בטווח הארוך רוסיה תפסיד

האם חזונו של פוטין להחזיר את רוסיה לגדלותה ריאלי?
תמונה של נוח
ד"ר נח שמיר

בימים האחרונים רוסיה הכירה בעצמאות המחוזות הבדלניים באוקראינה ושלחה לשם "כוחות שלום", ובתגובה, הטילו ארה"ב ובנות בריתה עיצומים על רוסיה. איש לא יודע לאן המשבר הזה יתפתח, אבל בכל מקרה, המלחמה הקרה החדשה כבר החלה, ולדעתי, בטווח הארוך רוסיה תפסיד בגדול.

כפי שעוזי ברעם תיאר במאמר באתר זה ביקור שלו באוקראינה שהאיר אותה באור אחר, אבקש גם אני לפתוח בחוויה שהייתה לי ברוסיה, לפני בערך 15 שנה. הוזמנתי להרצות בסמינר במכון הפיזיקו-טכני ע"ש אברהם יופה (פיזיקאי יהודי רוסי דגול) בסנט פטרסבורג, ולאחר מכן להרצות בכנס באוניברסיטת מוסקבה. אתעכב על ההרצאה הראשונה במכון. חדר ההרצאות היה מרשים מאוד, קירותיו היו עשויים זכוכית שחורה, שכן היה זה חדר הביטחון, ומאחורי קירות הזכוכית כנראה התבוננו בנו אנשי הביטחון. אולם היה זה החדר המרשים היחיד. המסדרונות ושאר החדרים היו מוזנחים למדי. באולם הסמינרים התקבצו כשלושים איש בלבד, רובם בשנות החמישים והשישים שלהם. לא היו צעירים. ציפיתי שיגיעו יותר אנשים במכון כזה ששמו הלך לפניו. המארח הסביר לי שלא מגייסים יותר אנשים ומעט הצעירים שהיו עזבו. אין כמעט תקציבי מחקר.

לאחר ההרצאה ביקשתי לבקר במעבדות. נאמר לי שאין מה לראות. רובן מושבתות. אחד המדענים אמר לי שהם משתפים פעולה עם מעבדות גרמניות ולפעמים נוסעים לבצע שם ניסויים ואת עיבוד הנתונים והתיאוריה עושים כאן, במכון. הייתי המום מהזנחת המחקר המדעי ואני מניח שהמצב הזה מייצג רבים ממכוני המחקר (הלא צבאיים) ברוסיה.

אני לא מכיר שום מוצר היי-טק רוסי אזרחי שמצוי בשווקים, כך שנראה לי שגם בתחום הזה יש הזנחה. טכנולוגיות חדשות נובעות ממחקר מדעי. יש הפריה הדדית גם בהיי-טק וגם בפיתוח נשק וטכנולוגיית חלל. אם גודעים אחת או כמה מהרגליים האלה, בטווח הארוך גם הנשק הרוסי יהיה פחות טוב (אני מניח שכבר עכשיו) מהנשק המערבי ומכירותיו יפגעו.

אינני מומחה בתחום, אבל נראה לי שהיצוא הרוסי נסמך בעיקרו על אוצרות הטבע של הגז והנפט ומכירות נשק. גרמניה, למשל, תלויה מאוד בגז הרוסי, בעיקר בגלל הפסקת פעילות כורי הכוח בשטחה ואי-הקמת כורים חדשים. מצב יתרות מטבע החוץ של רוסיה, בגלל המכירות האלה, הוא טוב, דבר שמאפשר לפוטין להתגרות במערב בטווח הקרוב. אבל לא לעולם חוסן. עכשיו, כשברור שהמלחמה הקרה בפתח, אירופה לא תרצה להיות תלויה באנרגיה ממקור רוסי. קו הגז החדש הוקפא ואם פוטין, כסנקציה נגדית יעצור את אספקת הגז מרוסיה, הוא (אומנם בסבל לטווח הקצר) יאיץ את ההינתקות של אירופה מהגז ומהנפט הרוסי.

כולנו זוכרים איך הסתיימה המלחמה הקרה הקודמת. רוסיה לא הצליחה לעמוד במעמסה של התחרות הצבאית מול ארה"ב, ו"מלחמת הכוכבים" שעליה הכריז רייגן – פיתוח סוגי נשק החלל, שהוצאותיו עצומות – שברה את גב הדוב הרוסי והאיצה את התפרקות ברה"מ.

אני צופה תהליך דומה גם במלחמה הקרה הזו. אירופה תאיץ את תהליך ההינתקות מהאנרגיה הרוסית ותמצא נתיבים אלטרנטיביים (גז ממקורות אחרים, כורי כוח) תוך כמה שנים, והסנקציות שעוד יחריפו, ישתקו במידה רבה את הכלכלה הרוסית.

נכון, מערך הכוחות העולמי שונה לחלוטין משהיה בסוף המלחמה הקרה ההיא. עכשיו סין היא המעצמה העולמית הניצבת מול ארה"ב ותשמח לעזור לרוסיה, גם כיוון שזה מהלך אנטי-אמריקאי וגם מפני שסין תשמח לקלוט את כל עודפי הגז והנפט הרוסיים עבור כלכלתה המתפתחת. במקרה כזה, רוסיה תהיה תלויה לחלוטין בסין ואני בספק אם לזה היא שואפת. סין היא מעצמה חסרת גבולות ומעצורים. ובל נשכח שקיימת ביניהן שנאה הדדית היסטורית, וסין לא תהסס להשתמש ברוסיה ולאחר מכן לזרוק אותה, בהתאם לאינטרסים שלה. אני בספק אם רוסיה מעוניינת להיכנס לסיטואציה של תלות מוחלטת בסין.

אם כן, מה? פוטין לא רואה את מה שאני רואה? יש לכך שני הסברים אפשריים. האחד, שאני טועה. העובדות וניתוחן שונים ממה שכתבתי כאן ופוטין רואה דברים שאני לא רואה. במלוא הצניעות, אני לא מומחה בנושא והדבר בהחלט אפשרי.

ההסבר השני, והמדאיג יותר מהבחינה הרוסית, הוא שפוטין רואה ולא ממש אכפת לו. הוא רוצה שהמורשת שלו תהיה החזרת רוסיה לגדלותה כמעצמה, בטווח הקצר. אחריו המבול… והטווח הארוך לא מאוד מעניין אותו. ימים יגידו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

  1. המאמר נכתב, כמובן, לפני הפלישה הגדולה והמלחמה, אבל התוכן והמסקנות שלי לא השתנו בגלל המלחמה הפעילה.

  2. השאלה היא כמה ישלם המחנה שכנגד
    ומדובר כנראה במחיר נורא

  3. אני מודאג ממה שעלול לקרות בתוך ימים ספורים. רוסיה עעלולה למעוך את אוקראינה ולהתחזק

  4. יש כאן מצב לא ברור, והכל יכול להתהפך בתוך יום. ואחרי יומיים בחזרה. קשה לראות מה יילד יום

  5. אף אחד לא יכול להכנס לראשו של פוטין. מה שקורה אצלו בראד זה לא צפוי. בכלל לא בטוח שהוא עצמו שולט בזה.

  6. באיסטינקט חשבתי כך. יותר ויותר אני שומע דיעות הפוכות. וכעת אני כבר ממש לא נחוש ומתלבט באשר לדעתי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן