דונאלד טראמפ – סכנה לשלום העולם

בעקבות הריאיון של ברק רביד עם דונלד טראמפ
תמונה של נח
ד"ר נח שמיר

לאחרונה התפרסם ריאיון שערך ברק רביד, הכתב המדיני של וואלה, עם דונלד טראמפ. הריאיון נערך לרגל הוצאת ספרו של רביד "השלום של טראמפ".

לכאורה הריאיון הזה, שהביא כמה כותרות מוזרות להפליא, היה יכול להיות פריט רכילותי על נשיא לשעבר, קוריוז שמעיד על זמן עבר, משעשע או עצוב (תלוי בעיני מי), אבל לא רלוונטי לשום אקטואליה. אבל לא כך הדבר. בגלל סיבות שונות, חלקן תלויות בו וחלקן לא, מעמדו של הנשיא ביידן בארצות הברית מעורער. בחירות האמצע עלולות לעלות לו באובדן השליטה הרופפת שיש לו בסנאט, דבר שירע את מצבו עוד יותר. מהצד השני, דונלד טראמפ פופולרי מאוד, מחזק את שליטתו במפלגה הרפובליקנית ומצהיר שבכוונתו לחזור להיות מועמד מטעמה בבחירות הבאות. ולכן ההתעסקות בו ובמה שהוא אומר היא אקטואליה צופה פני עתיד אפשרי.

אני רוצה להתרכז בשלוש נקודות בדבריו של טראמפ בריאיון לרביד, שמעידות לעניות דעתי על כך שהאיש הזה, שהיה מנהיג העולם החופשי, מנותק מהמציאות.

 1. הטענה שביבי בוגד מנוול וכפוי טובה, שהעז לברך את ג'ו ביידן על היבחרו לנשיא ארה"ב. אם נשים בצד את הטענה השקרית שנתניהו היה הראשון לברך – בעוד שלמעשה הוא היסס והיה בין האחרונים, וטראמפ היה אמור לדעת זאת, או שמא ידע והעדיף לשקר – כך או כך הטענה הזאת מעידה על נרקיסיזם קיצוני וחוסר הבנה של המציאות. גם אם נקבל את טענתו שהבחירות נגנבו ממנו וביידן אינו נשיא לגיטימי, הוא היה אמור להבין שלנתניהו לא הייתה שום ברירה אלא לברך את ביידן, למען האינטרס הישראלי.
 2. הטענה שיציאה מהסכם הגרעין של אובמה הצילה את ישראל מהשמדה. אני מתומכי הסכם הגרעין בתור הרע במיעוטו. גם מתנגדי ההסכם חייבים להודות שבמבחן התוצאה היציאה ממנו הזיקה מאוד – איראן רצה למצב של מדינת סף גרעין והסנקציות שטראמפ הטיל לא מנעו זאת ולא מוטטו אותה. גם אם טראמפ לא מודה בטעותו, אינני יכול לראות איך הוא מאמין שהישארות בהסכם הגרעין הייתה גורמת להשמדת ישראל לעומת המצב שהוא יצר. זו פשוט טענה הזויה שמעידה שוב שהאיש מנותק מהמציאות, או לפחות מנסה לעבוד על כולם בצורה מטופשת, מה שלא פחות חמור.
 3. האכזבה שלו מהתגלית שנתניהו אינו רוצה בהסכם שלום עם הפלסטינים. זה פחות חמור משני הדברים הקודמים, אבל מפליא שטראמפ היה מופתע מדבר שכל אדם בישראל יודע ואני מניח שגם יועציו בארה"ב היו מודעים לו.

בשנות כהונתו של טראמפ כנשיא ארה"ב הוא עשה כמה דברים טובים, אבל בעיקר הזיק מאוד לארה"ב ולעולם. אכן, הוא לא הגיע לכדי מהלך מז'ורי שהיה יכול להעמיד את שלום העולם בסכנה (זכורה האפיזודה שבה שאל את יועציו "אם יש לנו נשק גרעיני, למה שלא נשתמש בו?"). השאלה היא אם העולם יכול להרשות לעצמו שנרקיסיסט הזוי כזה, שמנותק מהמציאות ושעלול לפרש מצבי משבר בצורה לא צפויה ומסוכנת, יעמוד שוב בראש המדינה החזקה ביותר בעולם. רק לעתיד הפתרונים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

19 תגובות

 1. מסתבר שטראמפ מתכונן ברצינות לחזור לשלטון ומסתבר שיש לו גם בסיס תומכים רחב ומגובש וקולני. זה מה שמדאיג.

 2. נוח- אני מסכים שהאישיות של טראמפ היא בעייתית בהיבטים מסוימים, אבל קצת לא נוח לי עם שלוש הדוגמאות שמבחינתך מצדיקות להצמיד לו את התואר" סכנה לשלום העולם". מתקשה לקבל שה"סכסוך" שלו עם נתניהו למשל- יש לכך השלכות על השלום העולמי
  לצורך האיזון האם הסכמי "ברית אברהם" בין ישראל ומדינות ערב, העתקת שגרירות ארה"ב לירושלים, הסכמה לסיפוח רמת הגולן עי ישראל- האם גם הם מבחינתך מהווים תסכנה לשלום העולמי? תמהני

  1. גדעון, אני חושש שלא הבנת את כוונתי.
   ראשית, כתבתי שטראמפ עשה במה דברים טובים. הסכמי אברהם הוא הטוב ביחניהם. לגבי העברת השגרירות והכרה בסיפוח הגולן, אני לא כל כך מסכים.
   הנקודה היא לא המעשים. ברור שהסכסוך עם ביבי לא מהווה סכנה לכלום )אולי ליחסים עם ישראל, אם שניהם יחזרו לךהנהיג…). הבעיה היא איך שטראמפ מסתכל על המציאות. נרקיסיסט כמוהו שאינו יכול להתבונן בעולם בצורה אובייקטיבית, עלול במצבי משבר להגיב מתוך שיקול דעת לא רציונאלי ולא אובייקטיב. זו הסכנה.

 3. מה אתם אומרים על מדינות שאזרחיהם תומכים בהתלהבות במנהיגים כאלה?

  1. גם להיטלר ומוסוליני הייתה תמיכה עממית גדולה והם נבחרו להנהגה. לא תמיד חוכמת ההמונים עובדת…

   1. לד"ר נח שמיר
    לא חשבתי להגיב על דבריך המבולבלים כנראה בשל דעותיך הפוליטיות המתבלטות מתוך הדברים עצמם.
    חשתי קבס כאשר קראתי את התוספת שלך שהזכירה את היטלר ימ"ש. למה ולמי בדיוק אתה משווה את עליית היטלר לשלטון?
    אתה כותב: "אם העולם יכול להרשות לעצמו שנרקיסיסט" וכו'. מה זה הדבר הזה? האם העולם בוחר נשיא בארה"ב?
    עוד אתה כותב: "לגבי העברת השגרירות והגולן אינני מסכים" למה בדיוק אינך מסכים? שירושלים היא בירת ישראל? שיתכן מצב שהגולן יוחזר לסוריה? אתה לא יודע שכבר אין סוריה? למי תחזיר? לשלוחים של האיראנים? לרוצחים של אסד ג'וניור?
    ולגבי מדיניותו הפנימית של טראמפ – תן לאמריקאים להחליט. הם מתחילים להבין את השגיאה שהם עשו עם ביידן.

    1. טוב, יצחק. גם הדעות הפוליטיות שלך ברורות ומשפיעות. אנסה לענות לך אחד לאחד, בלי השמצות אישיות. 1.את עליית היטלר לשלטון לא השוויתי לאף אחד. זו הייתה רק הדגמה קיצונית לכך שחוכמת ההמונים בבחירת מנהיג לא תמיד יוצאת טוב ולפעמים יוצאת רע מאד.
     2. העולם לא בוחר מנהיג. עדיין, כל העולם סובל מבחירת מנהיג כמו טראמפ (למרות שנראה לי שאתה בין מעריציו) ולכן הביטוי "האם העולם יכול להרשות לעצמו" הוא ביטוי ציורי להשפעה של הבחירה על העולם.
     3. יר4ושלים היא בירת ישראל, כמובן. אני נלחמתי בה במלחמת ששת הימים וגם נפצעתי בסביבה ובכלל, אני לא צריך להצדיק את הפטריוטיות שלי. עדיין, אני סבור (ונכון זו דעתי הפוליטית) שמהלכים חד צדדיים של ארה"ב, שלא תורמים כלום, מעשית, אבל פוגמים ביכולת שלה להיות מתווך הוגן, לדעת שני הצדדים, לא מועילים. והכרה בשטח כבוש כשייך למדינה אחרת, לא עוזרת מעשית, אבל פוגמת, בדיוק כמו בהכרה בכיבוש חצי הארי קרים ע"י רוסיה. ממש לא משנה אם סוריה קיימת או לא. וממש לא הצעתי להחזיר את רמת הגולן לסוריה. הבנת הנקרא, יצחק.
     4. אם אתה סבור שטראמפ היה טוב לארה"ב יותר מביידן, זו בהחלט זכותך. ייתכן שגם רוב האמריקאים יחשבו כמוך. כבר הבעתי את דעתי על חוכמת ההמונים בבחירה…

     1. לד"ר נח שמיר הנכבד,
      תודה על תשומת לבך ותגובתך לדברי. אתייחס לדבריך בקצרה:
      1. את עליית היטלר ימ"ש לשלטון אי אפשר להזכיר בשום הקשר. זה מראה על ליקוי בהבנת ההיסטוריה.
      2. לא – לא כל העולם סובל מבחירת מנהיג כמו טראמפ. במיוחד לא האמריקאים וגם לא הישראלים.
      3. ההכרה האמריקאית בירושלים כבירת ישראל חשובה ביותר. משם התחילו להתפתח הסכמי אברהם.
      לגבי רמת הגולן – לא ברורה עמדתך. טענת שאינך מסכים עם ההכרה האמריקאית.
      4. חכמת ההמונים – קול המון כקול שדי. בעיקר בדמוקרטיה.
      בכללי – נכון טענת, דעותיי הפוליטיות ברורות. אני מקווה שהן משפיעות.
      לעומת זאת, ואין כוונתי להשמיץ אלא רק לציין, נדמה לי שעדיין לא החלטת באיזה צד אתה.

 4. ליעקב לוריא – מסוכן למדינות שממשלותיהן נבחרות על ידי דמגוגים (כמו טראמפ) שמשפיעים על המון שמאמין בכל מיני בדיות, אמונות תפלות ושקרים. שהם (הדמגוגים) עלולים להחליט על מהלכי מלחמה שיובילו לנזקים נוראים. ההיסטוריה מכירה הרבה מקרים כאלה. התקפה של אתונה על סירקוז (בסיציליה) בזמן מלחמת הפלופונז. ועד החלטת היטלר לפלוש לרוסיה.
  לגדעון שמיר העברת השגרירות היא מעשה שאין ממנו תועלת מעשית. זוהי הכרזה על מעמד ירושלים כבירת ישראל (מה שבן גוריון עשה ב-1949 או 1950 ,] וארה"ב לא הכירה ). ב-2021 אין לזה משמעות. אבל ללא צורך עורר קשיים במצרים וירדן ובעוד מדינות, שבהן המוסלמים הקיצונים מנהליםצתעמולה להגנת אל-אקצא.

 5. לא רק סכנה לשלום. גם סכנה לאיכות הסביבה. גם סכנה לאיחוד הארצות הנאורות. גם סכנה לקבלת האחר. גם סכנה לנשים. ועוד

 6. חבל להשקיע אנרגיות בוויכוח על דקויות עד איזה מידה בדיוק מסכן טראמפ את העולם. את כל האנרגיות כדאי להשקיע בתפילות לכך שטראמפ חס וחלילה לא יחזור. זה מה שחדוב כעת.

 7. היה כדדאי להדגיש את המחבר ואת המשותף בין טראמפ וביבי

 8. עוד אף אחד לא הצליח להסביר לי איך זה שיש לו כל כך הרבה אוהדים

  1. הלואי והייתי אופטימי כמוך. לא הייתי כותב את המאמר הזה, אם לא הייתי חושש שהסיכוי שלו לחזור הוא בהחלט ריאלי.

 9. נתנאל שלומוביץ', הארץ 7.1.22: "בנאום בקפיטול, ביידן סימן לראשונה את טראמפ כאיום קיומי על עתיד ארה"ב".
  על האספקט הזה לא כתבתי, אבל אני מסכים לחלוטין שהוא איום קיומי על ארה"ב, עוד לפני האיום על שלום העולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

אולי אנחנו טועים?

חמאס והג'יהאד האסלאמי מנהלים את המערכה מעל לראשינו