רוח חדשה המבשרת על שינוי או מסר לזירה הבינ"ל?

בעקבות מינוי הגברת רמאדן לראשות הממשלה בתוניס
תמונה של סטיב
סטיב בלחסן

כעשור לאחר פריצתו של "האביב הערבי" בתוניס, שבישר על תום עידן חשוך ואפל בעולם הערבי והוביל לשינוי חלקי במזרח התיכון ובצפון אפריקה, וכחודשיים לאחר הדחת ראש הממשלה הקודם, השאם אל-משישי, הטיל נשיא תוניס את הרכבת הממשלה על הגברת נג'לא בידן רמאדן.

תוניס, אשר במשך שנים רבות נחשבה כחלוצה בקרב המדינות הערביות וכחברה ליברלית ופתוחה, מתחדשת כעת בראשת ממשלה. בעוד שנשים בפוליטיקה ובעמדות מפתח במערב הן דבר שבשגרה, הרי שעד כה בעולם המוסלמי הדבר נחשב לטאבו. הרוב המכריע בחברה התוניסאית בכלל ובמפלגות בפרט, קיבלו באופן חיובי את מינויה של ראשת ממשלה. צעד אמיץ של מינוי אישה לעמדה בכירה, משנה פרדיגמות לגבי מקומה וכוחה של האישה ברחוב הערבי. עם זאת, בקרב מתנגדי הנשיא נשמעו קריאות בוז על מה שהם מגדירים כניסיון הפיכה שלטונית ורמיסת חוקי האסלאם, היות ומינוי זה נוטל כוח מהפרלמנט התוניסאי. בראש המתנגדים עומדת מפלגת "אל-נהדה" (זרם של האחים המוסלמים), הרואה במינויה של רמאדן פגיעה באסלאם.

הגברת נג'לא בידן רמאדן אינה משתייכת לזרם פוליטי כלשהו במדינה ואינה נמנית עם מפלגה כזו או אחרת. היא שימשה עד לאחרונה כמרצה לגאולוגיה, ואף מילאה כמה תפקידים בכירים במועצה להשכלה גבוהה.

שינוי מרענן זה הוא השפעה ישירה של "האביב הערבי", אך לא רק. בשנים האחרונות שינויים מרחיקי לכת בנושא מעמד האישה מתחוללים גם בממלכה הסעודית, לדוגמה הוצאת רישיון נהיגה ומתן אפשרות לנשים לנסוע לבדן ללא נוכחות גבר לצידן. גם ארגוני זכויות אדם וזכויות נשים בירכו על המהלך. כזכור, בעשורים האחרונים הכוח הפוליטי היה בידי גברים, דבר אשר מנע את קידומן של נשים לעמדות מפתח. רק לאחרונה, עם יציאתם של כוחות ארה"ב מאפגניסטן, נוכחנו לראות איך הטאליבן מחזיר את מעמד האישה שנות אור אחורה, וזאת על ידי אכיפת חוקי השריעה הקפדניים, הפוגעים בזכויותיהן הבסיסיות של נשים. שופטות אפגניות, אשר היו מעורבות בפסיקות כנגד טרוריסטים חוששות מאוד לחייהן.

נשים רבות נלחמו שנים במשטרים דיקטטוריים, ומינוי אישה לעמדה כה בכירה, מאותת על תחילת תהליך הכרה בשוויון האישה. מאבק הנשים בתוניס, על האפשרות להתמנות לתפקידים בכירים, הוא מאבק ארוך שנים.

השינוי מבשר למערב כי תוניס צועדת בכיוון טוב, הן בנושא זכויות אדם והן בשוויון מגדרי. עם זאת, רבים במערב טוענים כי לנשיא קייס סעיד ישנו אינטרס סמוי במינוי זה, מעין ניסיון להרדים את המערב ולזכות בתקציבים בין-לאומיים, לשיפור מצבה הכלכלי-חברתי של המדינה. נכון לכתיבת שורות אלו, ראשת הממשלה טרם הציגה מפת דרכים או תוכנית בדבר השינויים אשר בכוונת ממשלתה להשיג, אותם שינויים מתבקשים אשר לשמם מונתה, כגון מלחמה בשחיתות, שיפור המדיניות הכלכלית-חברתית בכלל ולאחר משבר הקורונה בפרט, חינוך, רפואה ועוד.

לסיכום, אכן טרם ברורים כל המניעים העומדים מאחורי מינויה של אישה לעמדה בכירה זו בעולם הערבי. ברם, יש לקוות כי מהלכים אלו יביאו לשינוי פרדיגמות עתיקות יומין, תוך הבנה כי שינויים אלו אורכים זמן ולא נעשים בן רגע. האם הספדת מהפכת "האביב הערבי", אשר באזורים מסוימים עדיין חיה ובועטת גם לאחר עשור, הייתה מוקדמת מדי? ימים יגידו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. זה רק תרגיל
    בפועל היא לא ממש תקבל את ההחלטות
    כנראה

  2. מכל המאמרים שראיתי בנושא, והם בכלל לא היו רבים, אתה היחיד שטרח להתייחס להיבט החיובי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

פרס ישראל לאן?

בעקבות המחלוקת בעניין הענקת פרס ישראל

צילום של אבי רוזנטל

לא הקלף מלוכלך

על הסרט "קלף מלוכלך" ועל רמאויות בברידג'