טורקיה: להחזיר עטרה ליושנה

האם ארדואן הפך לדיקטטור מוכה שיגעון גדלות?
תמונה של ארדואן
ארדואן צילום: ממשלת צ'ילה Wikimedia.org

לאן פניה של טורקיה? היו לנו יחסים טובים עם הטורקים. מאות אלפי ישראלים היו ב"הכול כלול". מה הלאה? הפרופסור דוד פסיג בספרו "2048" (הוצאת ידיעות אחרונות, 2010)  מיצב את טורקיה בעתיד כך: טורקיה במאה ה-21 היא רפובליקה דמוקרטית, חילונית וחוקתית. היא השתתפה בייסוד האו"ם, הצטרפה לנאט"ו ב-1952 ומבקשת להסתפח לקהילייה האירופית. היא מועמדת אידיאלית לברית עם ארצות הברית במאבק נגד רוסיה (עמוד 161). בעשור השלישי של המאה ה-21 ישראל תחתום על הסכמי שלום עם רוב מדינות העימות בתיווכה ובערבותה של טורקיה. כך כתב בספרו הפרופסור דוד פסיג. האומנם?

לאחרונה הורידה חברת הייעוץ הכלכלי MOODY את דירוג האשראי של טורקיה לרמה נמוכה: B2  כלומר 14שלבים מתחת לדירוג המיטבי. היינו האיתנות הפיננסית של טורקיה מוערכת כמו זו של מצרים, ג'מייקה ורואנדה. התל"ג השנתי לנפש בטורקיה פחת מ-8,900 דולר. ב-2019 האינפלציה בטורקיה הייתה דו-ספרתית. עם זאת, הנשיא ארדואן הכריז שבכוונתו להשיב את טורקיה למעמד הגמוני במזרח התיכון כפי שהייתה בעבר. ארדואן מגבה את שאיפתו האימפריאלית בהצבת צבא במדינות האזור. כיום טורקיה מחזיקה צבא ב-13 מדינות: קפריסין, סוריה, לוב, עיראק, אזרבייג'אן, סומליה, קטאר, אפגניסטן, אלבניה, לבנון, בוסניה-הרצגובינה, קוסובו וסודאן. ההוצאה לאחזקת יחידות צבא אלו עצומה. מתקבל רושם שטורקיה מתקדמת לעבר משבר חריף במאזן התשלומים שלה (BEKDIL BURAK, פרסומי בס"א מס' 1785, 25.10.2020).

לאחרונה נקט ארדואן מספר צעדים מעוררי תמיהה – בלשון המעטה. הוא ביטל רכישת מערכות נ"מ מתקדמות בארה"ב. במקומן רכש ברוסיה טילי נ"מ 400-S, ואלה הגיעו מרוסיה לטורקיה ב-2019. הטילים והציוד הנלווה עדיין נמצאים באריזותיהם. מחלוקות בין רוסיה לטורקיה מונעות את הכנתם לפעולה. לא ברור מתי הטילים יהיו מבצעיים. בינתיים האמריקנים הענישו את הטורקים על ידי סילוקם מהשותפות בפרויקט ה-F35. ההשקעה הטורקית בפרויקט הוקפאה. גם התשלום לרוסים תמורת ה-400-S עדיין לא הבשיל.

בחלק מהמדינות שאליהן נשלח צבא טורקי הוא מעורב בלחימה בפועל. כך באזרבייג'אן, בלוב, בסוריה, בעיראק ואף בכורדיסטן הטורקית, שם מתנהלת לחימה נגד מורדים כורדיים מאז 1984. המורדים מבקשים להקים אוטונומיה כורדית יחד עם בני עמם בסוריה ובעיראק. עשרות אלפי בני אדם איבדו את חייהם במרד הכורדי עד דעיכתו ב-2013. מנהיג המרד עבדוללה אוצ'אלאן נמלט לקניה ונתפס שם ב- 1999 (יש אומרים שבסיוע המוסד הישראלי). הוא הוסגר לטורקיה ונשפט למוות. גזר דינו הומתק למאסר עולם. הטורקים נמנעו מלהרגו בשל חששם ממהומות דמים בשל כך. כמו כן טורקיה נמצאת בסכסוך מתמשך בקפריסין, במחלוקת קשה עם יוון על המים הכלכליים שלהן בים התיכון ובסכסוך עם ישראל, אחרי תפיסת הספינה "מרמרה" וניסיונות טורקיים לחדור לעזה ולהסתנן לאל-אקצא. בטורקיה שוהים כיום מיליוני פליטים מסוריה. האירופים משתתפים באחזקתם תוך מחלוקות עם הטורקים, המאיימים לפתוח את הגבול כדי לגרש את הפליטים הללו מערבה. לאחרונה (אוקטובר 2020) ארדואן הסתבך עם צרפת בשל מחאתו נגד צעדים שננקטו שם כלפי מוסלמים, עקב עריפת ראשו של מורה מקומי בידי קנאי מוסלמי והתגברות טרור מבית מדרשו של אסלאם קיצוני בצרפת.

על מנת להפוך למעצמה אזורית, לפחות בעיני עצמם, יזמו הטורקים הקמת תעשייה אווירית בארצם. כלי טיס שהם תכננו לייצר היה מסוק תקיפה שכונה .T129 ב-2018 נחתם חוזה בהיקף 1.5 מיליארד דולר עם חיל האוויר הפקיסטני לאספקת 30 מסוקים מסוג זה. למסוקים מנועים מתוצרת חברה משותפת של רולס-רויס הבריטית והאניוול האמריקנית. יצוא מנועים אלה מחייב רישוי ממשלתי ממדינות המוצא, אך הרישוי מעוכב והעסקה תקועה. גם בניית נחתת ענק בעלות כמיליארד דולר במספנה טורקית הסתבכה, כיוון שהתכניות לבניית הספינה שייכות לחברה ספרדית ועניין הרישוי הסתבך. כנראה השאיפות של הטורקים להקים תעשייה צבאית מודרנית גדולות עליהם ועל יכולתם הטכנולוגית.

הקורונה לא פסחה על טורקיה. השירות הרפואי במדינה זו אינו מפותח דיו. הנזק שגורמת הקורונה והיקף פגיעתה באוכלוסיה הטורקית אינם ברורים עדיין. הנזק מתווסף ליתר הקשיים המציפים את טורקיה כיום. שיעור האבטלה, בעיקר אבטלת צעירים ומשכילים, הוא דו-ספרתי. למעשה אין נתונים אמינים על האבטלה בטורקיה, והמציאות חמורה יותר מהנתונים שמתפרסמים בתקשורת.

לאחרונה הסתמנה ירידה בתמיכת הציבור העירוני והחילוני בארדואן. בעוד כשנה וחצי יתקיימו בטורקיה בחירות לפרלמנט ולנשיאות. כדי להיבחר שוב לנשיאות ולהשיג רוב למפלגתו בפרלמנט יידרש ארדואן להוציא סכומי עתק שאינם בנמצא וכנראה שעוד יפחתו בחודשים שלפני הבחירות. מכל הנ"ל עולות שאלות: האם ארדואן יצליח לשמור על שלטונו בבחירות הבאות? האם השאיפות שלו להשיב את טורקיה לעוצמתה העותומאנית אינן אלא חזון הזוי על "גדולה מוסלמית" של שליט שוגה בחלומות?

כישראלים אנו שואלים את עצמנו מה לעשות עם הטורקים? התשובה היא – כלום. להמתין בסבלנות תוך שמירה על יחסי הכלכלה בין ישראל לטורקיה, שלא נפגעו הגם שהדיפלומטיה השתבשה. יש להמתין באורך רוח עד שארדואן ירד מהבמה הציבורית בטורקיה בדרך זו או אחרת. כנראה לאחר מכן יהיה שיקום של הדיפלומטיה בין שתי המדינות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. לא רק ארדואן. יש בעולם בימינו עוד דיקטטורים מוכי שגעון גדלות. זו רעה חולה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

פשיטת רגל

נתון מחריד ומבשר רע בנוגע לילדינו