צילומי הזוועות מסוריה ניערו את ארה"ב

"חוק קיסר": סנקציות אמריקניות נגד סוריה ולבנון (1)
תמונה של שמעון
ד"ר שמעון כרמי

בשנים האחרונות מתנהלים דיונים, פרשנויות וויכוחים מקצועיים ביחס ליוזמות שהמערב ובכללו ישראל צריכים לנקוט ביחס להמשך שלטונו של בשאר אל-אסד בסוריה מטעמים צבאיים ישירים, אסטרטגיים כוללים או אפילו כלכליים. עם הזמן נוספו טעמים אנושיים, דהיינו עד כמה מדינות המערב ובכללן ישראל צריכות לפעול מהטעם ההומניטרי לבדו למען קורבנות הדיכוי האכזרי של שלטון אסד וידידיו האיראניים. האם מישהו שמחוץ לאדמת המריבה בתוך סוריה צריך לעשות מעשה ולהסתכן בכניסה לתוך סוריה למען מאות אלפי סורים הנתונים בצבת המכבש הצבאי האכזרי שבין ארגוני המורדים לכוחות המשטר ובני בריתו (המיליציות השיעיות, חיל האוויר הרוסי, כוחות השריון והרגלים הטורקיים)?

אותם אזרחים אומללים, שרובם נותרו חסרי בית, ללא טיפול רפואי, רעבים ללחם ומנועים מלצאת אל מחוץ למולדתם שהפכה להיות אויבתם האכזרית, הולכים וגוועים במרחק של פחות משעת נסיעה מהגבול הישראלי, ואין כיום מי שמוכן להסתכן ולעשות מעשה של חמלה וסיוע הומניטרי. אכן, ישראל שימשה לפני מספר שנים דוגמה ומופת לעולם בסיוע קרוב, אולם הכול הכזיב והסתיים כאשר מיליציות שכירי החרב שלוחי איראן הלכו והתקרבו לגבול הישראלי של רמת הגולן, במרכזו ובדרומו. הגבול הישראלי-סורי שב להיות גבול מלחמה מתוח.

זה המקום לשאול עד כמה באמת אנו יודעים על הסבל של אזרחי סוריה בעת הנוכחית. אנו יודעים על 5.5 מיליוני סורים פליטים בתוך סוריה שאיבדו את ביתם והם נעים ונדים, משפחות שלמות ממקום למקום, ממחסה למחסה, מורעבים ברובם. אנו יודעים על כ-5 מיליון פליטים בתוך מחנות פליטים מחוץ לסוריה, בצד הטורקי של הגבול, תקועים באזור הררי קשה, בכפור ובשלג ובשממה ההררית ומשמשים בני ערובה בעימות עם המערב, כדי שלא יפריע להמשך הפלישה הטורקית אל תוך סוריה. מי ששפר עליו גורלו הצליח להימלט לאירופה. אולם מסלול הבריחה הולך ונסגר ברובו. כמו כן אנו יודעים על קרוב לחצי מיליון אזרחים הרוגים.

והנה נקרתה הזדמנות לקבל מידע ממקור ראשון ולברר כיצד באמת באה לידי ביטוי האכזריות האיומה של המשטר הסורי כלפי עצירים רבים שהואשמו כמתנגדי משטר, כ"טרוריסטים", או נעצרו סתם כך ללא סיבה נראית לעין. אותה הזדמנות היא תהליך הדרגתי של חשיפת ראיות של מעשי הזוועה הסדיסטיים, וגם הבית הלבן משתכנע שאכן צריך לעשות מעשה בעניין זה. המעשה התקדימי האמריקני הינו מה שהתפרסם בשם "חוק קיסר".

חוק קיסר, ובשמו הפורמלי "החוק להגנה על אזרחים סוריים", מאפשר להטיל סנקציות על משטרו של בשאר אל-אסד וכל מי שמסייע לו, דהיינו איראן ורוסיה וכמובן ארגון חזבאללה בלבנון ואף מוסדות ובנקים לבנוניים. החוק קרוי על שם הכינוי שניתן לצלם צבאי סורי שהבריח למערב אלפי תמונות המתעדות את העינויים בבתי הכלא בסוריה. החוק מרחיב את משטר הסנקציות ומכוון נגד מוסדות ואישים במשטר הסורי. ממשל דונלד טראמפ הודיע על יישום חבילה של סנקציות כלכליות נגד המשטר הסורי, בנות בריתו ואישים במשטר הסורי עצמו. הבנק המרכזי של סוריה יהיה חשוף אף הוא בפני הסנקציות האמריקניות וכמוהו חברות זרות הקשורות לסוריה וכן ממשלת לבנון. לפי החוק, הסנקציות יוטלו בהדרגה, וכיום הן כבר מניבות פירות. לאחרונה פורסם על העמדתם לדין של שני קציני מודיעין סורי לשעבר, אלוף משנה אנואר ארסלאן ופקודו איאד אל-ח'טיב. השניים נמלטו מסוריה לגרמניה והעמידו עצמם כמי שערקו והצטרפו אל האופוזיציה נגד משטר אסד. הם עומדים כעת לדין בעיר קובלנץ שבגרמניה על עינויי אלפי סורים והעלמת אזרחים (ראו כתבתה של ראג'אא נאטור "ישפוט הציבור", מוסף גלריה ב"הארץ"). גורמים אמריקנים מעריכים כי הסנקציות ישתקו את הכלכלה הסורית מכיוון שהן מכוונות לתשתית הכספית של סוריה.

המקור המודיעיני "קיסר": תמונות הזוועה

"קיסר" החל לצלם את התמונות כצלם צבאי מחודש מרץ 2011, ומפקדיו דרשו ממנו לצלם תמונות של גופות עצורים ממתקני המעצר בסוריה. לא ברור לאיזה צורך. התמונות הראו גופות של 6,786 בני אדם שמתו בתקופת מעצרם לאחר שהועברו ממתקני סוכנויות הביון הסוריות (כלומר סוכנויות חקירות) אל שני בתי חולים צבאיים בדמשק. התמונות צולמו בין מאי 2011 לאוגוסט 2013. לאחר מכן נסע "קיסר" פעמים אחדות לארה"ב במסווה, וכל פעם הביא את התמונות שצילם באותה תקופה. התמונות הועברו לארה"ב במספר שלבים בסיוע "המרכז לזכויות אדם" (HRW). בסיום ההעברה, בשנת 2014, ערק "קיסר" לארה"ב עם בני משפחתו (ראו כתבתו של יוסף ישראל ""צילמתי – והסתרתי את רגשותיי": סיפור הניצחון של החייל הסורי", חדשות 13, 20 בדצמבר 2009). בשנה זו העיד "קיסר" בפני חברי הקונגרס האמריקני והסביר להם את פשר 55,000 תמונות שצילם, שחשפו רציחות ועינויים מאורגנים שביצע משטר אסד.

התצלומים שקיסר הבריח מסוריה מראים אלפי גופות שעיניהן נעקרו ואחרות שעברו כריתת איברים וכן מעשי זוועה אחרים שנעשו במרכזי המעצר הסורים. חוקרי המרכז לזכויות אדם אישרו את אמיתות התמונות, למרות ההודעה שיצאה ממשרד המשפטים הסורי כי מדובר בתמונות מזויפות. מי שנטל חלק בתיעוד תמונותיו של קיסר, אוסאמה פליקס דורה, מזכיר "הפדרציה של ארגונים גרמניים-סוריים" אשר נמצא עם המרכז לזכויות אדם, חושף כי מלכתחילה התכוון שהתמונות יובילו בסופו של דבר לסנקציות כלכליות קשות נגד משטר אסד בגלל מעשיו של זה נגד העם הסורי.

דורה מסביר כי הסנקציות הישנות מטעם אירופה וארה"ב, שעדיין בתוקף, פועלות כנגד משק הנפט הסורי, ואילו החדשות נועדו להשיג רמה גבוהה יותר של אינטנסיביות, וישפיעו על משמעות של שותפות כלכלית עם המשטר הסורי. לפי הסנקציות החדשות, ייענשו כל העוסקים בבנק המרכזי של סוריה, בתחומי רכש חיל האוויר ומשק הנפט וקבוצות זרות הנלחמות לצד בשאר אל-אסד, כמו גם מדינות מסייעות כמו סין, איחוד האמירויות ורוסיה, המעוניינות להשתתף בשיקום סוריה.

על אודות החוק

חוק קיסר אושר על ידי הקונגרס והסנאט ב-11 בדצמבר 2019 במסגרת תקציב משרד ההגנה האמריקני (כיוון שהחוק נתפס כחלק מהביטחון הלאומי של ארה"ב). הנשיא טראמפ חתם עליו והחוק נכנס לתוקפו ב-17 ביוני. הסנקציות יוטלו על כל מי שמספק תמיכה כלכלית, טכנית וחומרית לממשלת סוריה או גורם פוליטי בכיר בממשלה. התמיכה כוללת מתן הלוואות ואפשרויות ייצוא סחורות מסוריה.

החוק גם מגדיר קבוצה של אישים שמוצע להטיל עליהם סנקציות: הנשיא הסורי, ראש הממשלה וסגנו, מפקדי הצבא, בכירים במשרד הפנים והאחראים על מנגנוני הביטחון ובתי הכלא. החוק מאפשר לנשיא ארה”ב להקפיא את הסנקציות ולהשאיר את הדלת פתוחה למשא ומתן רציני למציאת הסדר פוליטי בסוריה ובכך נותן כוח מדיני נוסף לנשיא האמריקני.

לקהילייה הבין-לאומית יש שורה של דרישות מסוריה: הפסקת ההפצצות על אזרחים, על מרכזים רפואיים, על בתי ספר ועל אזורי מגורים; הסרת המצור מעל אזורים נצורים; שחרור עצורים פוליטיים; והכנסת נציגים מארגוני זכויות אדם למתקני המעצר בסוריה.

במאמר הבא אתייחס לתגובת המשטר הסורי ולהשפעת הסנקציות על העם הסורי ועל האזור.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. פעם לא האמנתי בעולמנו יכול לקרות עוד פעם שימותו ויורשו מיליונים והעולם ימשיך כאילו כלום. והנה זה קורה. ויותר ממקום אחד בעולם.

  2. האכזריות של השלטון, כלומר היכולת לענות בני אדם עד מוות הינה מכשיר פוליטי הנקוט בידי השלטון הסורי מאז הקמתו. רבים מנשיאי סוריה בעבר ראו בעינויי החקירה אמצעי להאדרת עוצמתם הפוליטית דהיינו- הטלת טרור על מתנגדי משטר. זה הצליח להם לא רע. למשל, בתקופת שלטון האב חאפט' אל-אסד, לא היו בנמצא מתנגדי משטר כלל: או שהם חוסלו או שנמלטו לחו"ל ולפעמים גם שם חוסלו. הבן, שלמד מאביו (או מהגווארדיה שהשאיר אחריו אביו) ושמצא עצמו מול לא סתם אופוזיציה אלא התנגדות עממית נרחבת, לראשונה מזה דורות בהיסטוריה של מפלגת הבעת', חשב ככל הנראה שמה שעבד אצל קודמיו יעבוד גם אצלו. אם כך מה ההבדל בינו לבין קודמיו בשימוש באכזריות שלטונית? המספרים. כן הכמות הענקית של המעונים והמחוסלים.
    צא ולמד עמנואל (ושאר המגיבים), כל מה שצריך על מנת להפעיל אכזריות שלטונית נרחבת זה בסך הכל הצדקה פוליטית. הישרדות משטר. אז הנה אנחנו יומיים אחרי יום השואה עוסקים בעניין שהיה כבר מזמן אמור להעלם מהנוף האנושי. ולא היא.

  3. אני חושבת שבני העם שסבל משואה וכשכנים קרובים של הסורים היינו צריכים לעשות יותר

  4. ארה"ב מזדעזעת ואולי מפעילה סנקציות. אבל נראה שנמאס לה להיות השוטר של העולם ולשלם על כך בקורבנות.

  5. האמריקנים סנקציות לא הצליחו בשום מקום להשיג משהו רציני. רק הפעלת כוח מאסיבי יכולה להועיל.

  6. גם אני חושבת שזאת בושה לעולם שכל כך הרבה אנשים מתים וכל כך הרבה פליטים והעולם אדיש. בסופו של דבר זה יפגע בכל בעולם כי הפליטים יגיעו לארצות אחרות על כל מה שנובע מכך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שרטוט סמלי בית

מהי חברת ניהול נכסים?

שירותים נרחבים לבניינים על מנת שהמבנה יישאר מטופח וישמור על ערכו

שאול אייזנברג

שכונה

פיטורי המאמן במכבי תל אביב

פיצוץ אטומי

על הסף

חידוש הסכם הגרעין עם איראן – תרחישים אפשריים