לאן מועדות פניו של טראמפ

ניסיון להבין את התנהלות המו"מ בין ארצות הברית לאיראן
תמונה של דונלד טראמפ
דונלד טראמפ צילום:Gage Skidmore commons.wikimedia.org

נראה שקיימת הסכמה כללית שהסכם הגרעין 2015 עם איראן יכול, במקרה הטוב, לעכב בכמה שנים בודדות את מימוש תוכנית ההתחמשות הגרעינית האיראנית. אובמה אומנם עמד בהתחייבותו: "לא במשמרת שלי", אבל ממש לא מנע את ההתחמשות העתידית. את האחריות לכך העביר לטיפולו של הנשיא הבא – טראמפ.

הטקטיקה שנוקט טראמפ היא הפעלת סנקציות כלכליות שבעטיין יבין המשטר האיראני ש"כדאי לו" לזנוח את תוכניתו אם חפץ חיים הוא, שכן הידרדרות מתמשכת במצב הכלכלי יכולה לעורר מחדש את התנועה העממית להפלתו. יש לציין שאיראן ניצבת נוכח משבר כלכלי משמעותי. כדי לקיים כלכלה סבירה עליה לייצא לפחות 2.5 מיליון חביות נפט ליום, אולם היא מצליחה לייצא רק כרבע מכך, פער העלול לגרום לקריסת תעשיות הפלדה החשובות, ומכאן לאבטלה קשה. הפעם כידוני משמרות המהפכה לא יוכלו לעצור את הניסיון להפיל את המשטר שרוב הציבור (הצעיר בעיקר) באיראן מתחיל לקוץ בו. למרות ההצהרות הפומביות של טראמפ על כך שאינו פועל להפלת המשטר האיראני, סביר מאוד להניח שאיש במערב, כולל ישראל, לא יצטער כל כך.

בעקבות הלחץ הכלכלי טראמפ מצפה שאיראן תיאות לשוב לשולחן המשא ומתן כדי להגיע להסכם טוב יותר שיבטיח את חיסולה של תוכנית הגרעין או לפחות יכניס אותה להקפאה עמוקה. טקטיקה נוספת, שאותה שומר טראמפ למקרה קיצון, היא הפעלת כוח צבאי.

המשטר האיראני נמצא בדילמה. הוא ער מאוד להלך הרוח בציבור עקב המצוקה הכלכלית ולחשש מחידוש ההפגנות להפילו. המאמץ לפלג את הקואליציה המערבית – כך שהאיחוד האירופי ינהל מדיניות חוץ עצמאית התומכת בהסכם 2015 – נתקל בקשיים. גם ניסיון התיווך של ראש ממשלת יפן, צרכנית גדולה של נפט איראני לא צלח. אם כן איראן במצוקה נוכח האפשרויות העומדות לרשותה: להיענות לדרישה האמריקנית או לצאת למלחמה, בהנחה שמלחמה תאחד את הציבור האיראני לחזית התומכת במשטר ונכונות לסבול נזק כלכלי מתמשך.

איראן החליטה לבחון את נחישותו של טראמפ מעבר למלל מאיים. מניסיונה המוצלח עם אובמה היא מסיקה שארצות הברית אינה חפצה במלחמה, מה גם שהיא אינה תלויה בנפט האיראני וגם לא הסעודי, ויתרה מזו היא מודעת לכך שטראמפ מודאג מהבחירות בנובמבר הקרוב. לכן במהלך חודש יוני היא עשתה לפחות שש פעולות מתריסות שונות נגד האינטרס האמריקני. החמורה והישירה ביותר הייתה הפלת מזל"ט הביון. נוכח התגובה המהוססת של טראמפ ניתן לומר שאיראן הימרה נכונה והיא יכולה להרשות לעצמה לנקוט צעדים חריפים יותר כדי לשמר את האינטרסים שלה.

אם עד כה ארצות הברית הרשתה לעצמה שלא להגיב נוכח ההתגרויות הלא ישירות נגדה, הרי שבמקרה המזל"ט היא חייבת להגיב, שאם לא כן היא תאבד את אמינותה כמעצמה הדומיננטית, ותאכזב את בנות בריתה מדינות המפרץ הסוניות וישראל. השאלה היא כיצד עליה להגיב, שכן תגובה צבאית הולמת יכולה בקלות רבה להסלים ולהידרדר למלחמה כוללת שניכר שארצות הברית אינה חפצה בכך. מן הסתם יש בכוחה הצבאי לשטח את איראן, אבל הנזקים יהיו כבדים.

טראמפ ניסה להפחית מחומרת המעשה ולייחס זאת לאיזה "גנרל סורר טיפש שפעל ללא סמכות". הוא הצדיק את החלטתו בטענה כי הוא מבקש להימנע מהרג צפוי של 150 איש שיעיק על מצפונו. הצדקה זו הפכה לבדיחה מלווה באכזבה בתקשורת הערבית: האם זה כל מה שנשאר מארצות הברית הגדולה? או שמא היה זה הרצון לממש את "הסדנה הכלכלית" כפתיח לעסקת המאה שתוכננה לשבוע שלאחר מכן, מבלי שתתקיים בחסות מטוסי הקרב האמריקניים?

בהנחה שארצות הברית אכן חוששת מכניסה למלחמה של ממש, לפחות בעת הזו, יש הטוענים שהיה עליה להגיב תגובה צבאית מתונה, ובמקביל להקל במקצת את הסנקציות הכלכליות על איראן. יש לכך שני יתרונות חשובים: ראשית לאותת שהיא אינה חוששת ממלחמה, ושנית לספק "גזר" שיאפשר למשטר האיראני להיחלץ מאיום מיידי של הפיכה אזרחית, במקום לדחוק אותה אל הקיר להרפתקה צבאית נמהרת שאין ממנה דרך חזרה. נראה שארצות הברית נמצאת במלכוד מסוים, בעודה מבוססת בחול האיראני, מאיצות בה מדינות ערב הסוניות וישראל: "נו, תעשי כבר משהו…"

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

10 תגובות

 1. בכל מקרה ברור שלמרות שהוא לא אחראי, הוא מדבר יותר ממה שהוא עושה.

  1. טראמפ נוהג לאמר "נראה כיצד הדברים יתפתחו.." נכון לעכשיו הוא מציק לאירנים קשות בתחום הכלכלי בתקווה שהרעת חיי האירנים יוביל לתנועת נגד פנימית ש"תשכנע" את הממשל להיענות לדרישה לפתוח מחדש את הסכם הגרעין שלנו לפחות הוא בעייתי ביותר
   אז מעשיו הם ממשיים גם אם אינם ירי כדורים בשלב זה ובכול מקרה הם יותר מעשיו של כול אדם אחר מול אירן
   אז נראה..

 2. אתה ממש טועה. אינך בקיא בחומר. יתכן שאתה מושפע מדיווחי עיתונאיות כאורלי אזולאי שמסרבת להפנים את מה שכבר ברור למי שמצוי בחומר.
  טראמפ עושה ועושה הרבה מאד. בתגובון זה תקצר היריעה מלפרט את מעשיו – לא רק מול ישראל אלא גם מול רוסיה, אירופה, המזרח הרחוק והגלובליזציה.
  נכון – טראמפ גם מדבר הרבה, בעיקר מצייץ בטוויטר. אולם בכך הוא פונה לציבור האמריקאי. זאת שיטתו הפוליטית. קודם כל הוא הצליח להיבחר לנשיאות. בוא נראה אם יבחר גם לקדנציה שנייה. פרשנים ברשתות התקשורת בארה"ב לא מוציאים אפשרות זו מהאג'נדה.
  איך שלא יהיה ישראל כבר הרוויחה מנשיאותו.

 3. כלומר שאתה כן יודע הכל, מה טראמפ כבר עשה? הכניע את צפון קוריאה? הביס את איראן? ניצח במלחמה בסוריה? הכניע את ארדואן? עזר לכורדים שהלכו אתו? סייע לנתניהו להימלט מגזר דינו? ניצח את סין במלחמת הסחר?
  יש לו בינתיים הישג אחד: פורר את אירופה, מה שיתנקם קשות בעולם החופשי.

  1. כן – הכניס את צפון קוריאה למסלול חדש.
   כן – בהחלט דחק את איראן לפינה
   כן – השתתף בניצחון על המדינה האסלאמית בסוריה
   כן – יצר לארדואן בעיה. שלטונו החל להתערער. ראה תוצאות בחירות מועד ב' לעיריית איסטנבול.
   כן- ממשיך לעזור לכורדים. הבעייה אצלם שהם מפולגים. אבל זה כבר יהיה שיעור בהיסטוריה.
   כן – שינה בהחלט את הכיוון לטובת ארה"ב במלחמת הסחר עם סין.
   לא – פורר את אירופה. שם יש להם בעיות משלהם.
   לא – נתניהו עוד לא נמלט מגזר דינו.
   כן – הכיר בירושלים ובגולן
   כן – העביר, באופן סמלי, את השגרירות לירושלים.
   כן – יצר בהצלחה את ועידת בחריין ודחק את הפלסטינים לפינה.
   וזה רק חלק ממעשיו.
   כן – מספיק להיות דפיטיסט. תחליף דיסקט. לא זה מה שיתנקם בעולם החופשי.

 4. קצת צניעות לא תזיק. אל תהיי בטוחה שנשיא ארה"ב לא זוכר בצהריים מה אמר לפני הצהריים.
  סייג לחכמה – שתיקה. לכן ברור מדוע לא ציינת את שמך.
  אני בטוח שאין לך מושג על יכולותיו של נשיא ארה"ב.
  אומר לך רק כך – מזלנו הגדול הוא שהוא נבחר ולא היא.

 5. וצפון קוריאה
  מישהו מבין?
  מי שמבין יקבל פרס נובל במתמטיקה גבוהה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך