הגברת הלחצים על איראן היא צו השעה

עוד עליית מדרגה בדרך לפרישת איראן מהסכם הגרעין
הדגל האיראני
commons.wikimedia.org

הודעתה של איראן בדבר הפעלת מתקן העשרת האורניום בפורדו היא עליית מדרגה בדרך לפרישת איראן מהסכם הגרעין שנחתם בשנת 2015.

על פי ההסכם הותר לאיראן להעשיר אורניום במתקן אחד. מעתה איראן תעשיר אורניום בשני מתקנים. במתקן בנתנז העשירו האיראנים אורניום, על פי ההסכם, באמצעות 5,000 סרכזות. בפורדו יעשירו מעתה אורניום באמצעות 1,000 סרכזות נוספות. כלומר מעתה העשרת האורניום תהיה באמצעות 6,000 סרכזות. זוהי ללא ספק התרסה ועליית מדרגה. איראן הודיעה על מהלך זה לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית וביקשה את אישורה.

האיראנים טוענים כי עליית מדרגה זו היא תגובה לכך שאינם מקבלים יתרונות כלכליים מהסכם הגרעין. הם דורשים להקל בעיצומים הכלכליים שעליהם הכריז הנשיא דונאלד טראמפ ואף לאפשר להם לייצא נפט. יחד עם זאת, האיראנים הוסיפו שאם ייענו לתביעותיהם, הצעד האחרון עשוי להיות הפיך. הנשיא רוחאני נתן למדינות החתומות על ההסכם אורכה של 60 יום כדי להיענות לתביעותיו. הגברת קצב העשרת האורניום הנוכחי היא למעשה הפעימה הרביעית של חריגה מההסכם. מעתה האיראנים מתכוונים לעלות מדרגה כל 60 יום בדרך להפרת ההסכם.

זהו ללא ספק מהלך מתריס נגד הקהילה הבין-לאומית ומעמיד בשאלה את הסכם הגרעין. הצעד האיראני האחרון מתלווה לצעדים קודמים, ביניהם העלאת רמת העשרת האורניום מ-3.67% ל-5%. הסכם הגרעין התיר לאיראנים להעשיר אורניום ל-3.67% ותו לא, אך רמת העשרה של 5% עדיין נחשבת מתאימה לשימושים אזרחיים בלבד. נשיא צרפת עמנואל מקרון לקח על עצמו את תפקיד התיווך בין איראן לארצות הברית. עד כה ניסיונותיו לתווך בין השתיים עלו בתוהו. רוחאני לא נענה להצעות התיווך. תביעותיו להקלה בסנקציות נשמעות כאולטימטום, שאם לא כן תהיה עליית מדרגה נוספת.

האם ההסכם בכלל קיים? כפי שנראה כיום, ההסכם הוא על הנייר בלבד. ההפרות רבות. ארצות הברית פרשה מההסכם, העיצומים הכלכליים על איראן חודשו ואיראן בהדרגה ובעקביות ממשיכה להפר את ההסכם. הצעד הבא של איראן עלול להיות העשרת האורניום ל- 20% – רמה שהיא מעבר לצרכים אזרחיים וצעד לפני הגרעין הצבאי. כאשר מתחילים להעשיר אורניום לדרגה הגבוהה מ-5%, הפריצה להעשרה בדרגה צבאית עלולה להיות מהירה ולהפתיע את גורמי המודיעין  בעולם. לפיכך יש לעצור כל צעד של העשרה מעבר למותר בהסכם הגרעין בעודו באיבו.

מדינות אירופה החתומות על הסכם הגרעין עם איראן אינן מעוניינות להחריף את היחסים עמה. בחסות ההסכם חידשו מדינות אירופה את הקשרים הכלכליים עם איראן והן מעוניינות להמשיך את הסחר. לפיכך הן מציגות כל הפרה איראנית של ההסכם כ"הפרה מינורית". אך חשוב להדגיש כי העלאת קצב העשרת האורניום איננה יכולה להיחשב הפרה מינורית. טוב יעשו כל הצדדים להסכם עם איראן אם יפנימו כי בפועל ההסכם איננו מתקיים והוא בבחינת גופה מתה. מניעת יכולת גרעינית צבאית היא צו השעה, אחרת המצב יהיה בלתי הפיך. ההיסטוריה מראה שמדינות שהשיגו יכולת גרעינית צבאית לא התפרקו ממנה, למעט דרום אפריקה, בשל צירוף של נסיבות מיוחדות. הדרך היחידה למניעת איראן מהשגת יכולת גרעינית צבאית היא באמצעות מכבש לחצים כלכליים שתשתתף בו כל קהילת מדינות העולם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

20 תגובות

 1. אין "חיה" כזו העשרה ל- 5%.
  קסקדה של סרכזות מכפילה בערך פי 5 את ריכוז האורניום 235.
  מתחילים באורניום טבעי עם 0.7%, עולים ל- 3.5%, 18-19%, 90+%.

  1. המאמר של אפרים כהנא, מסביר היטב את הפוזיציה הבעייתית של אירן מול מדינות האזור והעולם.
   יש לקוות שאימפריית הרשע של האייטולות, תקרוס, מבלי שיהא צורך בהתערבות צבאית.

 2. לא פותרים כלום. אפילו לא מול הג'יהד בטח לא מול החמאס שהוא פי מאה יותר חזק וברור שלא מול החיזבאללה שהוא פי מאה מהחמאס ומול איראן שהיא פי אלף מהחיזבאללה. צריך הידברות ושלום.

  1. השאלה היא לא אם צריך הדברות ושלום.השאלה היא איך מגיעים לכך. יפן היתה חזקה פי אלף מהחמס החיזבאללה ואירן יחד. ועם תרבות ומסורת מושרשים הרבה יותר. מסתבר שרק פצצה גדולה הביאה אותם להדברות על שלום. כך גם היו שבטי האינדיאנים מול המיעוט של המהגרים מאירופה. כמה מסעות קסח של הפרשים האמריקאים וזה נעלם. ויש עוד אלף דוגמאות כולל גרמניה ואוסטריה הנאציות.

 3. פרופסור כהנא נכבדי,
  מסכים עם קביעתך שההסכם כיום הוא על הנייר בלבד. צדינות המעצמות (להוציא ארה"ב), לא יחריפו או ירעו את יחסיהם עם טהראן, ולכן העמקת הסנקציות אם בכלל יתכנו רק מצד ארה"ב, אם כי היושב בבית הלבן מסוגל להתהפך בכל תחום ועיניין בתוך דקות. אגב אם אנסה להיות אובייקטיבי (ואינני כמובן כזה בסוגיה האיראנית), הרי שמה לנו להלין על האיראנים (בסוגיית העשרת האורניום כמובן ולא מעבר לכך), משום שאם אחת משתי המעצמות מהגדולות מודיעה על ביטול ההסכם וגוזרת סנקציות קשות נוספות, הרי שאז כל בר דעת מבין שטהראן רשאית גם כן לראות עצמה כלא מחוייבת עוד להסכם

  1. ממשל טראמפ פרש מההסכם בגלל שבחסות ההסכם איראן המשיכה עם תכנית הגרעין הצבאית שלה. ההסכם היה מלא פגמים. שתי דוגמאות.
   הפיקוח באתרים הגרעיניים היה די בסדר. פקחי הסוכנות לאנרגיה אטומית ביקרו בכורים מדי שלושה חודשים והגישו דוחות. הבעיה הייתה עם האתרים הלא גרעיניים ששם מתבצעת פעילות גרעינית ולשם האיראנים לא איפשרו את כניסת הפקחים. המתקן בפרצ'ין (מתקן צבאי) הוא דוגמא אחת מני רבות ששם מתקינים את המרעומים לראשי הקרב הגרעיניים ולשם הפקחים לא היו רשאית להיכנס. ונדי שרמן שעמדה בראש צוות המשא ומתן עם איראן מטעם ממשל אובמה אמרה כי ההסכם גרוע. תקוות ממשל אובמה הייתה שלאחר ההסכם איראן תעריך את הדיבידנד הכלכלי של חזרה למשפחת המדינות הנאורות. האיראנים ראו את ההסכם באופן שונה המאפשר להם בחסותו להמשיך עם תכנית הגרעין הצבאית. הקהילה הבינלאומית כולל גורמי המודיעין של ארצות הברית התעלמו מארכיון הגרעין שהעברנו להם ומשם עולה העשן מאקדח התכנית הגרעינית הצבאית של איראן.

   1. צודק כהנא בגישתו להסכם הגרעין. ההסכם היה ביזיון גדול שבושל בממשל אובמה בניצוח מזכיר המדינה שבתו נשואה לרופא איראני. אינני יודע אם טיפשות ועיוורון, אינטרס כלשהו או רצון להעביר את הבעיה האיראנית לנשיא הבא גרמו לאובמה וקרי לדחוף את האירופים ואת עצמם להסכם כל כך הזוי וקטסטרופאלי.
    לאיראן כנראה לא יהיה גרעין. מה כן כבר יש להם? – עשרות מיליארדי דולרים שהופשרו עבורם בבנקים באירופה וארה"ב כתוצאה מהסכם הגרעין. עם הכסף הזה הם זקפו ראש והכניסו מיליארדים לתמיכה בחיילים השכירים שלהם בתימן, עזה, לבנון, סוריה, עיראק, ניגריה ודרום אמריקה. על ידי כך הם העצימו את הטרור בעולם. לא רק נגד ישראל. בכסף זה הם גם קנו טכנולוגיה וטילים מוכנים מספקים כגון צפון קוריאה, פקיסטאן וכנראה גם ממקורות נוספים (אולי רוסיה?).
    על כן יש לברך את הנשיא טראמפ על שהסתלק מהסכם הגרעין עם איראן שלא היה אלא נייר ששווה אתם יודעים עבור מה.

    1. "מזכיר המדינה שבתו נשואה לרופא איראני." בממשל אובמה , היה רומן-קתולי כמו סגן הנשיא ביידן.
     ההווה וההסטוריה מלמדים שקיומה של שליטה יהודית בארץ הקודש היא אסון בתפיסתם ,בכלל בקושי הם היו מוכנים ליהודים מחוץ לשמורות קטנות.
     איום הגרעין האירני הוא נגד ישראל , לא נגד ארה"ב, לא נגד בנות החסות של ארה"ב עם הנפט,לא נגד אירופה ולא נגד אף מעצמה אחרת.
     מי ששתף פעולה עם אירן ידע שזה נגד עצם הקיום של מדינה יהודית בארץ הקודש. ולביידן וקרי זה כנראה התאים.

 4. ניתוח בהיר של המצב הבעייתי בו נמצא המערב ואנחנו, ואין פתרונות קלים.

  1. יש פתרון פשוט – מיטוט משטר האייטולות באיראן. התהליך כבר החל כתוצאה משינוי מדיניות הבית הלבן. זה ייקח זמן. יש להמשיך להכות באיראנים כפי שכבר עושים (לפי פרסומי עיתונות חוץ). נכון טענת שאין פתרונות קלים. להערכתי יגיע יום שנשוב ליחסים סבירים עם איראן, אולי לא כמו שהיו פעם. בינתיים ההשתוללות האיראנית יוצרת לישראל אפשרויות חדשות בתחום היחב"ל של המזה"ת.

 5. על פי ההגיון הישר באמת צריך להכנס בהם אבל יש יותר מדי דוגמאות להתחלות כוחניות ולתפניות רעות בהמשך. צריך למצות כל דרך לפני שפונים לתגובות שאת תוצאותיהן מי ידע.

  1. אפרים כהנא מציג בצורה בהירה את הבעייתיות הנובעת מההססנות שבטיפול בבעייה האיראנית.
   מה שלא יטופל כעת בכוח ובעוצמה, יחייב בעתיד הלא רחוק גיוס כוח ועוצמה רבים יותר.
   ועל כל נאמר: יפה שעה אחת קודם!

  1. מה? את ויאטנאם הכניע הצפון ברצח המונים נוראי.זה כמובן הביא בהעדר מתנגדים חיים לשלום.
   אך הם עדיין קומוניסטים השואפים ושלא יהססו לפעול נגד המערב. כרגע הם רק נהנים מלסחור איתו. לא שלום ולא נעליים.

 6. שארה"ב וגרורותיה יביאו להפיכה באיראן ואז יקבלו אותם בחיבוק אמיתי וכוונה טובה. ללא שני השלבים האלה העתיד של המזרח התיכון הוא שחור.

  1. העם האיראני כבר התעורר. בינתיים למשמרות ההפיכה שמונים כ- 200 אלף חיילים פנאטיים יש כוח לדכא את העם באמצעות רצח מפגינים ועוד כל מיני אמצעי הפחדה.
   על פי כל הניסיון ההיסטורי זה ייגמר מתי שהוא. כנראה מוקדם ממה שנראה לנו.
   צריך להודות לנשיא טראמפ על חידוש הסנקציות על איראן.

 7. הם יגיבו חזק ובכל מחיר. ובוא לא נזלזל בהם. הם מדינה עם צבא גדול וחזק. ויש להם הרבה מאוד תומכים על הגדרות שלנו מכל הכיוונים.

 8. פרופ' כהנא היקר.
  אתה צודק , לחץ של כוח גדול יביא את אירן
  להפסיק לחשוב שהם עליונים (המילה איר או ארי פרושה עליון – ומכטן אירי , ארי, ואירני) ולהפסיק את משמרות המהפכה השיעית מלשאוף לכיבוש המזרח התיכון ושליטה ברוב הנפט בעולם.
  הם פשוט יבינו שהם למעשה ג'וק קטן, ביחס למעצמות ובעיקר ארה"ב ותומכיה, שניתן לרמוס כשהוא מציק.
  חבל שחינוך מחדש לוקח זמן רב והרבה משאבים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

דילוג לתוכן