תחתונים ועובש בארמון של פוטין (2)

עוד על סמלים, התחתונים והלא-מודע
תמונה של יבגני
ד"ר יבגני קלאובר

הפרק הראשון של המאמר דן בפרשת פוטין – נבלני. כעת אני מבקש להוסיף לה נדבך על סמלים והלא נודע, בהקשר לאותה התנגשות.

לאחר מלחמת העולם השנייה ניסתה החשיבה הפסיכואנליטית הביקורתית להבין מה באמת קרה לציוויליזציה המערבית אשר התדרדרה לנאציזם, ותשובתה התבססה על הצבת הלא-מודע של היחיד במרכז הדיון. הלא-מודע מכיל את כל אותם רבדים שמעוררים באדם קונפליקט ויכולים להפריע בהתנהלות היום-יומית לנוכח "עקרון המציאות" והמצפון של הלוגוס הרציונלי. לפי פסיכואנליטיקאים, הלא-מודע מכיל רבדים שונים של זיכרונות, ואלה מקשים על תפקודו התקין של האדם. לפי ז'אק לאקאן, כל אותם רבדים של זיכרונות מאגדים בתוכם מכנה משותף ומהווים קיומו של "אחר" פנימי, שהאדם נמצא ביחסים דיאלקטיים איתו, לעיתים בפחד וחשש, לעיתים בחוסר אמון ולעיתים אף בכעס. ה"אחר" הפנימי מהווה, עבור לאקאן, איום על קיומו של הלוגוס הרציונלי (האגו) בדרכים שונות. הלא-מודע נמצא בקונפליקט תמידי עם האגו, הוא פועל כגורם דיסהרמוני לפעילות מנטלית. מצד אחד האדם אינו רוצה לדעת על קיומו של הלא-מודע, והוא מדחיק אותו. אך מהצד השני הלא-מודע כל הזמן "עובד" (עבודה של חלומות לפי פרויד), לכן על האדם להסתיר את הלא-מודע מפני עצמו באמצעות מנגנוני הגנה, ואחד מהם הוא השלכה על "אחר" ממשי בסביבתו. הלא-מודע כל הזמן עובד ומשפיע ועל מחשבותינו, על רגשותינו ועל התנהגותנו, ולעיתים קרובות הוא מסיט אותנו ממטרותינו הגלויות ולוקח אותנו למקומות שלא התכוונו להגיע אליהם.

בפרשת ההרעלה של אלכסיי נבלני מתוארת חבורה גדולה של אנשים (מהסוכנות החשאית) שרודפת אחרי האופוזיציונר במשך כמה שנים. לפי החקירה של נבלני, במלון בטומסק שבסיביר הם טפטפו לו בעדינות את החומר הרעיל "נוביצ'וק" על הפתח בתחתונים הקרוי בשפה הרוסית "גולפיק" (gulfik). אולם מכל מיני סיבות הם לא הצליחו במשימתם, ונבלני נשאר בחיים. לאחר ששהה 18 יום ללא הכרה בבית חולים בגרמניה, הם ניסו להסיר את הרעל מאזור הגולפיק שבתחתונים של נבלני. המילה "גולפיק" הפכה להיות ויראלית והיא ציינה את האכזריות ואת חוסר המקצועיות של המשטר, משטר מושחת עד כדי כך שגם הכוחות המיוחדים שלו – מושחתים. העיתונאים מצדו של נבלני קנו במהרה את הנתונים שאמורים להיות סודיים ביותר. התחתונים הכחולים של נבלני גם הם הפכו לסמל, ומשמשים בשיח הציבורי ברוסיה בתמות שונות: המשטר הטוטליטרי נכנס לתחתונים של האזרחים; כל מי שמבקר את המשטר עלול למצוא את הרעל הכימי המסוכן מסוג "נוביצ'וק" בתחתוניו; הכוחות החשאיים הם לא מקצועיים בעליל. הדבר בא לידי ביטוי בניסיונות חוזרים של הכוח החשאי להיפטר מהרעל שהוטמע בתוך הגולפיק. זה ההסבר לסירובו של המשטר להחזיר את תחתוניו הכחולים של נבלני. התחתונים גם הפכו נושא לקריקטורות רבות, בדיחות, ציוצים ופוסטים אין-סופיים באינסטגרם וטיק-טוק.

עולם הסמלים אינו זר לפוטין. נשיא רוסיה מקפיד להתפלל ולטבול את עצמו באגם קפוא בחג "טבילת ישו" בתחילת ינואר. השנה פוטין שוב ביצע טבילה חגיגית במים קפואים של נהר כשהוא לובש, במקרה או לא במקרה, תחתונים כחולים. כאן נכנס בכוח הלא-מודע של השליט, שלובש על עצמו את שלל מלחמה. ראינו התנהגות דומה אצל יוליוס קיסר. בשנת 52 לפנה"ס פרץ מרד גדול שהקיף כמעט את כל שבטי גאליה תחת מנהיגותו של ורקינגטוריקס, האריסטוקרט הדגול משבט הארוורנים. ורקינגטוריקס, שהיה מודע לעליונות הטקטית של הצבא הרומי, פנה לטקטיקות של מלחמת גרילה ואדמה חרוכה. יוליוס קיסר הצליח להביס את המורדים באווריקום. קיסר הצליח לדחוק את ורקינגטוריקס לפינה והטיל עליו ועל אנשיו מצור באלסיה באוקטובר של אותה שנה. לאחר שחזר מאלסיה, לבש את בגדי ורקינגטוריקס באופן סמלי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

13 תגובות

  1. here is the quote from his speech where he says Vladimir the Poisoner

    "There’s no popularity ratings. No massive support. There’s none of that. Because it turns out that dealing with a political opponent who has no access to television and no political party merely requires trying to kill him with a chemical weapon. So, of course, he’s losing his mind over this. Because everyone was convinced that he’s just a bureaucrat who was accidentally appointed to his position. He’s never participated in any debates or campaigned in an election. Murder is the only way he knows how to fight. He’ll go down in history as nothing but a poisoner. We all remember Alexander the Liberator [Alexander II] and Yaroslav the Wise [Yaroslav I]. Well, now we’ll have Vladimir the Poisoner. "

  2. מאמר מרתק! מדוע לדעתך הרוסים העדיפו להשתמש בנוביצ'וק בכדי להרוג את נבלני על פני דרכים "נקיות" ועם סבירות גבוהה יותר "לנטרל" אותו כאיום על פוטין?

  3. מי שאשם אלה התומכים שלו. שבלעדיהם הוא לא יכול לשלוט יום אחד.

  4. שלא כל כך מוכרים לנו הישראלים. לא מספיק מעודכנים במה שקורה בהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

פסוקו של יום

שימוש באמירות מחץ כדי להסביר את המצב שנקלענו אליו

דילוג לתוכן