שחקנים חדשים

האם יש מקום לסין כשחקנית בהסכם הגרעין?
הדגל הסיני האדום
תמונה:Fxqf commons.wikimedia.org

מאז ה-20 בינואר השנה, מועד כניסתו של הממשל החדש בארצות הברית בראשות הנשיא ג'ו ביידן, סין פועלת נמרצות כדי להחזיר לשולחן הדיונים את כל השחקנים של הסכם הגרעין האיראני. הסכם הגרעין נחתם ב-2015 בידי ממשל הנשיא ברק אובמה, והיה זה הסכם אשר לא היטיב עם מדינת ישראל והשאיר בידי ממשל האייתוללות את האפשרות להעשרת אורניום. ממשל טראמפ ביטל את ההסכם והשית על האיראנים עיצומים כבדים.

לאחרונה, לאחר החלפת הממשל בארצות הברית, דובר משרד החוץ הסיני דחק בשחקנים לחזור לשולחן המשא ומתן. התכנית הסינית היא לקרוא לארה"ב ולשותפות האירופיות להקל את העיצומים כנגד המשטר באיראן. אין ספק כי קריאה זו מתואמת עם המשטר האיראני. סגן שר החוץ הרוסי ריאבקוב אמר לפני מספר ימים כי הם תומכים בתכנית הסינית וקוראים להפסקת העיצומים ולחזרה לתכנית המקורית. בישראל לא נוהגים לדבר על העיצומים אשר הוטלו על איראן בידי ממשל טראמפ, אשר טרף את הקלפים.

מחאות רבות של אזרחי איראן על יוקר המחיה החלו לצוץ כמו פטריות לאחר הגשם. אשתקד התעצמה המחאה כאשר המשטר הודיע, בצעד חסר תקדים, על הטלת מס על הדלק. האיראנים, החיים במדינה עשירה בנפט, רואים במחיר הדלק המסובסד זכות בסיסית. המחאה החלה לאחר שחברת הנפט המרכזית הודיעה שמחיר ליטר בנזין יזנק מ-10,000 ריאל (82 אגורות) ל-15,000 ריאל (1.24 שקל). נוסף לכך, צריכת הדלק הוגבלה ל-60 ליטר בחודש, ומי שיתדלק מעבר לכך יצטרך לשלם פי שלושה מהמחיר הרגיל. להגנתה הסבירה הממשלה האיראנית שהיא רוצה להשתמש בכסף כדי לעזור לעניים. כפי שנקרא בפי העם, "מחאה חברתית".

הברית בין סין לאיראן אינה חדשה והחלה לפני שנים רבות. מאז 2016, היחסים ביניהן מתהדקים בשילוב זרועות ובריתות אסטרטגיות. כאשר פורסמה ברית זו לראשונה ניתן היה לראות שהיא כוללת הספקת נפט מאיראן לסין במחירים נמוכים ב־25 השנים הקרובות. בתמורה, סין תרחיב את נוכחותה באיראן בענפי הבנקאות, התקשורת, הנמלים, הרכבות ועוד.

הסינים, אשר החליטו להתעלם מהסנקציות האמריקניות, מניחים כי המחיר הכלכלי והמדיני שישלמו על הברית החדשה עם איראן יהיה קטן מהמחיר אשר ארה"ב תשלם על ניפוץ מעמדה כשחקן הקובע בזירה הבין-לאומית. ואילו איראן, לאור הסנקציות אשר הוטלו עליה, רואה בסין חגורת הצלה מההתמוטטות הכלכלית שהיא שרויה בה כפועל יוצא ממדיניותה של ארה"ב.

ברמה הצבאית ההסכם קורא לשני הצדדים להגביר את קצב התמרונים המשותפים של צבאותיהם. עד כה בוצעו שלושה תמרונים משותפים, והאחרון מביניהם נערך בדצמבר 2019 והיה תרגיל ימי משותף עם רוסיה באזור מצרי הורמוז.

במהלך התהליך שהוביל לקבלת ההחלטות של מועצת הביטחון נגד איראן ובהמשך לחתימת עסקת הגרעין ב-2015, סין ניסתה לסייע לאיראן. סין עצמה נמצאת בין מדינות גרעיניות ואינה רואה באיראן גרעינית סכנה, והיא ניסתה לרכך את נוסח ההחלטות. אולם בסופו של יום תמיכתה בהן, לצד רוסיה, דווקא סייעה לארה"ב והעבירה מסר של קונצנזוס בין-לאומי נגד איראן. אם תצליח סין להחזיר את הסכם הגרעין, היא תזכה בנקודות זכות רבות ביחסים עם המשטר האיראני.

הברית בין מעצמה הולכת וגדלה כסין למדינה התומכת ומייצאת טרור בין-לאומי היא ברית שאין לזנוח את העיסוק בה ובהחלט צריכה להדיר שינה מעיני רבים.

האם האינטרס הישראלי עומד לנגד עיניה של סין? האם ישראל צריכה לשקול את יחסיה עם סין? האם הגישה החופשית שמקבלת סין בישראל צריכה להיבחן מחדש?

ימים יגידו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

 1. ג’ו ביידן מנסה להחזיר את המזרח התיכון לתקופה של ב. חוסיין אובאמה שבזמנו נוסד ארגון הטרור דאע״ש ועלה כוחם של תנועות האחים המוסלמים למיניהן.
  התוצאה היתה מילוני הרוגים במלחמות במזרח התיכון.
  הנשיא טראמפ התחיל להשיב את הסדר אך העבודה עדיין רבה.
  כיום סליפי ג׳ו מוביל אותנו לדם אש ותמרות עשן בבגידה הבזויה שעשה עם בן סלמאן והמוסלמים המתונים באזורנו.

 2. סין עומדת להפוך למעצמה מובילה
  בבסיס הם מחבבים אותנו
  אם נדע איך לנהוג ולא נהפוך לאומה יותר מידי מתלהמת, נוכל לפתח איתה יחסים טובים

 3. מאמר מצויין.
  איראן וסין ביחד הרבה לפני 2016. גם בזמן הקורונה טיסות של איראנים לסין וחזור לא פסקו, ואולי זו הסיבה לכמויות המתים באיראן.

 4. כולם שוכחים שמאחורי הקלעים גם סין וגם רוסיה נגד הסנקציות הקשות של ארה"ב על אירן. זה לא סיפור פשוט!

 5. יותר מידי אנשים מתלהבים יותר מידי מסין. היא עוד רחוקה ולהוביל את העולם.

 6. גם ארצות הברית הבינה כי ראוי להסתדר עם איראן בדרכי הסכמה. הכוונות של טראמפ לא בליבה אלא האמיצה את ההתחמשות הגרעינית. וגם מול סין ארצות הברית עובר לגישה של הדברות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

הסהר הטורקי

מה עומד מאחורי ההתקרבות של טורקיה למדינות האזור

תמונה של ד"ר קאופמן

חידות חשיבה (114)

ביקור חוזר בלוח השחמט: (ב) עוצמתה של המלכה