טורקיה נגד צרפת

מתיחות גוברת בין טורקיה והאסלאם לצרפת ואירופה
תמונה של ארדואן
ארדואן צילום: ממשלת צ'ילה Wikimedia.org

היחסים בין טורקיה לצרפת ידעו עליות ומורדות לאורך ההיסטוריה. בתקופה האחרונה נראה כי היחסים ביניהן הסלימו. במאמרי "סדק בברית נאט"ו?" הרחבתי על אירוע שקרה ביניהן לא מזמן: ספינת מלחמה טורקית איימה על ספינה צרפתית אשר הייתה במשימת אכיפה של ברית נאט"ו. לפני מספר ימים המתיחות עלתה שלב. בעקבות פרסום קריקטורה כנגד הנביא מוחמד, צעיר ממוצע צ'צ'ני כבן 18 ערף את ראשו של מורה להיסטוריה בתיכון אשר הביע תמיכה בקריקטורה לאחר דיון חופשי בכיתה על אודות הנביא. התובע המיוחד של צרפת האמון על נושא הטרור, ז'אן-פרנסואה ריקארד, הגדיר את האירוע כאירוע טרור, מכיוון שאותו צעיר צעק "אללה אכבר" בזמן עריפת ראשו של המורה. גם הנשיא מקרון, אשר הגיע לזירה, גינה את המעשה והגדירו כאירוע טרור. אירוע זה מצטרף לאירוע אחר – שבועיים קודם לכן נדקרו שני עוברי אורח ליד המשרדים הישנים של העיתון הסטירי "שרלי הבדו". אמנם אירועי הטרור אשר צרפת ואירופה חוו בשנים האחרונות נמצאים בדעיכה, אולם מעת לעת ישנם אירועים אשר לא זוכים לכותרות, בפרט בימי הקורונה.

הנשיא הצרפתי יצא בריש גלי בהצהרות כנגד התחזקות הזרמים האסלאמיים הרדיקליים בצרפת, אך בכך לא נגמר הסיפור. לא פעם הותקף הנשיא הצרפתי על ידי הנשיא הטורקי, אשר קרא לעמיתו "אסלאמופוב" ו"אדם קטן וטיפש", לצד חילופי האשמות הדדיות. טורקיה קראה לעולם הערבי להחרים מוצרים מיובאים מצרפת, ולחרם נענו מדינות כמו קטאר, כווית, סעודיה ואפגניסטן ואף מרכולים שונים. העולם המוסלמי רועש בשל מה שהוגדר כ"שנאה כנגד המוסלמים", אך הפעם אין בכוונת ממשלת צרפת לסגת, וכדברי הנשיא הצרפתי "לעולם לא ניכנע".

כידוע רג'יב ארדואן רואה את עצמו כמושך התקופה העות'מאנית, ומאז כניסתו לעולם הפוליטי בשנת 1976 שאיפותיו הן להיות הסולטאן הגדול. מאז 2004 התנגדותו רק התחזקה וניכרת התקרבות מצידו לזרמים האסלאמיים הרדיקליים. דעותיהם הקיצוניות אינן רק כנגד ישראל אלא גם כלפי מדינות אירופה, הזוכות לקיתונות של איבה תמידית מצד ארדואן.

לפי דעתי, אסור לנתק את הפרשה הנוכחית מהקשרה הפוליטי. זה שנים ארדואן מנסה לשנות את פני המזרח התיכון ולסחוף אחריו את העולם הערבי. אמנם פרשיות מעין אלו ידעכו, אך יש לשים לב לתוצרים הנלווים ולדעת הקהל בעולם המוסלמי, אשר אט אט מכתירה את ארדואן כסולטאן וכמי שיגן על האינטרסים המוסלמיים בעולם.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

10 תגובות

 1. מה שמכונה האסלם הקיצוני זה אסלם אמפריאליסטי כוחני שמפגין חוסר סובלנות כלפי השונה ותומך בטירור ובפשעי מלחמה. ובוחל בחופש המחשבה, חופש הביטוי ואיכות החיים. מקובל לחשוב שהזרם המרכזי באסלם הוא מתון ודוגל בסובלנות, באיכות החיים, ומתנגד לטרור ולהטרדת האחר. כל עוד מנהיגי המדינות האסלמיות מתנערים מהאסלם הקיצוני ניתן להפריד בין הטירור ובין האסלם. אבל שמנהיג מדינה במו ארדואן תומך באסלם הקיצוני, למשל בטירור בצרפת ובחמס בעזה, ומנהיגי איראן תומכים בחיזבלה, אז יש להודות שהאסלם הקיצוני הוא לא זרם צדדי באסלם אלא אחד מהזרמים הראשיים בו.

  1. נכון מאד. עוד – נא ראה הצבעת הח"כים הערבים של המשותפת בכנסת נגד הסכמי אברהם. ח"כים אלה הם אויבי השלום ומזדהים עם אויבי ישראל ולא עם מדינתם.

   1. ישראל היא לא מדינתם. איך אזרחים שסוגדים לעיר הקדושה עבורם אך מתנגדים שתהיה בירת מדינתם? אילו ישראל היתה מדינתם הם לא היו מתנגדים שירושלים תהיה בירתם וששגרויות כל המדינות יהיו בירושלים. איזה צרפתי היה מתנגד שפאריז תהיה בירת צרפת?

 2. אז כעת תורו של ארדואן, כך כל המובילים בליגת העל של הבעיות יסתלקו

 3. ארדואן הוא סכנה ליציבות האזורית. הוא מנסה להתערב בזירות רבות גם בנעשה בישראל ובאירופה.

 4. סתם בריון, עוכר ישראל…
  ממשיך לרדות בנו ובעולם כולו כי חושב שבא לחנך אותנו.
  והישראלי ה"טיפש" שוכח זאת ומפרנס אותם במקום את בני עמו, מעגבניות ומים ועד הכול כלול בחופשת הקיץ…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

אימון בשחקים

איך אימנתי את טייסי Top Gun בישראל

צילום של גדעון

טעון שיפור

לישראל דרוש מבנה ממשל אפקטיבי ויציב שיאפשר משילות

תמונה של בורוכוב

סכנת נעילה

על הסכנה שבנעילת מכשירים ממרחב הסייבר