אסד בלחץ, אבל יש מי שיעזור לו

"חוק קיסר": סנקציות אמריקניות נגד סוריה ולבנון (2)
בשאר אל-אסד צילום: Davit Hakobyan Flickr

במאמרי הקודם עסקתי בתנאים ההומניטריים הקשים השוררים בסוריה, הנתונה לשלטון האכזרי של בשאר אל-אסד וידידיו האיראניים, ותיארתי את "חוק קיסר", חוק שחוקק הממשל האמריקני וכולל סנקציות כלכליות חמורות על אישים בכירים בסוריה ועל כל מי שמספק תמיכה כלכלית, טכנית וחומרית לממשלת סוריה או גורם פוליטי בכיר בממשלה. במאמר זה אתייחס לתגובות לחוק הנשמעות מהמשטר הסורי ומגורמים שונים בסוריה ובלבנון.

תגובת המשטר הסורי

המשטר הסורי נתון כעת בלחץ והוא נערך לסנקציות האמריקניות הצפויות. שר הכלכלה הסורי סאמר ח’ליל אמר כי הממשלה ממשיכה לחזק את שיתוף הפעולה הכלכלי עם המדינות התומכות בה – הוא מתכוון לאיראן ורוסיה.

סביר שהאזרח הסורי הפשוט ייפגע מהמהלך האמריקני. האינפלציה גואה כבר עכשיו ויש עלייה גדולה במחירי מוצרי המזון והתרופות (ראו כתבתו של יוני בן מנחם "האיום על אסד: "חוק קיסר" – סנקציות משתקות מטעם ארה”ב", המרכז הירושלמי לענייני ציבור, 10 ביוני 2020).

סוכנות הידיעות הסורית "סאנא" הגיבה על חוק קיסר המיועד והגדירה אותו כ"פרק חדש במלחמה בסוריה שלא ניתן להפרידו מהפרות קודמות של ארה"ב בשיטות לא לגיטימיות ובלתי חוקיות שיוצגו על ידי צעדים שרירותיים חד-צדדיים כדי ללחוץ על סוריה לשנות את עמדותיה". על פי סאנא, אקדמאים, עורכי דין ואזרחים סורים מדגישים כי הסיבה לסבל של הסורים היא מלחמת טרור של ארה"ב ובני בריתה בסוריה, וכי חוק קיסר הוא פרק חדש של מלחמה זו באמצעות כלים כלכליים. עוד הם אומרים כי סוריה, כמו שהצליחה במלחמה נגד הטרור, כך תכשיל את המלחמה הכלכלית בדמות חוק קיסר.

העם הסורי והסנקציות

תומכי הסנקציות מעוניינים לחסום את השיקום הסורי, משום שמשטר אסד הפקיע את רכוש הפליטים הסורים שנמלטו מאזורי הלחימה וכן בגלל הטיהור האתני בפועל שמבצע המשטר הסורי במהלך המלחמה. תומך סורי מובהק בסנקציות הינו מועתז מוצטפא, נשיא "כוח החירום המשימתי", שהוא אחד מארגוני חברה אזרחית שתמכו ברעיון חבילת הסנקציות. אך למרות תמיכתו, מועתז הודה שאינו מאמין שחבילת הסנקציות החדשה תיצור שינוי פוליטי משמעותי כלשהו במשטר הסורי. לעומת זאת, מבקרי הסנקציות טוענים שהטלתן על סוריה תביא להתרוששות מהירה וסבל נוסף לאוכלוסייה, ותמנע את שיקום המדינה, שהיא הכרחית להשגת יציבות בסיסית שתאפשר לעקורים לחזור לבתיהם.

כך סבורים גם גורמי אופוזיציה שאינם אופטימיים באשר לאפקטיביות הסנקציות החדשות והשפעתן על שינויים במשטר. זאת כיוון שגם ללא סנקציות חדשות כלכלת סוריה קרובה לקריסה. זאת בגלל שלושה גורמים עיקריים הרלוונטיים לזמן הזה: עלות המלחמה, השואבת את מרבית משאבי המדינה, המשבר עם איש העסקים רמי מכלוף, החושף לעיני כול את השחיתות המשטרית בשיאה, וכן משבר הקורונה, שאיננו מעודד אנשי עסקים להגיע לסוריה. אנשי אופוזיציה, בעיקר בצפון המדינה, במחוז חלב וסביבתו, טוענים שיישום הסנקציות יביא להתמוטטות מוחלטת של הלירה הסורית, וזו תביא לבלימה של שיקום המדינה ותפגע ביכולת ההתאוששות של העם הסורי.

תגובות לחוק בלבנון

אך לא רק המשטר הסורי חושש מהסנקציות הצפויות אלא גם לבנון השכנה. הרשויות בלבנון צופות בזהירות בהשלכות חוק קיסר לאור היחסים בין ארגון חזבאללה למשטרו של בשאר אל-אסד. החרדה הלבנונית מהחוק נובעת מחשש שמא החוק ישפיע על המו"מ שמנהלת ממשלת חסן דיאב עם קרן המטבע הבין-לאומית על סיוע חירום לכלכלת לבנון, הנתונה בקשיים עצומים בעת הזאת. נוסף לכך, יש חששות בלבנון לגבי תגובת ארה"ב ביחס לשליטת חזבאללה במעברי הגבול עם סוריה, שהארגון מנצל להברחת אמצעי לחימה אל תוך לבנון לשימושיו שלו. ניזאר זאקה, חבר בצוות היישום של חוק קיסר, מסביר שהחוק מחייב הגשת דו"ח ראשון לקונגרס על יישומו בתוך 180 יום מהפעלתו. זאקה מדגיש שאף שהחוק מוצג כסנקציות על לבנון הוא למעשה אינטרס של לבנון, במיוחד מבחינת עצירת ההברחות הבלתי חוקיות של המשטר הסורי באמצעות המעברים שבשליטת חזבאללה. לדבריו, החוק בא להכניס מקלות לגלגלי גורמים לבנוניים המתכוונים להשתתף בשיקום סוריה. זאקה מסביר שהסנקציות החדשות מכסות את כל הערוצים (מלבנון) המכוונים לשיתוף פעולה עם המשטר בסוריה. ביחס לחשש הלבנוני בנוגע לסיוע קרן המטבע הבין-לאומית, זאקה מסביר כי ארה"ב שולטת ב-17% מהקרן ובכוחה להשפיע גם לטובת הכלכלה הלבנונית.

פרשן לבנוני המתנגד לחזבאללה, עלי סביטי, מסביר כי ממשלת לבנון תתפרק מעוצמת הסנקציות החדשות כיוון שקשה להוציא את לבנון מחוץ לחישובים הסוריים בגלל הרוב הפוליטי בלבנון הנאמן לסוריה. ביחס ליכולת חזבאללה לעמוד בסנקציות, סביטי מסביר כי חזבאללה יתמודד עם הסנקציות: "חזבאללה יפגוש את הסנקציות בגאווה רבה יותר שכן זהו מבחן שהחזבאללה תתמודד עמו בעצמה" (מתוך כתבה של ריה שרטוני באנאדולו אג'נסי, סוכנות ידיעות טורקית).

סיכום

מידע חזותי בהיקף עצום שצולם על ידי חייל סורי ואומת כמידע מודיעיני אמין ביותר הציף במלוא העוצמה את סוגיית הפגיעה המתמשכת בזכויות אדם, מעשי רצח וזוועות בעצורים בהיקף נרחב בסוריה. הממשל האמריקני החליט להשתמש בעדויות המצולמות על מנת להנחית על סוריה מכה כלכלית ניצחת, ככל הנראה כדי להביא להפלתו של בשאר אל-אסד בפרט ולפגוע אנושות בציר השיעי בכלל. נכון להיום לא ניכר שינוי במעמדו הרודני של בשאר אל-אסד ואפילו נשמעים קולות, כולל בישראל, להניח לאסד ולמעשיו ולהתרכז באינטרסים הקשורים לגבולות עם סוריה. ההגבלות שהטילו ארה"ב והקהילייה הבין-לאומית לא באמת פוגעות בשלטון אסד כל עוד בני בריתו לצידו. המשטר הסורי למוד הסנקציות מהעבר לא התרגש במיוחד מהמהלך האמריקני וממשיך בדרכו הברוטאלית. רוסיה ואיראן תמשכנה לתמוך במשטר הקלגסי, ולרוסיה במיוחד נועד תפקיד מרכזי בשיקום המדינה ההרוסה ללא צורך בסיוע מהמערב. אך לפעילות זו יהיה מחיר בדמות השתקעות רוסית ארוכת טווח על אדמת סוריה, חופיה והמרחב האווירי שלה. היכונו לאוטוריטה הרוסית, שתקבע כיצד תיראה סוריה ומה תהיה מדיניותה בעשור הקרוב לפחות. הריבון הרוסי יהיה הכתובת לכל מי שירצה שינוי כלשהו במדיניות הסורית, בכל תחום מתחומי החיים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

9 תגובות

 1. מעניין
  מצד אחד גינה ממשל ביידן את הסנקציות של טראמפ על אירן וביטל אותם (לדעתי בטרם עת), וכאן אינו מהסס להטילם על סוריה
  כאשר בשני המיקרים – רוסיה מסייעת כלכלית לשתי נפגעות הסנקציות
  תמהני..

 2. ויש כאלה שמתאים בכך שאנחנו גם חברים של פוטין, אז בעקיפין אנחנו חברים של הצורר אסד, שנמצא אתנו באותו מחנה.

 3. כעת פוטין עומד לסייע גם בהגנת ספינות איראניות. החבר של ביבי משנה כיוון?

 4. אז מסתבר שגם לטראפ היו ערכים במישור הבינלאומי ושגם הוא שאמר אמריקה תחילה היה מוכן לעשות למען אנשים סובלים בארצות אחרות

 5. צריך לזכור כי ארה"ב ניסתה לאורך כל שנות המלחמה להביא להחלטת גינוי/ הכרזה על אסד כפושע מלחמה/הטלת סנקציות וכד' במועצת הביטחון באו"ם ונכשלה פעם אחר פעם. זאת כיוון שרוסיה וסין יחד הטילו וטו או איימו להטיל ווטו על פגיעה מסוג זה באסד. הגיע טראמפ וכאשר שמע כי "אין מה לעשות" הוא כפי הנראה, כ"שובר מוסכמות סדרתי", החליט להראות לכולם שכן אפשר. וכן, אני מסכים עם א'. לא אגזים אם אצהיר שצריך לראות במשטר אסד את הגירסה בת זמננו הקרובה ביותר למשטר הנאצי בשעתו. כאשר אין כניסה לתקשורת זרה, כאשר כל התקשורת הסורית מפוקחת מלמעלה ועיתונאים מוכנסים לכלא אז אוצר התמונות שהביא קיסר הביא, כך אני מאמין, לדילמה אמריקאית אמיתית סביב נושא פשעי מלחמה, טבח עם וזוועות. לא יודע אם אתם יודעים: בשנות ה-50 הגיעו לדמשק כמה בכירים נאצים לשעבר והכשירו את חוקרי המוח'בראת הסורי במתקן אל-מאזה. – – – סגירת מעגל היסטורי.

 6. איראן ידידה של סוריה; סוריה ידידה של רוסיה; רוסיה ידידה של ישראל. האם המסקנה ישראל ידידה של איראן? ברור שלא. אין שום יחסי ידידות בין אף אחד מהגורמים האלה. הכל אינטרסטים.

 7. המדינות כיום נוטות לא לעזור בפועל לתושבים מסכנים בארצות אחרות. מסתפקים בדיבורים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

וידאו לעסקים

מה חשוב לקחת בחשבון בעת צילום?