ביידן נגד מורשת טראמפ

המהלכים של ביידן צריכים להדאיג את ישראל
תמונה של ביידן
צילום: Gage Skidmore commons.wikimedia.org

מהלכים של ממשל ביידן בחודשיים הראשונים נראים כמו אובססיה להשמיד כל זכר למעשי ממשל טראמפ – ולא בטוח שכולם דווקא לטובה ולא בשל מניעים זרים.

זה התחיל בהתייחסות להגירה, בעצירה של הקמת החומה המפרידה בין מקסיקו וארצות הברית ופתיחת מעבר כמעט חופשי למאות אלפים הפורצים ממקסיקו לארה"ב, כולל ילדים שנשלחו לעבור את הגבול ללא הוריהם, כך שארה"ב נאלצת לקלוט אותם ולדאוג לכל מחסורם עד מציאת פתרון, בדרך כלל בצורה של "איחוד משפחות". כמו כן נאסר על מדינות הגובלות במקסיקו להחזיר מסתננים שנתפסו והיו מועמדים להישלח חזרה. מהלך זה גורם להתמרמרות בעיקר בקרב מדינות הגבול, הנאלצות לקלוט את שטף מהגרי העבודה ללא הבחנה. חלקם פנה לסעד מבתי המשפט הפדרליים.

במה שקשור ליחסי חוץ, ביידן ביטל את ההגבלות שהוטלו על כניסתם של מוסלמים ממדינות מסוימות החשודות בפעילות טרור נגד ארה"ב. הוא החל להפעיל לחצים על סעודיה להקל את המלחמה נגד החות'ים בתימן משיקולים "הומניטריים", אף שהחות'ים הם אלו שאינם חדלים להפגיז את ריאד באמצעות טילים ומזל"טים תרומת איראן.

מהלכים אלו משפיעים מאוד על סדר היום הפנימי של ארה"ב, אך את ישראל עלולים להטריד במיוחד שני מהלכים. האחד קשור באיראן. ביידן משדר נכונות לפתוח במשא ומתן, אך האיראנים הם המכתיבים את תנאי הכניסה למשא ומתן ומתנים אותו בהסרת הסנקציות הכלכליות. בה בעת מתקיימים חילופי מהלומות צבאיות משני הצדדים כדי להדגיש נחישות, וניכר שהאייתוללות מצליחים בכך יותר מביידן. המהלך השני הוא החזרה של ארה"ב למועצת זכויות אדם של האו"ם, מימון אונר"א ומוכנות להגיע להבנות עם בית הדין לפשעי מלחמה בהאג, שבעקבות יוזמה של הרשות הפלסטינית מאיים לפתוח בחקירה נגד ישראל.

ניקי היילי, לשעבר שגרירת ארה"ב באו"ם, תקפה את ביידן בטענה שהחזרה לוועדה לזכויות אדם של האו"ם וחידוש המימון לאונר"א אינם תורמים דבר מלבד הקשחת לב האויבים, כאב לבני הברית ובזבוז כספי משלם המיסים האמריקני (ראו 4 Mrs, Algemeine). לדעתה, חידוש ההצטרפות של ביידן לארגון זכויות אדם של האו"ם והמוכנות לשוב לממן את סוכנות הרווחה והעבודה לפליטי פלסטין במזרח התיכון אונר"א "הן החלטות רעות ומסוכנות, המעליבות את משלם המיסים האמריקני, פוגעות באינטרסים האמריקנים ופוגעות בבת-הברית הקרובה ביותר לארה"ב – ישראל. מהלך זה מבטא את הגישה הנאיבית של ביידן למעורבות עם ארגון האו"ם, שבו מספרן של חברות שהן מדינות הרחוקות מדמוקרטיה עולה על זה של המדינות החופשיות. זו דרך ארוכה להשלים מעט ולהפסיד הרבה".

היילי הסבירה שב-2018 נסוגה ארה"ב מהמועצה לזכויות אדם ועצרה את המימון לאונר"א, פעולות מוצדקות והגיוניות. היא ציינה שבמועצה לזכויות אדם חברות מדינות ממשטרים הרחוקים מדמוקרטיה, כמו קונגו, ונצואלה, סין, קובה ורוסיה, שקיבלו מושב במועצה אף שמנהיגיהן מדכאים את עמיהם, והם משתמשים במועצה לזכויות אדם כמגן מפני ביקורת ובחברותם כהוכחה לחפותם. במקום לרדוף אחרי מפרי זכויות אדם אמיתיים, המועצה מיירטת רק מדינה אחת, ישראל הדמוקרטית, ומעבירה כדרך שגרה יותר החלטות נגדה מאשר נגד צפון קוריאה, איראן וסוריה יחדיו. ככל שארה"ב נסוגה, כך נעשית מועצת זכויות האדם באר שופכין של הטיות פוליטיות. בהצטרפות מחדש לגוף שבור זה, ביידן חושב שהוא ניצב לצד זכויות אדם, אך בפועל הוא משגר מסר שהן אינן חשובות.

באשר לאונר"א: הארגון פועל להנציח את עצמו ואת הפליטות הפלסטינית על ידי אינפלציה במספרם. הוא מכיר כפליטים במיליוני צאצאי הפליטים המקוריים, מלפני למעלה מ-70 שנה, שרובם התאזרחו במדינות אחרות – דבר שלא נעשה מעולם עם אף קבוצת פליטים אחרת. זהו מהלך המעצים ומזין את המרירות הנצחית, המתייחסת למיליונים כקורבנות חסרי אונים ללא קשר לנסיבות.

כמו הוועדה לזכויות אדם, גם אונר"א שונאת את ישראל, אומרת היילי. היא מפיצה חוברות המהללות את הג'יהאד "כאחד הדלתות לגן עדן" ומתייחסת למדינת ישראל כ"כיבוש ציוני". אין זו רווחה לפליט, אלא תעמולה תומכת טרור. ללמד ילדים לשנוא את ישראל מקשה את השגת השלום במזרח התיכון. ארה"ב טועה בהשבת מימון אונר"א, זהו מהלך שגוי המעכב את סיכויי השלום ואינו אלא השלכת הכסף לביב.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

 1. אין ספק שהמימשל טראמפ היה המימשל הכי אוהד לישראל. אבל גם ביידן נחשב אוהד ישראל. נקווה שיהיה טוב.

 2. עמדות המפלגה הדמוקרטית כבר לא מה שהיו בעבר. העובדה שהצוות המלווה אותו היום הוא המשכו של ממשל אובמה- הוא המטריד.

 3. השדות מוצדקים. בימים האחרונים ממשל ביידן החל בהצהרות והמעשים לכיוון הפלסטינים.

  1. שתי תגובות:
   1. דום שתיקה
   2. נתניהו אשם, הכול בגללו, כאילו אין לאמריקנים את האג'נדה שלהם, ובסהכ רק מגיבים בשנאה יוקדת לנתניהו ללא קשר לתוצאות המהלכים שלהם עצמם..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ליד מסך מחשב

אתריום

כיצד רוכשים