ארגון "נתיב": ישראל יוצרת קשר חשאי עם יהודי בריה"מ

יובל שנות מעורבות סובייטית במזרח התיכון (5)
תמונה של ד"ר דגני
ד"ר יצחק דגני

בזמן שהסובייטים חדרו בסתר למדינת ישראל והתחברו פיזית עם אויביה, החליט ראש הממשלה בן-גוריון ליצור קשר עם יהדות ברית המועצות. בן גוריון העריך שבבריה"מ חיו בעת ההיא לפחות שני מיליון יהודים, וסבר שקיים פוטנציאל גדול של עליית יהודים משם לישראל. אולם שלטונות בריה"מ הטילו איסור על הגירת אזרחים סובייטים ממדינתם. לשם כך הם הקימו "מסך ברזל". נוסף לכך השלטונות הסובייטיים שללו את כל הדתות. כתוצאה מכך היהודים מצאו עצמם נעולים בבריה"מ. אלו שרצו להגר משם או לעלות לישראל, לא יכלו לצאת. הסגר שהשלטון הקומוניסטי הטיל על אזרחיו היה כוללני ויעיל.

בן-גוריון לא נכנע לגזירות הללו. הוא הקים במסגרת משרד ראש הממשלה ארגון סודי ביותר שתפקידו היה להגיע לבריה"מ וליצור קשר עם יהודיה במטרה לשמור על יהדותם ועל זיקתם למדינת ישראל, בכוונה להכינם לעלייה ארצה בבוא הזמן. בן-גוריון לא שיתף אפילו את חבריו להנהגה בסוד זה. הוא הטיל את התפקיד – להקים את הארגון ולעמוד בראשו – על האדם המנוסה והדיסקרטי ביותר, שהוא היה יכול לסמוך עליו. לאיש קראו שאול אביגור.

אביגור היה ממגיני תל חי, מפקד בכיר במנגנון המודיעין של "ההגנה", איש הקשר של בן-גוריון עם המודיעין הבריטי, בתפקידו כראש ועדת הביטחון של הסוכנות היהודית, ראש המוסד לעלייה ב' וסגן שר הביטחון במלחמת העצמאות. לא היה מתאים ממנו למלא תפקיד זה. ביוני 1951 בן-גוריון זימן אותו לפגישה אישית והטיל עליו להקים את הארגון, שנקרא בזמנו "לשכת הקשר". אחר כך שונה שמו ל"נתיב". אביגור עמד בראש נתיב במשך 18 שנים. מעטים בישראל ידעו על פעילות זו. למתעניינים נאמר שאביגור עובד במשרד ראש הממשלה.

מתברר שלא רק הסובייטים החדירו מרגלים לתוך ישראל, אלא גם ישראל החדירה סוכנים לבריה"מ. תפקידם היה לפעול בקרב היהודים שם נגד האינטרסים הסובייטיים. כיום פעילות זו קיבלה פרסום מסוים. כפי הנראה היא נחלה הצלחה רבה, באשר עלו מבריה"מ – ואחר כך גם אחרי הפיכתה לפדרציה הרוסית – שני גלי הגירה שיחד מנו כמיליון ורבע עולים. אלה לא רק העצימו את מספר היהודים בישראל, אלא גם שינו במידה מסוימת את פני המדינה.

בן-גוריון הגדיר לנתיב שלוש משימות עיקריות. הראשונה הייתה ליזום ולקיים קשרים רבים ככל שניתן עם הקהילות היהודיות שנותרו מעבר למסך הברזל, בייחוד בברית המועצות. המשימה השנייה הייתה ליזום פעילות מבצעית כדי להעלות יהודים ארצה. דוגמה לפעילות מבצעית מסוג זה הייתה הוצאת יהודים מבריה"מ דרך מזרח אירופה ברכבת לאוסטריה, שיכונם בטירה מיוחדת שנשכרה למטרה זו (ארמון שנאו), והושבתם במושבים פנויים בטיסות אל על מאירופה לישראל. לא אחת הופתעו נוסעי טיסות אל על מיעדים שונים באירופה לישראל, כשהטייס הודיע על נחיתה לא מתוכננת בווינה לשם העלאה בלתי מתוכננת של נוסעים לטיסה לישראל. המשימה השלישית שהוטלה על נתיב הייתה ליזום ולהפעיל פעילות מדינית רחבה במדינות המערב, בייחוד בארה"ב, על מנת להפעיל לחץ מדיני על הסובייטים, כדי שיאפשרו עליית יהודים לישראל (מתוך ספרו של יעקב קדמי "מלחמות אבודות", הוצאת מטר, 2011, עמ' 6).

המבצע המעניין ביותר שאפשר עליית יהודים מבריה"מ לישראל התרחש בראשית שנות השבעים של המאה העשרים. בשנים 1971–1972 החלו יהודים מבריה"מ לעלות לישראל דרך וינה. כאשר גל העלייה התעצם, החלו מדינות ערביות להפעיל לחץ על הסובייטים ועל האוסטרים כדי שהם יעצרו אותו. הסובייטים יצרו מחסום בירוקרטי שאיים לבלום את העלייה לישראל. בעת ההיא שרר מחסור חמור במזון בבריה"מ. הסובייטים החלו לייבא מאות אלפי טונות של גרעינים (חיטה, תירס ופולי סויה) מארה"ב. וראה איזה פלא, הסנטור הנרי ג'קסון וחבר בית הנבחרים צ'ארלס ואניק יזמו והעבירו ברוב גדול, בשני בתי הקונגרס בוושינגטון, תיקון לחוק הסחר האמריקני שאסר יצוא גרעינים למדינות שהטילו סגר על תושבי ארצן – כדוגמת הסגר שמנע עליית יהודים לישראל. כיוון שהסובייטים נזקקו נואשות ליבוא הגרעינים מארה"ב, הם הרימו ידיים. כתוצאה מכך התאפשרה יציאת כ-200 אלף יהודים מברית המועצות בשנים 1972 עד 1975. כ-180 אלף מהם עלו לישראל.

כותב שורות אלה סייע אישית בקליטת משפחה יהודית אחת מבין העולים האלו בישראל. ראש המשפחה, דוקטור ומדען שעסק בחקר הזנת עופות, נקלט במכון וולקני. עם חלוף הזמן הוא קודם לדרגת פרופסור והתמנה לראש מחלקה במכון. כל הסאגה הזו התרחשה ממש באותו חלון זמן שבו הסובייטים עסקו בחימוש מאסיבי של צבאות מצרים, סוריה ועיראק, הכינו אותם ללחימה נגד ישראל ואפילו היו מעורבים בלחימה בפועל נגד מדינת ישראל, כולל בימי מלחמת יום כיפור ואחריה. בקיצור – עוד הצלחה ישראלית נחבאת אל הכלים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

  1. תזכורת חשובה לאחד ממבצעי העליות החשובות ביותר לישראל שבזכותם אנחנו בשורה הראשונה של הקדמה האנושית בעולם

    1. תודה על תשומת לבך. אולם טעות בידך. אכן היו כאלו שברחו. אבל מדוע לישראל? אנו יודעים שרוסים רבים ברחו למערב אירופה ולצפון אמריקה. אבל לכאן הגיעו יהודים וגם בני משפחה של יהודים.
      ראוי שתדע עוד דבר – בישראל נמצאת הקהילה הגדולה ביותר בעולם של דוברי רוסית שמחוץ לגבולות בריה"מ לשעבר. זו סיבה חשובה שרוסיה יותר לא תלחם בישראל כמו שהיה בעבר. זו ציטטה מאחד מנאומיו של מנהיג רוסי בימינו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של גדעון

הפתעה שלא הייתה

החלטות שגויות של הדרגים המדיני והצבאי ערב המלחמה