פיראטים גרסת 2019

קרבות ימיים בין איראן לבריטניה
סמל הפיראטים
תמונה: en.wikipedia.org

לפני ימים מספר בישרו לנו כלי התקשורת הבין-לאומית שצבא בריטניה השתלט על אוניית נפט איראנית אשר הייתה במצרי גיברלטר ועל פי החשד הייתה בדרכה לספק נפט לסוריה, בהפרה של תנאי האמברגו. מבצע ההשתלטות נערך לבקשת ארצות הברית, אשר עקבה בדאגה אחרי הספינה במשך שבועות אחדים, תוך כדי בדיקת יומני הנסיעה ורישומיה בנמלים.

התגובה לא איחרה לבוא, ואיראן הכריזה קבל עם ועדה כי הפעולות מנוגדות לחוקים הבין-לאומיים וכי לצבא בריטניה לא הייתה כל זכות חוקית לבצע מהלך זה. לטובת הנושא ניסו האיראנים לרתום את ממשלת ספרד ולנצל את הוויכוח העתיק בין ספרד ובריטניה בנוגע לשליטה במיצרי גיברלטר (הסכם אוטרכט משנת 1713). האיראנים גם השתלטו על הספינה הבריטית Stena Impero והעלו סרטונים של החטיפה והנפת הדגל האיראני על התורן (סימן בין-לאומי). אופי הסרטונים מזכיר מאוד את סרטוני הפגיעה במכליות הנפט באמצעות טורפדו, שפורסמו שבועות אחדים לפני כן ויוחסו לאיראן, אם כי זו הכחישה כל קשר לדבר.

האם סיכונים אלו הובאו בחשבון לפני תפיסת הספינות? מהתגובה של הנשיא טראמפ בטוויטר ניתן ללמוד כי הסבירות שזה יקרה הובאה בחשבון. הנשיא ציין כי "יחסינו עם בריטניה חזקים ואיתנים".

נראה כי זירת הים הפכה לזירה אסטרטגית בעצימות גבוהה. המשך החרם על איראן ופגיעה בציר הרשע, בידודה של איראן בזירה הבין-לאומית, הקשיים הכלכליים של איראן, המשפיעים על הכלכלה הפנימית שלה – כל אלה הם המנוף של הממשל האמריקני במאמציו להחזיר את האיראנים לשולחן המו"מ. אך אל לנו לשכוח כי איראן היא מדינה בעלת אידאולוגיה שיעית עמוקה, המלובה כל הזמן באמצעות הסתה פונדמנטליסטית קיצונית, הרואה בארצות הברית את "השטן הגדול".

השאלה היא: האם בסופו של דבר כסף מנצח אידאולוגיה?

יש הטוענים שלא, ודוחים את האפשרות הזאת על הסף. הם נתלים בגאווה האיראנית הידועה לשמצה. אך יש הטוענים כי בסופו של דבר איראן תתמוטט תחת הלחץ הגובר של האוכלוסייה בשל הבעיות הכלכליות. ההפגנות המתקיימות לעיתים קרובות ברחובותיה, קריסת המערכות הציבוריות, הירידה בערך המטבע והשוק השחור, שבהחלט מהווה מדד שאסור להתעלם ממנו – אלו הם הדברים אשר יכריעו את המאזניים.

אל לנו לשכוח שהמפכה האיראנית, לפני 40 שנה, ביקשה לחולל שינוי לטובת האזרח. אך מה נעשה מאז ועד היום? לא כלום! הקולות המבקשים לסיים את המצב הנוכחי הופכים חזקים וברורים יותר, והשלטון ומשמרות המהפכה עירניים ומנסים לגמד את כוחם בשל חשש ברור. גם אסונות הטבע הפוקדים את איראן מגלים טפח ממצב התשתיות הלאומיות וקריסתן, ומופצים סרטונים המראים את האוכלוסייה המקומית מקללת ומגדפת את אנשי המשטר המבקרים באתרי האסונות.

יהיה מעניין לראות מה יהיה הקו של בריטניה במשבר זה לאחר חילופי ראש הממשלה ומה התמורות אשר יתרחשו מאחורי הקלעים. מובטחני כי בריטניה, אשר ידעה עליות ומורדות, תתייעץ עם ארצות הברית בסוגיה. עליהם לשמור את מיצרי הורמוז פתוחים, זהו אינטרס מובהק לכלכלת העולם החופשי ולסחר הבין-לאומי.

חלק מהפתרון המתגבש הוא אבטחת הספינות השטות בסמוך, אך זהו פתרון זמני ויקר שעלול לגרום להנצחת הבעיה. אפשר לומר שאנחנו חווים את תופעת הפיראטיות הימית כבעבר. דבר לא השתנה ב-400 השנים האחרונות, למעט השחקנים המרכזיים, שעברו התאמה למאה ה-21.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

14 תגובות

  1. מי התחיל ?
   איראן נשלטת על ידי חבורת עבריינים רצחנית שמתכסה באידאולוגיה אסלאמית. יש למגר את משטר הרשע האיראני ויפה שעה אחת קודם.
   ואת שואלת מי התחיל ?

  2. לנופר,
   עצירת הספינה הייתה חייבת לקרות,
   המשך הדרך שלה היה לסוריה,והמשך פגיעה באוכלוסיה אזרחית אשר נשחטים שם בידי השלטון.

 1. אין ספק שהאיראנים מנסים לשבש את הסדר המזרח תיכוני.
  עצירת הספינה היה מעשה מתבקש.

 2. לפי דעתי מקור רוב הבעיות של העידן הנוכחי באזורנו, הוא איראן ומשמרות המהפכה.

 3. ניתוח מצויין, ומוכיח כי כלום לא השתנה מהתקופה היא.
  איראן היא מקור הבעיה, הייתה וכך יהיה כל עוד משטר האייטולות יהיה בשלטון שם.

  א.י.ב

 4. המזרח התיכון החדש שנשיא ארה"ה דאז ברק חוסיין אובמה ארגן לנו עם ההתרפסות וסלחנות כלפי שלטון האייתולות, הפיתרון הוא קואליצייה חזקה בהנהגת הנשיא טראמפ. אסור להראות להם סימני חולשה/כניעה.

 5. שוחררה אך עדין מעסיקה הרבה מאוד אנשים. היא כבר שינתה את דרכה 3 פעמים. לפי קול ישראל היא בדרכה לנמל בטורקיה סמוך לגבול סוריה.

  1. נכון לעכשיו היא מנסה לבלבל אבל כולם כבר מבינים מה היעד האמתי שלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך