בראשית הסובייטים סייעו לישראל, אחר כך הפכו את עורם

יובל שנות מעורבות סובייטית במזרח התיכון (4)
תמונה של ד"ר דגני
ד"ר יצחק דגני

בשלהי מלחמת העולם השנייה, עוד לפני סיומה הרשמי, החלו להסתמן מגמות פוליטיות מנוגדות בקרב בעלות הברית, שעמדו לנצח במלחמה. היטיב לתאר מגמות אלה המצביא הבריטי פילדמרשל מונטגומרי. במפגשי תיאום בין "שלוש הגדולות" – ארצות הברית, ברית המועצות ובריטניה – הוא הבחין בהתפתחות ניגודי אינטרסים בין בריה"מ לבין המעצמות האנגלוסכסיות (ברנרד מונטגומרי, "זיכרונות פילדמרשל מונטגומרי", הוצאת מערכות, 1960, עמודים 334–344). חושיו של מונטגומרי לא הטעוהו. אכן די מהר אחרי הבסת הנאציזם החל להסתמן העימות הגלובאלי הבא: הקומוניזם הסובייטי נגד מדינות המערב. בריטניה, שהייתה המעצמה המובילה בעולם עד המלחמה, איבדה את מעמדה. ארה"ב הפכה למעצמה הבכירה בעולם. מולה התייצבה בריה"מ לעימות שהתפתח והתפרס על פני הגלובוס.

באחד המפגשים בין שלושת הגדולים – צ'רצ'יל, סטאלין ורוזוולט – דרשו בעלי הברית המערביים מסטאלין לפרק את הקומינטרן. לטענתם לא ראוי שהמערב יסייע לבריה"מ במלחמה נגד הגרמנים, כאשר בסתר נמשכת פעילות קומוניסטית חתרנית במדינות המערב. סטאלין הורה לפרק את הקומינטרן והפעילות החשאית הסובייטית במערב חדלה. אולם מיד אחרי המלחמה הקים המשטר הסובייטי ארגון חדש ושמו "קומינפורם", שנכנס לנעליו הגדולות של הקומינטרן. כך נמשכה פעילות קומוניסטית חתרנית ברחבי העולם שלא הייתה אלא "אותה גברת בשינוי אדרת".

העימות העיקרי בין המזרח למערב התנהל באירופה. הוא התפתח עד למשבר ברלין והקמת שתי בריתות מדיניות: נאט"ו (הברית הצפון אטלנטית) וברית ורשה, שניצבו זו נגד זו במלוא עוצמתן הצבאית. כמובן גם במזרח התיכון נמשכה החדירה הסובייטית, בתחילה למדינת ישראל הצעירה ושנים אחדות לאחר מכן גם לחלק נכבד מארצות ערב.

בשנים 1945 עד 1948 עדיין התקיים בארץ שלטון בריטי. הסובייטים ראו בו שלטון קולוניאלי פסול ומנוגד למהות המרקסיסטית-לניניסטית. הם ראו שהציבור היהודי בארץ מונהג באמצעות מפלגות סוציאליסטיות. יותר מזה: ההסתדרות ומוסדותיה תפקדו למעשה כ"מדינה שבדרך". הסובייטים הבינו שהשלטון הבריטי יסתיים במוקדם או במאוחר. הם תכננו להתחבר עם "הסוציאליזם ההסתדרותי" כדי להפוך את ישראל למדינת חסות שלהם, כפי שעשו בחלוף הזמן עם מדינות מזרח אירופה. מלכתחילה הם תמכו במרץ, ואף השפיעו על מדינות נוספות בעניין, בהצבעה באו"ם ב-29 בנובמבר 1947 על חלוקת שטח המנדט הבריטי בארץ ישראל לשתי מדינות שאחת מהן תהיה מדינה יהודית.

אולם הסובייטים לא הסתפקו בכך. האו"ם הטיל אמברגו על יצוא נשק למזרח התיכון במטרה למנוע פריצת מלחמה בין יהודים לערבים. התברר שהאמברגו לא תפס כלפי מדינות ערב, באשר צבאותיהם היו למעשה מחוברים בחוזקה עם הבריטים. על כן האמברגו תפס אך ורק כלפי מדינת ישראל הצעירה. כאן נכנסו הסובייטים לתמונה. הם לא רצו להצטייר כמי שמפרים את החלטות האו"ם, על כן דחפו את מדינת החסות שלהם, צ'כוסלובקיה, לספק נשק לסוגיו למדינת ישראל. ברור לחלוטין שהסובייטים עמדו מאחרי אספקת הנשק לישראל בשנים הראשונות לקיומה. ללא נשק זה ספק גדול אם ישראל הייתה מנצחת את הערבים במלחמת העצמאות. לסובייטים היה חשבון עם ישראל והם ציפו שישראל הסוציאליסטית תצטרף למחנה שלהם ותהפוך לבסיס מרכזי שדרכו הם ייכנסו בגדול למזרח התיכון ולמעשה יחליפו את בריטניה, שהלכה וחיסלה את האימפריה שלה.

הסובייטים תכננו להשתלט על אזור תעלת סואץ ולשים יד על מקורות הנפט המזרח תיכוני. הדבר השתלב עם שאיפתם האידאולוגית להכניס את צורת המשטר הפוליטי שלהם לארצות נוספות. מובן שכל זה לא היה אלא אחיזת עיניים. למעשה הם תכננו להקים אימפריה חדשה שתתפוס את מקומן של האימפריות האירופיות המסורתיות. עד שנת 1973 היה נראה שהסובייטים מצליחים, לפחות במזרח התיכון, אך בסופו של דבר מזימותיהם לא עלו בידיהם. אחת הסיבות לכישלונם של הסובייטים, אולי הסיבה הדומיננטית, הייתה התייצבותה של מדינת ישראל נגד האימפריאליזם הסובייטי כחלק מהאסטרטגיה המערבית. נקיטת עמדה ישראלית זו החלה עוד בראשית שנות החמישים של המאה העשרים, למעשה עם פרוץ מלחמת קוריאה. ישראל יצאה נגד המעורבות הסובייטית לטובת הצפון קוריאנים. בכך עוררה עליה את כעסם של הסובייטים.

כך באמצע שנות החמישים של המאה העשרים התהפכו הסובייטים ביחסם אל ישראל. מחד גיסא הם המשיכו בקשרים דיפלומטיים עם ישראל למשך עוד כמה שנים. אולם מאידך גיסא הם המשיכו ביתר שאת בפעילות חתרנית סמויה בתוך ישראל. לשיא פעילותם נגד ישראל הם הגיעו בשנת 1955, כאשר חתמו על עסקה ענקית לאספקת נשק לסוגיו השונים למצרים הנאצריסטית.

נאצר הכריז קבל עם ועולם שהוא מתכונן לסיבוב השני של מלחמה בישראל. הפעם, באמצעות הנשק הסובייטי, הוא מתכוון לנצח. עם הנשק החלו להגיע למצרים אלפי יועצים סובייטים. מכאן למעשה החלה מעורבותם בלחימה בפועל נגד ישראל, מעורבות שהלכה והתעצמה ונמשכה 18 שנים, עד שהגיעה לשיאה ב-1973. הסתבר שכבר במהלך מערכת סיני, ב-1956, אנשי סגל סובייטים השתתפו בפועל בלחימה נגד ישראל. בהם היו טייסים שהמריאו לגיחות הפצצה בישראל וניהלו קרבות אוויר נגד חיל האוויר הישראלי. מעורבות הסובייטים במערכת סיני כללה כמובן גם תחזוקת ציוד לחימה והדרכת החיילים והמפקדים המצריים (פסח מלובני, "דגל אדום מעל המזרח התיכון", הוצאת מלצר בע"מ, 2017, עמודים 31–38).

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

  1. כל מדינה פועלת לפי האינטרסים שלה בכל נקודת זמן. אין שום קום לערכים אוניברסלי.

    1. נכון מאד. ברשותך תיקון קל – צ"ל "אין שום מקום לערכים אוניברסליים". כל מדינה פועלת לפי האינטרסים שלה בכל נקודת זמן. אינטרסים משתנים. לכן צריך להחזיק מערכת מודיעין טובה כדי להבין מה הם האינטרסים ואם או מתי הם עשויים\עלולים להשתנות.

  2. כולם כמובן יודעים, אך לא הזכרת את חלקו של בן גוריון "הסמאלן" בשינוי העמדה של מדינת ישראל והצטרופתה למעצמות המערב, וזאת כמובן בניגוד לעמדתה של מפ"מ השותפה לשלטון.

    1. תודה על הערתך הנכונה. אנא שים לב שהמאמר שלעיל הוא הרביעי בסדרה שבוודאי תמשיך לעניין אותך. הנני מפנה תשומת לבך למאמר מס' 2 בסדרה שבו מופיעה התייחסות לעמדתו של בן גוריון בעניין זה.
      אם מדברים על בן גוריון הוא הבין שנים רבות לפני הכרזת המדינה שהקומוניזם הוא משענת קנה רצוץ. מוכרת התבטאות שלו עוד מ- 1923 אחרי שהוא ביקר במוסקבה בתערוכה חקלאית שערכו הסובייטים בצעירותם. עוד – ביולי 1945 בן גוריון ביקר בארה"ב והקים את "מכון סונבורן". הכסף ממכון זה שימש לתשלום לסובייטים דרך הצ'כים על הנשק שהגיע לישראל ב- 1948. בן גוריון לא היה אף פעם "סמולן". הוא נאלץ להיאבק פוליטית נגד מפ"מ, מק"י ואחרים שרצו להסתפח למחנה "המחר". כמובן שבן גוריון צדר גם בעניין זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

קוד השתיקה

ראוי שפעילות ישראל נגד איראן תישאר ברובה סמויה