קורבנות או מחוללי משבר?

מגפת הפליטים (1)
הפגנה ליד העיריה
הפגנת פליטים בת"א צילום: אופק כחול. - BlueHorizon מוויקיפדיה העברית

המחלה החברתית המאיימת היום על האנושות היא מגפת הפליטים. תופעה זו מסכנת את כל מדינות העולם ומשנה את הרכבן של האוכלוסיות החיות בהן מימים ימימה, את דתן ואת מנהגיהן. מדינות רבות כלל לא ערוכות לטפל בבעיית הפליטים, וזרם הפליטים ההולך וגובר מעורר פחד ורתיעה.

כאשר נחשפה האנושות למחלת הסרטן הוכה העולם בהלם. במשך שנים, רבים לא העזו לכנות את המחלה בשמה וכינו אותה "המחלה ההיא", "הצרה" וכדומה ובלבד שלא להזכיר את הקללה או את האסון שנפלו על החולה ומשפחתו. הפחד מפני המחלה היה אחד הגורמים לכך שההתקדמות למציאת תרופה הייתה איטית, ועד היום טרם נמצאו טיפולים ותרופות למחלה על כל סוגיה.

אולם כאשר הצליחה האנושות להתמודד עם הפחד ולמדה להגדיר את המחלה, ולהסביר כי הסרטן הוא משפחה של מחלות שלחלקן אין קשר האחת עם השנייה, וכי טיפול בסוג סרטן אחד אינו תואם לטיפול בסוג אחר – רק אז החלו פריצות הדרך במאבק האנושי לדיכוי המחלה.

במשך שנים העולם נוטה להתייחס אל הפליטים כאל מקשה אחת, מציע לכולם פתרונות זהים, אולם למעשה הפליטות שונה ממקום למקום וממקרה למקרה, ואין פתרון אחד שמתאים לכלל הפליטים ברחבי העולם.

חשוב לציין שבמאה ה-21 הפליטות אינה רק תופעה בפני עצמה, אלא לעיתים היא מהווה גם כלי נשק. בשיקוליהן של מדינות במלחמות באזורים שונים בעולם, מהווה הפליטות אמצעי להזזת אוכלוסיות, ליצירת שינויים דמוגרפיים ושינויים חברתיים. אלמנט הפליטים יכול לשנות את פני המדינה, את פני החברה ואת הסביבה כולה.

אם כן, כפי שציינתי לעיל, הפליטים שונים אלה מאלה וכמובן גם נסיבות הפיכתם לפליטים שונות בתכלית. יש פליטים שעוברים ממקום למקום כדי לקבל זהות חדשה וכל רצונם הוא להתמזג בארץ המקלט, ויש פליטים שעוברים ממקום למקום כדי "לכבוש" מקומות חדשים, לשנות את פני החברה, ולהפוך את המקום שאליו הגיעו למולדתם החדשה. יש לכך השלכות כבדות ביותר. רבים מהפליטים הם קורבנות, אך חלקם מחוללי משבר שעלול לעיתים להביא לשינויים גלובליים.

סומליה, למשל, היא אחת מהארצות אשר תושביה הם פליטים במדינות רבות בעולם כמו קניה, אוגנדה, טנזניה ומדינות אירופיות שונות ואפילו ארה"ב. סומליה היא ארץ ששינתה את תרבות העולם. 200 שנה לאחר שחוסלה הפירטיות הימית באוקיאנוסים ברחבי העולם, חזרו שודדי הים הסומלים והציגו בפני האנושות אתגר חדש של כנופיות שודדי ים מודרניים המסכנות את המסחר הימי, מאיימות על האוכלוסייה במדינה שאין בה שלטון. בתקופת נשיאותו של קלינטון נמלטה ארה"ב כל עוד נפשה בה מסומליה, בגלל חוסר יכולתה להתמודד עם אכזריות הכנופיות ועד היום זוהי מדינה חסרת שלטון וחוק. לפיכך קבוצות שונות של פליטים נמלטים ממנה – חלקם אזרחים הנסים על נפשם, חלקם חברי כנופיות הבורחים מנקמה ומלחמה אכזרית על קיומם, וחלקם יוצאים לחפש הרפתקאות חדשות במקומות שונים בעולם.

כמו כן, אם נבחן את ה"אביב הערבי", הרי לא לכל אלה שלקחו בו חלק היו כוונות אלטרואיסטיות ורצון ליצור עולם טוב יותר, לחלקם היו כוונות נסתרות להביא להפלת השלטון בשערי הנמלים שבין המזרח התיכון ואפריקה לבין אירופה. הפלתו של מועמר קדאפי לא נבעה מרצון להיפטר מדיקטטור, לפחות לא לגבי חלק מיריביו, אשר שיסו נגדו את מדינות אירופה ואת נאט"ו, אף שהיה זה קדאפי אשר ויתר לאחר מלחמת המפרץ על החימוש הגרעיני, וניסה בכל כוחו לרצות את המערב. הסיבה לכך הייתה נעוצה בעמידתו על המשמר בשערי ההגירה מארצות המגרב ואפריקה באזור האי למפדוזה, ומניעת זרם פליטים מוסלמים ואפריקנים שיציף את אירופה.

גם הפלת משטר אסד בסוריה נועדה, בחלקה, להביא לגל של פליטים שיגיעו לרחבי אירופה והמזרח התיכון כולו, ויערערו בהם את היציבות הפוליטית. הייתה זו פליטות של אנשים שביקשו להציל את נפשם בגלל הבדלי אמונה ודת, אך הייתה זו גם פליטות שביקשה להביא עימה את האידיאולוגיה שלה לארצות המקלט בעולם.

איש לא שאל את הפליטים מה קשריהם למולדתם, האם הם חפצים אי פעם לשוב אליה? האם הם פליטים לרגע או לצמיתות? האם הם אזרחים פוטנציאלים במדינות שאליהן הגיעו? או שהם מתכוונים להמשיך ולחיות כפליטים?

מהות הפליט בארצות המזרח התיכון התגבשה בעשרות השנים האחרונות והפכה אותם לכוח עבודה נודד וחסר בית. המדינות המארחות במזרח התיכון כולו מקפידות שלא להעניק אזרחות לפליטים החדשים, וזאת בשל כמה סיבות: חשש מאלימות או ממהפכות וחבירה של הכוחות החדשים עם כוחות עוינים מבית, פחד מפני השתלטות עוינת על שוק העבודה המוגבל בלאו הכי, וסיכון מקומות העבודה של התושבים המקומיים.

סוריה הייתה שער הברזל שעצר את המנוסה מארצות המזרח התיכון לאירופה, והפלתו העתידית של בשאר אסאד הייתה אמורה לאיים בזרם פליטים בלתי נגמר ליבשת הישנה – תוך שהיא משנה את אופייה ואת יחסיה עם ארצות המזרח התיכון והאסלאם כולו. אי-סיום המלחמה והתגבשות הקבוצות היריבות רק מגבירים את הפליטות ואף גורמים לסחר בבני אדם ולפגיעה בזכויות אדם. זרם בלתי פוסק של פליטים סורים, חלקם גם בעלי מניעים אידיאולוגיים, הגיע לארצות אירופה השונות. גם גורמים דתיים בוחשים בים הפליטות הגדול הזה, הם מבקשים להכשיר חלק מהם לעסוק בטרור, מעשי או פוטנציאלי, ולחזק את אחיזתם במדינות המקלט. האמירות שאירופה הייתה ועודנה שייכת לעולם המוסלמי אינן נדירות.

בחלקו השני של המאמר אשווה בקצרה בין הפליטים היהודים לבין הפליטים הפלסטינים, וכן אדון בבעיית הפליטות במאה ה-21.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

 1. בארצות מוצאם הם קרבנות.
  בארצות שאליהן הם מבקשים להגיע הם מחוללי משבר.
  התופעה נמצאת רק בתחילת דרכה.
  התוצאות רק ילכו ויחמירו.
  מדינה מפותחת המהווה יעד להגירת פליטים חייבת למצוא דרכים להגן על עצמה.
  זה לא נעים. יש האומרים שזה לא מוסרי.
  אבל עניי עירך קודמים.
  מה אתם חושבים – הנשיא טראמפ לא צודק?

 2. נושא חשוב לדיון
  נתחיל בכך שראוי להגדיר את התופעה כהגירה של אוכלוסייה, זו העוזבת את שטחי מכורתם מסיבות שונות כמו מלחמות פנימיות/חיצוניות (אז הם נחשבים פליטים), או מסיבות כלכליות (אז הם מבקשי עבודה/משפרי רמת החיים). או משיקולים חברתיים/אידיאולוגיים (אז הם מבקשי מקלט מדיני).
  לכול אחד מגורמי ההגירה האלה יש לאמץ פתרונות המתאימים למצב המיוחד. הרצוי הוא להשיב אותם למכורתם עי סיוע לשיפור התנאים במקום, ומתן כלים בידיהם לעזרה עצמית (ללמד לדוג במקום לשלוח דגים), ולהימנע ככול האפשר מלהטיל את הבעיה על תושבי מדינה אחרת- אלא אם זו דווקא מבקשת לקלוט זרים (קנדה, אוסטרליה).
  הבעיה מתעוררת כאשר ההגירה נעשית מתוך כוונות אחרות כמו ניסיון השתלטות (כלכלית, תרבותית, אידיאולוגית) על חברה אחרת, חוסר רצון/מוטיבציה לקחת את גורלם לידיהם ולהתמודד עם הבעיות בביתם.
  יחד עם זאת, אפשר לבחון את הסוגיה ממבט גלובלי. לעיתים צריך לנער את העולם מתרדמה וקיפאון תפיסתי, לחולל מהפכה חשיבתית/דמוגרפית כאשר היקום שלנו ניצב בפני משבר קולוסלי בו כול מדינה דואגת לנפשה ולעזאזל האחרים. האם התחממות כדור הארץ, הבלתי נמנעת, על תופעותיה ההרסניות שכבר ניכרים בפתח- אינה סיבה טובה לשינוי כזה?

 3. שגם בארצות המפגרות רמת החיים תעלה ותבטיח חיים סבירים לכולם. אחרת הנדידה מהעוני לעושר תימשך ואף אחד לא יצליח לבלום אותה.

 4. ככל שהמצב בארץ מסוימת גדולה יותר פחות ירתעו האנשים שם אפילו מסכנת מוות והעיקר לברוח

  1. להיפך
   ככול הגלובליזציה גוברת- כך קמים לה מתנגדים וגוברת התופעה של חזרה לשורשים תרבותיים ולאומיים. כך התפרקה ברה"מ, יוגוסלביה, בלגיה שואפת להתפרק, זכור את הבסקים והקטלונים, קפריסין מחולקת, קנדה,ואפילו קליפורניה דורשת עצמאות מארה"ב (מי היה מאמין)
   לא ירחק היום וגם האיחוד האירופאי יחזור למה שאירופה הייתה פעם.
   לגבי הדת- אני לא רואה מצב שהאיסלם יתפרק, ראה את הריב המדמם בין הסיעות השונות בו- איחוד? אני לא צופה שם בעתיד הנראה לעין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן