שובו של הכאוס והקמתם מחדש של בסיסי טרור גלובלי

אפגניסטאן 2021 ומה הלאה (2)
תמונה של דגני
ד"ר יצחק דגני

"מה שהיה הוא שיהיה, ומה שנעשה הוא שיעשה, ואין כל חדש תחת השמש" (קהלת א, ט). על פי המסורת היהודית מגילת קהלת הינה אוסף מכמני חוכמה מדברי "קהלת בן דוד", היינו שלמה המלך, שירש ממלכה גדולה בעולם העתיק ואף הרחיבה לגבולות חדשים תוך כדי רכישת ניסיון מלכותי רב שנים. אי אפשר שלא להיזכר בפרדיגמה זו כאשר מתבוננים בשידורי תחנות טלוויזיה בין-לאומיות המסקרות את נסיגת ארצות הברית וכוחות מערביים נוספים מאפגניסטאן. הנסיגה מלווה בקריסת המשטר הכאילו דמוקרטי שקם שם ב-20 השנים האחרונות בחסות האמריקנים וכן בהשתלטות מהירה של הטליבאן על המדינה. אין ספק ש"העטרה חוזרת ליושנה" במדינה אומללה זו. טירוף דתי ישוב להנחות את שליטי המדינה החדשים-ישנים, והם יתירו את חידושם של בסיסי טרור אסלאמי קנאי בשטח השיפוט המתחדש שלהם.

החל מאמצע העשור העשירי של המאה ה-20 עד סוף העשור הראשון של המאה ה-21 נשלטה אפגניסטאן על ידי הטליבאן. תנועה רדיקלית זו החלה לצמוח בעת מלחמת האזרחים נגד הפלישה הסובייטית למדינה. משסולקו הסובייטים נתפס השלטון בידי הטליבאן, והם הקימו משטר שריעי קיצוני. בעת ההיא הייתה אפגניסטאן מעין מגנט שמשך אליו הרבה ארגונים מוסלמים קיצוניים, שמצאו במקום כר נרחב לקיומם ולהתפתחותם בסביבה פוליטית עוטפת. ביניהם התנחלו במדינה גם ארגוני טרור מרושעים, ואלו החלו להפיץ את "מרכולתם" אל כל קצווי תבל. הארגון הבולט ביותר מבין הארגונים ההללו היה אל-קאעידה, שהצליח לארגן את התקפת הטרור הגדולה והאכזרית ביותר בהיסטוריה, היינו הריסת מגדלי התאומים בניו יורק ב-11.9.2001. פעולה זו – שלמעשה הייתה רק אחת בשרשרת פעולות טרור שהיו מכוונות נגד "השטן הגדול", דהיינו ארה"ב – הייתה מעין תרועת השכמה שהעירה את הממסד האמריקני ודרבנה אותו לפלוש לאפגניסטאן כדי לחסל שם את השלטון שאפשר לאל-קאעידה להוציא משם פעולות טרור.

כעת החליטה ארה"ב לסיים את מעורבותה באפגניסטאן. ימים אחדים לפני השלמת הפינוי התחוללה התקפת טרור קטלנית, דו-שלבית, על אחד השערים של שדה התעופה ועל מלון הסמוך לשער זה שבו הסתופפו אפגאנים שהמתינו לפינוי אווירי. פעולת טרור זו בוצעה על ידי שלוחה של המדינה האסלאמית (דאעש), שגם היא הצליחה לשרוד במקום למרות הנוכחות האמריקנית. בפעולה נהרגו 13 אנשי צבא אמריקנים ונפצעו עוד כ-20. כמו כן נהרגו עוד כ-80 אפגאנים ונפצעו כ-200. פעולה זו מראה שהטליבאן אינם שולטים ב-100% מהמדינה. גם לא בהרבה פחות מזה. גם "הברית הצפונית" שלחמה נגד הסובייטים התעוררה, וחייליה השתלטו על אזורים בצפון המדינה. מה צופן בחובו העתיד לאפגניסטאן ומה תהיה השפעת הנסיגה האמריקנית הדפטיסטית משם בזירה העולמית?

ראשית צפויה באפגניסטאן מלחמת אזרחים עקובה מדם. קבוצות טרור חמושות ינסו להשתלט על חלקים מהמדינה. מלחמה זו עלולה להימשך שנים רבות. הטרוריסטים כבר החלו להשתלט על מאגרי נשק שהאמריקנים לא הספיקו לפנות או להשמיד. אולם בכך לא די. תנועות טרור אסלאמיות שונות ומשונות יימשכו אל המדינה הכושלת הזאת. יוקמו שם מחנות אימונים ובסיסי אוכלוסייה תומכת טרור, ללא הפרעה מעשית מצד הטליבאן. טרור זה עומד לזלוג בזרם הולך וגובר אל מחוץ לאפגניסטאן. בראש וראשונה אל שלוש הרפובליקות האקס-סובייטיות (הסטאנים) הגובלות באפגניסטאן מצפון. לאחר מכן הטרור עלול לזלוג משם לפקיסטאן, לאיראן ולהודו. עשרות מיליוני האויגורים המוסלמים המתגוררים במערב סין יקבלו רוח גבית בעימות המתחולל כבר כיום ביניהם לממשלה המרכזית בבייג'ינג.

ללא כל ספק הטרור יזלוג גם לאירופה ולצפון אמריקה. כבר נוכחנו לדעת שמחבלי אל-קאעידה תכננו במשך שנים את פעולת הטרור הגדולה ביותר בהיסטוריה (11\9). כיום עם "זכייתם" בכמויות עצומות של כלי נשק וחומרי חבלה ועם ההתרוממות המוראלית שהשרתה עליהם הנסיגה האמריקנית יש לצפות שהם לא יהססו לנקום באמריקנים על ההרס שהומט עליהם במשך 20 שנות כיבוש שבאו לקיצן הפאתטי.

לגבי מדינת ישראל, אין ספק שבסביבתה הולך ונוצר מצב חדש – ארגוני הטרור שכבר ממוקמים סביב ישראל יתעוררו מחדש, ובמוקדם או במאוחר יתסיסו את האזור. האיראנים, עוד לפני שהם הגיעו לגרעין, שואבים עידוד וכסף מהסכם שחתמו עם סין. לאחרונה מורגשת התעוררות של פעילות איראנית הן בדרום לבנון והן ברמת הגולן הסורית.

מדינת ישראל חייבת להתעורר ולהכין תשובות מתאימות לאתגרים המתפתחים בימים אלה סביבה. בראש וראשונה לפתח ולאמץ טכנולוגיות צבאיות שמטרתן למנוע הרג חיילים ואזרחים בתוך המדינה ובגבולותיה. שנית לפתח תורות לחימה מתאימות לאתגרים החדשים, לאמן בשיטות לחימה אלה יחידות צבא קיימות ואף להקים יחידות צבא נוספות שיאומנו בשיטות הלחימה החדשות. שלישית להכין אמצעי חימוש מתאימים בכמויות גדולות כמו גם אמצעי הגנה לרכב קרבי משוריין (מעילי רוח למשל). והעיקר, אם וכאשר תתפתח לחימה נגד ישראל, על הדרג המדיני וכמובן גם על הדרג הצבאי לסלק את ההיסוסים ולפעול בעוצמה קטלנית רבה על מנת לדכא ואף לחסל את אלו שיעזו לתקוף את ישראל. אם בסאגה הזאת, בלית ברירה, ייפגעו גם כאלו שאינם לוחמים – יהי כן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

 1. לתקוף ללא היסוס פרושו האמיתי כניסה קרקעית ואת זה אני לא כל כך רוצה לראות.

  1. לכותב שיש בעיה:
   לא ולא. לא כניסה קרקעית של חי"ר. כתבתי על כך מאמרים אחדים באתר זה. ממה הבנת שמדובר על כניסת חיילים קרקעית?
   תקיפה ללא היסוס משמעותה לתקוף היכן שצריך ללא התחשבות באפשרות פגיעה גם בלא לוחמים שהטרוריסטים מתחבאים בקרבם.
   התקיפות חייבות להיעשות באמצעות מה שנקרא "אש מנגד" מהאוויר, הים, היבשה והסייבר, בעזרת מנגנוני דיוק חדשניים.
   כבר נהגו כך במספר מבצעים וזה עשה את שלו בהצלחה. כיום גם מפתחים רובוטים וכטב"מים. ראה למשל חיסולים בטהראן ובבגדד.

 2. אפגניסטן עלולה להפוך לעמוד השידרה של הטרור האיסלאמי

  1. למר יעקב יער – אכן כך. זה כבר קורה. צפויות שנים קשות של השתוללות טרור אסלאמי.
   בשל כישלון האמריקאים לחסלו באפגניסטן אף גורם לא ינסה זאת עוד פעם.
   לבסוף הם יהרגו אחד את השני. גם זה כבר קורה. אולי, רק אולי, משם תצמח ישועה.

 3. באויבים צריך להכות, על זה אין ויכוח
  אבל במקביל חייבים לחתור כל העת לשלום
  העובדה שאין שלום היא באשמת שני הצדדים
  ואנחנו מפסידים מכך יותר.

  1. לשולה היקרה.
   לא ולא. העובדה שאין שלום היא אך ורק באשמת הערבים.
   זה התחיל עוד מהסכם ויצמן-פייסל, השיחות עם המלך עבדאללה הראשון, עלילות המופתי והנאצים, הפאנאטיות של נאצר, ועד הסרבנות של העראפתים למיניהם. המפסידים הגדולים מכך הם הערבים ובייחוד הפלסטינים. ראי נא איך חיים "ערביי 48" בישראל לעומת אחיהם בארצות ערב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עדו

מי אמר קיפוח?

על קיפוח רוב, קיפוח מיעוט ומה שביניהם