שיעור מסוכן ב"מלכודת הדבש"

החפרפרת האמריקנית שפעלה בשירות חזבאללה
תמונה של ניצה
פרופסור ניצה נחמיאס

בשנים האחרונות הנושא האיראני מטריד את מנוחתנו, מדיר שינה מעיני מנהיגינו ומעורר סערה פוליטית וביטחונית בכל האזור. ולמרות זאת, כל רשתות המדיה בארץ התעלמו מאירוע ביטחוני ממדרגה ראשונה שמתרחש בימים אלו בארצות הברית ומקורו באיראן. ב-20 באפריל השנה התפרסמה בארה"ב ידיעה על מעצר של אזרחית אמריקנית, מרים  טעאה-תומפסון, שנאשמת בפרשת ריגול מסוכנת ששוליה עלולים להגיע אלינו.

מאחורי פרשת הריגול עומדת איראן, שפועלת באמצעות החזבאללה באופן שנראה כטקטיקת חזבאללה קלאסית. לצורך גיוס סוכנים חזבאללה משתמש בטקטיקה הידועה בשם "מלכודת הדבש", וזוהי המלכודת שלכדה את גב' תומפסון. הסיפור  התחיל  ב-1993, כאשר מרים טאהא, אמריקנית ילידת לבנון, התחתנה עם בחור אמריקני ושמו תומפסון, טכנאי שיניים תמים וחסר כל חשד. במהלך שנות נישואיהם נסעה האישה הלוך ושוב לבקר את משפחתה שנותרה בלבנון. מספר שנים לאחר מכן, ב-2002, מר תומפסון נפטר והאלמנה נותרה לגור בארה"ב במדינת מינסוטה.

בשנת 2006 התקבלה מרים לעבודה כמתורגמנית ערבית במשרד הביטחון האמריקני. מכיוון שידעה את השפה ואת הדיאלקט המקומי, היא התקבלה לעבודה בפנטגון, בוושינגטון, ביחידה מסווגת שמספקת שירות לכוחות מיוחדים בעירק. גב' תומפסון עסקה בעיקר בתרגום תשדורות מסווגות בין המטה הצבאי לכוחות המיוחדים הפזורים בעיראק. כמו כן היא תרגמה תשדורות בין הצבא האמריקני לסוכנים מקומיים שארה"ב וכוחות הקואליציה גייסו בעיראק.

בשנת 2017 פנתה מרים לאינטרנט למציאת בן זוג בעיראק, אף שבעצמה הייתה בוושינגטון. בהמשך התקשר אליה גבר לבנוני, שהיא האמינה שהוא עשיר, אטרקטיבי ומעוניין בנישואים. במשך שלוש שנים הם החליפו תשדורות שבמהלכן סיפר הגבר למרים שהוא פעיל בכיר בחזבאללה. הוא הפך למפעיל שלה, ובמשך הזמן שיתף אותה שיתוף מלא במעורבותו בארגון הטרור. המפעיל, ששמו לא פורסם על ידי התביעה הצבאית, סיפר למרים שלאות הערכה על פעולותיו המוצלחות קיבל מנסראללה באופן אישי כסף ומתנות, ביניהן טבעת מיוחדת.

מרים החליטה שהיא רוצה להתחתן עם המפעיל שלה, שנמצא בעיראק, וב-2019 היא ביקשה, וקיבלה, העברה לשם. באותה תקופה מרים הייתה בעלת סיווג ביטחוני גבוה ביותר, אחד הסיווגים הגבוהים ביותר השמורים לאנשים בעלי גישה למידע ביטחוני רגיש ומסווג ביותר.

שנה לאחר שעברה לעבוד במשרד הביטחון האמריקני בעיראק, בינואר 2020, חוסל קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס. בן הזוג של מרים הביע התעניינות מיוחדת, וביקש לקבל מידע בעיקר על האנשים המעורבים בחיסול. מאחר שהחיסול התרחש בעיראק, האירוע היה בתחום אחריותה של מרים. היו לה כל התשדורות והפרטים על הפעולה. בן הזוג לחץ עליה לגלות את השמות של שמונת או עשרת הסוכנים המקומיים שסייעו לארה"ב בחיסול. מרים אכן העבירה למפעיל שלה מידע מסווג וניהלה מחקר מעמיק כדי למצוא את שמות הסוכנים. התביעה טוענת שמרים אכן מצאה והעבירה לסוכן חזבאללה עשרה שמות של אנשים מקומיים שסייעו בפעולת החיסול של סולימאני. התביעה וה-FBI טוענים שנוסף למידע על חיסולו של סולימאני, היא העבירה לחזבאללה באמצעות בן זוגה צילומים של אתרים שארה"ב שקלה להפציץ בצד תשדורות מסווגות על מגוון תכניות צבאיות עתידיות.

מרים טאהא תומפסון נעצרה במרץ 2020, והתביעה טוענת שהנזק שהיא גרמה היה בלתי ישוער. בן זוגה לא נתפס ושמו לא פורסם. האם יש חשש שנגרם למודיעין שלנו איזה שהוא נזק כתוצאה מאירוע "מלכודת הדבש"?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. לפעמים קשה לי להבין שדברים כאלה באמת קורים. כל מנגנוני האבטחה והתחקירים. והערבים. ובסוף מתגלות פרצות כאלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך