הסולטן הקטן

מה עומד מאחורי מדיניות החוץ החדשה של טורקיה?
תמונה של ארדואן
ארדואן צילום: ממשלת צ'ילה Wikimedia.org

לא מכבר הוציא משרד החוץ הטורקי הודעת תמיכה בממלכה הסעודית וביורש העצר מוחמד בן סלמאן, ואף קרא להם "אחינו הסעודים". בהודעה הוצגה תמיכה מלאה במהלכים שנקטו הסעודים בחודשים האחרונים כנגד החות'ים בתימן, והובע צער עמוק על הפגיעות שספגה הממלכה מצד החות'ים על מסופי הנפט בראס תנורה מכטב"מים ומטילים בליסטיים תוצרת איראן.

בהודעה זו טורקיה מכוונת לאוזניים איראניות, למשטר האייתוללות ולבית המלוכה הסעודי, הרומז כי האירוע של העיתונאי ג'מאל ח'אשוקג'י (אוקטובר 2018) הוא נחלת העבר, ויש להתקדם.

המהלך הטורקי נובע בראש ובראשונה מאינטרסים אישיים של הנשיא רג'פ ארדואן המבקש לנכס לעצמו שינויים אזוריים. ראשית, הוא מבקש לשפר את יחסי טורקיה עם מדינות המפרץ ובראשן סעודיה, מדינות שבהן מתנהלות עסקות בהיקפים של מיליארדי דולרים; שנית, המצב הכלכלי בטורקיה בכי רע, הלירה הטורקית נמצאת בשפל אל מול הדולר. נוסף על כך, נגיף הקורונה לא פסח על טורקיה, ובשונה מישראל או מכמה מדינות באירופה, ארדואן לא הטיל סגרים מתוך הבנה שהשארת המשק פתוח, תתרום לצמיחה כלכלית. אך ההפך הוא הנכון, והכלכלה הטורקית בגסיסה. מאז 2018 נמצא ארדואן בבעיה קשה אל מול אזרחי טורקיה הנאנקים תחת עול הכלכלה המדרדרת כל העת. הנשיא הגאוותן, בעל השאיפות לסולטנות, אינו מוכן לפנות לקרן המטבע הבינ"ל לסיוע, מתוך חשש כי דמותו ושאיפותיו ליצירת הגמוניה אזורית דוגמת הממלכה העות'מאנית, תיפגענה.

לצד ניסיונות החיזור אחר הממלכה הסעודית, הטורקים מבקשים גם להחזיר את יחסיהם עם מצרים לקדמותם. אולם מצרים סולדת מנוכחותה של טורקיה בצפון סוריה, ומהתמיכה הטורקית באחים המוסלמים, המאיימים למוטט את מצרים. ארה"ב מתעלמת כמעט לחלוטין מארדואן, בשל הפגיעה בזכויות אדם והמעורבות בנעשה בסוריה, דבר המהווה עבור וושינגטון תירוץ טוב על קשריה הקרים עם אנקרה. בכנס של נשיאות האיחוד האירופי, הוגבר הלחץ על אנקרה, החוששת מחרם ומעיצומים אשר יושתו עליה בשל מעשיה ביוון. אומנם טורקיה היא מנוף ההגירה לאירופה, אך ארדואן בוחר בשלב זה שלא להשתמש באיום זה, ולשמור אותו למקרים אחרים.

גם ארץ הארזים קורסת תחת הנטל הכלכלי שאף החריף בשל משבר הקורונה. אירוע הפיצוץ בנמל ביירות באוגוסט האחרון גרם גם הוא לנזקים כבירים והוציא אלפים להפגין ברחובות. ארדואן, אשר לא בוחל בשום אמצעי להכות שורש בכל מקום אפשרי, הכניס יותר מתריסר חברות בנייה טורקיות לשיפוץ ולשיקום הנמל.

האם השינוי באקלים הטורקי נובע מתוך מצוקה כלכלית גרידא או שמא ארדואן מבקש להשכין שלום?

אין ספק כי השינוי שמתרחש לאחרונה במדיניות שנוקט ארדואן, נובע מתוך המצוקה הכלכלית הקשה שבה טורקיה נמצאת. הוא מבין כי ארה"ב ומדינות אירופה אינן מתכוונות לוותר ולסייע בשיקומה של אנקרה, ולפיכך עליו לחזר אחר הממלכה הסעודית, מדינות המפרץ, מצרים ולבנון כאחד. בד בבד, ארדואן לא מוותר על חלומו להחזיר את טורקיה למעמדה ולכוחה כפי שהיו בתקופתו של סולימאן המפואר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. מציע לא לזלזל בארגון
    יש לא כוח השרדות והרבה תבונת תימרון בין הכוחות

  2. לדעתי המהלכים המוזרים והזגזוז שלו מוכיחים שהוא באמת בבעיה.

  3. מאמר מעניין,
    ארדואן הוא בעל שאיפות מסוכנות. רק לאחרונה התפרסם שהוא עשה בלאגן עם נציגת האיחוד האירופי. לעיתים שוכחים הוא קשור אחים המוסלמאים, ודעותיו מסוכנות.

  4. ארצות הברית תחזק הברית שלה עם אירופה וביחד תהיה להם השפעה יותר גדולה על טורקיה שתוכל לקבל יותר אם תהיה יותר חיובית. והיא תהיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן