משבר הדמוקרטיות במערב

סוף העשור השני של המאה מבשר כאוס פוליטי
טלפון נייד

בעוד כחודשיים עומד להסתיים העשור השני של המאה ה-21. התבוננות, אפילו שטחית, על הכאוס הפוליטי המתעצם מסביב לעולם, מעוררת בהחלט דאגה עמוקה לגבי הסדר החברתי שיתהווה בעתיד בהיקף גלובאלי. נשאלות אפוא השאלות: מדוע זה קורה? ומה ניתן לעשות כדי לסכל את התהליך או אף לבלמו?

נתבונן על המתרחש במקומות שונים על פני כדור הארץ: בצ'ילה ובוונצואלה מהומות שכבר נמשכות חודשים רבים. בארצות הברית בחירתו של טראמפ לנשיאות מטריפה את המערכת הפוליטית. בקנדה ראש הממשלה, טרודו הצעיר, מסובך בפרשיות שחיתות. בבריטניה שיגעון הברקזיט לא מסתיים. בערב כתיבת שורות אלה, 19 באוקטובר 2019, ראש הממשלה הבריטי ג'ונסון הובס בהצבעה בבית התחתון על ההצעה המשופרת שהוא הביא לעניין הברקזיט.

המזרח התיכון רוחש מהומות ללא סוף. המהומה בגבול סוריה-טורקיה מסרבת לדעוך. דרישת הטורקים ליצור אזור חיץ בגבול בין שתי המדינות מבטיחה שחוסר היציבות שם יימשך. לבנון נחנקת ממשבר כלכלי. הרחובות התמלאו במפגינים המוחים על המצב הכלכלי ועל השחיתות במדינה. על השואה העוברת על סוריה נכתב הרבה מאוד באתר זה. גם על המשבר ההומניטארי המתחולל בדרום מזרח טורקיה, שקלטה מיליוני פליטי חרב מסוריה.

ברצלונה רותחת מהפגנות. מאות אלפי קטלונים מוחים על עונשי מאסר כבדים שהוטלו על עשרה מנהיגים שביקשו עצמאות לקטלוניה. במהומות העכשוויות לא נפקד מקומה של הונג קונג. המקומיים מוחים על דרישת סין לצמצם את הדמוקרטיה "הבריטית" המסורתית הקיימת שם.

דרום אפריקה מוצפת בטרור חברתי-כלכלי. בסודן ובלוב מהומות דמים. בעיראק מלחמת אזרחים. בפקיסטאן הטרור מתעצם. באירופה עולות מפלגות ימין קיצוני בתגובה לאוזלת ידם של השלטונות למנוע את הצפת מדינות היבשת בפליטים מוסלמים מאסיה ומאפריקה. אפילו ברוסיה מתרבים הסימנים שהמשטר האוטוריטארי הפוטיני הולך ומתערער.

בחיבור זה הנני מבקש להתייחס בעיקר למשבר הדמוקרטיות במערב. אין זה מוריד מחשיבות העיון במשברים פוליטיים במדינות אחרות, שברובן המשטרים אינם דמוקרטיים או שהם דמוקרטיים באופן חלקי. ראו המתחולל כיום אצל שכנתנו מצפון – לבנון. אללה יוסטור. אך מעניין לבחון מה מתרחש לאחרונה בארצות הברית, בבריטניה, בצרפת ובגרמניה, שבהן מתקיימים משטרים דמוקרטיים. ראוי לבדוק אם גם בישראל הדמוקרטית המשטר עלה על שרטון. האם ערעור המשטרים במערב, כמו גם בישראל, נגרם בשל משתנים סוציולוגיים דומים?

בארצות הברית מוליכי דעת קהל ומנהיגים במפלגה הדמוקרטית יוצאים מדעתם בשל אובדן הנשיאות. בבחירות האמצע הדמוקרטים השיגו רוב זעום בבית הנבחרים אך בסנאט הרפובליקנים הגדילו את הרוב שלהם. בשנתיים וחצי של נשיאות טראמפ התקשורת כולה מותחת ביקורת על נשיאותו מדי יום. מבלי להיכנס להערכות אם הביקורת מבוססת, אין ספק שבאף קדנציה נשיאותית קודמת לא אובחנה מידה גדולה כל כך של ביקורת.

בבריטניה, זה שלוש וחצי שנים, מתנהל ויכוח דמים. הציבור הבריטי אישר במשאל עם מיוחד את פרישת בריטניה מהקהילה האירופית – הברקזיט. המערכת הפוליטית ממאנת לאשר רשמית את המהלך הזה. שני ראשי ממשלה – דייוויד קמרון ותרזה מיי – איבדו את השלטון. עתה נראה כי גם בוריס ג'ונסון, ראש הממשלה שבא במקומם, מסובך ראשו ורובו בעניין זה. השבוע סירב הפרלמנט הבריטי לאשר את "מתווה ג'ונסון". הפוליטיקה הבריטית תקועה. ייתכן שבריטניה תיאלץ ללכת לבחירות מוקדמות. אי אפשר לזלזל בסיכוי שהאנטישמי מהלייבור יהפוך לראש ממשלה. על תבכי על עצמך בריטניה.

בגרמניה מעמדה של אנגלה מרקל מתערער. ההגירה המוסלמית אל תוך גרמניה משגעת את הגרמנים. מפלגה נאו-פאשיסטית מתחזקת בציבור הגרמני. יהודי גרמניה כבר חשים בהתעצמות האנטישמיות. התופעה מדאיגה מאוד. אין לדעת עד לאן זה יגיע.

צרפת כורעת תחת עומס הפגנות הולכות ומתעצמות. הנשיא מקרון נתון בלחץ ציבורי גובר בשל כלכלה מקרטעת, טרור אסלאמי ואולי גם חוסר מיומנות שלטונית. מפלגת הימין הקיצוני בהנהגת מארין לה פן צוברת עוצמה בלתי רגילה. יש המנבאים שבבחירות הבאות הגברת לה פן תיבחר לנשיאות. רחמנא ליצלן.

מה קורה בישראל אנו יודעים. אין צורך להרחיב.

אם כן, מה נשתנה בעולמנו הפוליטי שהעצים כל כך את המשברים הפוליטיים האלה? ובכן, מלבד העובדות הרגילות – כלכלה, הגירה מוסלמית, קיטון האוכלוסיות המקומיות והזדקנותן, קיטון בהכנסות המדינות ממיסים ולעומת זאת גידול בהוצאות הממשלות לתשלומי רווחה – הפקטור המשותף לכולן הוא השדרוג חסר התקדים של אמצעי התקשורת למיניהם. בעיקר משפיעה ההתפוצצות של הרשתות החברתיות ושכלול הטלפונים הניידים, תופעה שעד לא מזמן הייתה מעבר לדמיון.

כיום יכול נער שבידיו טלפון נייד לצלם שוטר לבן מכה איש שחור ולשגר את התמונה לרשת חברתית. התמונה הופכת לוויראלית ומופצת לכל העולם בזמן אמת. אפשר להביא דוגמאות רבות ל"פנטזיה" הזאת. העניין ברור לכל בר בי רב.

לפיכך, אם החברות במערב הדמוקרטי מעוניינות למצב מחדש את הכאוס הפוליטי ההולך ומתפשט במקומותיהן, כולל כמובן בישראל, מובילי המערכות הפוליטיות האלו חייבים להפנים את מהות התופעה ולסגל לעצמם מודוס אופרנדי חדש ומשוכלל בהתאם.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

10 תגובות

  1. תודה על הערתך החביבה בעניין הסלולרי שלך.
   אפנה אותך ואת הקוראים לראיון ארוך וחשוב שקיים נחום ברנע עם נשיא גרמניה שטיינמאייר. הראיון התפרסם במוסף לשבת ביום 8 לנובמבר 2019 בעמוד 4. בתשובה לשאלת ברנע בעניין עליית הימין הקיצוני בגרמניה ובאירופה בכלל ענה שטיינמאייר כדלהלן – "תוצאה אחת היא פופוליזם לאומני הולך וגובר בכל מדינות אירופה, כולל גרמניה, לא ייאמן עד כמה הואץ התהליך הזה, עד כמה הוא מפחיד, אחת הסיבות לכך היא המעבר מהעיתונות המסורתית למדיה החברתית" – סוף ציטוט.
   מדבר בעד עצמו.

 1. שיגנו על העולם הדמוקרטי. הגישה הסוציליסטית פשטה את הרגל.

 2. בניגוד להנחה שלך אני לא מבין מה קרה לדמוקרטיה שלנו ולמה היא מתדרדרת. מה הביא לכך?

  1. בישראל תוצאות הבחירות יצרו תיקו פוליטי שמקשה על חברי הכנסת להקים ממשלה. כאן נכנס לזירה תפקידו החשוב ביותר של נשיא המדינה. אולם הנשיא הנוכחי כנראה חושש למלא תפקיד מנהיגותי ויצא עם תכנית "הנבצרות". הכל כדי להשאיר את משפחת נתניהו בבלפור.
   נכון שהדמוקרטיה שלנו נמצאת כרגע בבעיה. אולם יש לשער שהיא תיפתר בדרך זו או אחרת. הגם שכך לא הייתי מגדיר את הדמוקרטיה הישראלית כנמצאת בהידרדרות רבתי.
   נערכו בחירות. נבחר פרלמנט. הבחירות היו אמתיות, הגונות וישירות.
   זה העם ואלו נציגיו.
   ללא ספק עדיף כך מאשר כאוס כפי שהוא מתקיים במקומות אחרים.

 3. אבל הריכוז וההעמדה בהחלט מביאים מאמר מעניין שמצביע על עוצמת התופעה

  1. נכון. כוונת המאמר היא להצביע על עוצמת התופעה שעוד תלך ותתעצם. הסיבות לכך אינן משתנות. הנני מקווה שהישראלים ומנהיגיהם יבינו את התופעה ויעשו ככל יכולתם כדי שמדינת ישראל לא תגלוש לאותו הבור.

 4. כרזה שראיתי על אוטובוס בלונדון:
  The politician: I promise to promise everything.

  מתאים לכל פוליטיקאי ובכל מדינה.

  ועוד מספרים סטודנט באוניברסיטה העברית בירושלים שרצה ללמוד במסלול דו-חוגי: מדע המדינה ויחסים בינלאומיים. יועץ תכניות הלימודים פרופ' עמנואל גוטמן סירב לאשר לו מסלול דו-חוגי זה. הנימוק: לא טוב להיות פוליטיקאי ודיפלומט ביחד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך