מסר או ניסיון חיסול

שיגור הרחפנים לעיראק והקשר ליחסי עיראק-איראן
תמונה של סטיב
סטיב בלחסן

ב-7 בנובמבר 2021 המריאו שלושה רחפני תקיפה לעבר ה"אזור הירוק" של בגדד, שניים מהם יורטו באזור השגרירות האמריקאית והשלישי פגע בביתו של ראש הממשלה הנבחר בעיראק. סרטונים אשר הופצו לאחר מכן, מוכיחים כי אכן נגרם נזק לביתו של ראש הממשלה מצטפא אלכאט'מי. הממשל העיראקי לא מיהר לפרסם פרטים על חקירת האירוע או על המשאבים שהוקצו לטובתה, למעט דובר הרמטכ"ל העיראקי לואא' (מקביל לדרגת אלוף) יחיא רסול, שטען כי אותר מקום שיגור הרחפנים, אשר טסו בגובה נמוך, על מנת לא להיחשף על ידי המכ"ם. לאחר האירוע צייץ ראש ממשלת עיראק בטוויטר: "אנו יודעים מי האחראים, והם ייחשפו".

בד בבד, וללא קשר ישיר, עוד באותו היום החל תרגיל רב-זרועי של צבא איראן "זולפיקאר 1400" אשר נועד להזכיר למערב את כוחם של האיראנים. בתרגיל שולבו צוללת ועוד כלי לחימה מהארסנל האיראני כהפגנת כוח לקראת חידוש השיחות עם המעצמות בסוף החודש.

לאחר האירוע שבו נעשה ניסיון לחיסול ראש ממשלה ולמרות חשדות העיראקים לגבי זהות המבצעים, נערכה בעיראק פגישה "מוזרה" בין מפקד כוח אל קודס האיראני, אסמאעיל קאאני, לבין נשיא עיראק, ברהם צאלח, וראש הממשלה מצטפא אלכאט'מי. בתום הפגישה הוציא קאאני הודעה ובה נאמר כי "עיראק זקוקה היום לשקט ולשמירה על אחדות, הרמוניה פנימית וחברתית, ויש להימנע מכל פעולה המאיימת על ביטחונה". כמו כן הציע קאאני סיוע לעיראק בחקירה ובזיהוי משגרי הרחפנים, אשר לטענתו הופעלו על ידי כוחות זרים.

בתחילת אוקטובר השנה נתלו ברחובותיה של בגדד ובשאר הערים המרכזיות בעיראק שלטי חוצות, המבשרים על הבחירות הקרבות ומפרסמים את המפלגות אשר ביקשו להיבחר. לטובת יום "מיוחד" זה גויסו 3200 סדרנים ומשקיפים. קריאת אנשי השלטון לאזרחים לצאת ולבחור על מנת להביא מזור ושינוי לא נענתה, ורק 41% מבעלי זכות הבחירה בעיראק יצאו לבחור. הסיבה לכך היא המיאוס שחשים אזרחי עיראק כלפי זרועותיה וגרורותיה של איראן.

מניתוח העובדות עולה כי הבחירות לא היטיבו עם המפלגות הפרו-איראניות, אשר איבדו מכוחן הפרלמנטרי. לעומת זאת, א-סדר ומפלגתו "הזרם הא-סדרי" זכו ב-73 מתוך 329 מושבים בפרלמנט, יותר מאשר במערכת הבחירות הקודמת, שבה זכו רק ב-54 מושבים. המפלגות הפרו-אירניות הודיעו כי אינן מקבלות את דבר הבוחר, וטענו לזיופים. כמה מהמיליציות השיעיות בעיראק המזוהות עם איראן מסרבות להכיר בתוצאות הבחירות לפרלמנט, תוצאות שבישרו על היחלשותן. חלקן אף איימו באלימות נגד תומכיו של איש הדת השיעי הלאומני מוקדתא א-סדר, שמפלגתו זכתה ברוב המושבים לפי תוצאות הבחירות החלקיות.

האם ניסיון החיסול, נועד להעביר מסר או להביע אי-שביעות רצון מהבחירות בעיראק, ומהיחלשותן של המפלגות הפרו-איראניות?

כפי שאני טוען זה מספר שנים, במזרח התיכון הכול קשור, ואסור לנתק דבר מהקונטקסט שבו נעשה. הבחירות בעיראק הן מסר ברור לאיראן, כי העם העיראקי מאס באחיזתה ובשחיתות של משטר האייתוללות בעיראק. העם העיראקי זוכר היטב את מלחמת איראן-עיראק שנמשכה שמונה שנים ארורות, ושבמהלכן מתו מיטב בניה של עיראק. ראש הממשלה העיראקי יודע בוודאות מי עומד מאחורי ניסיון החיסול הכושל. ביקורו של אסמאעיל קאאני, מייד לאחר ניסיון החיסול, בזמן שמתקיים תרגיל איראני ענק, נועד להעביר מסר ברור, ולוודא שהצד השני מבין היטב מי שולט. ראש הממשלה העיראקי ביקש ממפקד כוח אל קודס האיראני לארגן לו פגישה אישית עם המנהיג העליון של איראן, במטרה אחת – לקנות לו עוד זמן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

  1. פעם חשבתי שהאירנים מאוד מתוחכמים ושהם מכינים מלכודת אימים ומפץ גדול. אני מתחיל להשתכנע שאין להם יותר מידי יכולת ומה שהם עושים זה המקסימום שהם יכולים

  2. נדמה לי שמתקרב המועד שהמשטר האירני הנוכחי יפול. הלוואי.

  3. בדרך כלל המציאות הרבה יותר פשוטה מאשר המורכבות שהפרשנים מנסים למצוא.

  4. העם העירקי לא ראוי אם נכנע לאירנים. עאחרי כל מה שקרה.

  5. בואו נסתכל קדימה. האתגר העיקרי לפנינו. אני חושב שיש סיכוי להתפחויות קשות. נקווה שאני טועה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

אולי אנחנו טועים?

חמאס והג'יהאד האסלאמי מנהלים את המערכה מעל לראשינו