‏מלחמת הציביליזציה הנוכחית

אמונה מול טכנולוגיה
תמונה של אורי
אורי מילשטיין

בריחת צבא ארה"ב מאפגניסטן בימינו אלה והתמוטטות הצבא האפגני תוך שלושה ימים, כמו גם בריחת צה"ל מדרום לבנון בשנת 2000 והתמוטטות צבא דרום לבנון תוך יום, שתיהן הגיוניות ומוצדקות בשיקול קר – זהו שלב נוסף במלחמת הציביליזציה המתנהלת זה עשרת אלפים שנה בין בני התרבות הטכנולוגיים, המטילים ספק בכול, לבין הברברים, הדבֵקים במסורת של ציד וליקוט, לרבות שוד ונדודים, ובאמונה. ביטוי ספרותי ראשון למלחמה הזאת נמצא באלגוריה שבפרק ד' בספר בראשית, העוסקת במלחמה בין יושב הקבע, בונה העיר הראשונה – קין, שהוא אבי הציביליזציה הנוכחית של יִיצור מזון והתיישבות הקבע, לבין הבל, שהיה רועה צאן נודד שהתקשה להסתגל למהפכה הנאוליתית, כפי שמתקשים בישראל היום הבדואים בנגב. אלגוריית קין והבל נכתבה שנים רבות לאחר תחילת המהפכה החקלאית, ולכן ברור שהטכנולוגיה היא שניצחה ניצחון טקטי, אך לא בהכרח ניצחון אסטרטגי וודאי שלא מוסרי, שהרי את ספר בראשית חיברו בני אומת נודדים, שברוב ההיסטוריה שלהם-שלנו נדדו בעולם ועדיין נודדים. זהו אחד המפתחות להבין את נס הקמתה של מדינת ישראל לאחר אלפיים שנות גלות: שילוב של טכנולוגיה ואמונה, לא רק כשחרדים מהרובע היהודי בעיר העתיקה הקימו את פתח תקוה ב-1878 אלא גם היום, כשיש לנו ראש ממשלת ישראל חובש כיפה ושומר מצוות שעשה אקזיט בסטארט אפ.

ששת אלפים שנה אחרי מלחמת קין והבל, המאמין האולטימטיבי – רועה הצאן אברהם אבינו, שנדד עם צאנו בין באר שבע, מצרים, הר הבית וחברון – הביס בראש 318 לוחמים  ארבעה צבאות טכנולוגיים של מלכי הצפון, כפי שמתואר בפרק י"ד בספר בראשית. בהצלחה הצבאית הזאת הוא הוכיח לאלוהים שהוא ראוי להיות אביו המייסד של "העם הנבחר", כפי שמתואר בפרק ט"ו של בראשית. החוזה נחתם בברית בין הבתרים ובקוּשָן על גבולות ההבטחה, שהם גם גבולות ביטחון בין מצרים לטורקיה. את הבעלות על גבולות ההבטחה קיבל אברהם בברית שכרת עם פרעה מלך מצרים, ובה התחייב לבלום את החיקסוסים במסע הכיבושים שלהם מצפון מזרח לדרום מערב, כפי שאפשר להקיש ממה שמסופר על מסע אברהם למצרים בפרק י"ג. בברית בין הבתרים הוסיף אלוהים את חתימתו להתחייבות המצרית הזאת. הסתמכות האימפריה המצרית האדירה על השבט הקטן של הברברים העבריים הוא מהלך מכונן בציביליזציה הנוכחית.

אחרי ארבע מאות שנה, ציבור עבדים שאותו הנהיג המאמין הכמעט מוחלט, משה רבֵּנו, הביס את הצבא האימפריאלי הסופר-טכנולוגי המצרי.  היה זה מהלך הכרעה שעיצב את כל תרבות האדם מאז ועד היום. אחר כך הביס יהושע בן נון, תלמידו של משה, את הצבאות הטכנולוגיים של ערי כנען כדי לממש את ההסכם המשולש בין פרעה, אברהם ואלוהים.

עד כאן מיתוסים עם פרשנות צבאית שספק אם הייתה מתקבלת בקרב חכמי התלמוד. למיתוסים האלה אין ביסוס בתיעוד היסטורי ורבים דוחים אותם, אך הם אבן יסוד באמונת היהודים ומכאן גם באמונתם של הנוצרים. אמונה זאת עיצבה תרבות צבאית. לעומת זאת החורבן של האימפריה הרומית, הטכנולוגית, בעלת הצבא היעיל ביותר בעת העתיקה ואולי בהיסטוריה בכלל, בידי שבטים נודדים, ברברים, גרמנים הוּנים ואחרים – לכך כבר יש תיעוד היסטורי. יש גם תיעוד לניצחון הבדואים שהתאסלמו בחיג'אז על הצבאות הטכנולוגיים של האימפריה הפרסית והאימפריה הביזנטינית.

מכאן שהחטא הקדמון של אכילת פרי עץ הדעת, המסמל את תחילת הציביליזציה שלנו, הקדים מאוד את ההוצאה מהכוח אל הפועל של היכולות הטכנולוגיות של ההומו-ספיינס, אך לא הבטיח את ניצחונו. אותו חטא קדמון אולי אף יביא בעוד זמן לא רב לקץ החיים בכך שהטכנולוגיה המזהמת את הסביבה והמשנה את האקלים תמית את כולנו. את האפשרות הזאת העליתי לפני 27 שנים בספרִי "קץ החיים", שלא זכה לשום התייחסות מצד אנשי "השבט הלבן" הטכנולוגי בישראל, שהיום דווקא מובילים את המלחמה הירוקה להצלת חיים.

במאה ה-17 קבעה לכאורה האמירה של הפילוסוף והמתמטיקאי הצרפתי רֶנֶה דֶקַרְט Cogito ergo sum (אני חושב משמע אני קיים). לפי דקרט החשיבה מבוססת על הטלת ספק, ניצחון לטכנולוגיה על פני האמונה. ואכן המהפכה התעשייתית במאה ה-18 העניקה לבני תרבות המערב עליונות בכל התחומים, ובייחוד בתחום הצבאי, שאותו ניצלו העמים התרבותיים כדי לשדוד את הברברים ולהעשיר את עצמם. במשך שלוש מאות שנה קבעו יוצרי המערביוּת האנגלוֹ-אמריקנים ונספחיהם את הסדר העולמי.

הצלחת המערב הייתה גדולה עד כדי כך שהם נטשו את הספק הקַרְטֶזְיָאנִי ונתפסו לאמונה שניצחונם סופי. זאת כבר לא הייתה אמונה באלוהים הטרנסצנדנטי שאותו גילה אברהם אבינו – שהרי לפי פרידריך ניטשה "אלוהים מת", לפחות במערב – אלא אמונה בעצמם, הממוקמת בקוטב השני מן הספק הקרטזיאני. לאמונה זאת נתן ביטוי הפרופסור האמריקני לכלכלה פרנסיס פוקויאמה ב-1989 במאמרו "קץ ההיסטוריה", שבו העלה את האפשרות כי נפילת הגוש הקומוניסטי לא הייתה עוד מהלך בהיסטוריה האנושית והיא תחילת תקופה שבה לא יהיה מי שיערער על הדומיננטיוּת של האנגלו-אמריקנים. הוא חזה שבעתיד בני התרבות הטכנולוגיים יקבעו את הסדר העולמי. מנהיגי הטליבאן, החזבאללה ואיראן משועשעים מאוד למקרא התחזית הזאת.

חלפו 12 שנים, וב-11 בספטמבר 2001 היכתה קבוצת מאמינים קטנה מארגון אל-קאעידה בלב בירת הטכנולוגיה בעולם, בניו יורק ובוושינגטון, וגררה את האמריקנים למלחמה באפגניסטן. שם הם הובסו, כפי שהובסה ישראל ב-15 שנות מלחמתה בחזבאללה בדרום לבנון. ברמה הטקטית-קרבית הייתה ידם של צבא ארה"ב וצה"ל על העליונה, כמו שידם של עובדי האלילים במֶכָּה הייתה על העליונה במלחמתם במוחמד. אך עוד ניצחונות טקטיים כאלה ואבדנו. הוכח שהוראתו-עצתו של אלוהים לאדם הראשון לא לאכול מפרי עץ הדעת הייתה בעלת משמעויות אסטרטגיות ארוכות טווח מאוד. אמנם האמצעים הטכנולוגיים המשוכללים שברשות צבאות ארה"ב וישראל יכולים להשמיד את הטליבאן ואת החזבאללה כמו גם את חמאס, אך בתנאי שבאותה הזדמנות יושמדו גם בני משפחותיהם המשמשים להם מחסה. את ההשמדה הזאת לא ניתן לבצע בעידן הנוכחי בגלל הקודים המוסריים של בני התרבות, שמעוררים התנגדות למהלך כזה בקרב ציבורים רבים בישראל ובארה"ב. בעקבות ניצחונות כאלה תגיע התבוסה מבג"ץ ובבחירות, ומִמשלים דמוקרטיים אינם מבצעים מהלכים המסכנים את שלטונם בבחירות הבאות. מצד שני, בגלל העדר אמונה בקרב בני התרבות אין הם מוכנים לסכן את חייהם במלחמה במהלכי תמרון בקו הדם, וניצחון על האויב והכרעתו אינה בעיניהם מטרה שראוי לסכן את החיים כדי להשיגה.

כך שהמוסר של בני התרבות ההומניסטים וחוסר האמונה של עמי המערב הפכו אותם לנמושות המפחדים להילחם והפכו את הברברים לאבירי מלחמות המאמינים ששום מעצמה לא מסוגלת לעצור אותם, כפי שמוחמד השיג את מטרותיו בתנאים קשים מאוד. אך לא לעולם חוסן, לא רק לבני התרבות אלא גם לברברים. על פי תפיסת ההתפתחות מתוך קונפליקט המכונה דיאלקטיקה, שאותה ניסחו הֵרַקלֵיטוֹס "האפל" במאה השישית לפני הספירה ופרידריך הֵגֶל במאה ה-19 ואחרים, וכן על פי "תורת הביטחון הכללית – עקרון השרידות" שניסחתי ופרסמתי, המערב ובראשו ארה"ב וגם ישראל יפעלו לנטרל את האיום עליהם על מנת לשרוד. המגמה לשרוד היא אבן יסוד בכול, כפי שניסח אייזיק ניוטון בחוק הראשון של התנועה – עקרון ההתמדה. לכן צפוי שבני התרבות ישקיעו אמצעים רבים לפיתוח טכנולוגיות יעילות יותר לנטרול הברברים, ואף יאמצו דרכי לחימה ברבריות הכוללות השמדת אוכלוסיות שלמות, לרבות "חפים מפשע", המנוגדות היום למוסר המלחמה התרבותי. ארה"ב ובריטניה לא בחלו בדרכי לחימה כאלה במלחמת העולם השנייה נגד גרמניה. לא אחת רומזים על כך מפקדים בכירים בצה"ל ביחס לאזרחים בלבנון במקרה של עימות צבאי בקנה מידה מלא עם חזבאללה.

מסקנה: Τα Πάντα ῥεῖ (פַּנְטָה רֵיי, "הכול זורם" ביוונית), אבן היסוד של הזרימה-שינוי היא המלחמה; הכול מאיים על הכול וכולם מתאמצים לנטרל את כולם, גם את עצמם, ועושים זאת בחוסר יעילות, כי הם מסתירים את ליקוייהם כדי לשרוד ולכן אינם מפיקים לקחים ובכך מאיימים על שׂרידותם שלהם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

43 תגובות

 1. טכנולוגיה מול אמונה
  זה בדיוק המצב
  שנראה כעת בלתי פתיר
  מאמר ממש מעניין

  1. שום דבר אינו פתיר באמת כי המציאות, בכל תחום, מרכבת מאוד וגם משתנה ללא הרף, וגם בכירי החכמים, בכל תחום, יודעים רק מעט מזער ולא תמיד מבינים מה שהם יודעים.

   1. לאורי,
    מאמר מרתק שמספק פרספקטיבה רחבה להבנת ההתרחשויות שבימינו, כולל הבנת המדיה שמקלוהן הציע כפיתרון לשיתוק החושים שטכנולוגיות חדשות נוסכות בנו.
    אני מבקש להתייחס אל הערתך, "כפי שניסח אייזיק ניוטון בחוק הראשון של התנועה – עקרון ההתמדה"
    למען האמת, עקרון ההתמדה, כעיקרון בסיסי של הבנת הטבע, שניוטון כלל בתורתו, נוסח לראשונה על ידי גליליאו…

  2. כדאי לקרוא במקביל את דעתו של צ'רצ'יל על האסלאם
   http ://www.zeevgalili.com/2007/09/464

   1. CHURCHILL ABOUT ISLAM
    "How dreadful are the curses which Mohammedanism lays on its votaries! Besides the fanatical frenzy, which is as dangerous in a man as hydrophobia in a dog, there is this fearful fatalistic apathy.

    The effects are apparent in many countries; improvident habits, slovenly systems of agriculture, sluggish methods of commerce, and insecurity of property exist wherever the followers of the Prophet rule or live. A degraded sensualism deprives this life of its grace and refinement, the nextof its dignity and sanctity. The fact that in Mohammedan law every woman must belong to some man as his absolute property, either as a child, a wife, or a concubine, must delay the final extinction of slavery until the faith of Islam has ceased to be a great power among men
    Individual Moslems may show splendid qualities, but the influence of the religion paralyses the social development of those who follow it
    No stronger retrograde force exists in the world. Far from being moribund, Mohammedanism is a militant and proselytizing faith. It has already spread throughout Central Africa, raising fearless warriors at every step; and were it not that Christianity is sheltered in the strong arms of science, the science against which it had vainly struggled, the civilization of modern Europe might fall, as fell the civilization of ancient Rome."

    Sir Winston Churchill; (The River War, first edition, Vol. II, pages
    248-50 (London:

  3. ד׳ר אורי מילשטיין הוא אחד החוקרים הישרים ביותר שהכרתי שאינו מסכים לקבל מחמאה תמורת עיוות דיווחיו. היתה לי הזכות להכירו אישית. בספרו ״דרך רבין ומורשתו״ הפך כמעט ב 180 מעלות את שלמדתי אודות רבין.

 2. אמת ויציב
  בהתנגשות בין הציוויליזציות (סמואל הנטינגטון (1996) ישראל נמצאת על אחד מ"קוי השבר" שבין הציווילזציות ומתוך כך היא סופגת את עיקר הלחץ על גבולותיה- כקו הגנה בין המאבק במזרח התיכון. לאחרונה הסכילו בני המזרח "לדלג" מעל ישראל ולנחות ישירות בליבה של אירופה שרק לאחרונה מתחילה להבין את גודל האסון שהמיתה במו ידה על עתידה, בהסכמתה להכניס לגבולה מיליוני מוסלמים שלא נראה שיש להם עניין להיטמע בתרבות המערבית. יוון כבר הקימה גדר מול טורקיה, פולין בעקבותיה, בלארוס דוחפת את המהגרים ללב אירופה – דנמרק נועלת את שעריה, גרמניה וצרפת נערכות למלחמת אזרחים -גורלה של אירופה נחרץ.
  וישראל- תחת מכבש של גינוי וחרם מצד מדינות המערב המבולבלות (בעיקר מערב אירופה המאמינה שאם יאפשרו להעלות את ישראל לקורבן- יניחו להם. לפחות זמנית…) ובין הלחץ הערבי מוסלמי לקידום החזון של סילוקה של היישות הציונית מהמזרח התיכון- וישראל- מבולבלת גם היא כפי שלמדנו השבוע מאירועי עזה
  תודה לתזכורת

  תודה לתזכורת

  1. הלקח: ישראל חייב להפנות משאבים מפיתוח טכנולוגיה לחיזוק האמונה העברית, היהודית והישראלית, כי "באין חזון/אמונה יפרע עם". הדגש הוא על חיזק האמונה ולא דווקא על שמירת מצוות. במלחמת העצמאות, לדוגמא נצחו המאמינים שרובם לא שמרו מצוות.

 3. צודק בהצגת המצב
  אך מתעלם הן מניתוח הסיבות והן מפתרונות אפשריים

 4. כשלון מובהק של הטכנולוגיה ראינו במבצע שומר חומות ,חימוש במיליארדי דולרים לא הכניע את החמאס ורק חיזק את נרטיב הנצחון שלו.לצערי האליטות בישראל ויתרו על ערך הניצחון והכרעת האויב.ארצות הברית יכולה לסגת מאפגניסטן אבל לנו אין לאן לסגת,טוב שאורי עדיין אופטימי שהמערב וישראל יתעשתו אך אני מטיל ספק בכך ,תרבות המערב כבר קרסה בעבר מול הברברים.

 5. 1. כתיב – האסון שהמיטה.
  2. מהות – סיבה בסיסית לבילבול האירופאי היא שהן הואשמו במה שקרה באירופה במלחמת העולם שגרם להקמת מדינצנו בתמיכת מערב אירופה. הן אינן יודעות מה לענות. כך זה התחיל בקטן. אבל עכשיו רטב הבעיה הער בגלל התייבשות המזרח התיכון ןאפריקה. בסוריה זה גרם לנטישת הכפרים
  לנטיש ומעבר לערים לא מגורים פרנסה ומזון. זה גרם לציבור לתמוך במלחמת האזרחים ולהשתתף בה. באפריקה הדברים ידועים. אפגניסטאן היא בעיה אחרת שעוד תוצג
  הפתרון הוא שילוב:
  1. הכנת אגמים מלאכותיית והעברה מתמשעת לשם של מי ים. בחום הרב הם יתאכדו ויכרמו לגשמים. העעקר באםגיק אבל גם במזרח התיכון. זה יפסיק את עליית. מפלס האוקיאנוסים ויחליש א. ההתיממות הגלובלית.
  2. המעבר לשל⅝ב הבא של הציונות. מעבר מהעם היהודי שסו פלגנות לעם ישראל. איני מפרט כאן יש מקאמה שאשמח לשלוח כבסיס. זה יטפל גםבפלשתינאים באפגניסטאן והכאיראן

 6. הקיצונים המאמינים אינם נמנעים מלהשתמש בטכנולוגיות שפותחו בידי אחרים ואף במקרים רבים יוצרו על ידי האחרים. רק בני התרבות המדעית טכנולוגית החדורים באמונה, יכולים להתגבר על הפנאטים הדתיים.ארה"ב מידרדרת כבר תקופה ארוכה. וגם במלחמה בקורונה. אין להסתמך עליה יותר מדי לטווח הרחוק. חובה להתעורר מהליכה בשבי אחרי הנרטיב הפלשתינאי שכולו רמאות. הדבר יביא אותנו בסופושל דבר לאחדות ולהרחבת עמנו. אפגניסטאן וחלק משכנותיה על הפשטונים ואחרים שם הן דוגמה קלאסית, יחד עם הפלשתינאים לעוול שנעשה לעמנו ועלינו מוטלת חובה לפעול לתיקון העוול. לא נימלט מזה. אם לא נעזור לעצמנו נראה שארה"ב היא משענת הקנה הרצוץ.

  1. כיום כשמדברים על חיילים לא מדברים עליהם בתור גיבורי האומה אלא בתור ילדים בני 18 שדחפו להם נשק בכפייה, הטרמינולוגיה האבסורדית הזאת של "הילד של כולנו" רק מוסיפה להפוך אותנו לצבא של נמושות.

 7. מאלף, מחכים וגם…. מדאיג. שכן, המלחמה הבאה בוא תבוא.

 8. אורי היקר!
  חבל שהלכת לחוזות זרים לך, בהם אתה לא מתמצא ולכן לא הבנת כלום.
  התוצאה היא שבמקום ניתוח צבאי נבון וחכם שיצוא ממך בדרך כלל, הפעם יצא אוסף אמונות תפלות: מאמר מבולבל ויהיר, כולו מושתת על אמונה העוורת והשחצנית שנדמת למחבר כדוגמה ומופת של הגיון ברזל רציונאלי.
  מאמר מוכיח בפעם מיליון את מסקנתו העיקרית של קנט: רק המעטים ביותר מסוגלים להסיר את ה"משקפיים" הוורודות שתרבות המערבית נוהגת לצפות דרכם אל מה שמשתקף במראה העקום שלה.

  1. נכון דרשת. אורי מילשטיין נכנס למבוך היסטורי וכתב פיליטון נחמד ותו לא. גם בניתוחיו הצבאיים מילששטיין בדרך כלל מתייחס ל-מיקרו מבלי שהוא רואה את התמונה כולה. לפי מילשטיין ישראל כבר מזמן לא הייתה צריכה להתקיים בשל שלל "הפשלות" של צה"ל כבר מההתחלה. אז מה קרה?

   1. "לפעמים חיילים טובים מתקנים את שקלקלו גנרלים רעים" (תיאודור מומזן, "תולדות רומא").

 9. לכן יש להחיל את שלטון ישראל על כל הגדה מיד לתת להם תעודת זהות ירדנית כמו שהיה פעם..

 10. אורי מילשטיין אדם גדול. אם היו לנו במדינה עוד כמה כמוהו, באחריות, היינו נראים אחרת.

 11. בימינו ראוי להיאחז באמונה במנהיגים והערכים, ולא באגדות הדת הפרימיטיביות

  1. אגדות העבר הרחוק מאפשרות לאתר מגמות קבועות בכל התחומים: מלחמות, מנהיגות, אוי האדם וכו'. יש לכך לא רק ערך תרבותי אלא גם ערך קיומי.

  2. לא ניתן לנהל מלחמות של המאה השביעית עם חוקים של המאה עשרים ואחת.

 12. מאמיני הדת הם הסכנה הגדולה ביותר לאוכלוסיות הנאורות

 13. אנחנו אנשים מתורבתים אבל איזה אלטרנטיבה יש לנו פרט להשמדת הברבריות אחרת הם נשמע די אותנו.

  1. השמאלנים מקווים שהברברים יתורבתו; הלאומיים מבקשים להשמיד את הברברים. התוצאה במדינה דמוקרטית: חוסר מעשה. זה המצב היום במערב וגם בישראל שמחזק מאוד את הברברים. אפילו אם בסוף ינצחו בני התרבות, מה שלגמרי לא בטוח, המחיר יהיה כבד מאוד.

   1. אתה ודאי מתכוון ללאומיים הקיצוניים, ולאו דווקא לכלל הלאומיים.

  1. בניתוח ובהערכת מצב, אין מקום לאמונה. היום למדינות הדתיות יש גם לוחמים וגם אוכלוסייה בעלי אמונה וגם טכנולוגיה מתקדמת שהם רוכשים מאחרים ומפתחים בעצמם. למדינות המערב ובראש וראשונה לארה"ב ולישראל יש אמנם טכנולוגיה מתקדמת יותר אך לוחמים ואוכלוסייה שמהססים להסתכן. וחוץ מזה, רבים מבעלי האמונה מהגרים למדינות המערב הזקוקות להן כפועלים כמו שאנחנו לא יכולים היום להתקיים בלי פועלים זרים מהשטחים ומחו"ל. המהגרים משנים את אופיין של מדינות המערב. כמו בספורט, לא ברור מראש מי ינצח.

 14. ד"ר מילשטיין כותב קצר אבל קולע. הוא לא מסתכל על המיקרו להיפך. לגבי צה"ל הפלמ"ח ומלחמותינו כל ניתוח הוא מיקרו בהכרח. וזה שאנו שורדים עדין זה משום שהערבים מעולם לא באמת רצו להילחם ולא היו להם הכלים והמוטיבציה. דווקא " הקטנים" חיזבאללה וחמאס מלמדים אותנו שעתידנו בסכנה משום שהם באמת רוצים להילחם. והד"ר גם נותן פתח לתקווה שלבסוף בהעדר ברירה ועם הגב לקיר יופעלו כל האמצעים והכוח , גם כאן ובעולם , ו"הברבריות" תדוכא אם לא תושמד. לגבי פגיעתנו בכדור הארץ, מבלי קשר לטענת שינויי האקלים, ברור מזה 50 שנים, לפחות לי, שאנו על סף כליה מכיוונים רבים : כריתת עצים, זיהום ים ואדמה , עודף אוכלוסייה, זיהום אויר ונהרות, נשק גרעיני, בזבוז משאבים ועוד.
  נראה כי רק ממשלה עולמית חזקה וחכמה והגונה ושפועלת להצלת הכדור והאנושות , מי שמאמין שזה ייתכן כנראה אופטימי ללא תקנה, תוכל לתקן כל אלו ולמנוע מלחמות גרעיניות ובכלל ולחלק את המשאבים בצורה הוגנת יותר ובשכל ולהצילנו. גם מה"ברברים" וגם מעצמנו. הד"ר מבין וקבע זאת והלוואי רבים כמותו.

  1. לפי קרל מרכס הקרב הוא "הכסף הקשה" של המלחמה. ראו את תוצאות הקרבות בחזית המצרית במלחמת יום הכיפורים. המצרים השיגו את כל מטרותיהם ואנחנו איבדנו לא רק את סיני אלא גם את הביטחון העצמי שלנו.

 15. אכן, הסוף נחזה על ידיי הפילוסוף האייגל. מי מנצח היא שמעמץ ראשון את השיטה של השני. לצערי אנו מסרבים, בגדול, להאמין או אפילו לחקור את דרכי האלוהים. לאומת זאת קל מעוד ללמוד להשתמש בטילים.

 16. התנך הוא אתוס לא מיתוס. אפוס אמיתי עלינו .ספר הוליוודי עלילתי שגיבורו הוא האל. הוא ספר נבואה שמספר על הלא יאומן. עם שחי עם אלוהי צבאות ישראל כמנהיגו. כן זה שברא את הכל. וזה נעלם בהעלמות הנבואה. זו סיבת שיבתנו .להעלות מהאוב אינטרס זה לאומי עולמי יקומי. העולם חולה וגם אנחנו עכשיו מבינים למה

 17. מסכים עם אורי ש"באין חזון יפרע עם". ללא נחישות ואמונה בצדקת דרכנו- לא ננצח. לא תעזור הטכנולוגיה. תראו את הברברים היחפנים האלה האלה: דעאש, החותים בתימן, והטאליבן שנועלים כפכפים וסנדלים, אין להם מדים והם מצויידים בעיקר בנשק קל. תראו איך הם הביסו את צבאות עיראק וסוריה- דעאש, את צבא סעודיה – החותים ואת צבאות ארה"ב ואפגניסטן -הטאליבן. איך הם עשו זאת: בזכות הנחישות והאמונה בצדקת דרכם. ואצלנו? ככל שהנחישות יורדת, כך ההסתמכות על הטכנולוגיה עולה.

 18. עיקרון היסוד ההתנהגותי שלך נשען על עיקרון-מתמטי:
  אופטימיזציה-לוקלית (כמו: כיסתוח, פרוטקציה, אג'נדה, פרובינציאליות)
  באה על חשבון אופטימיזציה-גלובלית (כמו שרידות מערכתית).
  כדי שמערכת (צבא, מדינה, עם) תשרוד היא חייבת להתחיל באופטימיזציה גלובלית
  ורק לבסוף למלא את החורים לפי מפרטים פורמליים להשמת מודולים ואנשים.
  * משה לא נלחם בצבא המצרי כלל, אלא לאחר מאתיים (200) שנה במצרים הוביל כח-משימה מצרי (יציאת-מצרים)
  כדי להקים אלטרנטיבה לפרעונים שתהיה ע"ב חוקי הקיום (דבר ה' = תורת-משה) ולחסל את רוצחי-הילדים בכנען.
  משה ואחיו אהרון גודלו ע"י כהנים מצרים, משה כנסיך מצרי ואהרון כהן גדול המבוגר, האיטי, החכם, הממסדי וממלא-המקום לעת מצוא (להערכתי הוא ההשראה למייקרופט אחיו של שרלוק הולמס, שבתורו רשמית נגזר מד"ר ג'וזף בל מייסד התחום Forensic Science, מורו וחונכו של ארתור קונאן דויל).

 19. "צפוי שבני התרבות ….. יאמצו דרכי לחימה ברבריות הכוללות השמדת אוכלוסיות שלמות, לרבות "חפים מפשע", המנוגדות היום למוסר המלחמה התרבותי. ארה"ב ובריטניה לא בחלו בדרכי לחימה כאלה במלחמת העולם השנייה נגד גרמניה" מתמיה למדי שבחרת להביא כדוגמא לדרכי לחימה ברבריות, את תגובתן של ארה"ב ובריטניה נגד גרמניה, שהנהיגה את מוסר הלחימה הזה וככל הנראה לא הייתה נכנעת לצורת לחימה אחרת.

 20. מקריאת מאמרך אפשר לקבל את הרושם שנפתלי בנט הוכיח את עצמו כמנהיג של עם ישראל, בשעה שכל מה שהוא עשה עד עכשיו בפוליטיקה הישראלית הוא לאחז עיניים של מצביעים תמימים ולהגיש את המנדטים המעטים שהשיג (כנציג של הימין כביכול) לשמאל האנטי ציוני.

  1. מאז בן גוריון, לא היה בישראל מנהיג. התיחסתי לנפתלי בנט כראש ממשלה בלבד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן