הטליבאן של היום מסוכן יותר או פחות?

הבריחה מאפגניסטן והשלכותיה
תמונה של סטיב
סטיב בלחסן

נבואת הזעם אשר ליוותה את נסיגת ארצות הברית מאפגניסטן לא איחרה להתגשם. האמריקנים, אשר ניהלו הסכם סודי עם הטליבאן על יציאתם אחרי כשני עשורים, נחלו מפח נפש. גורמי המודיעין במערב העריכו שלטליבאן יידרשו כ-90 יום כדי לכבוש את קאבול, פרק זמן שהיה מאפשר את חילוצם של נותני השירות ומשתפי הפעולה באפגניסטן, אך הערכתם התבדתה לבסוף. הטליבאנים הם לוחמים בעלי מוטיבציה גבוהה המונעת מאידאולוגיה דתית קיצונית, והם אינם בוחלים באמצעים על מנת להגשים את שאיפותיהם. מראות של משפטי שדה והוצאת אנשים להורג על סמך חזות לא איחרו לבוא.

בימים האחרונים נשאלו שאלות ברוב אולפני הטלוויזיה ברחבי העולם בניסיון להבין את העומד לקרות. האם הטליבאן השתנה במהלך עשרים השנים האחרונות? האם נראה את ארגוני הטרור הידועים לשמצה, אל-קאעידה ודאעש, חוזרים לקדמת הבמה? האם נראה אירועי טרור בסדר גודל של מגדלי התאומים, בטקלאן, טרור נוסח לונדון ועוד?

לדעתי עדיין מוקדם להעריך אם הטליבאן אכן השתנה ויעמוד בהבטחותיו. יציאתה של מעצמה גדולה כמו ארה"ב מאפגניסטן, ואף הדרך שבה התנהלה היציאה והשארת ציוד לחימה ואמצעים לוגיסטיים אשר יועדו לצבא אפגניסטן אך מהר מאוד הגיעו לידי הטליבאן, הינו ציון דרך חשוב עבור הטליבאן ופרס על עמידותם בפני הכובש הלא רצוי. בכל תקופת השהות של האמריקנים באפגניסטן הסתתרו קיני טרור של אל-קאעידה בשטחים העצומים של אפגניסטן ובמערות הרבות, ובשל הקושי בחדירת אמצעים אלקטרוניים לשטחים אלה, קיני הטרור לא טוהרו במלואם. עם יציאת הכוחות האמריקניים אנו רואים אותם מתעוררים לחיים ואת הטרוריסטים יוצאים ממחבואם.

יש אשר עוד מאמינים כי ההסכם הסודי, אשר פרטיו אינם ידועים לציבור, הוא הסכם טוב והוא יכובד. אך לפי דעתי, כל מי שבקיא דיו בהיסטוריה ומבין מהי אידאולוגיה דתית פונדמנטליסטית יודע כי לא כך הדבר, וכל ראיית המצב בעיניים מערביות היא טעות מהיסוד.

בשנים 1996–2001 העניק הטליבאן מחסה וקרקע פורייה לאנשי אל-קאעידה שיזמו ותכננו את פיגועי 11\9. האם נראה את אל-קאעידה חוזרים לבמה הבין-לאומית? לפי דובר הטליבאן, לא. לטענתם, הארגון כמעט אינו קיים, הוא מונה כ-500 איש המסתתרים ברחבי אפגניסטן, ללא מנהיג וללא כסף. ולכן, להערכת דובר הטליבאן, לא נראה את אל-קאעידה במלוא כוחו כבעבר. אך האם אפשר לסמוך על דבריו?

ומה עם דאעש? אף שהארגון נחלש בשנים האחרונות, הוא לא נעלם לגמרי – הרי האידאולוגיה עוד חיה – והוא צפוי לחזור לבמה הציבורית. הארגון חי, נושם ובועט, ואיתות ראשון לכך ניתן לארה"ב ולמערב ביום חמישי 26.8.21 בעת ביצוע הפיגוע המשולב בנמל התעופה בקאבול. נטילת האחריות רומזת לעולם שהאידאולוגיה שלהם כאן ושאין בכוונתם להיעלם, עוד ישוב מעגל הנקמה של הטרור העולמי.

אם נעמיד את הדברים על דיוקם, הרי דאעש הוא ארגון יריב של הטליבאן. דאעש-חורסטן החל לפעול ב-2015, שנה לאחר שהוקם בפקיסטן בידי חאפז סעיד חאן. הקמת השלוחה בידי האחרון באה לידי ביטוי בהשבעת אמונים למנהיג הארגון, באכר אל בגדידי, שמאז כבר מצא את מותו. הגרעין של דאעש-חורסטן מורכב מקומץ פקיסטנים קיצונים שפעלו במחוז ננגהאר שבמזרח אפגניסטן, ואליהם הצטרפו חלק מהטליבאן. המחנה המשותף לאותם קיצונים הוא תפיסת שטחים והבסת השיעים.

האם נראה את אנשי הטליבאן עומדים בהסכם הסודי עם ארה"ב? האם הסכם זה, בעיניים מערביות, הוא נכון? האם הטליבאן הרואה בארגון הטרור דאעש-חורסטן יריב מר, ויילחם בו? האם "בריחת" ארה"ב היא טעות אשר העולם כולו ישלם עליה מחיר כבד? ומה יקרה אם ההסכם אכן יופר – האם נראה את ארה"ב חוזרת לבוץ האפגני? בנקודת זמן זו השאלות הן רבות, ולדעתי עדיין מוקדם מכדי לענות עליהן. עלינו להסתכל על האירועים בזווית רחבה ולבדוק אותם בנקודת מבט אזורית-עולמית ולא נקודתית, ולנסות להבין מקצת מהעובר בראשם של אותם קיצונים המאיימים על שלמות העולם ועל שלוותו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. היום הם פשוט יותר מתוחכמים ומסתתרים מאחורי אמירות ריקות ולכן הם מסוכנים יותר

  2. כלפי חוץ ינסו בינתיים להיראות פחות קיצוניים כדי יקבלו אותם בעולם אבל בפועל הם ישארו מאוד קיצוניים ומסוכנים.

  3. מאוד מסוכן
    כעת הנצחון בידו
    ועוד הולכים לדבר אתו בערוצים דיפלומטיים

  4. וכולם שוכחים שמי שניהל את המשא ומתן עם הטאליבאן זה טאררמפ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך