פרקטיקות מיסטיות והמתח בגבול בין רוסיה לאוקראינה

שאמאנים והשלטון הרוסי (3)

אנדריי קוסמץ', פילוסוף וחוקר של האוקולטיזם הרוסי, קושר את הפרקטיקות המיסטיות למתח הנוכחי בגבול בין רוסיה לאוקראינה. בשעה שפרשנים רבים ברוסיה ובעולם קישרו את הסיכויים לפלישה לגורמים גיאופוליטיים ולמשחק של פוטין עם המערב, קוסמץ' מוסיף את היסוד המיסטי לסוגיה.

קוסמץ' מספר את סיפורו הטרגי של סרגיי איוונוביץ' דזיובאן, בישוף דיומיד, שנהרג בתאונת דרכים מסתורית ב-2021. הבישוף מדיומיד ביקר לא פעם את הכנסייה האורתודוקסית הרוסית. לטענתו, מנהיגי הכנסייה הרוסית האורתודוקסית חרגו מהדוגמות האורתודוקסיות, כמו צניעות ואי-מעורבות בפוליטיקה, וזיהמו את הנצרות על ידי התמיכה בקרמלין. עוד טען כי הכנסייה הרוסית האורתודוקסית מזכירה כת טוטליטרית וכי היא הולכת לעבר הגיהינום. לנוכח הביקורת, זעמה הכנסייה הרוסית האורתודוקסית על הבישוף, ויש הטוענים כי התאונה הקטלנית לא הייתה מקרית.

בישוף דיומיד נהרג ב-20 בנובמבר 2021 שזהו יום הולדתו של ולדימיר מיכאילוביץ' גונדייב (קיריל הראשון של מוסקבה), פטריארך מוסקבה ורוסיה כולה. פעילות מסתורית של התקופה הזאת קשורה לפעילות של הכת הקיצונית בתוך הנצרות האורתודוקסית הרוסית בשם "הברית הנוצרית של נושאי דגל המוות". לדידו של קוסמץ', לארגון הזה יש קשר לנקמה.

כפי שציינתי בפרק הראשון בסדרת מאמרים זו, גם לפוטין תמיד היה עניין באמונות טפלות. הדבר התחזק לאחר שהפך לדיקטטור שחושש לחייו. אמונה טפלה היא אמונה שאין לה יסוד, בלתי-רציונלית. לטענת קוסמץ', פוטין גילה כי השלטון האבסולוטי הוענק לו על ידי כוח עליון מסוים ועליו לגלות את מקור הכוח ואת מהותה של שליחותו בעולם הזה.

קוסמץ' טוען כי בשנת 2013 התגלתה אצל פוטין מחלת פרקינסון. בצהובון הבריטי "סאן" אף נכתב כי גם בשל כך "אלינה קבייבה, המאהבת בת ה-37 של פוטין, מתחננת בפניו שישחרר את אחיזתו ממנהיגות רוסיה". וכאן, לדברי קוסמץ', נכנס לתמונה סרגיי שויגו, שר ההגנה. שויגו, במקור מסיביר, שם רבים מתרגלים שאמאניזם לצד בודהיזם טיבטי, מקורב עד מאוד לשאמאניזם, ויש הטוענים שהוא בעצמו שאמאן. כמו כל שאמאן "טוב", שויגו הוא קודם כל סייר, הוא מסייר בטייגה על מנת להגיע לעולמות ולממדים אחרים של העולם, במטרה לפגוש ללא תיווך חיצוני את החוויה שיש בכל אחד מהעולמות.

פוטין ושויגו יוצאים לסיורים כמשתתפים פעילים במסע של חקר עצמי תוך יצירת קשר עם מכלול הישויות, הרוחות, המלאכים, נשמות המתים ושאר היצורים הקיימים בעולמות אלה. קוסמץ' מספר כי במהלך אחד המסעות לטובה, נערך טקס שבו נשחט כלב שחור כקורבן. הדבר מסתדר היטב עם התיאור של שרביט-ברזילי (ראו בפרק הראשון) את תפקיד השאמאן: "יצירה, מסרים, והכוונה. במסגרת תפקידו השאמאן גם אחראי על ליווי הנשמות לעולם המתים ברגע המוות, ליווי נשמות אל העולם הזה ברגע הלידה, עריכת טקסים, וכמורה וחונך רוחני".

בדצמבר 2021 ערכו השאמאנים של פרו טקס למען השגת בריאות ושלום בכל העולם. הם השתמשו בתמונות של מנהיגי העולם, ביידן, פוטין וזלנסקי. סרטון הווידאו של הטקס פורסם באתר האיטלקי לה-רפובליקה. בין היתר, ביקשו השאמאנים מכוחות הטבע לסיים את המגפה בשנת 2022. הם שפכו נוזל עשבים מיוחד על תמונות של מנהיגי העולם הללו.

לדבריי פרופ' ולרי סולוביי, השאמאנים שבאזור האמזונס הפכו לאחרונה לפופולריים מאוד בקרב האליטה הרוסית. בריאיון עימו הסביר סולוביי, כי בני האליטה הכלכלית ברוסיה מחפשים אצל השאמאנים כסף, עוצמה, ובמיוחד הגנה מפני המתחרים אשר עלולים לסכן את חייהם.

כמו כן, טוען סולוביי כי גם ויקטור מדבדצ'וק, דמות ציבורית, מדינאי ופוליטיקאי אוקראיני, חבר המועצה העליונה של אוקראינה, וידוע כמקורב לפוטין, עסק בהבאת השאמאנים מהאמזונס לרוסיה ולאוקראינה. סולוביי מתייחס באירוניה לטענה כי אשתו של מדבדצ'וק היא נוצרייה אדוקה. לדידו האליטה הרוסית מתייחסת לדת ככלי שמבטיח רווחה להם ולמשפחותיהם ותו לא. במילים פשוטות, אם דמות רוחנית נוצרית מספקת להם את המוצר הרצוי אז הם ישתמשו בשירותיה; ואם שאמאן מספק את המוצר הרצוי, אזי הם יתקרבו לשאמאניזם.

סולוביי מוסיף, כי תורת הנסתר נהייתה מאוד פופולרית ברוסיה בת זמננו. הוא מספר כי נשות פקידים מדרגים עליונים ברוסיה, נוסעות לבתי הקברות על מנת לבצע טקסים של אוקולטיזם ולהשתתף בפרקטיקות המכוונות לגלות אמת חבויה הנמצאת מעבר למציאות הגלויה. נוסף על כך, האדמיניסטרציה של פוטין רכשה לאחרונה גרימואר יוקרתי ונדיר. גרימואר הוא ספר המכיל הוראות בנושאי המאגיה והכישוף, מתכונים להכנת חפצים כמו קמעות, והסברים כיצד לזמן לכאורה ישויות כמו מלאכים ושדים, כיצד לבצע כישופים, וכיוצא בכך. סולוביי, בהיותו אדם חילוני ורציונלי, אומר כי הבעיה המרכזית בכך שאנשי הקרמלין עוסקים בתורת הנסתר, ומקרבים אליהם אנשים מתחום המאגיה והכישוף, מבלי שהם עצמם מבינים בדברים האלה – היא שהדבר לבטח ישאיר חותם על בריאותם הנפשית. סולוביי מגלה כי גם בני האליטה הפוליטית בקרמלין מזמינים מהמאגים כישופים לאויבים הפוליטיים שלהם.

לדבריי סולוביי, בקרב האליטה הפוליטית הרוסית נהוג להביא מומחים מכת פופולרית בוונצואלה שסוגדת למוות: "סנטה מוארטה" או "המוות הקדוש". הכת נוהגת לחלוק כבוד למוות (ולא בהכרח למתים עצמם). המוות מוצג כמלאך בבגדים לבנים, באמצעות משקאות כמו טקילה, רום, בירה, וגם באמצעות מסיחי דעת כמו סיגריות, כסף מזומן ופרחים. באחד המקרים שדווחו גם בתקשורת הישראלית, על פי החשד, "העצורים הקיזו את דם הקורבנות ושפכו אותו מסביב למזבח שעליו הוצב שלד". לפי אותו מקור, "הטקס התקיים במהלך הלילה לאור נרות… כשבמהלך הטקס הם הקיזו את דם הקורבנות בעודם בחיים וחיכו עד שידממו למוות". סולוביי מדווח, כי בעבר פולחן ה"סנטה מוארטה" היה נפוץ בעיקר בקרב סוחרי סמים באמזונס, אך באחרונה הוא התפשט גם ברוסיה.

הנהגת רוסיה בת זמננו פונה אל המיסטיקה ואל הנסתר. מהלך זה אינו מפתיע: הפרופגנדה הרוסית מלאת שנאה וגורמת לטראומה בתודעה הציבורית. התוכנית הפופולרית ביותר בטלוויזיה, המשודרת כבר 21 עונות, היא "קרבות המדיומים" שם המתחרים נדרשים להוכיח כי יש להם יכולת לקלוט דברים נסתרים אשר לא ניתנים לגילוי לכל אלה שיש להם חושים רגילים, ועוסקים, בין היתר, בריפוי באמצעות תפיסה על-חושית וכישורים רוחניים. סדרות בטלוויזיה הרוסית מספרות את הסיפור של באבא ונגה, המיסטיקנית, מגדת עתידות, ומטפלת בצמחי מרפא בולגרייה עיוורת, אשר ייחסו לה יכולות על-טבעיות. ב-7 בפברואר 2019 התקיים במוסקבה כנס מכשפות, שהגיעו מכל רחבי רוסיה כדי לגרש שדים מהשליט בקרמלין שזקוק לטיהור ולהגנה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

  1. זה מדהים ומאיר צד שלא הכרנו ברוסיה וגם באוקראינה. השאלה הקריטית היא כמה זה באמת משפיע על ההחלטות של פוטין מה לעשות ומביט אותוט מהחלטות רצינאליות ולאיזה כיוון.

  2. אם היו מספרים לי את זה על מדינות באפריקה לא הייתי מאמין. באירופה? ממש נדהמתי ללמוד משהו מפתיע

  3. איך זה יתכן שלא דיברו על זה בשום ערוץ טלויזיה ולא כתבו בשום עיתון או אתר
    ממש מדהים

  4. נראה לי שהאמונות הלא ראציונליות הן רק כסות. בכל מקרה כעת אין מקום לכלום פרט לכוח. כמה חבל שזה העולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן