאי. ניסיונות השכנוע הרוסים לא צלחו, ומכאן הדרדר המצב למלחמה הקשה והמיותרת הזו.

  הערה לסיום: ישראל דורשת שהמדינה הפלסטינית תהיה מפורזת!

  1. לד"ר גדעון שניר,
   הרחבת את היריעה. בהחלט גישה עניינית. כדאי שהקוראים ישימו לב ל"היפוך האסטרטגי" – בזמן חרושצ'וב-קנדי זה היה טילים סובייטיים ליד גבולות ארה"ב. כיום אלו טילים של נאט"ו (למעשה ארה"ב) שכבר מוצבים במדינות שקודם היו בברית ורשה וכיום הם עברו לנאט"ו. את זה הרוסים קיבלו בחריקת שיניים. אבל אוקראינה בנאט"ו – זה עובר את נקודה קריטית.
   אגב – הנשיא זלנסקי הוא חייל נאמן ב"צבא הצללים" של איגור קולומויסקי, אוליגרך אוקראיני ענק ממדים, בעל אזרחות כפולה, גם ישראלית.
   שאלות למתעניינים – כיצד ומי מימן את בחירתו של זלנסקי לנשיאות? מי הודח מהנשיאות ולאן הוא ברח? ומפלטו של מי מתנקז ללאומיות?

  2. היה ואוקראינה לא תהיה מפורזת אלא תשוב להיות חלק מרוסיה (שכן לתפיסתו של פוטין "אוקראינה היא רוסיה ורוסיה היא אוקראינה"), האם אז ועל דרך האבסורד כמובן, ניתן יהיה לטעון במוסקבה ששוב נשק גרעיני ניצב בסמוך לגבול הרוסי (האוקראיני לשעבר) ופולין תהיה אז תחת איום פלישה?

 15. קרא את פרופ׳ מירסהיימר מאוניברסיטת שיקגו. יעזור לך להבין למה המערב הוא הגורם למלחמה.

 16. יותר ויותר נראה שהצבא הרוסי לא ממש רציני. הכוח שלו זאת הנכונות להרוג ולההרג.

 17. משום מה נקץראה לי שפוטין מתחיל להתקפל ויפתיע את כולנו. ימצא תרוץ ויסגור עניין

  1. יתכן, הן משום שהאיש לא צפוי והן משום שמדינות המערב הפתיעו גם את פוטין בקו האחיד והנוקשה שכבר הכניס את כלכלת רוסיה לצרות.

 18. רוסיה לחמה בשנות ה70 במיזרח הרחוק חור מנצוריה עם סין של מאו כ10 שנים מלחמת התשה בגבול של קרחוני העד.היום סין החמצן של פוטין. רוסיה לחמה מילחמת מי יכנע מול קנדי בשנות ה60 בקובה.רוסיה לחמה בצפון ויאטנם בצרפתים והאמריקאים,20 שנה בחימוש צפון ויאטנם והדרכת צבאם בשוטף עי מדריכים שלה ביחידות הצפוןו ויאטנמיות.רוסיה לחמה באפגניסטן נגד נאטו שנים רבות עי הריגת אפגנים עם פצצות מצרר ודלק אויר.רוסיה חרחרנית מילחמה בין הודו לפקיסטן במילחמה בינהם 20 שנים בגובהנ 2000 מטר שלא מענינית את העולם.רוסיה בנתה ואימנה והגתה את ההתקפה עלינו ב73.ותורתה עמדה לחסל אותנו.עד שסאדת ואסד חרגו מתוכנית מסכי הטילים ויצאו מימנה.רוסיה לחמה עם טייסיה ב50-53 בקוריאה מול טייסי המערב במה שכונה מילחמת "מיסדרון המוות" אז בעליונות של המיג 15 שלה הפילה כמויות אמריקאים.רוסיה חייה סביב מילחמות יזומות לא שמיתרחשות.פוטין סהכ יצר שלה שממש את הDNAהרוסי.ועם ירד יחליפו זהה עם מראה אחר.

 19. מסתמנת כנראה בלימה מכוונת של הרוסים בדרך לסיום הפרשה בדרך אחרת מזאת שפוטין תכנן

  1. בלימה מכוונת? לדעתי ממש לא אלא לעוד יום יומיים רק כדי לצבור עוד כוחות ואמל"ח לפני שהולכים על קייב

 20. ניתוח מעניין ודי מדויק . אני חושב שהמהלך הצבאי הציג את רוסיה במערומיה . 200 אלף חיילים , לא מסוגלים לבלוע מדינה שהיא הגדולה באירופה . התנועה של הכילים מתאימה למלחמת העולם השניה …. שיירות של טנקים וכילים בכבישים , זה מטוח ברוזים , במיוחד עם טילי ה-נ.ט האישיים . גם הפגיעה ב-90 כלי טיס מעוררת תמיהה בהתייחס לעובדה שאוקריינה לא ידועה כאזור צפוף של נ.מ כדוגמת סוריה למשל . בקיצור , אין לפוטין מה להתפאר או לדמיין שהוא אימפריה … לא בתחום הצבאי , לא הטכנולוגי ובטח לא הכלכלי . נשק גרעיני זה לא עצמה … זה יותר חולשה ויאוש וגם לא אקטואלי לארוע שלפניינו .

  1. אבי, בכללי אני איתך אך זה כבר במאמר הבא כאן שנכתב אגב היום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן