לנתק את זרם "החמצן הכספי"

המלחמה בכספי הטרור של דאעש נמשכת
הדגל של דאעש
דגל דאעש wikimedia commons

למי שחשב שכאשר המנהיג אבו בכר אל-בגדאדי חוסל, גם ארגון דאעש מת בסוריה – כדאי לחשוב שנית. מסתבר שדאעש חי ובועט. בינואר 2015, כאשר דאעש הקים את "המדינה האסלאמית" בסוריה ובעיראק, התארגנה קבוצה של כ-50 מדינות ביוזמת ארה"ב ושאר מדינות אירופה, והקימה את "הקואליציה הגלובלית לחיסול דאעש" The Global coalition to defeat ISIS)) שמטרתה להילחם בדאעש על ידי חיסול כספי הארגון CIFG).

למרות הכישלונות העזים שספג ארגון דאעש, הוא עדיין חי ובועט, ולהפתעת כולם אפילו שומר על יכולות טקטיות מסוכנות. ב-18-17 במאי 2021, נפגשו חברי הקואליציה (בזום כמובן) לדיון ולתיאום המשך הפעולות למלחמה בכספי דאעש (הודעה על הכינוס נמסרה על ידי משרד החוץ האמריקאי ב-18 במאי 2021). המטרה היא לנתק את זרם "החמצן הכספי" המאפשר לדאעש להמשיך ולבצע פעולות טרור. אחת הבעיות שעלתה בדיונים הייתה כיצד לחסל את היכולת של דאעש להעביר ולהלבין כספים שהוא מקבל ממקורות שונים כגון, תזרים מזומנים משיתוף פעולה עם קרטלי סמים ותורמים שונים ברחבי העולם, מסתבר שדאעש נהנה מתומכים לא מועטים אפילו בארה"ב, וכן כספי פרוטקשן בעיקר בסוריה ובעיראק.

ארה"ב הודיעה שהממשל עומד להטיל סנקציות חמורות על בנקים (MSB) ועל חברות טורקיות של חלפני כספים שמאפשרים הלבנת כספים של דאעש. המשתתפים גם דנו בבעיה של ארגונים הרשומים כ"ארגוני צדקה", בעיקר במדינות דרום מזרח אסיה, העוסקים באיסוף כספים לדאעש ומאפשרים פעילות כספית במסווה של "ארגוני צדקה".

בדיונים עלה גם הנושא של אפריקה. מסתבר שלדאעש יש סניפים ברחבי אפריקה שמייצרים כסף על ידי פעילויות פליליות ברחבי היבשת. מדינות אירופה שהשתתפו בכינוס דיברו על הניסיונות לחסל סניפים של דאעש שהוקמו במהלך השנים ברחבי אירופה. חברי "הקואליציה הגלובלית לחיסול דאעש" החליטו לא לפרק את הקואליציה ולהמשיך במאמצים לחיסול הארגון.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

9 תגובות

 1. בהזדמנות זו, ראוי לבחון כיצד לנתק את הזרמת הכספים האירופאיים בעיקר לארגונים הפועלים בישראל ובשטחים תחת מסווה "שמירת זכויות" (כמו בצלם, שוברים שתיקה, אדעלה ודומיהם) שאין לאיחוד האירפאי מושג לאיזו מטרה הם מופנים, כולל ארה"ב הממשיכה להזרים כספים לרשות הפלסטינאית המממנת בהם את אנשי הטרור ומשפחותיהם

 2. מה דעתך על ניתוק זרם החמצן החיצוני ממנהיגי ואנשי דורש?

 3. גדעון, אתה נוהג למצוא שייכות בין דברים שונים. התמקדות בנושא מסוים חשובה ביותר. כשמערבבים נושאים שונים, ולא מתמקדים על בעיה ספציפית אי אפשר לטפל בה. תמיד אפשר למצוא נושאים משיקים- אבל התמקדות היא האיסטרטגיה החשובה ביותר- מיקוד וטיפול בנושא ללא הפרעות רקע בסביבה. דאעש מהווה בעיה שצריך לטפל בה. אתה מציע לכלול בטיפול בדאעש נושאים שונים, חשובים ככל שיהיו, אבך
  טיפול בכל המכלול יגרום לחוסר טיפול בדאעש. ערהבוב נושאים שונים חשובים ככל שיהיו, מבלבל ומפריע לבנית איסטרטגיה לחסול דאעש.

  1. ניצה- אני כלל לא בטוח שאני מדבר על משהו לגמרי שונה. הנטייה של המערב, בתמימות או כאתנן למנוע התקפות טרור בשטחן- או שלא- לתמוך בארגוני טרור תחת מסווה של "ארגוני זכויות" מזויף- היא תופעה הפוגעת בכולם, ובמיוחד בישראל. ככול שהעולם יגיע למסקנה שמי הבורח מהטרור הוא ישיגהו בסופו של דבר- כן ייטב לכול. המלצתך לטפל ב דאעש בלבד נקודתית- מבלי להתייחס לקבוצות הטרור האחרות-רק יספק להם לגליזציה שמחירה יקר.

 4. במקום לעשות מאמץ משותף של כל המדינות והמעצמות ובמשך שנה אינטנסיבית לרסק את הייצור הנוראי הזה, כלכלית, אך בעיקר צבאית. עושים קצת מאמץ, חלקי, לא מוחץ ומגלים. כל מדינה רוצה שזה יקרה אך לא במעורבותה הישרה. אז כעבור זמן מה הייצור הנורא מתעורר. וזה חוזר וחוזר. צריך וניתן למחוץ פעם אחת ולתמיד.

 5. לפרופ' ניצה נחמיאס – מאמר חשוב על נושא קריטי. על נושא זה בדיוק התפרסם ממש לאחרונה ספר בשם "הרפון – המלחמה החשאית בכספי הטרור" מאת עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר וסמואל כץ (2020, בהוצאת "ידיעות אחרונות"). הספר מתאר את המלחמה שיזם בזמנו ראש המוסד המיתולוגי האלוף מאיר דגן בעזרת ארגון "שורת הדין" שהקימה עו"ד דרשן-לייטנר. מומלץ מאד, לכל מי שמתעניין בנושא, לקרוא ספר זה.
  עם זאת יפה עשה ד"ר גדעון שניר שהזכיר בהקשר זה גם את הנדרש לעצור את המימון לארגוני שמאל קיצוני בישראל, אשר מסיבות "אידאולוגיות" הזויות ומעוותות מסיע לשונאי ישראל להוציא את דיבתה רעה. המימון לפעולות אלה מגיע לישראל דרך ארגונים כאלה או אחרים באירופה שיש להם אינטרסים, בדרך כלל עסקיים, עם גורמים אויבים בעולם הערבי.
  יש לחשוף את ה"טרור הפיננסי" שהתמקם במקומותינו. יפה עשתה ניצה נחמיאס שהדליקה זרקור חד לאחת הפינות החסויות של עולם אפל זה.

 6. צריך להגביר הלחץ בכל המישורים. למחוק הרעה הזאת בעולמנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יאיר

שירה

שיר