מפגש פסגה נחשוני בירושלים

עוד הישג יוצא דופן לדיפלומטיה הישראלית
תמונה של דגני
ד"ר יצחק דגני

ב-25 ביוני 2019 התקיים בירושלים מפגש של ראשי הממסדים לביטחון לאומי של רוסיה, ארצות הברית וישראל. בתום המפגש נערכה מסיבת העיתונאים ובה אמר הבכיר הרוסי ניקולאי פטרושב שרוסיה אינה מסכימה עם ההפצצות בשטחי סוריה שמבצע חיל האוויר הישראלי. אז אמר. מעט לאחר מכן ביצע חיל האוויר הישראלי עוד שורת תקיפות על יותר מעשרה אתרים ברחבי סוריה שבהם אוחסן נשק שמקורו באיראן, והיה מיועד לחזבאללה ולגורמי טרור נוספים בכאוס הסורי.

יש לציין שבדיוק למען מטרה זו, דהיינו לתיאום וחלוקת עבודה בין גורמים המעורבים בזירה הסורית, נערך המפגש דנן בירושלים. לא במוסקבה ולא בוושינגטון וגם לא במקום ניטראלי כדוגמת ז'נבה, כנהוג במפגשים מסוג זה. הדבר מאשר במובהק את מעמדה האיתן של ישראל בסוגיה זו ויותר מכך – את הצלחתו של ראש הממשלה לנווט את מהלכי ישראל לטובת השגת מטרותיה האסטרטגיות בזירת המזרח התיכון הבוערת.

היה מי שניסה לומר שהרוסים שלחו למפגש בירושלים "פקיד מדרג משני", כדי להמעיט בהישג של נתניהו בייזום המפגש בירושלים. ראוי אפוא לברר מיהו ניקולאי פטרושב, מה מעמדו בהיררכיה הרוסית ומה מידת קרבתו לנשיא פוטין. מיהם ג'ון בולטון ומאיר בן שבת, הפרטנרים האחרים למפגש, אנו כבר יודעים.

ניקולאי פטרושב הוא אחד האנשים המקורבים ביותר לנשיא רוסיה פוטין. שניהם בני אותו גיל. הם נולדו בלנינגרד ושירתו יחד ב-KGB בזמנו. הם משתייכים למה שהבריטים קוראים בשפתם "Old Boys Network". כאשר פוטין נתמנה לראשונה לכהונת ראש ממשלת הפדרציה הרוסית, באוגוסט 1999, פטרושב החליף אותו בתפקיד ראש שירות הביטחון הפדראלי הרוסי – תפקיד מפתח בהיררכיה הרוסית הפוסט-קומוניסטית. פטרושב נושא דרגת גנרל ארמיה, השנייה במעלה בסולם הדרגות הצבאי הרוסי. מאז מאי 2008 הוא נושא גם בתפקיד ראש מועצת הביטחון הרוסית, תפקיד המקביל בחשיבותו לתפקידו של ג'ון בולטון בממסד האמריקני. בתחום האזרחי פטרושב משמש כמזכיר המועצה הרוסית לביטחון לאומי. אם היה מי שניסה לטעון שהרוסים שלחו למפגש בירושלים "פקיד" בדרג בינוני, הרי שאיננו מבין מה מעמדו של פטרושב ומה מהות קרבתו לפוטין.

פוטין לא שלח לירושלים את איש אמונו בשל "ידידות כלשהי" עם ישראל. הרוסי הגיע למפגש, שניזום בתבונה מדינית רבה על ידי ראש ממשלת ישראל, מכיוון שהרוסים מסובכים בסוריה. המעורבות שם עולה לרוסים כסף רב שלמעשה חסר להם. חיילים וקצינים רוסים לא ששים להישלח לגיהנום הסורי. על כן הרוסים מבקשים לצמצם את נוכחות חייליהם בסוריה. מבחינתם ישראל ממלאת תפקיד חיובי בדחיקת האיראנים מסוריה. עניין זה עולה בקנה אחד עם האינטרס הרוסי. ישראל יוצאת נשכרת ממהלך זה מכיוון שהיא מעדיפה שליטה רוסית בסוריה, שמבטיחה שהסורים ימשיכו לקיים את ההסכם (מאי 1974) עם ישראל.

המפגש בירושלים גם עולה בקנה אחד עם האינטרסים האמריקניים. הנשיא טראמפ הכריז שבכוונתו להשיב הביתה את החיילים האמריקנים שעדיין נותרו בסוריה. אין לאמריקנים כל אינטרס בסוריה זולת מניעת שובה של המדינה האסלאמית והבטחת ביטחון ישראל. אינטרס זה, גם לדעת ישראל, יכול להתמלא עם סילוק האיראנים מסוריה ואפשרות הפיכתה ללטיפונדיה רוסית.

האיראנים, שהמפגש בירושלים נועד למעשה נגדם, נמצאים עתה במצב קשה בסוריה, ולא רק שם. הסנקציות שהטיל הנשיא טראמפ על איראן הביאו את האיראנים למצוקה כלכלית קשה. השקעות עתק שהם השקיעו בסוריה ירדו לטמיון בשל הפצצות ישראליות מאסיביות מתמשכות. המשטר האיראני נלחץ גם מבפנים, הן על ידי המיעוטים האתניים האיראנים והן על ידי בני העם האיראני המצויים בעיצומו של מיתון וכן אינפלציה גואה, חוסר במזון ובתרופות ובעיקר חוסר תקווה לשיפור מצבם תחת משטר האייתוללות.

אין ספק שהרוסים מתייחסים לישראל ברצינות רבה. אחת הסיבות ליחס זה, נוסף כמובן לעוצמתה הצבאית והטכנולוגית של ישראל, הוא הקשר הבלתי מצוי בין ישראל לארצות הברית, ובעיקר ההבנה הנדירה בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא טראמפ. לפיכך על ישראל, ועל כל מי שביטחונה של ישראל יקר לו, לפעול בנחישות למען בחירתו של טראמפ לקדנציה נשיאותית שנייה.

יש בינינו רבים שעדיין ממשיכים לנאץ את טראמפ. זו טעות אסטרטגית הגובלת ברשלנות פושעת. כל הדברים הללו מגיעים לשולחנו של טראמפ. אל תשכחו שקיימת בישראל שגרירות אמריקנית המעסיקה מאות עובדים. חלק ניכר ממשימותיהם הוא לדווח לוושינגטון על הלכי הרוח בישראל.

בעוד כחודשיים, בין שנתניהו ירכיב ממשלה בישראל בין שירכיב את הממשלה מישהו אחר – טראמפ ימשיך לשבת בבית הלבן, וכך יהיה עד 21 בינואר 2021. באוקטובר 2020 יתקיימו בארצות הברית הבחירות לנשיאות, וגם לחלק מחברי בית הנבחרים ולסנאט. עלינו לסייע לטראמפ ככל שביכולתנו להיבחר לקדנציה שנייה. על משימה זו לדחות את כל הגחמות וההשתלחויות נגד טראמפ המתפרסמות במקומותינו. שימו נא לב, שלא כמו אצלנו, אין מועד ב' בבחירות לנשיאות בארצות הברית.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

 1. ארצות הברית ורוסיה לא מרוצים ממנהיגי המדינות האלה.

 2. תודה על תשומת לבך והערתך הנכונה. כנראה כך זה בימינו. ובאנגליה האנשים מרוצים מגב' מיי? בצרפת מסרקוזי? בגרמניה מגב' מרקל? במצרים מגנרל סיסי? בברזיל מבולסנארו?
  תמיד ימצאו אנשים שאינם מרוצים ממנהיגיהם.
  אולם מה זה קשור לנושא המאמר?
  האם אי שביעות רצון האנשים משליכה על הצלחת הדיפלומטיה הישראלית?

 3. יש הרוצים להקטין את ההישגים של המדינה מסיבות פוליטיות. הם רוצים להראות שממשלת ישראל מפשלת, כך הם מקווים שבבחירות לא יצביעו עבור הממשלה המכהנת (כמובן בראשות ביבי) ויעלו את האופוזיציה לשלטון. התופעה ברורה.

 4. אסד ניצח את האופוזיציה ונשאר בשלטון
  הדמוקרטים בסוריה הובסו
  הכורדים באזורנו הוכו ונזנחו
  האירנים על גבולנו הצפוני
  החיזבאללה מתעצם
  החמאס עושה כרצונו

 5. כל הכבוד על הדיאגנוזה שלך שיכולה להיות מבוססת על חוסר ידע שלא לומר חוסר הבנה – וזה עוד בלשון המעטה.
  אסד נותר בשלטון על סוריה הרוסה ומפוצלת כשהוא נתון לאימי נקמת דם פרמננטית. האינטרס הישראלי הוא שאסד יישאר בשלטון.
  הדמוקרטים בסוריה לא הובסו פשוט משום שבאף שלב לא היו שם דמוקרטים.
  הכורדים לא הוכו ולא נזנחו. נהפוך הוא. כיום קיימת אוטונומיה כורדית בעיראק שמשליכה גם על הכורדים הסורים. תחשוב – אולי יש לישראל איזה אינטרס שם?
  האירנים לא על גבולנו הצפוני. מאיפה לקחת את זה? האירנים הוכו בסוריה ונגרמו להם הפסדי עתק. ישראל מקיימת שליטה אווירית ומודיעינית על מה שאתה קורא גבולנו הצפוני.
  החיזבאלה לא רק שלא מתעצם אלא ההפך. ייקח לו שנים רבות לחזור לכוחו שלפני מלחמת האזרחים בסוריה (שאגב עוד לא נגמרה) כיום החיזבאללה סובל מחסר כסף, מחסר רצון של חיילים להתגייס לשורותיו.
  ולבסוף החמאס – אל תהיה בטוח שהם עושים כרצונם. החמאס כיום משתדל לעצור טרור שמופעל על ידי גורמים יותר קיצוניים ממנו. מנהיגיו רוצים להיוותר בחיים. הם חיים בפחד מתמיד מנכבה שנייה (הראשונה בצוק איתן) שעומדת להתרגש עליהם.
  ומה שיוצא מהמפגשים – קרא בעיתונים. אם לא תגיע בעצמך למידע, שאל ונשתדל להסביר לך במאמר נוסף באתר הזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אהרון

בין בוגי לטיבי

לאור האירועים האחרונים – הייתכן דו-קיום בישראל?

צילום של אייזנברג

נורת אזהרה

הפסד העלבון בליסבון

תמונה של אבי

מגדלור של תקווה

הנאום המכונן של הגנרל הצרפתי שארל דה גול