אפגניסטאן – מדינה ללא עם

מהי אפגניסטאן וכיצד נוצרה
תמונה של גדעון
פרופסור גדעון ביגר

אפגניסטאן היא מדינה בחדשות. מה היא אפגניסטאן? זוהי מדינה הררית, ללא מוצא לים, ששטחה כ-652 אלף קמ"ר (גדולה פי 20 בערך ממדינת ישראל) ואוכלוסייתה מוערכת ב-34 מיליון איש. בצפון היא גובלת בטג'יקיסטאן (לאורך קו גבול שאורכו 1,206 ק"מ), באוזבקיסטאן (137 ק"מ) ובטורקמניסטאן (744 ק"מ); במזרח יש לה גבול קצר (כ-75 ק"מ) עם סין; מדרום ודרום-מזרח היא גובלת בפקיסטאן (2,430 ק"מ); ובמערב עם איראן (936 ק"מ). גבולותיה הנוכחיים של אפגניסטאן נקבעו בעיקר במחצית השנייה של המאה ה-19 כחלק מהמאבק בין האימפריה הבריטית והאימפריה הרוסית, שנאבקו זו בזו באזור זה במה שמכונה "המשחק הגדול". שתי האימפריות הכירו למעשה בקיומה של מדינה אפגנית עצמאית כמדינת חיץ בין הבריטים, ששלטו על הודו, לאימפריה הרוסית, שהשתלטה על צפון אסיה. העדות הבולטת לכך היא הרצועה הצרה הכוללת את רצועת וואחן ואת רכס פמיר הקטן, המפריד כיום בין פקיסטאן, שהייתה חלק מהאימפריה הבריטית בהודו, לטג'יקיסטאן, שהייתה חלק מהאימפריה הרוסית. בקביעת קו הגבול הזה לא הייתה שום מעורבות של סין.

למרות ההיסטוריה הארוכה של האזור, לא קיים למעשה עם אפגני. אף שבשטח אפגניסטאן של היום שלטו בעבר ממלכות של בני המקום ואימפריות שמחוצה לה, לא נתגבש עד היום עם שניתן לכנותו בשם "העם האפגני". אוכלוסיית המדינה מורכבת מ-38% של פתנים (פחתונים), 25% טג'יקים, 6% אוזבקים, 19% חזרים, 3% טורקמנים, 2% בלוצ'ים ומיעוטים קטנים אחרים, כמו הינדים וסיקים. השפות המדוברות במדינה הן פשטו – 47% מהתושבים, פרסית-אפגנית – 40% ושפות טורקיות שונות – כ-13%. המשותף למרבית אוכלוסיית המדינה היא הדת המוסלמית, אך גם כך יש כ-87% מוסלמים סונים וכ-12% מוסלמים שיעים.

אפגניסטאן היא אפוא מדינה שנוצרה לא כמדינת לאום, כמו מרבית שכנותיה (בטג'יקיסטאן הטג'יקים מהווים רוב של 85%, באוזבקיסטאן יש 80% אוזבקים, בטורקמניסטאן 85% טורקמנים) והיא דומה יותר לשכנותיה פקיסטאן ואיראן – הראשונה מדינה חדשה שנוצרה עם חלוקת הודו הבריטית בין ההינדים למוסלמים ובה יש 45% פנג'בים, 14% סינדים, 15% פתנים, 8% סריקים, 4% בלוצ'ים, 3% רג'סטאנים וכן ג'ורגטים ואחרים, והשנייה שבה 35% בלבד הם פרסים, 16% אזרים, 13% כורדים, 7% לורים, 3% ערבים, 5% גילנים, 5% מזנדרים וכן בלוצ'ים, בחטיירים ועוד.

לפיכך נראה שאף על פי שההיסטוריה המודרנית שלה כמדינה עצמאית היא ארוכה יחסית – החל משנת 1747, עת הוקמה על ידי המקומי אחמד עבדול שהא, שהשתחרר מהכיבוש הפרסי של הארץ – המדינה האפגנית לא הצליחה ליצור אומה אחת או אף אומת רוב. אפגניסטאן היא מדינה שמתאימה למודל של "גבולות יוצרים לאומים", שלפיו כל הנמצא בשטח המוגבל בגבולות אמור להיות שייך לאומה, כמו בארה"ב, בקנדה ובשאר מדינות יבשת אמריקה ואף רוב מדינות אפריקה. מודל זה שונה ממודל "לאום יוצר גבולות", שלפיו אומה דומיננטית בשטח יוצרת את גבולותיה, כמו מרבית מדינות אירופה ואסיה, להוציא את המזרח התיכון.

הגיוון הלשוני, האתני ואף הדתי הוא בין הגורמים לאי יציבותה של המדינה. אף שידעה עיתות שלום תחת שליט ריכוזי חזק – המלך מוחמד זהיר שהא 1933–1973 – הרי שמאז שסיים את שלטונו ובעיקר מאז הפלישה הסובייטית לאפגניסטאן בשנת 1989 כדי לסייע לקומוניסטים המקומיים, לא ידעה המדינה שקט, והנעשה בשנים האחרונות ובימים האחרונים רק מעצים תופעה זו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

14 תגובות

 1. לפרופ' ביגר הנכבד
  תודה על מאמר חשוב הנוגע לאקטואליה. שאלה – כתבת "פחטונים" האם אלה ה"פשטונים"?
  תובנה – על פי הרכב האוכלוסייה המתואר באפגניסטן צפויה להתחולל שם מלחמת אזרחים עקובה מדם שאין לצפות את אחריתה.
  עוד שאלה – חבל קשמיר הנמצא בסכסוך מתמשך בין הודו לפקיסטן גובל גם הוא עם הצד הדרום מזרחי של רצועת ווחאן האפגנית.
  האם מציאות גאוגרפית זו עלולה למשוך את הודו למעורבות בכאוס האפגני? תודה מראש על התשובות, מועדים לשמחה ושנה טובה.

  1. הפחטוים הם הפשטונים, שיש מי שטוען שהם צאצאי שבט דן . להודו אין גבול עם אפגניסטאן כי חבל קשמיר הגובל ברצועה לסין מחלוק למעשה בין הודו לפקיסטן והיא זו ששולטת בקע הרצועה של אפגניסטן לסין. רק אם יוחלט, מה שכלל לא צפוי, שקשמיר תהיה כולה של הודו אזי יהיה לה גבול עם פקיסטאן. מלחמת אזרחים איננה כורח גם במדינה רק לאומית וראה דוגמת שוויץ. הטליבן איננו שבט או עם כי אם מאמיני איסלאם קיצוניים מכל הפלגים השבטיים והלאומים. כמובן רק מהסונים.

  1. הקיצונים, אנשי הטליבאן כוללים אנשים מכל קשת המוסלמים הסונים בלי הבדל שבטי.

 2. תודה על הסקירה המעניינת. לא ידעתי על המדינה והאוכלוסיה שלה כלום

 3. האמריקאים והרוסים נכשלו
  אולי נביא לשם את הסינים לעשות סדר?

  1. הרוסים הגיעו לשם כדי לתמוך בקומוניסטים המקומיים שרצלחו את המלך האחרון של אפגניסטאן טלא כדי לעשות סדר. האמריקאעם הגיעו לשם כדי להלחם בטליבן ולא כדי לעשות סדר. אולי םשוט כדאי חהניח להם לנםץפשם ולא להתערב בעינייניהם הפנימיים ?

  2. הרוסים הגיעו לשם כדי לתמוך בקומוניסטים המקומיים שרצחו את המלך האחרון של אפגניסטאן ולא כדי לעשות סדר. ארה"ב הגיע לשם כדי להלחם בטליבאן ולא כדי לעשות סדר. אולי פשוט כדאי להניח להם לנפשם ולא להתערב בעיניניהם הפנימיים ?

 4. ציפיתי לשמוע מה אתה כממוחה מעריך שיקרה במדינה המסובכת הזאת

 5. פתאום אני יודע משהו על אפגניסטן. כל העולם מדבר על המדינה הזאת ואף אחד לא יודע כלום. מאמר ששווה את השקעת הזמן לקרוא בו.

 6. לצין צין ולניסים
  הרוסים הגיעו לשם כדי לתמוך בקומוניסטים המקומיים שרצחו את המלך האחרון של אפגניסטאן ולא כדי לעשות סדר. ארה"ב הגיע לשם כדי להלחם בטליבאן ולא כדי לעשות סדר. אולי פשוט כדאי להניח להם לנפשם ולא להתערב בעיניניהם הפנימיים ?
  שנה טובה וחתימה טובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גד

אין לי

שיר על חסר

ציור סמלי

חשמל מודרני

מעבר אקטיבי למקורות אנרגיה ירוקים

צילום של משה

הצצה אל התופת

על ספר השירים "שמרי על הקיכלי" מאת צילה זן-בר צור