"מלחמות אחים" בין טרוריסטים

בדרך לכיבוש העולם דאעש תוקף גם את הטאליבן
הדגל של דאעש
דגל דאעש wikimedia commons

מייד לאחר שארה"ב ושאר מדינות הקואליציה פינו את כוחותיהן ואת אזרחיהן מאפגניסטן, פתח הטאליבן בהתקפה אינטנסיבית על כל מחוזות המדינה, ובמשך מספר ימים, וללא התנגדות צבאית רצינית, הצליח להכניע את צבא הממשלה האפגנית ולהשתלט על המדינה.

אולם אם הטאליבן חשב שאחרי שהצליח לגרש את האמריקאים, צרותיו הסתיימו והוא יכול ליהנות בנחת ובשלווה ממנעמי השלטון – הרי שהוא טעה בגדול. מייד לאחר שכל הכוחות הזרים עזבו את המדינה, ארגון המדינה האסלאמית, דאעש, פתח במתקפת טרור רבתי על הטאליבן: ביום שישי, 8 באוקטובר, מחבל מתאבד חמוש בפצצה אדירה פוצץ את עצמו במסגד שיעי בעיר קונדוז, בעת שבמסגד היו מתפללים רבים. מסוכנויות הידיעות נמסר שכ-100 מתפללים נהרגו וכ-50 נפצעו. קונדוז היא עיר בת כ-200,000 תושבים, בצפון המדינה על הגבול עם טג'יקיסטן. האזור כולו הוא מרכז חקלאי פורה וחשוב ומגדלים בו כותנה, חיטה, אורז ועצי פרי. בעת התפילה היו במסגד למעלה מ-300 מתפללים. ההתקפה במסגד היא אחת מני רבות של דאעש. לפני שבועיים היו שתי התקפות של מחבלים מתאבדים בלב קאבול.

"המדינה האסלאמית" הוא ארגון טרור סוני שרואה בקהילה השיעית "כופרים" שלא ממלאים את מצוות "האסלאם המקורי" כפי שציווה הנביא מוחמד. חברי הארגון חדרו לאפגניסטן לפני מספר שנים, לאחר התמוטטות הכאליפות האסלאמית שהוקמה בעיראק ובסוריה, ברם נהרסה כליל על ידי ארה"ב. עשרות אלפי חברי דאעש המובסים חיפשו מקלט ומצאו את מבוקשם באפגניסטן. הם הקימו שם ארגון טרור שנקרא "IS-Khorasan (ISK)". Khorasan הוא שמו ההיסטורי של אזור גאוגרפי שכולל חלקים מאיראן, טג'יקיסטן, טורקמניסטן ואוזבקיסטן. מאז חדירתו לאפגניסטן תוקף דאעש בשיטתיות את הטאליבן ומצהיר בגלוי שמטרתו להשתלט על אפגניסטן ולסלק את הטאליבן מהנהגת המדינה.

חשוב לציין את ההבדלים האידאולוגיים והאסטרטגיים בין הטאליבן לבין דאעש. למרות ששני הארגונים משתייכים לאותו זרם סוני קיצוני באסלאם, יש ביניהם הבדלים מהותיים. הטאליבן הוא במהותו ארגון לאומני-אפגני שרוצה להשליט את האסלאם הסוני השמרני והקיצוני באפגניסטן. אין לו שאיפות מעבר לאפגניסטן. דאעש גם הוא ארגון מוסלמי סוני, שמרני וקיצוני, ברם יש לו מטרות גלובליות. הארגון לא מסתפק בכיבוש מדינה אחת, אלא חרט על דגלו את הנרטיב של שלטון האסלאם על העולם כולו. דאעש רוצה לכבוש את המערב, את המזרח, את אפריקה, בקיצור, לדאעש יש שאיפות וחלומות גלובליים ולכן הוא תוקף בכל מקום שהוא יכול בעולם. אין ספק שהטאליבן הוא ארגון שמשליט טרור על אזרחי אפגניסטן, ברם דאעש מנסה להשליט טרור על אזרחי העולם כולו. עוד צפויות לנו התפתחויות משמעותיות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

 1. לפרופ' ניצה נחמיאס
  תודה על מאמר חשוב מאד המקפל בתוכו לקחים גם עבור מדינת ישראל.
  ראו נא מה טבעו של האסלאם הקיצוני. מוסלמים רוצחים מוסלמים ללא גבולות.
  כך גם בסוריה, בלוב, בתימן, בעיראק, בלבנון, בניגריה – רשימה חלקית.
  על כן אין להתפלא שגם בפריפריה הערבית בתוך גבולות ישראל הרצח משתולל.
  דברים אלו חייבים לשמש תמרור אדום בוהק להזהירנו מפני הסכנה המאיימת
  גם עלינו. ראה המהומות בערים המעורבות לפני כחצי שנה. ודי לחכימא.

 2. הם לא כל כך חזקים אלא שאף אחד לא מוכן באמת להכנס למאבק ברצינות.

 3. מי אמר שהם אחים. השתייכות לאותה דת לא אומרת ולא כלום על הקשר.

 4. מישהו ציני פעם אמר בהקשר דומה. אני בעד ששני הצדדים ינצחו ויכו כל אחד חזק מאוד את הצד השני.

 5. תודה למאמר החשוב
  אך מעבר לניתוח המושכל- מעניין לדעת כיצד שני הצדדים עצמם מסבירים את המחלוקת שבינהם

 6. הם כל כך קיצוניים שקשה למגר אותם.אפשר להכות בהם ולפגוע בהם. אך לא לאיסלם סופית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך