שינוי באופק האסלאמי?

בשולי החדשות קורים דברים מעניינים
תמונה של ניצה נחמיאס
פרופסור ניצה נחמיאס

לפניכם תמצית של כמה ידיעות מעניינות שמשום מה לא הותירו עקבות בתקשורת המקומית. שימו לב למכנה המשותף המעניין – כולן קשורות לקבוצות אסלאמיות ומעידות על מגמת שינוי מסוימת הקשורה במישרין או בעקיפין לארצות הברית. מעניין מה ילד יום.

 • שלושה חברי דאעש נעצרו לאחרונה בארה"ב: אחד נעצר בטנסי כשניסה לתרגם לאנגלית חומר תעמולה של דאעש ולהפיץ אותו.
 • העצורים האחרים היו אמריקני יליד הברונקס בניו יורק ואישה מאלבמה. הם נעצרו בניו ג'רזי כשניסו לעלות על אוניית משא בתקווה שתביא אותם למחנה דאעש, איפה שהוא במזרח התיכון. הזוג התכוון לעבור אימונים במזרח התיכון ולחזור ולבצע פיגועים בארה"ב. המעצר של הזוג בוצע בעקבות סוכן סמוי שהתחזה לתומך נלהב של דאעש.
 • מסמכים מסווגים שהותרו לפרסום לאחרונה מראים כי ארה"ב מצליחה לגייס סוכנים כפולים מקרב עצורי דאעש. דוגמה מדהימה היא המנהיג הנוכחי של דאעש אבו אבראהים אל-האשמי אל-קורשי, שנעצר על ידי האמריקנים (לא אומרים היכן) והסכים לשמש סוכן כפול בשנים 2007–2008. האמריקנים טוענים שרבים מהעצורים מסכימים לשתף איתם פעולה מאחר שהם רואים בזאת הזדמנות להכות בקבוצות עוינות. בדרך כלל משתפי הפעולה, בעת שהם שוהים בבתי סוהר, מוסרים מידע על קבוצות אתניות מתנגדות, למשל הסונים מלשינים על השיעים, וכך מוציאים לפועל חיסולים שבטיים באמצעות האמריקנים. אלה האחרונים אינם רואים בטקטיקה הזאת עניין פסול.
 • לבסוף, בהודעה בטוויטר נמסר שמוסלמים רפורמים המתנגדים לטרור האסלאמי הקימו קבוצה שנקראת "המועצה האסלאמית נגד אנטישמיות" (Council of Muslims Against Anti-Semitism). חברי הקבוצה מתנגדים לרעיון של "מדינה אסלאמית" ומקדמים את העיקרון של הפרדת הדת מהמדינה.
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

 1. מאמר מקצועי, ובעל מידע מעניין.
  דעא"ש לא נעלם כפי שרבים חשבו.
  דעא"ש גם לא יעלם מדובר באידיאולוגיה קשה, בעוד העולם זנח את העבר. האיסלאם, נשאר עמוק בנרטיב הקדום, ולכן קיימת סכנה.

 2. לפרופ' נחמיאס,
  תודה על מאמר חשוב. על המפלגה הדמוקרטית בארה"ב עובר כבר מזה כמה שנים תהליך שמקורו בצמיחת דור שני ושלישי למהגרים מוסלמים שהגיעו לארה"ב בעשורים הקודמים. תהליך דומה החל להתחולל במפלגת הלייבור בבריטניה שהביא לעליית טיפוס פרו-אסלאמי כדוגמת ג'רמי קורבין. תהליך זה הביא להתרסקות פוליטית של הלייבור הבריטי. בארה"ב כבר כיום מבחינים, כמובן גם על רקע המלחמה העכשווית בעזה והשלכותיה, בקונפליקט בין הרוב במפלגה בראשות הנשיא ביידן לבין מיעוט פרו-אסלאמי המונהג על ידי כמה מחוקקים\ות שמייצגים\ות מיעוטים רדיקליים שבאו מאזורים שבהם התרכזה אוכלוסיה מוסלמית.
  יש לקוות שיהדות ארה"ב, שעוד "רב כוחה במותניה" תתעשת, תפנים את מה שהחל להתחולל בפוליטיקה האמריקאית, תתאחד מחדש, לפני שתאחר את הרכבת. יש להניח ש"הרמת הראש" של השמאל הרדיקאלי במסגרת המפלגה הדמוקרטית בארה"ב תגרום לנזק אלקטוראלי למפלגה בעתיד.

 3. מעניין להתעדכן כאן באירועים שאין אליהם התייחסות ברוב המדיה שלנו.

 4. בארה"ב כולם חייבים להתיישר עם הלאום האמריקאי. במלחמת העולם השניה ארה"ב פינתה את כל האזרחים ממוצא יפני מבתיהם ובודדה אותם כי אין בארה"ב מקום ללאום אחר. כך גם רדפו את הקומוניסטים כי הם שייכו את עצמם מבחינה נאמנות לברית המועצות. בארץ בחוכמתנו הגדולה המצאנו את חוק הלאום. חוק זה אומר בפירוש שמדינת ישראל היא רב-לאומית אך רק הלאום היהודי הוא בעל הבית ולכן רק היהודים חייבים בנאמנות למדינה. כל שאר הלאומים הם זרים ולגיטימי שתהיה להם נאמנות אחרת. נתניהו ניצל את זה ועורר את הקונפליקט בין הישראלים היהודים ובין הישראלים הפלסטינים. הוא עשה זאת בכמה חזיתות כולל המבצע נגד עזה. הוא הצליח בגדול. יצא המרצע מן השק. ממשלת השינוי קרסה. תמונת הניצחון היא צילום נתניהו ומשפחתו במעון ראש ממשלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך