נאט"ו – NO ACTION, TALKING ONLY

70 שנה להיווסדותה של ברית נאט"ו
דגל נאטו
דגל נאט"ו צילום en.wikipedia.org

לא מכבר התכנסו בלונדון מנהיגי 29 המדינות החברות בנאט"ו כדי לדון בעתיד הברית. זה לא היה מפגש פסגה, אלא מפגש מנהיגים בלתי מחייב, שנערך לציון יום השנה ה-70 להקמת הברית. במפגש הזה לא הייתה כל סיבה למסיבה ולפתיחת בקבוקי השמפניה, שכן חילוקי הדעות בין המדינות החברות בברית מונעים ממנה הצגת מטרה משותפת לכולם. נשיא צרפת מקרון אמר כי הברית נמצאת במצב של "מוות מוחי".

ברית נאט"ו הוקמה בשנת 1949 ומטרתה הייתה להגן על המדינות החברות בה מפני תוקפנות סובייטית. התקפה על אחת מחברות הברית פירושה התקפה על כל חברות הברית, וכולן צריכות לצאת להגנתה.

בפועל, מטרה זו לא עמדה במבחן המציאות, שכן לא הייתה מתקפה צבאית סובייטית על מדינות החברות בברית נאט"ו. נשיא צרפת דה-גול הטיל ספק בכך שחברות נאט"ו תחושנה לעזרתו במקרה של התקפה סובייטית, ולכן פרש מהמטה הצבאי של נאט"ו ופיתח עבור צרפת אופציה גרעינית צבאית עצמאית. הוא האמין בדבריו של מצביא רומי ידוע שאמר שהוא רוצה בעלי ברית שיחושו לעזרתו, אך לא יסבכו אותו במחויבות לעזור להם. ביחסים הבין-לאומיים אף אחד לא מוכן להתאבד למען הגנה על האחר.

לאחר המלחמה הקרה והסרת האיום הסובייטי עמדה על הפרק הדילמה האם לפרק את הברית או להמשיך אותה. פירוק זה הדבר הקל. להקים אותה מחדש במקרה הצורך יהיה כמעט בלתי אפשרי. לפיכך הוחלט בין מנהיגי המדינות החברות בנאט"ו להמשיך ולקיים את הברית, אך עם זאת להגדיר מחדש את מטרותיה. ללא האיום הסובייטי הוגדרה נאט"ו כשותפות לשלום (P4P – PARTNERS FOR PEACE) – מטרה עמומה למדי אך היה בה כדי לאגד מספר רב של מדינות שקודם לכן היו בברית ורשה הנגדית.

המטרה הייתה גם לאגד את רוסיה בתוך הברית לשלום. רוסיה, מצידה, לא ראתה בעין יפה את הרחבת נאט"ו מזרחה. החשש הרוסי היה שעל אדמת מדינות נאט"ו עלולים להציב נשק גרעיני, ובמסגרת הרחבת הברית עלול הנשק הגרעיני להיות קרוב יותר אליה. הרחבת נאט"ו הייתה מיותרת וגם מזיקה ליחסי ארצות הברית-רוסיה.

ארצות הברית איננה רואה ברוסיה של היום כמי שמאיימת על ההגמוניה האמריקאית, ואילו בברית נאט"ו היא רואה כמי שמתקיימת מכספי משלם המיסים האמריקאי. טראמפ מעוניין שגם השותפות האירופיות לברית תשלמנה את חלקן בהוצאות באופן קצת יותר שוויוני לזה של ארצות הברית.

בפסגת מדינות ברית נאט"ו הסכימו המדינות החברות בה שכל אחת מהן תשלם לברית שני אחוזים מהתמ"ג שלהן. נכון להיום רק שבע מדינות מתוך 29 החברות העלו את תשלומיהן לברית לשני אחוזים. מלבד המעמסה הכספית, החלה בעיקר על ארצות הברית, קיימים אינטרסים מנוגדים בשאלות של הפעלת כוח צבאי.

לפיכך, טראמפ מאיים בפרישה מהברית. בפועל הוא עושה צעדים חד-צדדיים, ללא התייעצות עם החברות הנוספות בברית כמו הוצאת הכוחות האמריקאיים מסוריה. ללא ארצות הברית, לנאט"ו כלל לא תהיה אפקטיביות.

לפיכך יש כאלה המציעים לשנות את שם הברית מ- NATO – NORTH ATLANTIC TREATY ORGANIZATION ל-NO ACTION, TALKING ONLY.

זוהי הדעה המקובלת. עם זאת צריכים לראות גם את הצדדים החיוביים של הברית ובמיוחד את התגייסות רוב חברות הברית למלחמה הגלובלית נגד הטרור שעליה הכריז נשיא ארצות הברית בוש לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר. יש לשקול את העניין בכובד ראש, לפני שמישהו בכלל יעלה רעיון של פירוק הברית.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

9 תגובות

 1. ראמפ. לא מוצא חן בעיניו שהם לא הולכים אוטומטית אחרי שגעונותיו. והוא יצטער על זה כי ישאר בלי בני ברית.

  1. אין לטראמפ שגעונות לגבי נאט"ו. ההפך הוא הנכון. האירופים אינם רוצים להשתתף במימון נאט"ו. הם מנצלים את האמריקאים וטראמפ מנסה לשים לזה סוף. האמריקאים לא זקוקים לאירופים לצורך הגנה. האירופים כן זקוקים לאמריקאים בייחוד בימים אלה שפוטין מנסה להרים ראש.
   עוינותך לטראמפ משבשת את שיקול דעתך. אינך מבין את מערך הכוחות בעולם. מי שעלול להצטער הם האירופים ולא טראמפ שעובד נכון ובשיקול דעת.

 2. מאמר מצויין שמסביר היטב את המצב העגום אליו נקלעה נאט״ו.
  דומה שלמרות כל התמורות הדרמטיות שארעו באירופה בעשרים השנה האחרונות, הברית לא השכילה להתאים עצמה למציאות שהשתנתה.

 3. צודק המחבר בקביעה כי נאטו איבדה כמעט לגמרי את הרלבנטיות שלה מאז התפרקות ברה"מ. גם תרומת נאטו למלחמה בטרור היא מזערית. טורקיה החברה בנאטו סחרה עם החליפות של דאעש עד שלא החלו פיגועים בטריטוריה שלה שאיימו על האינטרסים שלה. עדיין נאטו היא הערובה לכך שרוסיה לא תתקוף את פולין והמדינות הבלטיות בנסיון לשקם את האימפריה שהתפרקה בימי גורבצ'וב.

 4. יש להם ציים טובים וחילות אוויר רציניים וגם כוחות יבשה. החיילים שלהם לא פחות טובים מהאמריקאים.

 5. אם זה היה חשוב להם היו מקדישים יותר משאבים ועושים יותר פעולות.

 6. בימים כל כך סוערים, עם אנשים כל כך לא צפויים. חוששתני שעתידה של נאט״ו לא ברור בדיוק כמו של כל דבר אחר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונת דוד

הפריימריסט

חמשיר לקראת הבחירות המוניציפליות