תחתונים ועובש בארמון של פוטין (1)

נבלני נגד פוטין: סמליות ולא-מודע
תמונה של אלכס
אלכסיי נבלני Evgeny Feldman / Novaya Gazeta commons.wikimedia.org

מנהיג האופוזיציה ברוסיה אלכסיי נבלני, שהוכנס למעצר לאחר משפט שדה בלתי חוקי בעליל, שחרר סרטון שבו נטען כי אחוזה מפוארת בגילנג'יק שעל חופי הים השחור שייכת למעשה לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין. נבלני עודד את תומכיו לצאת לרחובות וביקש מהם לא להישאר אדישים. והם לא נשארו אדישים. עשרות אלפים הפגינו בכל רחבי רוסיה נגד השחיתות אשר התגלתה בסרטון. מסתבר שלנבלני יכולת נדירה לגייס אנשים, ואילו בקרמלין המוביליזציה נתפשת באופן שמזכיר את "חרדת הסירוס", במונחים פרוידיאניים. לצד העושר הפרובוקטיבי, הצוות של נבלני הראה בסרטון כי העבודות בארמון עדיין ממשיכות. בסרט נטען כי "במבנה המרכזי השיפוצים בעיצומם". בתוך הסרט נאמר: "הכול היה יכול להיות מוכן כבר מזמן, אך קרא אסון – העובש". נוסף לכך, בתחילת הסרט נטען שנעשו כמה טעויות משמעותיות בתכנון של הארמון. הייתה בעיה עם אוורור, בתקרה התגלו נזילות, רמת הלחות בבניין הייתה גבוהה מהמקובל. על מנת לטפל בבעיה, לפי יוצרי הסרטון, הכול נהרס, "מיליארדים נזרקו לפח האשפה" והעבודות החלו מאפס.

למונח "עובש" אין משמעות טקסונומית מדויקת. מדובר במונח כללי לפטריות המכסות משטחים שונים. הנושא של "עובש" מוזכר כדרך אגב רק פעם אחת במהלך הסרט שאורכו כשעתיים. יחד עם זאת, הסמליות כאן היא חסרת תקדים. בשעה שבשפה העברית מתייחסים אל עובש כאל פטרת אשר מכסה משטחים, הרוסים משתמשים בשם הפועל "לכרסם" במקום "לכסות". כך, ברוסית, הפטרת "מכרסמת את המשטחים". במילים של נבלני, "העובש כירסם את הארמון". יש סמליות רבה למדי. לא צריך ללכת רחוק בשביל להבין שבעצם נבלני רומז שהוא מכרסם את הלגיטימיות של הנשיא פוטין. בניתוח של זיגמונד פרויד, עובש בחלומות מסמל כנראה בעיות משמעותיות ביחסי המין: הסרת העובש באמצעות מעשים רדיקליים, כמו הרס הבניין כולו, מסמלת הדחקה של בעיה זו והתפרצותה במישור ההתנהגותי. מבחינה מטאפורית נבלני רצה להראות את העובש שנמצא בראשו של הנשיא: רק אדם עם בעיות פסיכיאטריות ניכרות יכול לבנות לעצמו ארמון בסדר גודל שכזה. על הבעיות בלא מודע מצביעה נוכחות של "חדר לאחסון לכלוך". בשעה שברוב השפות אנו נוהגים לכנות שטח שבו שמים את הזבל "חדר אשפה", בארמון של פוטין יש שימוש לא מקובל בשפה הרוסית (גם בעברית) ואף צורם את האוזן – "חדר לאחסון הלכלוך". עצם שימוש ב"חדר לאחסון של לכלוך" ברמה הגלויה הפך לוויראלי: הבלוגרים ברשתות חברתיות הראו שמה שנמצא ב"חדר לאחסון של לכלוך" זה ערוצי פרופגנדה של הקרמלין שלא מפסיקים להפיץ פייק ניוז ולהרעיל את הסביבה. ברמת הלא-מודע, החלפת צמד המילים "חדר אשפה" ל"חדר לאחסון לכלוך" מחייב ניתוח פסיכואנליטי נוסף.

מבחינה מטאפורית העובש מסמל התדרדרות. להתדרדרות של הדמוקרטיה ושלטון החוק ברוסיה בתקופה האחרונה יש סיבות רבות, אולם נראה כי ההמחשה הטובה ביותר היא החוקים האנטי-דמוקרטיים בעליל אשר חוקקו על ידי הדוּמה הרוסית. השינויים שעשה פוטין בחוקה הרוסית בקיץ 2020 מאפשרים לו לרוץ לנשיאות ללא הגבלה. רבים השתמשו בביטוי "אינוס החוקה" על מנת לתאר כפייה. מי שהציעה את התיקון בחוקה אשר מאפשר לנשיא רוסיה לרוץ ללא הגבלה הייתה, באופן אירוני, ולנטינה טרשקובה, בת 83, קוסמונאוטית סובייטית שטסה במשימת "ווסטוק 6" בשנת 1963 והייתה לאישה הראשונה בחלל. ולנטינה טרשקובה, שידעה להסתדר עם המשטר הקומוניסטי, כעת מסתדרת מצוין עם משטרו של פוטין. מהפודיום של הדומה הרוסית טענה טרשקובה שהגיע הזמן לאפס את מספר הכהונות של הנשיא כדי שהוא יוכל לרוץ לנצח. היא הצדיקה את המעשה הזה בטענה שהיא מקבלת המון מכתבים מבני העם הרוסי שרוצים לראות את פוטין ורק את את פוטין בשלטון – לנצח. הסרטון, שצבר כבר יותר מ-65 מיליון צפיות ביוטיוב (נכון ל-24 בינואר 2021), מראה כי בארמונו של פוטין יש חדר מיוחד שם יש במה נשלפת עם עמוד של חשפניות. מעניין לציין כי בסרט של נבלני הדביקו, באמצעות הפוטושופ ואפקטים אחרים, את תמונתה של ולנטינה טרשקובה כשהיא רוקדת על העמוד. ברמה הסמלית מדובר באקט של מכירה עצמית. כשמייחסים אקט כזה של מכירה עצמית לאישה מבוגרת בת 83, הסלידה גוברת עוד יותר. "טרשקובה מכרה את עצמה למשטר": זהו המסר הפוליטי של נבלני כנגד הדור הישן שלא הצליח להתנתק מהאידאולוגיה הטוטליטרית. טרשקובה מסמלת עבור נבלני את "העובש הסובייטי" – עצם שהוא חסר תנועה הנאכל על ידי הפטרת.

נבלני שייך לפוליטיקאים מדור חדש: הוא יצר סוגה חדשה – במקום סדרה פוליטית הוא הפך את הפוליטיקה לסדרה. הוא עובד על סמלים מורכבים על מנת לזכות באהדת הקהל. בזכותו רבים פנו לדבר על פוליטיקה, אך הם עושים זאת באמצעות הכלים לניתוח קולנוע. העובש שמוזכר בסרטון, תפקידו לכרסם בלגיטימיות של פוטין, כמו הרובה אשר תלוי על הקיר בסיפורים של צ'כוב ותפקידו לירות במערכה האחרונה. בערוצים הלא-מורשים ברשתות החברתיות רואים את הילדים בבתי הספר ברחבי רוסיה מסירים את התמונה של פוטין ושמים את התמונה של נבלני – כשרואים זאת אין עוד צורך בפרשנות כלשהי. ברור שקרה שינוי בתודעה הציבורית.

בפרק השני והמסכם של המאמר תמצאו עוד על סמלים, תחתונים והלא-מודע, על רקע הפרשה הנדונה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

  1. מאמר מצויין! תודה
    פוטין נכנס חזק מאוד בכל מי שמרים ראש נגדו

  2. האם העובדה שהוא נמוך והאם העובדה שהוא לא נשוי קשורה להתנהאותו הקשה?

    1. כל הרטוריקה שלו היא מקדשת את המשפחה המסורתית כשבפועל הוא בעצמו לא פועל לפי הערכים האלה. יש פער עצום בין רטוריקה להתנהגות.

  3. ברוסיה העם כנראה חושב אחרת, או מפחד. אבל צריך לזכור, גם האדונים הכי חזקים והכי אלימים נעלמים בסוף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של שאול

הכרעה ולא פשרה

המיתוס המשיחי המסוכן של הציונות הדתית

תמונת הנשיא

בין שני נשיאים

הצעה לשיתוף פעולה לנוכח דחיית מתווה הנשיא הרצוג

תמונה של אליהו

חוכמת הפרדוקס

תגובה למאמר של פרופ' דורון מנשה על הרפורמה המשפטית

כדורגל

הצמד המבטיח

תולים תקוות בנבחרת לקראת מוקדמות היורו 2024

מסך בתערוכה

אקדמיה במיטבה

רשמים מביקור בתערוכת התיירות הגדולה בעולם