סכנת טרור הראויה לתשומת לב

קיני הטרור לא חוסלו
תמונה של ניצה
פרופסור ניצה נחמיאס

תאריך ה-11 בספטמבר מזכיר ומעלה בליבו של כל אחד מאיתנו את אירוע הטרור המזעזע של פיצוץ מגדלי התאומים במנהטן, ואת ההחלטה שאומות העולם קיבלו: להילחם בטרור עד חורמה כדי להבטיח שמעשה מטורף כזה לא יישנה. בהקשר זה רציתי להעלות מספר אירועים עכשוויים אשר לדעתי ראויים לתשומת לב: ראשית, המפלה של דאעש בעיראק וסוריה אמנם חיסלה את מנהיגות הארגון, אבל לא חיסלה את אלפי חברי הקבוצה הטרוריסטית, ואלה אשר נותרו בחיים נשבעים לחזור לפעולות טרור כאשר יזדמן להם. שנית, בעיית הנסיגה המבוהלת והכושלת של ארצות הברית וכוחות הקואליציה מאפגניסטאן; לאחר הוצאת הכוחות התחזק המעמד של דאעש, מאחר שכך התאפשר לעשרות אלפי חיילי דאעש לנצל את המצב הפוליטי והצבאי הרעוע באפגניסטאן כדי לבסס את עצמם ואת מעמדם באפגניסטאן ובפקיסטאן.

כוחות דאעש מונים היום עשרות אלפי חיילים, וביניהם גם אלפי טרוריסטים יוצאי אירופה שהצטרפו לדאעש במהלך השנים. נוסף לפקיסטאן ואפגניסטאן הם קיימים בכל רחבי המזרח התיכון, כולל טורקיה. אף שמנהיג דאעש אבו בכר אל-בגדאדי נהרג, התנועה חיה ובועטת ומחפשת טריטוריה להתבסס בה כדי להמשיך את פעולות הטרור שלה, שאמנם הואטו אך לא נפסקו מעולם. התקפות הטרור האחרונות באפגניסטאן הוכיחו עד כמה דאעש פעיל ועד כמה הוא מסוכן היום, לא פחות משהיה בעבר.

פקיסטאן נמצאת במצב ייחודי, מכיוון שהיא אינה מסוגלת להשתלט על קבוצות הטרור שמתבססות בה ומשתמשות במדינה כנקודת מוצא להתקפות בכל רחבי האזור. הבעיה המרכזית היא שפקיסטאן מאז ומעולם סבלה מפיצול אישיות, דהיינו הממשלה מתנגדת לטרור הקיצוני האסלאמי, שפוגע מאוד בפקיסטאן, והיא גם נלחמת בו, אך מנגד קבוצות גדולות באוכלוסייה בפקיסטאן תומכות באידאולוגיה ובפעולות הטרור של דאעש ושל אל קאעידה.

בשנת 2020 דיווחה ממשלת פקיסטאן על 319 פעולות טרור שאירעו במדינה ובהן נהרגו 169 בני אדם. למרות המספר הרב של פעולות טרור, זוהי ירידה משמעותית מ-2013, שבה אירעו לדברי ממשלת פקיסטאן 4,000 פעולות טרור ובהן נרצחו לא פחות מ-2,700 בני אדם. מפקד הצבא הפקיסטאני הודיע אתמול כי פקיסטאן מחויבת להילחם בדאעש וכי בפעולה שבוצעה השבוע בבלוצ'יסטאן חיסלה היחידה ללוחמה בטרור חוליית דאעש של 11 טרוריסטים שעמדה לבצע פעולת טרור.

אנחנו מרבים לדבר על הגרעין האיראני ועל הסכנה שמדינה אסלאמית קיצונית כמו איראן תפתח יכולת גרעינית צבאית. בינתיים פקיסטאן, שגם היא מדינה אסלאמית קיצונית, מחזיקה מאגר של נשק גרעיני, והיא מסוכנת לא פחות ואולי יותר מאיראן גרעינית. בעתיד הקרוב קיימת סכנה מיידית שפקיסטאן תהפוך למקום המקלט המרכזי של דאעש.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. לא מבין למה לא עושים מאמץ אחד בינלאומי גדול ותוך שנתיים מחסלים את כולם.

  2. למה ללכת רחוק. כל יום יורים על חיילי צה"ל ודוקרים עם סכינים

  3. ובמקום שהעולם המתקדם יתאחדו לחסלם מהעולם הם רבים בינם לבין עצמם

  4. טוב שיש מישהו ששם לכך לב. הרוב הפסיקו להתייחס לבעיה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של רות

צדק לימודי

כיצד ניתן לצמצם פערים ולדאוג לשוויון במערכת החינוך