קטסטרופות באפגניסטן ובגבול ארה"ב-מקסיקו

המשותף לשתי המדינות והאם טמון בכך לקח עבור ישראל
תמונה של דגני
ד"ר יצחק דגני

המשותף לקריסה האמריקאית באפגניסטן ולכאוס המצמרר בגבול ארה"ב-מקסיקו הוא ששתי ההתרחשויות האלה הגיעו לשיאן, אולי הזמני, בשנה הראשונה לנשיאות ביידן בארה"ב, וכתוצאה ישירה ממדיניות הזויה וקצרת הרואי (בלשון המעטה) של ממשלו. אחד הדברים המעניינים בסאגה הזו הוא שפתאום לא נשמע קולן של ארבע חברות בית הנבחרים המוסלמיות-שמאלניות, כמו גם קולם של הסנטורים ברני סנדרס ואליזבת וורן.

שמענו וראינו כולנו את נשיא ביידן מצהיר בשידור טלוויזיוני כי ארה"ב סיימה את תפקידה באפגניסטן וכי היא מותירה את השלטון לממשלת אפגניסטן. בצבא האפגני משרתים 300,000 חיילים. לעומת זאת בטליבאן משרתים 75,000 טרוריסטים. יש להניח שהצבא האפגני יגן על המשטר שנוסד שם בחסות הצבא האמריקאי. כאשר מאן-דהוא העיר לנשיא שהטליבאן כבר השתלטו על חלק נכבד מהמדינה, ענה הנשיא שיעבור עוד זמן רב עד שהטליבאן יביסו את הצבא האפגני שצויד במיטב הנשק והציוד הצבאי האמריקאי המודרני. לא עברו אלא ימים אחדים והטליבאן השתלטו על עיר הבירה וארמון הנשיאות והציגו ניצחון מוחלט ומהיר על מאות אלפי ה"חיילים" שצוידו במיטב הציוד האמריקאי. האמריקאים נותרו בשדה התעופה הבינלאומי של קאבול, ודרכו הם מפנים את אלפי האמריקאים שעוד נותרו באפגניסטן כמו גם את אלפי האפגנים ששיתפו עימם פעולה ואת בני משפחותיהם. האמריקאים גם מותירים באפגניסטן כמות עצומה של נשק וציוד צבאי שבהם יצויד צבא הטליבאן שעלול להתפתח ולהיות לאחד הצבאות החזקים במזרח אסיה.

ממש באותם ימים הגיעה הקטסטרופה בגבול ארה"ב-מקסיקו לשיאה. הנשיא ביידן עצר את בניית גדר הגבול, או אם תרצו "החומה" שממשל טראמפ החל לבנות לאורך הגבול היבשתי היחיד מדרום לארה"ב, שמטרתו הייתה לעצור את ההגירה הבלתי-חוקית של היספאנים מכל מדינות מרכז אמריקה דרך מקסיקו לגן העדן האמריקאי. פרט להצפת גבול זה במהגרים, נמצא שב"ימי קורונה" אלה ההגירה הבלתי-חוקית לארה"ב מהווה צינור רחב מאוד שדרכו נכנס הנגיף לארה"ב. נמצא שלא רק ה"קוביד 19" נכנס לארה"ב בהמוניו אלא גם מוטציות חדשות של הווירוס. גובר החשש שהחיסונים שפותחו נגד הווירוס אינם יעילים נגד המוטנטים החדשים. הכאוס בגבול ארה"ב-מקסיקו מרקיע לשחקים ולא נראה אם ומתי יוכל השלטון האמריקאי להתגבר עליו.

עוד דבר משותף לשתי הקטסטרופות הללו: שתיהן אינן אלא מופעים בתהליכים פוליטיים-סוציולוגיים שמתנהלים כבר במשך שנים רבות, בצד הגלובליזציה, הגורמים להרס החברה האנושית כפי שאנו מכירים אותה כיום. לא רחוק היום, ואולי שחרו כבר מתדפק על דלתותינו, שנמצא את עצמנו חיים בחברה אנושית שונה מזו שאנו מכירים. בישראל, לבטח יותר מאשר בארצות אחרות, אנו חייבים להבין את התהליכים ההיסטוריים המתחוללים לנגד עינינו ולתת להם פתרונות כמתחייב, אם ברצוננו לשמור על אורח חיינו ועל מדינת ישראל בכלל.

מעמדה המדיני והביטחוני של ישראל מותנה, בין היתר, בעוצמת הקשרים במישורים השונים עם ארה"ב. העובדה שארה"ב ספגה מפלה משמעותית באפגניסטן מידי ארגון מוסלמי רדיקלי יוצרת, ללא כל ספק, תחושת עוצמה בקרב מדינות וארגוני טרור הנמנים עם אויבי ישראל. תחושה זו נסמכת על חשיבה מדומיינת כיוון שלא התחולל שינוי אמיתי ביחסי הכוחות בין ישראל לאויביה.

ייתכן אפילו מצב הפוך. כיוון שארה"ב משנה את מדיניותה הבינלאומית ומעבירה את ליבת האינטרסים שלה מהמזרח התיכון למזרח הרחוק, הערך האסטרטגי של ישראל בעיני קובעי המדיניות בארה"ב יעלה. ישראל תיחשב כבעלת הברית העיקרית, אם לא היחידה, של ארה"ב וכשומרת האינטרסים שלה במזרח התיכון. ישראל תהיה היחידה שתוכל לתמוך משמעותית במשטרים ערביים בעלי זיקה לארה"ב ולמנוע את השתלטות האסלאם השיעי וגרורותיו על המזרח התיכון. תרחיש זה ייצור אצל האמריקאים צורך חיוני לחזק את ישראל מבחינה פוליטית כמו גם צבאית. הדבר מותנה בכך שישראל תפגין עוצמה ונחרצות בהתייחסותה כלפי אויביה. אין ספק שאם ישראל תפגין חולשה או הססנות או כאוס שלטוני, תיחלש הנכונות האמריקאית לשתף פעולה עם ישראל.

הלקח עבור ישראל, הטמון בקטסטרופות המתחוללות בימים אלה בחצר האמריקאית, הוא שעליה להפגין עמידה קשוחה על עקרונות הביטחון שלה. בייחוד עליה לחזק את ההרתעה כלפי החיזבאללה, החמאס, הג'יהאד האסלאמי והאיראנים בעיקר בסוריה ובלבנון. מעשית הדבר אומר להגיב בעוצמה על כל התנכלות באשר היא מצד אויבים אלה כלפי ישראל.

נוסף על כך על ישראל לגדוע ביד קשה ומייד כל גילויי איבה מצד ערביי ישראל כלפי יהודים בתוך המדינה, לרבות שינוי חוקים ותקנות ביטחון כפי שיתבקש, ולו גם במחיר של פגיעה בעקרונות דמוקרטיים. אם לא נעשה כך עכשיו, בעתיד הפגיעה בעקרונות הדמוקרטיים תהיה קשה הרבה יותר. כלקח משני עלינו לפקח בקפדנות יתרה על כניסת נוסעים מארה"ב לישראל כל עוד הקורונה לא דוכאה לרמה סבירה.

ואולי הלקח העיקרי הוא שעל מדינת ישראל להבין כי עליה להתכונן לפעול נגד הגרעין האיראני לבד. לא רק ללא קבלת רשות מהאמריקאים, אלא בעת הצורך אפילו בניגוד לדעתם. אף אחד, כולל האירופים, לא יסייעו לנו לחסל את הגרעין האיראני. בשלב כלשהו ישראל תצטרך לפעול לבדה. לבסוף הן העולם הדמוקרטי והן העולם המוסלמי-סוני יודו לנו על כך ומעמדה של ישראל יתעצם עוד יותר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. למר יצחק דגני
  הניתוח שלך את המצב בעולם הוא מאלף ומפחיד, ואני מניח שהוא מדויק.
  על חלק מהלקחים אני חולק.
  א. להפגין עמדה קשוחה ולהרתיע את האיראנים, הלבנונים והסורים- חד משמעי; אנחנו גם עושים זאת, לא בטוח שאנחנו יכולים לעשות יותר. הדברים, כפי שנהוג לומר- מורכבים.
  ב. יד קשה כנגד ערביי ישראל- חס ושלום. עלינו להפנים שהם אזרחים שווי זכויות, לכל דבר ועניין. יד קשה תרחיק את הפתרון. מתן שוויון אמיתי- כלפי החוק ובמציאות, אולי יפתרו את הבעיה; וזאת בתנאי שתהיה הסדרה בדרכי שלום עם הרשות הפלסטינית. נשמע בלתי מעשי, יכול להיות; זה יותר מעשי מאשר לנסות לכבות אש באש.
  ג. לא נוכל לפעול נגד הגרעין האיראני לבדנו וגם לא ביחד. אם ארה"ב הייתה רוצה בכך אולי הייתה מצליחה ואולי לא. ראה אפגניסטן. אנחנו בסה"כ כלכלב שנובח בבאס עמוק. אנחנו מעצמת-על שלא מצליחה לגבור על החמאס, שיותר קרוב ויותר קטן מאיראן. לא נמנע מאיראן את הגרעין, אבל זה לא נורא. מאזן האימה הגרעיני הוא הגורם היעיל ביותר להשכנת שלום בין אומות. ראה הודו ופקיסטן; ראה רוסיה וארה"ב; ראה סין וקוריאה. נשים את יהבנו על יכולת המכה השנייה, שקיימת בידינו (לפי מקורות זרים).

 2. למר אלי וידן הנכבד – תודה על תשומת לבך ותגובתך למאמר הנ"ל. ברשותך, אני מקווה, אבקש להתייחס להערותיך כסדרן:
  א. נגד איראן אנו פועלים ואפשר לעשות יותר. עיין ערך השמדת הגרעין בעיראק ובסוריה. כיום מצבנו הרבה יותר נוח לפעול נגד הגרעין האיראני.
  ב. עניין ערביי ישראל דורש הרחבת ההסבר. המבקשים להשתלב בישראל יזכו בכל הכבוד. אולם נגד המתנכלים לישראל, ואנו יודעים בדיוק מי הם,
  יש לנקוט ביד קשה. אין לנו ברירה הגם שזה מורכב. עם הרשות הפלסטינית (למעט עזה) קיים הסדר שבדרך כלל מתקיים, אם כי לא תמיד כרוחו.
  עם הרשות הפלסטינית יש שת"פ בשוטף. אם תמסור לי כתובת דואר אשלח אליך ספר (מחקר) באנגלית שכתבתי על נושא זה.
  ג. לגבי פעולה נגד הגרעין האיראני: אני מניח שהבעת הדעה שלך בעניין זה נובעת מהעדר מידע רלוונטי. אם ארה"ב תרצה היא תוכל לחסל את
  הגרעין האיראני בקלות יחסית, וללא ישראל. ארה"ב מחזיקה כוח אדיר במפרץ הפרסי. זה רק עניין של החלטה. אין כל קשר בין זה לבין מה שקורה
  באפגניסטן. ולגבי ישראל – אנו בהחלט לא כלבלב שנובח בבאס עמוק. שוב כנראה שהערכה זו נובעת מחוסר ידע. אני יכול להבטיח לך שהרוסים
  לא חושבים כמוך, על מנת לסייע לאסד מהאוויר הם היו צריכים לקבל רשות מאתנו. הדברים ידועים. אני מציע שתתעניין בנושא – כדי לדעת.
  לבסוף – נהיה חייבים לפעול אפילו לבד לחיסול הגרעין האיראני. לא תהיה לנו ברירה אחרת כי בנפשנו הדבר. אין ולא יהיה מאזן אימה עם איראן
  בנושא זה. מי שכך טוען לא מבין אחד משני דברים (או את שניהם): אינו מבין מה המשמעות של גרעין בידי האיראנים או שאינו מכיר את האופציות
  שנשק גרעיני מאפשר.

 3. אנחנו כל כך תלויים בארה"ב שאין לנו אפשרות להמרות את פיה.

  1. לדן גור
   לא נכון. אמנם אנו תלויים במידה מסוימת בארה"ב אולם המרינו את פיה בעבר – כאשר נוצר צורך חיוני בכך. ממשל ארה"ב אינו מונוליטי.
   נכון – עדיף תמיד לתאם עמדות עם ארה"ב. אולם ממשלים שם מתחלפים. למד קצת את היסטוריית יחסי ארה"ב-ישראל. בוודאי תתעדכן.

   1. ישראל יכולה לתקוף לבדה אזרחי ישראל צריכים להבין מה תעלה להם תקיפה זו והיא תעלה בהרס מוחלט של יסודות של אתרים חיוניים ותזרע חלילה אסון הומניטרי. טראמפ המטורף שרצה להפציץ את סין גרעינית יצא מהסכם הגרעין בעידוד נתניהו דבר לא קרה רעב באירן הגרעין צועד קדימה. ישראל צריכה להיות מעונינת בהסכם עם אירן של המעצמות זו הדרך היחידה למנוע גרעין אירני. אילו שמציעים מדיניות כוח עכשיו טועים ומטעים כבר אמר האלוף בריק על כוחו האמיתי של צה"ל משיוסר גורם ההרתעה המזרח התיכון יהיה אחר. לעולם אסור לשכוח שאנו פרודה קטנה חזקה מהרבה בחינות. מי שיסכן קיום המדינה בחזיונות שווא גוזר את כולנו לשבט. כולם מתהדרים בבן גוריון שלעולם לא הסכים לסכן את ישראל מבלי מעצמת ברית חזקה. מאמרים כגון אילו מסוכנים כי יש בהם "הגיון" פנאטי" .זבנג וגמרנו התאים חלקית לעולם של פעם הוא לא רלבנטי עכשיו. המדינות הסוניות לא יודו לנו כי ספק אם יהיה למי להודות.

    1. עוזי היקר,
     טראמפ לא רצה להפציץ את סין. יציאתו מהסכם הגרעין עם איראן הפחיתה את הטרור מסביבנו וגרמה תסיסה גוברת והולכת נגד משטר האייטולות באיראן. לא אתייחס לדברי האלוף בריק. ההפך הוא הנכון. צה"ל נלחם בשוטף נגד האיראנים ומרתיע את האויבים מסביב.
     נכון – בן גוריון תמיד הטיף למען ברית של ישראל עם מעצמה. זה גם מה שקורה היום בינינו לבין ארה"ב. הרבה יותר מוצלח וחזק מאשר הברית עם צרפת בזמנו. אוי ואבוי לנו אם יחדשו ההסכם עם איראן. הייתי שם. הצלחתי להבין עם מי יש לנו עסק. הם שקרנים פתולוגיים מתוקף אמונה דתית ותרבותית. הם לא הפסיקו לפתח את הגרעין למרות ההסכם שלא לדבר על פיתוח בליסטיקה ושדרוג הטילים שבידי חיזבאללה. הם מצהירים השכם והערב שבכוונתם להשמיד את ישראל. מסתבר מדבריך, עוזי, שאתה לא מאמין להם. אני מציע שתחשוב עוד פעם ואולי תגיע למסקנה שיש להאמין להם. בזמנו נלחמנו נגד ברית של ערבים-סובייטים. הם הובסו פעמים אחדות עד שהסובייטים נעלמו והערבים החלו לעשות שלום עמנו. כיום הפער בינינו לבינם עוד התרחב לטובתנו. אף אחד לא מציע זבנג וגמרנו. ההפך הוא הנכון.
     ולסיכום – עוזי יקירי, אתה טועה כמה פעמים. אל תסתמך על כל מיני אחיתופלים. בגלל כיוון חשיבתי כשלך (וביילין עם אוסלו) מפלגת העבודה קרסה, כנראה באופן בלתי הפיך.

 4. כמה פלסטינאים נכנסים ויוצאים ונכנסים כל יום לישראל והגבול פרוץ לגמרי?

 5. אנשים שרע להם לעולם ינהרו למקומות שיש שם פוטנציאל טוב יותר

 6. ליאיר מרדכי
  נכון מאד. העניין הוא שזרימת האנשים ממקומות רעים לטובים תימשך ותתעצם. כתהליך היסטורי במקומות שרע נהיה יותר רע והפער מול המקומות הטובים הולך ומתרחב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

בקבוק בושם

STORY PHARM בישראל

סיפור ההצלחה של מותגי העל בשמים ואיפור

מיטה

חדר השינה "כמקדש"

מהי הפרעת שינה כרונית וכיצד אפשר לשפר את השינה

דילוג לתוכן