איראן וישראל לאן?

איראן וישראל – שורש האיבה (6)
הדגל האיראני
commons.wikimedia.org

פרק זה חותם את סדרת המאמרים שעניינה האיבה היתרה שרוחשת איראן לישראל, שורשיה וגילוייה. בפרקים הקודמים עמדתי על כך שמקורה של שנאה זו עוד בתקופת הנביא מוחמד ושהאיראנים מאמינים שכל הרע בעולם מקורו במדינת היהודים. הסברתי מה הטעמים לשנאה הזו, בפרט לאור העובדה שישראל ואיראן אינן חולקות גבול משותף ומעולם לא היה בין שתי המדינות עימות מבצעי על שטחים.

המהפכה האסלאמית ב-1979 שמה קץ ליובל של משטר בית פהלווי והביאה למיגור בית המלוכה האיראני שלו מסורת עתיקת יומין. המהפכה האסלאמית הזו הייתה הראשונה במזרח התיכון, ובמהלך 40 השנים האחרונות השפעתה ניכרת מאוד גם מחוץ לגבולות איראן.

ככלל המהפכות המבקשות להביא שיפור ומזור לאוכלוסייה שסבלה עד כה, גם המהפכה האסלאמית בראשיתה התהדרה באידאולוגיה חדשה והתיימרה להיטיב עם אזרחי איראן, אך השנים שחלפו מאז מעידות שהפערים החברתיים והכלכליים לא השתנו, וודאי שהיום באיראן אין יותר חופש מאשר היה בתקופת השאה.

מאז הקמתה ב-1948 חתרה ישראל לכינון שלום עם מדינות במעגל הראשון, אך גם במעגל השני, וכך אכן היה כאשר הדבר התאפשר עם בית המלוכה האיראני וזאת מתוך אינטרס משותף, אך עלייתם של הקיצונים טרפה את הקלפים. לאידאולוגיה של המשטר הנוכחי באיראן אין כיום אח ורע.

משטר האייתוללות טוען בעקביות שכל צרותיהם נובעות מהגישה האנטי-מוסרית של מדינת ישראל והשפעתה הרעה על העולם בכלל ועל העולם האסלאמי בפרט. יש לזכור שאיראן השיעית הייתה תמיד עוינת ליהודים: השושלת הספווית (1722-1501) התנכלה ליהודים באופן גורף, וזאת בשונה מהזרם הסוני שלרוב נמנע מלכפות על היהודים את חוקי האסלאם.

איראן היא מדינה מולטי-אתנית, כמחצית מאוכלוסייתה מורכבת ממיעוטים לא-איראנים, ובכללם אזרים, כורדים, טורקמנים, ערבים ובלוצ'ים. המיעוטים חיים בריכוזים גבוהים באזורי הגבול ומנהלים קשרים אדוקים עם בני משפחתם מעבר לגבול, בעיראק, באפגניסטן, בפקיסטאן, בטורקיה ובאזרבייג'ן, מבלי שהמשטר מסמן אותם כיעד מיוחד (אם כי לפעמים היו מתחים). לא כך הוא לגבי היהודים – בכל עת שהמשטר חווה משבר כלשהו, היהודים והציונים ("השטן הקטן") הם השעיר לעזאזל, לצד ארה"ב.

השפעתה של איראן בזירה הים תיכונית הולכת וגוברת. באזור כולו ניכרת ההגמוניה שהמשטר האיראני ביקש ליצור, הן בעולם השיעי-מוסלמי והן בזירה הפנים-מדינתית. העיצומים שהטילה ארה"ב על איראן לפני כמה שנים, הסכם הגרעין שנחתם ושממשל טראמפ ביטל לפני חודשים אחדים אומנם השפיעו קשות על העם האיראני, אולם הם רק חיזקו את מעמדה של איראן. כמו כן, בתחכום רב הצליחה איראן ליצור קשרים ולכונן יחסים עם מדינות כמו רוסיה, סין, סוריה וטורקיה שהן בנות פלוגתא של ארה"ב. ההתערבות האיראנית הפנים-מדינתית אצל שכנותיה, היא מקור לדאגה למצרים, לירדן ולמדינות המפרץ, ובכללן סעודיה אשר נתפסת כמדינה סונית פרו-אמריקאית.

ולכן, הסנקציות אשר ראינו לאחרונה מצד ממשל טראמפ, ותפיסת משמרות המהפכה וחיזבאללה כארגוני טרור רק ילבו את האש וייתנו למשטר האייתוללות משנה כוח. האיומים החוזרים ונשנים של הנשיא רוחאני לסגור את מְְצָרי הורמוז כתגובה לסנקציות הם צעד נואש של האיראנים.

ובאשר ליחסי איראן-ישראל – נראה כי בעתיד הקרוב איראן לא תרפה מעוינותה כלפי ישראל, "השטן הקטן", או כלפי ארה"ב אשר משתפת פעולה עם היהודים והציונות. ההתלהמות כנגד מדינת ישראל, הישות הציונית וכל מה שהיא מסמלת נמשכת במלוא עוזה.

לסיום אבקש לצטט מדברי מפקד חיל האוויר וזרוע החלל של משמרות המהפכה, אמיר עלי חאג'יזאדה: "ביצענו שניים מחמשת השלבים של הקמת המשטר האסלאמי שהאימאם [איתאללה רוחאללה] ח'ומיני [מייסד משטר המהפכה באיראן] התווה למהפכה האסלאמית. נותרו עדיין שלושה שלבים אחרים שצריכים להתממש במהירות על ידי הצעדים המהפכניים של צעירי [המדינה]".

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

 1. סדרת מאמרים מעניינת שעשתה לי קצת סדר והוסיפה לי ידע על איראן ושנאתה כלפינו.

 2. האיראנים הפכו אותנו בעצם למטרה רכה בדרך לארה"ב. איך להלחם בארה"ב בלי לתקוף אותם ישירות.

  1. זה לא כמו אצלנו שאפשר להחליף ראש ממשלה אבל כל המפלגות הגדולות דמוקרטיות. באיראן זה שלטון דיקטטורי של הדת.

 3. סדרת מאמרים מעניינת.
  לאיראן גוררות בתימן,בעזה, עיראק סוריה בכל מקום בעולם. הם הדלק של רוב הבעיות בעולם. חייבים לצמצם להם את הכוח. טראמפ עובד על זה חבל שאירופה לא משתפת פעולה.

 4. עד 1979 היו יחסי ישראל עם איראן של השאח טובים מאד. אחרי המהפכה האסלאמית היחסים התקלקלו. כיום נותרה בין ישראל לאיראן מחלוקת על כמה מיליארדי דולרים. כמו כן ישראל משדרת בשפה הפרסית אל תוך איראן תעמולה נגד משטר האייטולות.
  המגמה היא לפורר את משטר האייטולות, הם יודעים זאת ולכן פעילותם האנטי ישראלית מגיעה לממדים אבסורדיים.
  נתניהו הצליח לגייס את הבית הלבן למאבק נגד האייטולות. בהחלט יתכן שמשטר אפל זה יחלוף מן העולם כמובן בסיוע של מיליוני גולים איראניים מתנגדי האייטולות.
  בהחלט יתכן שיחסי ישראל איראן ישתפרו באופן דרמטי אחרי הפלת המשטר החומייניסטי.
  לאחרונה מתרבים הסימנים שהמשטר החומייניסטי באיראן מתדרדר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך