הראשון לספטמבר – היום השחור בהיסטוריה

לקח מהיום שבו פרצה מלחמת העולם השנייה
תמונה של דגני
ד"ר יצחק דגני

יש הערכות שונות על מספר בני האדם שנפגעו במלחמת העולם השנייה. היסטוריונים נוקבים במספרים שונים: בין 60 ל-80 מיליון הרוגים, חיילים ואזרחים. לנו ידוע מספר אחד: 6 מיליון. דהיינו יותר משליש מבני העם היהודי נטבחו. רובם המכריע היו אזרחים, כולל נשים, ילדים וקשישים. לא היה כדבר הזה לכל אורך ההיסטוריה האנושית הכתובה. היו עוד מלחמות ועוד כיבושים. היו עוד מקרים של הקמת מחנות ריכוז. היו עוד מקרים של רצח עם. אולם עוד מקרה של השמדה תעשייתית מתוכננת של בני אדם לא נודע מעולם.

מלחמת העולם השנייה פערה תהומות של שחיתות ורוע אנושי בממדים בלתי נתפסים. הטירוף הנאצי גבה את חייהם של מיליוני גרמנים. הם הזמינו על עצמם "הפצצות שטיח" ממטוסי בעלות הברית, למשל בהפצצת דרזדן, שבה נהרגו ונשרפו עשרות אלפי גרמנים. העם הפולני שכל כ-7 מיליון מבניו ובנותיו, כולל יותר מ-3 מיליון יהודים. הסובייטים איבדו מיליונים, רובם חיילים שנלחמו בגבורה רבה נגד צבא גרמני שעלה עליהם בטכנולוגיה ובציוד לחימה.

אולי שיא ההרג התרחש בהטלת שתי פצצות אטום על ערי יפן ופגיעה מיידית במאות אלפי יפנים. רק כך יכלה ארצות הברית להכניע את יפן. בכך נפתח עידן הנשק הגרעיני, שמאז ממשיך לאיים על העולם, כולל גרעין איראני פוטנציאלי שמאיים על מדינת ישראל בימינו אלה.

הפלישה לפולין החלה במפתיע בראשון לספטמבר 1939. הגרמנים הפרו את הסכם מולוטוב-ריבנטרופ, ההסכם שחתמו קודם לכן עם הסובייטים. הם הונו את הסובייטים. כאשר הנאצים השתלטו על גרמניה הם החלו לתכנן את "השבת גרמניה לגדולתה". הסימנים למה שעמד להתרחש החלו לצוץ הן בתחום הפנימי בגרמניה והן ביחסי גרמניה עם יתר מדינות אירופה.

ביקור משלחת גרמנית בהלסינקי באפריל 1938 וחששו של סטאלין מפלישה גרמנית דרך פינלנד, העצימו את המתח סביב קו מנרהיים, על הגבול בין רוסיה לפינלנד. תרמה לכך גם מלחמת האזרחים בספרד. אלה היו סימנים לקראת העתיד הצפוי לאירופה. בשני האירועים הללו הגרמנים נקטו עמדה. בפינלנד הם יצרו חשש אצל הסובייטים ובספרד הם תמכו בפשיסטים. אולם הסימן הבולט ביותר למה שהיה עתיד להתרחש, היה בוועידת מינכן עם הסכמת מדינות אירופה לסיפוח חבל הסודטים הצ'כי לגרמניה. המלחמה עמדה בפתח אך ראש ממשלת בריטניה שב ללונדון והצהיר קבל עם ועולם שהנה אירופה ניצלה ממלחמה.

כשהחלה המלחמה, האמריקנים הדשנים הצהירו על ניטראליות. לא רק שהם לא הצטרפו למלחמה נגד גרמניה, הם אף המשיכו לעשות עסקים עם המשטר הנאצי, כולל מכירת חומרי גלם אסטרטגיים לגרמנים. אפילו שוודיה "הניטראלית" סיפקה לגרמנים ברזל איכותי מהמכרות בקירונה. משלוחי הברזל עברו בדרך הקצרה מקירונה דרך נורווגיה אל חוף האוקיינוס האטלנטי הצפוני. משם הברזל הובל בדרך הים הקצרה לנמל המבורג.

העולם לא קלט את מה שהנאצים תכננו. רוב העם הגרמני גם הוא לא שיער בנפשו מה יעוללו לו הנאצים. סטאלין לקה בעיוורון. בזמן שהגרמנים בנו צבא ענק ותעשייה צבאית משוכללת, סטאלין הפרנואיד עסק בטיהורים בצבא האדום. הוא סילק ורצח אלפי קצינים, ביניהם מאות גנרלים, בשל חשד שהם הפכו לאנטי-קומוניסטים. בכך החליש סטאלין את הצבא האדום עד שלא היה מסוגל להתגונן כנגד הגרמנים, וכאשר אלה פלשו לרוסיה הם הגיעו עד שערי לנינגרד ומוסקבה.

מה כל זה אומר לנו כיום?

כיום מתרבים סימנים לעימות רצחני שהולך ומתפתח בעולם. ניתן להגדירו במשפט קצר: "האסלאם נגד כולם". הבסת האסלאם הרדיקלי תהיה קשה וממושכת ותדרוש יותר אמצעים מאשר נדרשו להבסת הנאציזם והפשיזם האיטלקי והיפני במלחמת העולם השנייה.

בישראל הולכת ומתעצמת בעיה חמורה: האיום האיראני. על הערבים הסונים התגברנו, אך האיראנים מסוכנים ומאיימים הרבה יותר. יש להם נפט ומדינת ענק. יש בה 80 מיליון איראנים. הם הקימו צבא ענק – "משמרות המהפכה", שמצטיין באכזריות ובפנאטיות. האיראנים מכריזים בריש גלי שבכוונתם להשמיד את מדינת ישראל, המכונה בפיהם "השטן הקטן". הם אינם מכירים בזכות העם היהודי להגדרה עצמית. הם מטיפים לג'יהאד נגד המדינה היהודית, שהיא למעשה המדינה היחידה בעולם הנמצאת תחת איומי השמדה מסוג זה. הם מנהלים נגד ישראל אפרטהייד ללא שום בושה. לצערנו נמצאים בתוכנו מלומדים מבולבלים שלא מבינים מהו אפרטהייד, עד כדי האשמת היהודים בניהול אפרטהייד נגד מוסלמים.

הראשון בספטמבר, שבו נכתבו שורות אלה, הוא זמן מתאים להתריע בפני כל "שוחרי השלום ואחוות העמים" להתעורר. להתבונן במציאות. להבין שזה "אנחנו או הם". הלקח שצ'מברליין הבריטי לימד אותנו חייב לבוא לידי ביטוי במדיניות שעל ישראל לאמץ לעצמה. יש לפגוע בהתמדה ובלי לחפש תירוצים בכל זרועותיה של איראן שפועלות נגדנו. כיום קיים מצב פוליטי בין-לאומי נוח לישראל בשל תמיכת הנשיא טראמפ והקשר הטוב עם הנשיא פוטין.

יש לדרוש מפוליטיקאים כסילים בתוכנו, שמאשימים את הנהגת ישראל בחשיפת הפעולות נגד האיראנים, להפסיק את השתלחויותיהם. מצווה על כל קצווי הקשת הפוליטית בישראל להתאחד כדי לקעקע את האיומים על ישראל. חובה עלינו ללמוד את הלקח ממלחמת העולם השנייה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

  1. הדחת היועץ בולטון מסמנת שטראמפ שינה את האסטרטגיה ב 180 מעלות,
   טראמפ דואג רק לעצמו ולהמשך שלטונו,
   יחד עם זה טראמפ מסמן לביבי קבל את תוכניותי או ניפרד, הכי חשוב זה אני ועתידי,
   ישראל חייבת לדעת שהיא לבד במערכה.

   1. טראמפ דואג לעצמו. כנ"ל ביבי, פוטין, א-סיסי, מקרון ומנהיגים אחרים. זה טבע הדברים. כך היה מאז ומעולם וכך יהיה גם בעתיד. טראמפ לא מסמן לישראל שתקבל את דעותיו ולא ניפרד. מאיפה לקחת את זה? אולי מעיתונאים נוסח אורלי אזולאי?
    ישראל אינה לבד במערכה. ישראל היא חוליה אחת בתוך שרשרת שמתנגדת לאסלאם השיעי. אמנם חוליה חשובה וחזקה – אך בפירוש לא לבד.
    טראמפ לא שינה את האסטרטגיה שלו ב- 180 מעלות כפי שאתה כותב באופן שגוי. ההיפך הוא הנכון. רק אתמול הודיעו פומפיאו ומנוחין על סבב של סנקציות חדשות. המשטר האיראני עומד לפני התרסקות. אם תיווצר פגישה של טראמפ עם האיראנים יש להניח שתמורת הסדר האיראנים ייסוגו לא רק מהגרעין והטילים (שעד כה הכל אצלם כשל בעניינים אלה) אלא גם ממעורבותם בטרור, בסוריה, בלבנון, בעזה ובעוד מקומות. בכך למעשה יושגו המטרות של ישראל.
    אתה מתאר לעצמך מי אצלנו עומד מאחרי המאבקים הללו.

 1. הערה לתגובות כאן על טראמפ

  אי אפשר להימלט מהתחושה שעיתונאים ישראלים מתחרים בינהם מי ישנא יותר את טראמפ. השמחה לאידו ככול אימת שמשהו משתבש אצלו היא בלתי נתפסת אף שברור שלא היה נשיא אמריקני תומך נלהב יותר ממנו לישראל.
  מן הסתם, הידידות שלו עם נתניהו היא לצנינים בעיני רבים המהווה סיבה מספקת לשנוא גם אותו ולא משנה עד כמה יתמוך בישראל וימשיכו להתגעגע לאובמה.. נבצר ממני להבין את "ההגיון" הזה

 2. למצב של העולם החופשי מול היטלר זה זלזול באינטליגנציה של הגולשים.

  1. אינך בקיא בחומר. קרא עוד פעם את המאמר ותבין שהוא מכוון כדי להתריע על מה שעלול להתפתח אצלנו. בסביבתנו הקרובה זה כבר מתרחש. מה שקורה בסוריה זה לא פחות משואה. כנ"ל מה שקורה בתימן בעיראק ובלוב.
   בכל המקומות האלו איראן מעורבת ודוחפת את הטרור ההרס וההרג.
   אל תזלזל בדבר. הטרור הזה כבר זולג לעולם המפותח.
   כפי שכתבתי – ייקח זמן רב ואמצעים ללא סוף כדי להתגבר על זה – אם בכלל זה יהיה אפשרי.

  1. בהחלט. להפעיל כוח במידת הצורך על מנת להרתיע את האויב כדי לקיים מצב של שלום.
   שלום הוא מצב בין מלחמות. כך מלמדת אותנו ההיסטוריה.
   בשכונה שלנו – כל עוד שנהיה חזקים ונרתיע את האויבים – יהיה שלום.
   דהיינו החתירה לשלום, על פי הערתך הצודקת, מחייבת שמירה על עצמה שתהיה יותר חזקה לעומת עצמת האויבים.

 3. הערה קטנה. בעברית תקנית צריך לכתוב אחד בספטמבר ולא ראשון לספטמבר (כמו אחד במאי). אפשר גם א' בספטמבר.

  1. כאשר נותנים כותרות, למאמר למשל, לעבור על כללי העברית התקנית על מנת לקצר, ליצור עניין, למשוך תשומת לב וכיו"ב.
   כך בדיוק נעשה במקרה דנן. עובדה – הכותרת משכה תשומת לב גם אחרי 3 חודשים מיןם פרסום המאמר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של רות

צדק לימודי

כיצד ניתן לצמצם פערים ולדאוג לשוויון במערכת החינוך