האיחוד האירופי לפני פיצוץ

דאגה באיחוד האירופי מהתנהלותן של פולין והונגריה
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

במזרח אירופה יש כשבע מדינות שהמשטר הפוליטי בהן נעשה אוטוקרטי. מאז התפרקות ברית המועצות והתפוררות יוגוסלביה עברו עליהן שינויים במשטר הפוליטי. בעוד שבתחילה, לפני שלושים שנה, הונהג בכל המדינות האלה (וגם באחרות) משטר דמוקרטי, בשבע המדינות המדוברות השתנה בהדרגה המשטר ונעשה אוטוקרטי. הבולטות מביניהן הן פולין והונגריה שהן חברות באיחוד האירופי, ולכן המשטר האוטוקרטי המתקיים בהן בפועל עומד בסתירה לחוקת האיחוד האירופי.

הממשל בפולין והונגריה מתסכל ומאתגר את מדינות המערב (גרמניה, צרפת ועוד). ממשלות הימין בשתי המדינות האלה לא מהססות להביע בקול רם את התנגדותן למדיניות האיחוד ולהתריס נגדה בחריפות. הונגריה התנגדה למדיניות קליטת הפליטים מהמזרח התיכון, שהובילה אנגלה מרקל. בפולין נעשה לאחרונה תיקון לחוקה, שלפיו בית המשפט החוקתי שלה מוסמך, במקרה של סתירה בין חוקת האיחוד ובין החוקה של פולין, לקבוע שזו של פולין תהיה תקפה. החקיקה הזאת הרגיזה מאוד את ראשי האיחוד.

כמו כן, מוסדות האיחוד בבריסל חושדים שקיימת שחיתות בשתי המדינות. זרוע החקירות של האיחוד חושדת שראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן מעביר לחשבונותיו האישיים ולבני משפחתו כספים שהאיחוד העניק להונגריה. זה יותר משנה שבפרלמנט האירופי נשמעות דרישות שנציבות האיחוד תנקוט צעדים נמרצים נגד שתי המדינות האלה ותפעיל נגדן סנקציות חריפות.

במאמר מוסגר אציין כי שלטון אוטוקרטי התפתח גם בבולגריה, במולדובה (שאיננה חברה באיחוד) בצ'כיה ובסלובקיה. הניסיון במדינות האלה מראה כי שלטון אוטוקרטי ושחיתות הולכים יד ביד. לאחרונה פורסם שראש ממשלת בולגריה Boyko Borisov שכיהן במשך 4 קדנציות מאז 2009 עד 2021, היה מעורב בכמה שערוריות שחיתות. הפרסום הוביל למחאות ודרישות נמרצות להתפטרותו, והתהליך הפוליטי הביא להדחתו. בבחירות שהתקיימו ביולי 2021 הוא לא הצליח להשיג רוב שיאפשר לו כהונה נוספת.

גם Andrej Babis ראש ממשלת צ'כיה הוכרח להתפטר בעקבות מחאות חריפות והמוניות, שהתעוררו בגלל חשיפת פשעים כלכליים.

באביש הוא איש עשיר. לפי בלומברג הונו מוערך ב-4 מיליארד יורו. באביש נמצא בפוליטיקה מאז שנת 2012 ומכהן כראש ממשלה מאז דצמבר 2017. בשנת 2015, בהיותו סגן ראש הממשלה, הוא התבטא בחריפות נגד מדיניות קליטת הפליטים של האיחוד האירופי, ואמר שלא יאפשר למהגרים מן המזרח התיכון להיכנס לצ'כיה. הוא נחשד בפשעים כלכליים רבים במשך השנים, ונחקר גם על ידי הזרוע של האיחוד האירופי למניעת רמאויות בחשד שקיבל כספים מקרנות של האיחוד הודות לזיופים ורמאויות.

השנה נחשפו כמה שחיתויות שבאביש היה מעורב בהן. בין השאר התגלה ב"מסמכי פנדורה" שהוא מחזיק כספים בהסתר בחשבונות במקלטי מס. לנוכח הדברים, בבחירות שהתקיימו באוקטובר השנה, התאחדו מפלגות האופוזיציה בצ'כיה במטרה לסלק את ראש הממשלה באביש מהשלטון, הן אומנם קיבלו רוב דחוק, אבל הקימו קואליציה שבחרה ראש ממשלה חדש שנכנס לתפקידו ב-28.11.2021.

נציבות האיחוד האירופי מחזיקה בידה כלי חזק – קרן סיוע של מיליארדי יורו לטובת מדינות שנפגעו ממשבר הקורונה. גם פולין וגם הונגריה מצפות לקבל סיוע מהקרן הזאת. אבל עד עכשיו הן לא קיבלו.

ב-23 בנובמבר שיגרה נציבות האיחוד האירופי מכתבים לפולין והונגריה, חתומים על ידי הממונה על התקציב, בדבר החששות של הנציבות ממצב שלטון החוק בשתי המדינות: אי-תלות בתי משפט, חוסר האפקטיביות של חקירות שחיתות והעמדה לדין, וליקויים בסדרים של התנהלות כלכלית של הממשלה המסכנים אינטרסים כספיים של האיחוד, ולכן עלולים לגרום להטלת סנקציות כספיות עליהן. כלומר, המכתבים הללו מצדיקים את מניעת העברת הכספים מקרן הסיוע אליהן.

עוד בדצמבר 2020 אישר הפרלמנט האירופי פרוצדורה שעל פיה נציבות האיחוד רשאית להטיל סנקציות כאלה.

אף על פי כן פולין ממשיכה להתגרות באיחוד. ב-25 בנובמבר קיבל בית המשפט הקונסטיטוציוני שלה החלטה שמוסדות האיחוד אינם רשאים לבדוק את מינוי השופטים לבתי המשפט בפולין. אומנם לפי אמנת הזכויות האירופית יש לאיחוד סמכות כזאת, אולם, כאמור, עמדת הפולנים היא שאם הדבר עומד בסתירה לחוקה של פולין, החוקה של פולין היא בעלת התוקף.

תקנו אותי אם אני טועה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. שאלה מענינת היא מדוע קימת העדפה במדינות מזרח אירופה למשטרים המכונים אוטוקרטיים
  נראה שהסוגיה הבעייתית היא מדיניות קליטת המהגרים המוסלמים המציפים את אירופה שמשטרים דמוקרטים פרוגרסיבים – בהובלת גרמניה של מרקל- לא רק שאינם רוצים להתמודד עם התופעה אלא שהם מועדדים אותה תחת סיסמת הרב תרבותיות.
  מדינות מזרח אירופה היו חשופות מזה מאות שנים לאיומי פלישיה של אימפריות מוסלמיות והן זוכרות מה זה עשה להם והם מוכנות לעשות הכול כדי למנוע זאת, שלטון יותר אוטוקרטי מסוגל להתמודד עם התופעה לפני שתפרוץ מלחמת אזרחים בלתי נמנעת במדינות מערב אירופה

 2. אם פולין והונגריה מתחכמות, על האיחוד האירופי להוציא אותן מהאיחוד. הן מקבלות הרבה יותר מאשר נותנות. שיסתדרו לבד מול רוסיה. שימצאו בעצמם עבודה חאזרחים שלהם במדינות שלהם שאיינן פורחות. צריך לנהל את האיחוד ביד יותר חזקה. יש חשיבות לערכים.

  1. שאלות למר אהרון חרמש (ותובנה אחת) –
   לנהל את האיחוד ביד יותר חזקה? יותר חזקה מאשר ידי הממשלים בפולין והונגריה?
   משהו שדומה קצת לדיקטטורה? לפשיזם אולי? שיתנו לגרמנים את ניהול האיחוד האירופי?
   צודק ד"ר בורוכוב. אולם בשינוי קל: לא פיצוץ אלא סדרת פיצוצים שכבר החלה להתחולל.

 3. תודה לגדעון שניר על התגובה, השערה מעניינת. הסבר אחר יכול להיות – ההשפעה של השלטון של ברית המועצות מסוף מלחמת העולם השנייה (1945) עד 1989.

  1. גם ההונגרים וגם הפולנים תמכו במשטרים פאשיסטיים מבלי להכנס לפרטים. מסתבר שהם לא התקרבו מאז לערכים דמוקרטיים.

 4. התפוררות האיחוד האירופי תחזק את פוטין המסוכן שיתחיל להרגיש חופשי לעדות שטויות

 5. צריך ליצור מצב שבו מדינות יתחננו שיצרפו אותן לאיחוד ולא היפך. המצב הנוכחי פשוט לא הגיוני.

 6. מדובר בשליטים שלא מכבדים ערכים מוסכמים כלפי אזרחיהם, וחושבים שישחקו כך גם עם חבריהם לאיחוד. ואת התנהגותם המנומסת של ארצות האיחוד הם מפרשים כחולשה. לא להבהל. תרומתם קטנה מאוד ביחס לעלותם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן