סדק בברית נאט"ו?

השאיפות של ארדואן מסוכנות ליציבות האזור
תמונה של ארדואן
ארדואן צילום: ממשלת צ'ילה Wikimedia.org

היחסים בין טורקיה לצרפת ידעו עליות ומורדות לאורך ההיסטוריה. היחסים ביניהן החלו במאה ה-16 בתקופתם של פרנסואה הראשון וסולימאן המפואר, וההסכמים שחתמו ביניהם השניים התקיימו במשך כ-300 שנים. אולם לאחר פלישת נפוליאון בונפרטה למצרים בשנת 1789 הצטננו היחסים בין שתי המדינות.

בשנת 1987 הגישה טורקיה לראשונה בקשה להצטרף לאיחוד האירופי, בשנת 1999 קיבלה מעמד של מדינה מועמדת ומאז שאפה תמיד להיות חברה מן המניין באיחוד האירופי, בעיקר בגלל יצוא כוח אדם עובד. בשנת 2004 נטה הנשיא ז'אק שיראק לאשר זאת, אך ביקש לקיים משאל עם על צירופה של טורקיה לאיחוד האירופי. מחליפו, הנשיא ניקולא סרקוזי, הבין את הסכנה הטמונה בתמיכה בכניסתה של טורקיה לאיחוד. לנגד עיניו ולנגד עיניהם של מקבלי ההחלטות עמד תמיד האינטרס הכלכלי. טורקיה ביקשה להכניס ידיים עובדות לתוך הגוש האירופי ולהעביר סחורות ללא פיקוח והיטלי מס.

הסכנה הייתה ברורה, הכנסת טורקיה כחברה מן המניין לגוש האירופי עלולה הייתה לגרום למפולת כלכלית. כמו כן יש לזכור שצרפת של אותם ימים הייתה ידידתו הקרובה של הרודן קדאפי, אשר לא חיבב במיוחד את הטורקים. בשנת 2011, בעקבות הצעת חוק של ממשלת צרפת להטיל עונש מאסר וקנס כספי על מכחישי רצח העם הארמני, הצטננו יחסי טורקיה וצרפת. המשבר ביחסים אף החריף כאשר טורקיה סירבה לאפשר לספינות נושאות דגל צרפת לעגון בנמליה, דבר שהקשה על צרפת משום שביקשה לשנע דרך הים ציוד לחימה ולוגיסטיקה לכוחותיה הלוחמים באפגניסטן. לבסוף ירדה הצעת החוק מעל סדר היום הציבורי, ויחסי צרפת-טורקיה חזרו להיות כבעבר.

לפני ימים אחדים מצא עצמו כוח ימי צרפתי שנשלח למשימת אכיפה מטעם נאט"ו, מאוים על ידי סטי"ל טורקי שהודיע להם לסגת מיידית, וכי חל עליהם איסור לעלות לביקורת על הספינה CIRKIN הנושאת דגל טנזניה. יש לציין כי הספינה הצרפתית פעלה במסגרת כוח נאט"ו, והחשד היה ש-CIRKIN עזבה את נמל גבסה כשבמטענה אמל"ח. הסיטואציה שבה סטי"ל טורקי מחומש מאיים על ספינה צרפתית במשימת אכיפה שגרתית מטעם נאט"ו, ובוודאי כשהמאיימת חברה בברית נאט"ו, היא צעד חריג מאוד. כזכור, ברית נאט"ו נולדה במהלך המלחמה הקרה, כאשר מדינות פחדו להיגרר אל תוך המלחמה מחשש שיותקפו. על פי ההסכמים שנחתמו, מדינה החברה בנאט"ו לא תתקוף את חברותיה לברית.

שר החוץ הצרפתי הגיש תלונה מסודרת למועצת ברית נאט"ו וגינה בתוקף את האירוע. אין לי ספק כי יימצא פתרון למשבר הנוכחי, כנראה רחוק מעיני התקשורת. אך ניסיון זה של טורקיה והעומד בראשה הנשיא ראגיפ ארדואן, מצביע על כך שהם לא ידעו שובע.

אזכיר שוב דברים שכתבתי במאמר קודם, "טורקיה בוחשת בלוב", חלק ממדינות אירופה וביניהן צרפת, רואות בחומרה את התערבות רוסיה וטורקיה בנעשה בלוב. כזכור, רוסיה וטורקיה מזרימות אמל"ח ומיליציות לכל צד. עוד יש לציין כי עד כה הנשיא הטורקי הביא למשברים עם ארה"ב, עם ישראל (לאחר המרמרה) וכן עם רוסיה, לאור הדברים האמורים אפשר לומר ששאיפותיו של ארדואן מסוכנות ליציבות האזור.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

 1. מנהיגים לא דמוקרטיים פופוליסטים שמנהיגים מדינות לכאורה דמוקרטיות

  1. קיים הבדל מהותי בין האישיים.
   כאשר אחד מוסלמאי קיצוני תומך בחמאס.
   קשה לשכוח מה עשה לחיילי השייטת.

 2. כמו תמיד מאמר קולע,
  אין ספק כי ארדואן הוא סכנה כלל אזורית.
  עכשיו החציית קווים, חייבת להיות מטופלת על ידי כלל חברי נאט"ו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן