טראמפ אינו איש של פוטין

מאזן הכוח בין רוסיה לארה"ב
תמונה של יבגני
ד"ר יבגני קלאובר

בשנים האחרונות פרשנים רבים טענו כי רוסיה תחת פוטין הפכה ללא פחות ממעצמת-על. אלא שלמרות השיח התוקפני שרוסיה מנהלת ולמרות שאיפתה להיות ראשונה בין שווים, ארצות הברית אינה ממהרת לוותר. ארצות הברית הינה מעצמת-על, ועליונותה הצבאית חיונית לביטחון הגלובלי. רוסיה מעורבת בכל הסוגיות המרכזיות אשר מאתגרות את ארה״ב: צפון קוריאה, הגרעין האיראני, ההתבססות האיראנית בסוריה, התהליך המדיני עם הפלסטינים, יחסי ארה״ב וסין ועוד.

מאז נכנס הנשיא טראמפ לבית הלבן עברו מדיניות הפנים ומדיניות החוץ האמריקניות טלטלות משמעותיות, ונושא היחסים עם רוסיה נמצא בתהליכי התהוות. בדו"ח החוקר המיוחד רוברט מולר, על חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016, נקבעה המסקנה כי אין כל בסיס לטענות בדבר הקנוניה שנרקמה בין אנשי הקמפיין של טראמפ. בה בעת, נראה כי הקיטוב בחברה האמריקני רק התגבר, והאופוזיציה ממשיכה להאשים את טראמפ בקנוניה עם הקרמלין. המתח השורר בין הרצון להתקרב אל פוטין לבין המגבלות שהוצבו על ידי הקונגרס והסנאט הוביל לטלטלות רבות בתהליך המדיני המתנהל מול הרוסים. מצד אחד, טראמפ הראה סימנים של התקרבות לפוטין, אך מצד שני בתקופתו של טראמפ הגיעו הסנקציות האנטי-רוסיות לשיאים חדשים. טראמפ שואף להחזיר את פוטין למסגרת שמונת הגדולים (G-8), ומנגד הממשל מחמש את אוקראינה באופן חסר תקדים ואף דורש ממדינות נאט״ו לשלם סכומים גדולים יותר למסגרת שיתופית זאת על מנת לאזן מול רוסיה. טראמפ אומר כי בלעדי הרוסים לא ניתן להגיע לפתרונות ראויים בסוריה ובאיראן, ומצד שני הוא זועם על אנגלה מרקל על שהיא מקדמת את פרויקט צינור הגז "הזרם הצפוני", אשר עשוי להניב לרוסיה רווחים עצומים. אני מבקש לטעון כי למרות הרטוריקה של התקרבות בין רוסיה לארה״ב, הבית הלבן נקט באחרונה מספר צעדים משמעותיים על מנת להחליש את רוסיה.

הפרלמנט של ונצואלה, בעלת בריתה של רוסיה, תקע סכין בגבו של הקרמלין. הפרלמנט, המנוהל בידי האופוזיציה של הנשיא ניקולס מדורו, ביטל את ההסכם לשיתופי פעולה בין רוסיה לוונצואלה. לידיעה זו, שכלל לא פורסמה בישראל, משמעויות מרחיקות לכת. המסמך נחתם על ידי שרי החוץ של שתי המדינות. הפרלמנט בוונצואלה אישר למשרד החוץ לפתוח שגרירות בצפון קוריאה, ומצד שני ביטל את ההסכם הנידון עם הרוסים. בשנים האחרונות הצהירו פוטין ומדורו על קיומם של יחסי ידידות בין המדינות, ורוסיה אף שלחה לוונצואלה משמר פרטי במטרה להגן על משטרו של מדורו כשהיה שרוי בסכנה. הנשיאים פוטין וטראמפ דנו בסיוע הרוסי למשטרו של מדורו, וככל הנראה, הנשיא האמריקני ביקש מעמיתו הרוסי שלא להתערב בענייניה הפנימיים של ונצואלה. בינתיים נרגעו הרוחות בקראקס, והאנשים כבר אינם יוצאים לרחובות. ואז, כשהחיים שבו למסלולם ורוסיה שוב הביעה התעניינות למכור לוונצואלה מערכות נשק שלה, הגיעה ההפתעה מצדו של הפרלמנט הוונצואלני. ממשל טראמפ מפעיל לחצים אדירים על מדורו, וויתור על העסקה עם הרוסים הינו הפרי הראשון שמניבה מדיניותו. ארה"ב אינה מעוניינת שכספי הנפט ייכנסו לחשבונות המשויכים למשטרו של מדורו ואף לא שיתחזק עסקאות נשק אשר עלולות לתגבר את האויב הגאופוליטי של ארה"ב – הלוא היא רוסיה. האתגרים הגאו-פוליטיים האחרונים, כגון ההתערבות הרוסית באמריקה הלטינית, הולידו בארה"ב כיווני התנגדות חדשים לרוסיה, והפרלמנט הוונצואלי הוא דוגמה לכך.

ביקורו האחרון של פוטין בצרפת עורר דאגה רבה בקרב מדינות אירופה, החוששות מאיומו של השכן התוקפן. דאגתם של האוקראינים נובעת בעיקר מהצהרותיו של מקרון בדבר החזרתה של רוסיה לקבוצת G-8. נוסף לכך מסתמנת עלייה ברמת החרדה מפני הוויתורים שהצרפתים מוכנים לשקול בדיאלוג שלהם עם הקרמלין. בינתיים ארה"ב מנסה להרגיע את האוקראינים. סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס פרסם כי אף על פי שהנשיא טראמפ אמר שהוא יכול לשקול את חזרתה של רוסיה לקבוצת G-8, ולמרות הסיפוח של חצי האי קרים, ארצות הברית תומכת באוקראינה. טראמפ היסס באשר להחלטתו להעביר 250 מיליון דולר במסגרת הסיוע הצבאי לאוקראינה, אלא שבסופו של דבר השתכנע וסבר שיש לתת אור ירוק למהלך זה. פנס הוסיף כי ארה"ב תומכת בעמדת קייב בנושא קרים.

נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי הסכים עם נשיא פולין אנדז'יי דודה כי יש להמשיך בהחלתן של הסנקציות, האמורות להעניש את רוסיה על פלישתה למזרח אוקראינה ועל סיפוח קרים. מנהיגי העולם מתכנסים בפולין בתאריך לא מקרי. לפני 80 שנה נדהמה אירופה לגלות כי ברית המועצות וגרמניה חילקו ביניהן את פולין, ובעת כניסת הקואליציה המערבית למלחמה הייתה ברית המועצות למעשה בעלת בריתה של גרמניה הנאצית – עובדה שרוסיה המודרנית מנסה למחוק מהזיכרון הלאומי.

בינתיים האמריקנים מחזקים את הצבא האוקראיני מול רוסיה. ממש לאחרונה התקבלו דיווחים כי אוקראינה ביצעה בהצלחה שיגור של טילי "וילחה-אמ". מדובר במערכת מבטיחה בעלת יכולת תקיפה ברדיוס יוצא דופן. מקורה של מערכת זו במערכת "בי אם-30 סמרץ'" והאוקראינים ניסו אותה קרוב לאודסה. סרגיי קריבונוס, סגן מזכיר המועצה לביטחון לאומי, מסר כי השיגור היה מוצלח, והוסיף כי הטילים האלו ייכנסו בקרוב לשימוש מבצעי. טיל זה מיוצר כולו באוקראינה וכבר בוצעה שורה של שיגורי "וילחה-אמ" השנה, אך הפעם מדובר בגרסה משופרת והטילים מסוגלים להגיע למטרות בטווח של 130 קילומטרים. ההשלכות של הניסוי הן התחזקות נוספת של אוקראינה, כלומר הגברת ההרתעה נגד רוסיה. התעשייה הביטחונית באוקראינה עובדת בימים אלה על פרויקטים חדשים של "וילחה-אמ", והטווח של הטילים המפותחים יכול להגיע עד ל-200 קילומטרים. מרוץ החימוש בחלל ניצב אף הוא מול רוסיה. ב-23 באוגוסט ערכה אוקראינה ניסוי של משגר לוויינים וחלליות ושיגרה בהצלחה את ״ציקלון-4". מדובר במנוע רקטי שמשמש לשיגור לוויינים או חלליות, והפרסומים דיברו על ניסויים מוצלחים.

לאחרונה ארה״ב העבירה לבריטניה שלושה מפציצי חמקן מסוג ״B-2 ספיריט" מתוצרת חברת ״נורת'רופ״. החמקנים תוכננו במטרה להפציץ ביתר יעילות בעומק שטח האויב מבלי להתגלות על ידי מערכות מכ"ם. החמקנים מצוידים במיטב הטכנולוגיה החמקנית המתקדמת של ארה״ב. המטוס מהווה כיום את האיום הגדול ביותר מבחינתן של מדינות האויב של נאט״ו. לאחרונה חלה שורה של תקריות אוויר בין ארה״ב לרוסיה בשמי הים השחור ובמדינות באלטיות, ותקריות אלה ממחישות את הנחישות של שני הצדדים שלא לוותר על עמדותיהם, בהבנה כי מרוץ החימוש ישפר את יכולת המיקוח שלהם במשא ומתן עתידי ביניהם. הצדדים משקיעים במרוץ החימוש כדי ליצור לעצמם במה נוחה יותר למשא ומתן. אלא שמרוץ החימוש אשר התחיל בזמנו של הנשיא האמריקני רונלד רייגן הוביל לפירוקה של ברית המועצות. השאלה המרכזית היא אם רוסיה העכשווית תעמוד במרוץ החימוש הנוסף כנגד ממשל טראמפ ותציב תשובה הולמת לחמקנים החדשים. כבר עכשיו האמריקנים מסוגלים לפגוע במערכות ״פנציר-S1״ הרוסיות, ולכן כניסתם של החמקנים למערכה משבשת את מאזן הכוח לטובת ארה״ב ומחייבת מענה הולם מצד הקרמלין.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

13 תגובות

  1. אבל אין לי ספק שפוטין מחזיק במידע לא נוח על טראמפ. למה הוא שותק ומה הוא מקבל בתמורה, לא ידוע לי. בסוף הכל מתברר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של אליהו

סיפור גן העדן

על מונותיאיזם, פוליתיאיזם וההיררכיה של הפולחן