"המוות המוזר של אירופה" (3)

עקומת S טיפוסית – הברכה של אירופה שהפכה לקללה
תמונה של ד"ר דגני
ד"ר יצחק דגני

אחת התיאוריות לאפיון מחזור חיים של אוכלוסיות שונות בטבע, שהתגבשה במאה הקודמת, תוארה בתצורה גרפית באמצעות עקומת S. נמצא שניתן לתאר באמצעותה גם תופעות הנוגעות לממדים רבים במדעי החברה. במהות של עקומת S ניתן לתאר תופעות באמצעות קו עקום הנמתח בין שני צירים שיוצאים מנקודת אפס. ציר אופקי שיוצא מנקודת האפס ימינה, וציר אנכי שיוצא מנקודת האפס בזווית של 90 מעלות מהציר האופקי כלפי מעלה. על הציר האופקי מציינים במספור עולה את ממד הזמן ואילו על הציר האנכי מציינים במספור עולה כמות מסוימת של תופעה או מוצר או פריטים שמבקשים לבדוק. ממד הזמן מאופיין בשעות, ימים, חודשים, או שנים וכדומה. הממד הנבדק יכול להיות מאופיין במספרי פריטים, בטונות או בנפחים של מוצר מסוים, בהתפתחות ביקוש או במחיר של מוצר מסוים וכדומה.

בעקומת ה-S מבחינים בארבע פאזות: בראשונה העקומה מתפתחת באופן אריתמטי שהולך וצומח. בשנייה העקומה צומחת באופן גיאומטרי שהולך ומתרומם. בשלישית העקומה מתיישרת ואינה מציינת התקדמות או נסיגה. ברביעית העקומה משתפלת כלפי מטה ומציינת נסיגה ופחיתה כמותית עד לניוון מוחלט או חיסול הערך הנמדד. שלושת הפרקים של מאמר זה דנים בתופעת ההגירה מארצות רבות בעולם ליבשת אירופה ובתהליכים הנגרמים כתוצאה מכך.

האינטלקטואל, אולי הראשון, שחזה וכתב על דעיכת אירופה היה הסופר היהודי-אוסטרי המפורסם סטפן צווייג. כבן התרבות המרכז-אירופית הליברלית הוא השקיף על הנעשה באירופה שלו כאשר ממערב למולדתו צומח נאציזם, ממזרח לה צומח קומוניזם, ומדרום צומח פשיזם איטלקי. צווייג לא תיאר לעצמו שארה"ב תצטרף למלחמה שפרצה ב-1939. כיום אנו יודעים שללא הצטרפות ארה"ב למלחמה, גורלה של אירופה היה בוודאי שלטון דיקטטורי. הדיקטטורות האפלות היו מנתצות את התרבות האירופית הפוליטית, שהחלה להתפתח לאחר מלחמת שלושים השנים, שהסתיימה עם חתימת הסכם וסטפליה ב-1648. מכאן נפתחה תקופה חדשה באירופה שבמהלכה התחוללה המהפכה הצרפתית, שהייתה נקודת מפנה היסטורית שהצמיחה אירופה ליברלית-קלאסית.

צווייג ורעייתו היהודייה נמלטו מאוסטריה. בסופה של מנוסתם הגיעו בני הזוג לברזיל. שם מצאו מקלט וצווייג המשיך בעבודתו הספרותית. הספר האחרון שכתב, "העולם של אתמול", הוא מעין אוטוביוגרפיה שלו ושל משפחתו לנוכח השתוללות הנאציזם באירופה. נראה שהידיעות על הנעשה באירופה הגיעו אליו. עם סיום הכתיבה, ב-21 בפברואר 1942, שלח צווייג את כתב היד לבית הוצאה לאור באירופה. ב-22 בפברואר התאבדו צווייג אשתו. במכתב שהשאיר הסביר שהחליט להתאבד כיוון שלא היה מסוגל להשלים עם "מותה של אירופה", שלדעתו, כיבשת מובילה של התרבות והקִדמה העולמית, בישרה את נסיגתו התרבותית והחברתית הנוראה של המין האנושי.

אחרי שקראתי את ספרו של העיתונאי הבריטי דאגלס מאריי "המוות המוזר של אירופה" (יצא לאור בעברית ב-2019) נוצר אצלי הרושם שהוא קרא לספרו כך בהשראת ספרו של סטפן צווייג שנכתב לפני כשמונים שנים. מאריי מתאר ביסודיות רבה את המתחולל בבריטניה, אולם הוא גם מתאר את המתחולל ביבשת אירופה כולה, בעיקר במערבה, היותר עשיר ויותר מפותח. מאריי מביא דוגמאות רבות למתחולל ברחבי היבשת כתוצאה מהגירה רבת שנים של מהגרים אל תוכה. דוגמאות על המתחולל שם מובאות בשני הפרקים הראשונים של מאמר זה.

אם במחצית הראשונה של המאה העשרים המתקדמת והנאורה אירופה יכלה להתדרדר למחוזות כל כך אפלים, הרי שאין להוציא מכלל אפשרות שהחל מהמחצית הראשונה של המאה העשרים ואחת אירופה עלולה להתדרדר למחוזות אפלים, הגם שבתצורות אחרות לעומת אלו שדרדרו את היבשת לקראת מלחמת העולם השנייה.

לאור המתחולל כיום באירופה נשאלות השאלות כדלהלן: האם מוצדק שאירופה תאפשר למיליוני מהגרים להיכנס לתחומיה וליצור תנועה של חילוף אוכלוסייה? האם מוצדק לאפשר תהליך, איטי אומנם, של חילופי דת, מנצרות לאסלאם ברחבי היבשת? האם מוצדק לאפשר רמת חיים הרבה יותר גבוהה למהגרים מהעולם השלישי על חשבון תושבי אירופה, במקום לפתח את הכלכלה בארצות העולם השלישי? איך ייתכן שהמנהיגים של מדינות אירופה אינם מפנימים את מהות התהליכים שעוברים על היבשת, ואם הם כן מפנימים, איך ייתכן שאינם פועלים, ביחד או לחוד, לבלימת התופעות הללו?

קריאת ספרו של מאריי לא מותירה הרבה מקום לאופטימיות, אלא אם כן המנהיגות האירופית תתעשת ותתחיל לפעול לשמירה ולשימורה של היבשת. התהליכים העוברים על אירופה ברורים ומהווים מעין קללה הרובצת על היבשת. מה יקרה בעתיד – ימים יגידו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

  1. כל עוד שיהיו אנשים בארצות מסויימות שהם חסרי כל, הם ץמיד יזרמו לארצות העשירות. ואם הארצות העשירות רוצות למנוע זרית פליטים אליהם הן צריכות לדאוג שבארצות האחרות יהיה יותר טוב. אחרת שום דבר לא יעצור את זרם הפליטים.

  2. אפילו מדינות ליברליות כמו בסקנדינביה התחילו לקלוט את גודל הבעיה והם מנסים לפעול נגד

    1. היפכא היקר – כל הכבוד על הדיאגנוזה. אם תשים לב – זה כבר קורה.

  3. מדהים איך מנהיגים של מדינות גדולות ומתקדמות לא מבינים את גודל הבעיה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך