שוב טראמפ?

לאלה שחושבים שטראמפ טוב עבורנו
טראמפ נואם

ביידן מוביל בסקרים על טראמפ, אך הובלה זו אינה מנבאת את תוצאות הבחירות. ברוב חלקי העולם יש ציפייה ברורה לתחליף לדונלד טראמפ – בכל העולם מלבד, אולי, במדינת ישראל, כאן רבים עדיין חושבים שהוא טוב עבורנו.

מה פירוש "טוב עבורנו"? נובע מהשקפת עולם. לדוגמה טראמפ עשוי לאשר את ממדי הסיפוח. המתנחלים יחגגו ניצחון במאבקם הממושך. טראמפ ילך הביתה, או השנה או ב-2024, ויותיר אותנו לגורלנו. מהו גורל זה? להיאבק על שרידותנו במזרח תיכון ערבי עוין עם הכרה עולמית מוגבלת ביותר בסיפוח ועם התנגדות להמשך הצעדים מצד ממשל דמוקרטי אחר.

אני מודה שלפי סולם הערכים שלי נשיא שהוא בור, שטחי, גס רוח, שלפן, מסוכן, לא מכיר שום בעיה לפרטיה – זה נשיא מדאיג מאוד. טראמפ לא הציג שום משנה חברתית. לא התווה דרך פרט ל"אמריקה תחילה", שאינה דרך להנהגת העולם המערבי. בין תומכיו הדומיננטיים נמנים האוונגליסטים, שאני מכירם היטב מתקופת היותי שר תיירות, ואלה אינם אלא מיעוט בארצות הברית ובוודאי מיעוט בעולם. סולם ערכיהם איננו סולם ערכיי. אצלם אין מקום להשקפה ליברלית ולערכים כמו שוויון בין המינים. יש אמונה בייעודה של ארץ ישראל להיות יהודית עד שתעשה נוצרית ומאמינת ישו.

התמיכה בטראמפ אצלנו לא נובעת רק מיחסו לישראל. הוא מתאים לחלק מהציבור ככפפה ליד, כי הם רואים את מקביליו בישראל. אין רע בשקר, כמו זלזולו בקורונה, שהביא למותם של אמריקנים רבים. אין רע בפייק ניוז. אין רע בלומר "אני ואני" ולעולם לא אנחנו. אין רע בלצייר את יריביך כאויבים מסוכנים. אין רע בלהיות שותף לפוטין על חשבון הדמוקרטיות המערביות. העיקר שתמנה מתנחל ימני, שכמובן הוא תומך ישראל מושבע, לשגריר.

אין לנו השפעה ישירה על תוצאות הבחירות בארצות הברית. אבל אעז להינבא שהיהדות האמריקנית תותיר את טראמפ במיעוט לא מזהיר. אמנם, זה נובע לא רק מנשיאותו של טראמפ אלא גם מתמיכה רבת שנים של רוב היהודים במפלגה הדמוקרטית. בל נשכח שרבים מאלו שיצביעו לביידן הם אוהבי ישראל ויש להם שורשים עבותים ביהדות ובנאמנות למדינת ישראל.

מעולם לא קבעתי התייחסות למנהיגי חוץ רק לפי יחסם לישראל, אבל זה מוטיב קיים במחשבתי. לישראל שלי, שאני אוהב אותה ומאמין בה, צריכה להיות נקודת מבט פלורליסטית ליברלית. עליה לשמור שמירה אדוקה על כוח מרתיע לצד הפניית מירב הכוחות לעשיית הסכם.

במצבנו כיום אנו מזכירים לי קמעה את ישראל אחרי 1967, שהייתה בוטחת, שאננה, מאמינה רק בעצמה, עד שבאה המציאות וטפחה על פניה. אולי יש לנו יותר ניסיון ואנחנו מחושלים יותר, אבל תסמונת זו חייבת לעמוד מול עינינו.

להיות יהודי-ישראלי-דמוקרט ולתמוך בטראמפ – זה לא מסתדר לי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

21 תגובות

 1. מסכים בגדול עם עוזי ברעם. ברור לכל שטראמפ הוא אימפולסיבי הפועל ללא אסטרטגיה, ושולף הצהרות שחלק לא מבוטל מהן הוא בחזקת פייק ניוז. זוכר היטב את אותו בוקר שהשעון המעורר צלצל, כדי שאוכל להתרשם מדיבייט הבחירות הראשון של טראמפ עם הילארי קלינטון. נכנסתי, לאתר של הניו יורק טיימס שהעמיד לצורך הסיקור סוללה של עיתונאים, שבדקו מי משקר יותר טראמפ או הילארי. התוצאה הייתה כ 90% מאמירותיו של טראמפ היו שקרים לעומת רק אי דיוק אחד בודד של הילארי. יחד עם זאת אם להתבסס על האמרה "עניי עירך קודמים" הרי שהתנהלותו הבעייתית של טראמפ בארה"ב חשובה לנו פחות מהתמיכה הגורפת שלו בישראל, ולא רק בדיבורים אלא גם במעשים. המבחן אם אכן מצבה של ישראל השתפר תלויה בעמדותיו של הנשיא שיחליף את טראמפ. במידה שהנזקים יהיו זניחים, הרי שזכינו, אך ישמור אלוהים אם לא.

 2. העובדות ידועות. הצגתן והבהרתן חשובות ביותר. והעיקר: המסקנות נכונות מאוד.
  נותרה רק השאלה: מה יעלה בגורלן?

  1. באופן עקרוני איני בטוחה בדרך הראיה ובפירוש תופעות. אני מכבדת שאלות וספקות כי הן מעידות על דינמיות מחשבתית ועל פתיחות רוחנית. " בזכות המבוכה ובגנית הטיח" כתב ברל כצנלסון. שהרי המציאות על התופעית שבה, נראית ןמוסברת על פי נקודת המוצא של המתבונן. ( באשר לדרכיי קבלת החלטות אני יודעת כיצד ההגינות מחייבת. גבים ראו עצמם שליח ציבור ולא מושלים במדינתנו כי ראו עצמם שליח ציבור ולא מושלים.. כן היו כאלה פעם…

 3. מדינת ישראל הצעירה נהגה בדרך כלל בתעוזה ובמקוריות, ובו בזמן נשאה עינים לאחות הגדולה אמריקה, שרב היה נסיונה להתנהל כדמוקרטיה בעולם המודרני. בדרך כלל זכתה ישראל לתמיכת נשיאי אמריקה בשאיפותיה ןבמהלכיה אך בו בזמן החה עליה ליטול חלק בדיונים של שיקול דעת שהתנהלו עם אחותה הבוגרת והתומכת, כי היא ידעה לקחת בחשבון את התוצאות הגלובליות של מהלכינו האזזוריים. הצירוף הזה עבד יפה ותרם לנו במצבים מורכבים. והנה הופיע טרכמפ הנמהר חסר המעצורים שמזלזל בזירה הבין לאומית,והוא תומך בקולי קולות בכל צעד , החלטה, או כוונה של ממשלת ישראל ללא כל דיון שקול. בדומה להורה בלתי מנוסה שמעודד את בנו להרפתקאות ללא מחשבה אחראית. האם תופעה זו טובה לישראל? בניגוד לשביעות הרצון העממית ולתלהבות והפופוליסטית עוזי ברעם מציב את התהייה האם תופעה זו טובה לנו. וחשוב שהוא עושה זאת.

  1. שהוא תומך בכל החלטה של ממשלת ישראל ללא כל דיון שקול?
   אם כך כתבת – האם את מודעת לתהליך שבו מתקבלות החלטות פוליטיות חשובות?
   נכון טענת. טוב שברעם מציב תהייה באשר לעניינו של טראמפ מולנו. חשיבה נכונה לא תזיק.

  2. למי שכתב אליי (מי?)
   אינני בטוחה בשום דברו! באופן עקרוני. המציאות נראית באופן שונה מנקודות ראות שונות. עקרונית אני מכבדת שאלות וספקות שמעידים על דינמיות במחשבה ועל פתיחות רוחנית. תיארתי את עמדתו של טראמפ כפי שהיא מתבטאת במעשיו ובהצהרותיו.(נ.ב. באשר לתהליכי קבלת החלטות פוליטיות , אני מכירה כיצד נוהגים לקבל אותן אנשים שרואים עצמם שליחי ציבור ולא "מושלים" . כן ! היו רבים כאלה במדינת ישראל..פעם)

 4. מיהו ומהו דונאלד טראמפ על חסרונותיו ויתרונותיו אנו יודעים. אין כל רבותא לדון על כך פעם נוספת.
  מבחינתי השאלה הקובעת היא איזה נשיא יותר טוב לישראל.
  טראמפ גבר על הילארי – האם, עוזי, היה טוב יותר לישראל אם הילארי הייתה נשיאה?
  ובאשר לבחירות לנשיאות ארה"ב עוד חצי שנה. זה או טראמם או ביידן. למזלנו ביידן, שהוא אוהד ישראל לעומת סנדרס למשל, הוא המועמד הדמוקרטי. מה לדעתך עדיף – שיבחר טראמפ שאותו אנו כבר מכירים או ביידן שעלול להיות מושפע מאדון אובמה, מג'רמי בן עמי, ממורשת זביגנייב בז'ז'ינסקי ומשלוש חברות קונגרס מוסלמיות?
  תודה מראש על התייחסותך.

  1. הילרי הייתה טובה יותר לעולם טובה יותר לישראל. השאלה מה טוב לנו? היא שאלה לא פשוטה. לנו לא נחוץ נשיא שנותן גיבוי למהלכי הימין הקיצוני. שנותן גיבוי בשל שיקולים לא עניניים. בסך הכל כל ארגוני האנטישמים האמריקאים מריעים לו ולא לביידן.הוא בהחלט לא אנטישמי אבל תחת כהונתו הוכפלו הארועים האנטישמים. אתה יודע שמשנת בזזינסקי היא עתיקה ולא רלבנטית ברור לי שגשיא כטראמפ מסוכן לעולם ומכאן גם לנו. גרמי בן עמי הוא יהודי אוהב ישראל ואני מכיר אותו. לפתע הטון השולט בשיח הישראלי הוא "נחלת אבותינו" תמיד זה היה חלק
   משיקוליה של תנועת העבודה. אבל המדינה הוקמה כי היא חיה אחרת והאמינה אחרת התפנית הפנימית נהנית מתמיכה של בור שלפן לזה אני מתנגד

   1. תודה על תשובתך המהירה והברורה ממנה אני מבין שלדעתך רצוי לישראל שביידן ייבחר.
    נחיה ונראה. ימים יגידו.

    1. ליצחק שלום מה שכתבת על סיכום עמדתי נכון. אבל בכך אינני אומר שני דכרים 1)שהוא יגבר על טראמפ 2) וזה העיקר. התמיכה שלי ברורה על רקע עמדותי מישהו אחר יכול לחשוב אחרת ומזה נגזרת מסקנה שונה. "מה טוב לנו" איננו מוסכם. הלנו" שלי זו עמדתי לגבי העולם וישראל

     1. OK. בוא נדקדק בקטנות. נצמצם את הדיון לסוגיה אחת (שהיא בעצם לא כל כך קטנה) – מה דעתך על סוגיית הגרעין האיראני? האם ההסכם שאובמה וקרי עשו עם איראן היה טוב לישראל?
      האם ביטול ההסכם והשבת הסנקציות על איראן היה ועדיין טוב לישראל?
      אני מתייחס לסוגיה זו אך ורק בהיבט הישראלי. לא צריך לעניין אותנו איך אחרים מתייחסים לסוגיה זו.
      מה דעתך?

      1. ליצחק שלום שאלתך טובה לשיחת מומחים אני יכול להביא לך מומחים ישראלים שחושבים שהסכם אובמה עדיף ואחרים שיאמרו להיפך. דעתך ברורה לי. דעתי ממש לא מעוצבת הייתי בועדות המשנה הכי חשאיות בכנסת ואז שמעתי עמדות לכאן ולכאן. עכשיו אני מומחה קטן ולא מתרשם משטיפות המוח שפוקדות אותנו. אפילו אם הייתי מסכים לדעתך בעניין זה עדיין טראמפ יצור מופקר מסוכן לעולם למדינתו לטווח ארוך גם לנו

 5. איך אפשר לחבור למישהו אין לו שום ערך ושום נאמנות לכלום. האמת היא בשבילו אפס. היום הוא חבר שלך ומחר מתנער. תשאלו את אשתו אם היא מאמינה לו.

  1. לעמיר פרץ? לביבי?
   טראמפ לפחות הוכיח נאמנות לישראל. הלא כן?

 6. שאת המדינה החשובה בעולם יכול להנהיג בן אדם ברמה נמוכה כמו טראמפ, וזה אחרי שנבחר בבחירות דמוקרטיות על ידי העם, לא הייתי מאמינה.

 7. ולכן זאת בעייה
  אינני מתומכיו
  אבל ההמונים המתלהמים כבשו בארה"ב את השליטה

 8. יש לבדוק תוצאות אחרי המבחן כאשר התו אות ידועות

 9. באוקטובר יפוג הסנקציה של האום על מכירת נשק קונבנציונלי לאירן. המשמעות היא שמרגע תפוגת הסנקציה, תוכל אירן להצטייד במטוסים, ארטילריה ןמערכות נשק מהתקדמות בעולם. כבר היום רוסיה ואירופה הציעו לספק לאירן נשק.
  בשלב זה רק ארצות הברית של טראמפ דורשת מהאום להמשיך בסנקציה הזו.
  ויש בארצנו הרואים בזה נזק לישראל…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך