מחאה במוסקבה

לקראת הבחירות המקומיות במוסקבה
תמונה של יבגני
ד"ר יבגני קלאובר

מוסקבה חווה בימים אלו משבר פוליטי. בבחירות המקומיות לפרלמנט (הדומה) של מוסקבה, מנעו פעילים ממועמדים מטעם האופוזיציה להתמודד בבחירות הקרובות. איש האופוזיציה אלכסיי נבלני נשלח, שוב, למאסר, לאחר שהואשם בכך שקרא לקיים הפגנות במוסקבה ללא אישור מצד רשויות הממשל. לאחר שהרופא של נבלני מסר כי הוא פיתח אלרגיה מסתורית כלשהי, הוא הועבר לבית חולים. לובה סובול, מנהיגת אופוזיציה נוספת, נעצרה אף היא, ופונתה כשהיא ישובה על ספה שממנה סירבה להתנתק…

נוסף על כך, כ-1,400 אזרחים נעצרו באופן שרירותי לאחר שיצאו למחות נגד הפסילה הגסה והבלתי-חוקית של חמישים ושבעת המועמדים-לרישום למרוץ בבחירות המקומיות, שתתקיימנה ב-8 בספטמבר. במהלך אירועי המחאה נפצעו יותר משבעים איש. המוחים צעקו "דופוסקיי!", דהיינו הם דרשו לאפשר להם גישה, במובן הצר של המילה, ודרשו חירויות פוליטיות במובן הרחב והסביר. דמיטרי גודקוב אשר ביקש גם הוא להתמודד בבחירות לפרלמנט המקומי, אך נפסל, נעצר ונחקר בידי רשויות ביטחון הפנים.

פעילים בחברה האזרחית ברוסיה פתחו בגל מתמשך של מחאות-יחיד, כשכוחות הביטחון אינם מאפשרים להם להתקרב זה אל זה, על מנת למנוע מהם ליצור הפגנה רבת משתתפים אשר תעביר את דרישותיהם לנציגי הממשל.

המרוץ לפרלמנט של מוסקבה מסורבל ורב-מכשולים, ולמעשה מונע מהמתמודדים הלא-מערכתיים לחדור לתוך המערכת. בראשית התהליך חובה על המועמדים להגיש רשימת חתימות של אזרחים אשר תומכים בהם. יש לציין כי בסמכותו של הגרפולוג המקומי לפסול את החתימות האלה על בסיס שרירותי, בתירוץ של חוסר אותנטיות, וכך למנוע מהמתמודד לרוץ בבחירות. אזרחים אשר חתימותיהם נפסלו פנו לוועידת הבחירות וביקשו לאשר את החתימות, אך ללא הצלחה. ברור כי למערכת הייתה כוונה ברורה שלא לאפשר את השתתפותם של המתמודדים הלא-מערכתיים.

למעשה, הפרלמנט של מוסקבה הוא גוף חסר משמעות פוליטית, פרט להיותו הגוף שתפקידו לאשר את התקציב העירוני. פקידי הממשל של עיריית מוסקבה חוששים, כי אם נציגים לא-מערכתיים ייכנסו לפרלמנט, הם יתחילו לשאול "שאלות לא נוחות" וחטטניות בעניין ההקצאה המושחתת של המשאבים בעיר.

תושבי מוסקבה מתקוממים בעיקר נגד עבודות השיפוץ שמתבצעות במדרחוב של העיר מדי שנה, שוב ושוב, עבודות שהפכו למטרד, ולמעשה כלל אין בהן כל צורך. לאמיתו של דבר הן מתבצעות על מנת להוציא אל הפועל פרויקטים יקרים ומיותרים שהופכים את המקורבים של ראש העיר לאנשים עשירים מאוד.

המפגינים גדשו את רחובותיה של מוסקבה בכמויות שלא נראו מזמן, לפחות לא מאז 2012, ובבתי המעצר לא נספרו כל כך הרבה עצורים לאורך כל ההיסטוריה של רוסיה המודרנית. גם הסופר הרוסי ואיש ציבור חשוב אשר אינו מפסיק לבקר את השלטון, ויקטור שנדרוביץ', נעצר ובילה לילה בתא מעצר.

להידרדרות שחלה בשיעורי התמיכה בנשיא פוטין בשנה האחרונה סיבות רבות, אם כי נראה כי המהותית והנחשבת שביניהן היא תחושה של שרירותיות בוטה השוררת במערכת שפוטין יצר. המחאה, אשר החלה כמחאה מקומית סביב סוגיית הבחירות הפכה באחת למחאה פוליטית, כשהמפגינים צועקים "פוטין הוא גנב!".

כמדינה שכלכלתה מבוססת על מכירת הנפט, הגז ואוצרות הטבע האחרים שלה, ובלא תעשייה מפותחת, הצליח פוטין – בתקופת המחירים הגבוהים של הגז והנפט – להפיח תקווה לעתיד קרוב של חיים טובים יותר מבחינת הציבור הרוסי. משטרו של פוטין הצליח לגייס הון עתק ממכירת נפט במחירים גבוהים בעשור הראשון של המאה ה-21. אלא שכעת, כשמחירי הנפט ירדו, המשטר נתקל בקשיים כלכליים, בהיעדר צמיחה ובבריחה מסיבית של משקיעים. אסונות טבע, כגון השיטפון באירקוטסק וגם השריפות שפרצו בסיביר בחודש יולי, הוסיפו "נפט" למדורת תחושת המרמור וחוסר שביעות הרצון של האנשים הצעירים, אשר אינם רואים את עתידם במדינה.

לנוכח התגברותה של המחאה המקומית נגד מיזמים ממשלתיים אשר פוגעים בסביבה: בצ'לבניסק, בארכנגלסק, בשיאס ובמקומות אחרים, נוספה – מבחינת הקרמלין – שורה של אירועים בינלאומיים, שבמסגרתם מדינות כגון סרביה ומולדובה הפנו עורף למשטר הסובייטי. הקרמלין, במקום לדבר עם האופוזיציה, תקף והאשים אותה, כמקובל עליו "באופן מסורתי", וטען שהיא מהווה "גיס חמישי" וחותרת תחת הממשל והציבור במדינה. הציבור הרוסי רואה במפגינים את מי שמגינים על האינטרסים שלהם, לכן לא יצאו מיליוני מפגינים לרחובות. התקשורת המגויסת כלל לא התייחסה לאירועים האלה, ורוב המידע על המתרחש הגיע מהרשתות החברתיות שהצליחו לתעד את כל מקרי האלימות המחרידים מצידה של המשטרה.

בשונה ממה שהיה נהוג לחשוב עד כה, כעת ניתן לומר בביטחון מלא, כי יש ברוסיה חברה אזרחית. כבר צפינו בחוסר הגינות באירועי הבחירות ברוסיה: בבחירות לפרלמנט, כמו גם בבחירות לנשיאות, צפינו ב"ספירה בעייתית" של קולות המצביעים. דפוס ההתנהלות היה "דאגה" ושקידה על כך שתוצאת הבחירות תתאים לנשיא כמו גם למפלגה השלטת ביום הבחירות. בבחירות הנוכחיות, לעומת זאת, אנו עדים לחידוש בהתנהלות: המערכת, לא רק שלא סופרת באופן הוגן את הקולות, אלא שמלכתחילה היא מונעת את השתתפות המתמודדים הפוטנציאליים.

המבקרים והפרשנים תמימי דעים ומסכמים בקביעה חד-משמעית אחת: לממשל הייתה כוונה למנוע מהאופוזיציה להתקרב למנגנון. ועדת הבחירות של הפרלמנט של מוסקבה קיבלה את חתימות המועמדים שלה, ודחתה את בקשות המועמדים האופוזיציוניים ואת חתימותיהם.

שחרורם של אנשי האופוזיציה ושל אזרחים חפים מפשע הרגיעו לזמן קצר את המצב, אבל היום כבר ברור כי המשטר ברוסיה אינו "דמוקרטיה חלקית" או "דמוקרטיה היברידית", כמו שחשבנו קודם, אלא אוטוריטריאניזם טהור. קוויה של האופוזיציה, בעקבות האירועים של סוף חודש יולי, אינם אמורפיים או מעורפלים כפי שנצפו בעבר. מעתה הם נראים כמגובשים היטב בעוד שמנהיגותם הפכה מובהקת יותר. אילו הקרמלין לא היה תוקף את המפגינים, סביר להניח שלא היינו שומעים על השמות החדשים של פעילי האופוזיציה, אולם הקרמלין טעה, שכן הפגיעה במפגינים הבליטה את מנהיגותם ונחישותם של פעילי האופוזיציה, במיוחד ברשתות החברתיות.

מחאתם של אלפי מפגינים במוסקבה היוותה ביטוי חריף נוסף למשבר הפוליטי ברוסיה, משבר שמתפתח ומתגלגל מאז יולי 2018, מועד שבו הקרמלין הכריז על הרפורמות הפנסיוניות. המחאה מכוונת נגד שרירותיות התנהלותן של הרשויות העירוניות ברישום מועמדים במרוץ הבחירות. תושבי מוסקבה מעוניינים להשתתף בחיים הפוליטיים, ומבחינתם הדבר הפך לעניין עקרוני.

המעצרים השרירותיים של ראשי האופוזיציה לא הרגיעו את המצב, מכיוון שכל אחד ואחת מהמפגינים חשו כי המשטרה יכולה בעליל לפרוץ מחר גם לביתם. על פניו אפשר היה לחשוב שכניסתם של כמה אנשי האופוזיציה הלא-מערכתית (לפוליטיקה כמו גם לתהליכי קבלת החלטות) לא הייתה משנה דבר בתהליך הנדון. אך הבעיה היסודית של הקרמלין היא כיצד נכלאה רוסיה במעגל הסנקציות המערביות, עקב צבירת חובות פרטיים בהיקף חסר תקדים.

לקהילה הבינלאומית יש עניין רב בשימור היציבות ברוסיה. על אף התנהלותה האגרסיבית של רוסיה בזירה הבינלאומית והשעיה של שלטון החוק, מנהיגי המעצמות הגדולות עדיין מוכנים לפגוש את הנשיא פוטין. החשש מפני המהגרים הרבים שעלולים להגיע לאירופה כתוצאה מהמשבר הפוליטי והכלכלי ברוסיה, הוא שגורם להם לעצום עיניים לנוכח ההתנהלות האגרסיבית ביחסי חוץ עם השכנים כמו גם לנוכח דיכוי החירויות הפוליטיות במדינה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

15 תגובות

  1. ברוסיה השליט עומד מעל החוק!
    זה מגוחך מבחינתו לציית לשלטון החוק!

  2. מאמר מאיר עיניים וחשוב על התקדמות המחאה במוסקבה בשלטון דמוקרטי רופף

  3. רק שאלה של זמן מתי יפול. מאוד מעניין לדעת מי יחליף אותו.לא חושב שמישהו יודע.

  4. קשה להחליף אתם. הם לא בוחלים באמצעים. זה יכול לקרות כאשר לרוב האנשים אין מה להפסיד. וזה עדין לא המצב ברוסיה.

    1. המחאה הגדולה עלולה להתפרץ ממשהו קטן כשיש פערים חברתיים מטורפים כמו שיש ברוסיה עכשיו

  5. מדינת ענק שיש לה רק נושאת מטוסים אחת וגם היא גרוטאה זאת ממש לא מעצמה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך