עימות בוועידת ראשי מדינות נאט"ו

האירופים ממאנים לממן את נאט"ו, למרות החלטותיהם
דגל נאטו
דגל נאט"ו צילום en.wikipedia.org

צפיתי ב-CNN כאשר שידרה בזמן אמת את מסיבת העיתונאים שקיימו הנשיא טראמפ והקנצלרית מרקל במהלך "ועידת יום ההולדת ה-70" של נאט"ו (הברית הצפון אטלנטית). לציון יום זה התכנסו בלונדון, בשבוע הראשון של חודש דצמבר 2019, ראשי 29 המדינות החברות כיום בארגון זה.

הברית הוקמה אחרי מלחמת העולם השנייה כדי לסייע למדינות מערב אירופה להתגונן נגד האימפריאליזם הסובייטי. הציר המרכזי של הברית הייתה ארצות הברית, והיא שנשאה – במקביל לתכנית מרשל, תכנית השיקום הכלכלי של מערב אירופה – ברוב המטלות של הברית ובייחוד בעלות הכספית שלה.

במשך כ-40 שנים, עד התפרקות רוסיה הסובייטית שהחלה עם סילוק חומת ברלין (1989), מילאה נאט"ו תפקיד בהצלת אירופה ממלתעות הקומוניזם. עם הסתלקות האיום התאיינה נאט"ו כמעט לחלוטין. מדי פעם הארגון נטל על עצמו תפקידים מזדמנים, כמו התערבות במלחמת האזרחים בבוסניה וסיוע לארצות הברית ולאו"ם במאבקים למען השלום במזרח הרחוק, באפריקה או במזרח התיכון.

אין ספק שעם השנים התפתחה בקרב המדינות המובילות במערב אירופה התחושה שהנה הגיע שלום לשרור במקומותיהן, ובהתאם הן הפחיתו את התעניינותן בתחום הצבאי, הקטינו את היקף צבאותיהן וצמצמו את תקציבי הביטחון שלהן. הן גם הקטינו את מעורבותן בפעולות נאט"ו וצמצמו את השתתפותן הכספית באחזקת הארגון. האמריקנים, אשר באופן מסורתי נשאו בעול של איוש הארגון ובאחזקתו הכספית, התלוננו בפני האירופים. על כן לפני כשש שנים החליטה מליאת הארגון שכל מדינה חברה בארגון תחויב להעביר לקופתו מדי שנה תשלום בגובה 2% מהתל"ג השנתי שלה.

אך התברר שפרט לאמריקנים, החברות בנאט"ו לא עמדו בהתחייבותן. הנשיא האמריקני הקודם, זה שזכה בפרס נובל לשלום, לא הקפיד על קיום ההחלטה באשר למימון הארגון. הנשיא האמריקני הנוכחי מפעיל לחץ ניכר על האירופים שימלאו את החלטתם בעניין מימון נאט"ו. הוא אף צמצם, והודיע שיצמצם עוד, את ההשתתפות האמריקנית בתפעולו. אחרי קריסת ברית המועצות העדיפו מדינות מזרח אירופה, שהשתחררו מעול האימפריאליזם הסובייטי, להצטרף לנאט"ו. בכך הן נקטו עמדות נגד רוסיה הפדראלית החדשה. כך התרחב הארגון מ-15 מדינות מערב אירופה, שהיו חברות בארגון בשנת 1967, ל-29 המדינות החברות בו כיום. תהליך זה לא נשא חן בעיני רוסיה. המתח התגבר כאשר הרוסים סיפחו את חצי האי קרים ופלשו למזרח אוקראינה.

לפתע הגלגל התהפך. לנאט"ו נוצרה עבודה חדשה. הארגון החל להציב כוחות צבא לאורך הגבול הרוסי של מדינות שקודם לכן היו חלק מהאימפריה הסובייטית. בתוך כך נדרשה תוספת תקציבית למערך התפעול של נאט"ו. מנהיגי מדינות אירופה סברו שהאמריקנים יפתחו את ארנקם, ותודה רבה. אלא שהפעם הם נתקלו בנשיא חדש שהכריז "אמריקה תחילה".

לפיכך נוצרה אווירה עכורה בוועידת שנת ה-70 של נאט"ו. עימות התגלע בין הנשיא טראמפ לבין חלק ממנהיגי מדינות אירופה, שאינם מסכימים עם דרישותיו ומתחו עליו ביקורת קשה. זהו גורם נוסף למוניטין החמור שאופף את הנשיא האמריקני. כך, נוסף להליך ההדחה של הנשיא (impeachment) שהחלה המפלגה הדמוקרטית לגלגל בוושינגטון, הוא נאבק עם האירופים כפויי הטובה.

מדוע ארצות הברית צריכה לממן את ביטחון אירופה? שאל הנשיא את העיתונאים המתריסים, והוסיף שכיום מסתובב כסף רב באירופה ואילו ארצות הברית נמצאת בגירעון כספי שרק עתה החל שיקומו. יש להניח, בסבירות גבוהה למדי, שאם הדמוקרטים יצליחו להדיח את הנשיא טראמפ, הדבר יעלה לציבור האמריקני בדמים מרובים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

 1. רק אתמול אמר מי מאנשיו שארצות הברית דואגת קודם כל לעצמה ואפילו ישראל שהנה בת ברית לא יכולה לבנות על עזרה מארצות הברית בכל מקרה. מי שדואג רק לעצמו, ימצא עצמו מהר מאוד לבד. כך יפוג כוחה של ארה"ב כמעצמת על.

  1. תודה על תשומת לבך. אולם תגובתך נכתבת כתוצאה מחוסר ידיעה. כוחה של ארה"ב לא יפוג כל כך מהר. בראש וראשונה הוא נגזר מיצוא של כמאה מיליון טון גרעינים (חיטה,תירס,סויה) להאכלת תושבי העולם. שנית – רוב הידע המדעי המודרני בעולם נוצר באקדמיה האמריקאית. ובקטנה – ארה"ב מחזיקה במזרח התיכון עשרות אלפי חיילים, מאות מטוסי קרב, עשרות אניות מלחמה וכיו"ב.
   אגב – תקציב הביטחון של ארה"ב הוא 850 מיליארד דולר בשנה. יותר מהסכום הכולל של כל עשר המדינות שנמצאות אחריה בשורה, כולל סין, רוסיה וכל היתר.
   ועוד – ישראל אינה בת ברית של ארה"ב. יש בין שתי המדינות יחסים מיוחדים. כיום זו בעצם שותפות אסטרטגית אשר שני הצדדים בה מקבלים ונותנים.
   ולבסוף – אם ארה"ב דואגת לעצמה, וזה נכון בייחוד בתקופת טראמפ – היא תהיה יותר חזקה. ואם החבר שלי יותר חזק – זה מחזק גם אותי.
   אגב – תודה על המינוי שלי כדוברו של טראמפ באתר. האמת – קטונתי.

 2. במקום לממן קצת מבטחון ארה"ב ששומרת עליהם, הם רוצים שארה"ב בכלל תממן את ההגנה שלהם. הגיע הזמן להתעורר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן